Dej si pohov, kámoši

• USA Grumpy Old Men (více)

Film režiséra Donalda Petrieho (Mystic Pizza) je především hereckým koncertem dvou osobností – Waltera Matthaua a Jacka Lemmona. Herečtí bardi tu představují dva letité rivaly a zároveň sousedy Johna a Maxe. Oba si už vlastně ani nepamatují, čím začalo jejich „dědkovsky paličaté“ škodolibé nepřátelství, které se sestává z drobných lumpáren a zlomyslností. Karty jsou už léta rozdány a nic by se nezměnilo, kdyby se do sousedství nepřestěhovala extravagantní a stále velmi atraktivní dáma jménem Ariel. Její volnomyšlenkářské chování okouzlí oba postarší pány tak, že v nich navíc vzplane žárlivá mužská rivalita. Svérázná a temperamentní Ariel si ovšem do ničeho nenechá mluvit a vybere si podle svého. Úsměvná komedie někdy s nadhledem a někdy vážněji ukazuje, jak chutná „podzim života“. V druhém plánu sledujeme i milostné vztahy Johnovy dcery Melanie (Daryl Hannahová), která právě opustila manžela a nyní až příliš sympatií věnuje Maxovu synovi Jacobovi. Že by mladí konečně usmířili znepřátelené staříky? (Česká televize)

Phobia

Tuhle senzační komedii jsem ještě nehodnotila? Tak to musím hned napravit. Dvojice páprdů Lemon - Matthau jednoduše válí, jejich vzájemné dětinské naschvály diváka spolehlivě rozesmějí, k tomu se přidává spousta hezkých hlášek a slovních přestřelek (zvláště tatík Jacka Lemona mě několikrát dostal do kolen), a když zavítá pohledná sousedka, je zaděláno na další důvod k rivalitě. Romantická linie chvílema ubírá na zábavnosti, ale jinak jde o jednu z mých nejoblíbenějších komedií. "Jó, to se člověk jednou ráno vzbudí a zjistí, že už mu není osmdesát...", "Přefikni ji, synku! Nebo ji pošli za mnou..." 90% ()

lesumir

Jack Lemmon & Walter Matthau je pro me znamka kvalitniho humoru a slusne odvedene prace. Kdyz jsem vedl rozhovor s britskym profesorem, tak mi vyjmenoval tenhle film, jako jednu z nejlepsich komedii, ktere kdy videl. Musim s nim naprosto souhlasit, ne kazdy tohle pochopi jak ma, nejmladsi generace to uz tak skvele videt nebude, ale to je jejich problem. V dnesnim svete prcicek a nemeckym teen komedii je tohle neco uzasneho!!!!! ()

Fiftis

Veľmi obľúbená komédia s veľmi dobrou dvojicou. Tak nejako mám pocit, že Jack Lemmon aj Walter Matthau sa pre tieto role narodili. Excelentné herecké výkony a prekrásna komédia, ktorá pohladí. Vcelku výnimočne dávam prednosť skvelému slovenskému dabingu pred iným znením. Staroba je síce zlá vec, ale komické situácie, ktoré sú v tomto filme obsiahnuté, tak to je balzam, pretože takto by to s tým vekom a dôchodkom ešte šlo. Skvelý film. Myslím si, že mu ani čas nikdy neublíži. ()

JohnnyD

Fajnová dedkovská komédia. Jack Lennom a Walter Matthau sú úplne ukážkoví ududraní páprdovia. Navyše má to skvelú atmosféru zasneženej Minnesoty. ()

Anderton

Pohodová komédia dvoch slávnych hereckých veteránov, ktorí si chceli dať ešte naposledy spoločný zraz a urobiť si nejakým spoločným filmom radosť. Urobili ju aj nám, ale nemôžem sa zbaviť pocitu určitej nostalgie za lepšími hereckými časmi, ktoré obaja kedysi prežívali. Také nostalgické pripomenutie sa, avšak v dosť bláznivom balení, ktoré nikoho nemôže uraziť, ale málokoho nadchne. ()

nascendi

Nemám rád filmy, v ktorých sa celý "tvorivý" kolektív zúfalo snaží, aby ich výsledný produkt bol vtipný. A v tomto filme si ani neviem predstaviť, či mal byť vtipný ten nedomrlý príbeh alebo herci dávno za zenitom. Celý film osciloval medzi nudou a trápnosťou. Ešteže vymysleli rýchloposun. Ten rieši väčšinu problémov. ()

nash.

Zasněžený vidlákov, dva furianti a svérázná nová sousedka, stačí k tomu, aby dvojice hereckých legend rozjela skvělý koncert plný škodolibých vtípků a slovních přestřelek, ve válce dvou maníků, kteří ani za nic nepřiznají, že jsou vlastně kamarádi. Skvělá dvojka Lemmon a Matthau ukazují, že to i na stará kolena umí rozjet jako zamlada, zejména, když je k tomu popichuje energicky bláznivá, přesto stále šarmantní a okouzlující Ann-Margret. ()

dopitak

Lemmon a Matthau bez ohledu na věk, stále spolu. Je to míň ukecané než Podivný pár, je to taky smutnější, je to vánoční. Skvělý dabing: Soběslav Sejk, Vladimír Brabec, Stanislav Fišer, Valerie Zawadská. ()

LaciLC

Veľmi mám rád filmy z malých mestečiek v kombinácii so snehom. Bezkonkurenčné komediálne duo Lemmon-Matthau sme mali možnosť vidieť v mnohých filmoch. Daj si pohov, kamoš ma nezaujalo až tak ako napr. Správna dvojka II, ale stále sa jedná o veľmi príjemnú stareckú komédiu pre tých, ktorí nepotrebujú obrovské salvy smiechu a stačí im kúzelná atmosféra a usmievanie sa pri celej dĺžke filmu. Pri tomto due mi to stačí. Skoro som zabudol spomenúť úžasnú hudbu Alana Silvestriho. ()

Roman.Ticka

Ten film mám moc ráda. Nekonečný sníh, rybaření v ledu, nenasytní kocouři, super příbuzní, neodolatelná sousedka, ve filmovém podání krásně naservírované rčení - co se škádlivá, rádo se mívá. O hereckém koncertu dvou kohoutů, krocanů, protivů a především kámošů na život a na smrt, za občasné asistence vitálního tatínka, není třeba dlouze psát. To se musí vidět a nejlépe zažít. Dala bych si čerstvě ulovenou rybu na všechny způsoby, ale do auta raději ne.;-) ()

Ivoshek

I když jsem o tomhle filmu věděl, viděl jsem ho až 27 let po natočení. Možná mě dřív filmy o starejch lidech nelákaly. :) V rámci korona-zoufalství, kdy už jakýkoli film nad 65 % slibuje nadstandardní podívanou, mi tohle přišlo vhod. A byl jsem od první minuty nadšenej. Tihle dva slavní herci z 50. let to hrajou skvěle, dokonce i scény, kde jenom rybaří nebo koukají na bednu, jsou vtipné, u hodně z nich jsem se smál nahlas. Možná mohl být konec trochu jiný, ale i tak jsem si to užil. Málokdy se stane, aby něco spadlo do kategorie "pohodový film" a současně to bylo vtipné. ()

Kimon

Lemmon a Matthau, dvojice která zaručí, že prožijete u filmu chvíle, když ne ve smíchu, alespoň s úsměvem. Co může asi tak napadnout dva staré dědky, když je očaruje bohyně lásky. Tady se názorně uplatňuje francouzské rčení: "Za vším hledej ženu!" Jsou okamžiky v životě, kdy se totálně zhroutí i na venek pevné a dlouholeté přátelství dvou starých mládenců. ()

Lacike

Veľmi príjemná sentimentálna komédia s dvoma skvelými pardálmi, ktorej by k lepšiemu hodnoteniu bodla trochu hustejšia koncentrácia vtipných situácií. ()

5150

Tak jsem se k téhle komedii po létech vrátil a byl to opět moc fajn strávený čas ve společnosti hereckých legend. Navíc jde k plusu ta pravá zimní atmosféra.. ()