Staré báje vikingů

• Česko Starověký příběh: Když slunce bylo bohem (více)
Polsko, 2003, 135 min

Polský historický akční fantasy snímek natočený na motivy románu Jozefa Ignace Kraszewskiho. V předkřesťanském Polsku 9. století se na venkově setkáváme s prostými obyvateli pečujícími o svou půdu a velebícími sluneční božstvo. Pak se zde vynoří mocichtivý princ Popiel a vikinská armáda a nastane doba krvelačného a barbarského násilí, proti kterému se postaví osamělý válečník a slavný lučištník Ziemowit. (Filmbox)

Maxmilian

VELKOFILM. Přesně to sedí na tento historický příběh. Hodně povedeně zachycená historie Slovanské země. I zde dobro zvítězí nad zlem. Ani v Hollywoodu nenatočí takvý film. Samozřejmě pokud jsou peníze, tak ano, ale to bysme mohli sledovat jen velké hvězdy, ja kse přetvařují. Už vidím, jak Američané hrají Slovany. No docela k popukání. Ale to je druhá věc. Prostě velká pochvala polské tvorbě. Plný příběh, když něco chceš, tak si za tím běž až do konce. To vše je zde ukázáno. Od počátku, kdy vznikl motiv, až po konec, kde se dočkáme pomsty. Putování za pomstou i přes vlastní smrt. Opravdu můžu jen chválit. Jen je mi líto že nemohu dát 5*,ale bohužel nejde to. Triky a efekty byly na mizivé úrovni, tedy téměř žádné. Pokud nepočítámé hektolitry krve při sekání hlav. Proto jen 4*, ale i tak je to výborné. Opravdu chybí jen málo k dokonalosti. ()

Quendi

Polských a (českých) filmů fantasy či bojovného typu jsem moc neviděla, ale s těmi, co jsem viděla mám vždycky jeden problém. V jejich podání všichni hrdinové, vojevůdci, králové a bojovníci vypadají jako banda trhanů. Vyvrcholením filmu je, že se dopotácí další banda trhanů(Vikingové). Starověký příběh se to snažil ještě okořenit mnoha bitvami, ale ono to bohužel ve výsledku opět vypadá spíš jako jeden velký larp, kde se všichni pěkně plácají meči a litry falešné krve to nezmění. Hrdinové jsou navíc naprosto ploší a nevykreslení, hnáni až na pár výjimek zcela absurdními pohnutkami a chovající se vyloženě debilně, což už se ani nedá nijak okecat. Zcela vážně taky například pochybuji o tom, že by se byť jediný holub vesele rozletěl do holubníku, když mu pod zadkem hoří pytlík slámy. Po pravdě ani moc nechápu, proč prostě nevystřelili hořící šípy. Bod za Marinu Aleksandrovu, která je na polské poměrně až nezvykle krásná. ()

Ivec

Po pravde som očakával viac vikingov, viac bojov a zvykov z ich bežného života možno s tak trochu dokumentárnym pojatím. Avšak film ma von koncom nesklamal. Zo začiatku som mal na okamrk pochyby čo sa z toho vykutála, ale boli zbytočné. V skutku pútavý dej, ktorému môžem vytknúť iba zbytočne rozdelenie na 3 časti. A samozrejme pozdvihujem aj keď trocha tuctový, ale povzbudiví koniec. ()

regentor

Snímek z dávné historie našich severních sousedů. Lidé podlí a mocichtiví se neštítí udělat cokoliv pro svůj prospěch. Najdou  se však i tací kteří mají čest stejně tak jako odvahu se jim postavit. Boj dobra se zlem nikdy nekončí. Jak aktuální v dnešních časech cenzůry , dehonestace jiných než schválených názorů a nástupu totality. Historické události jsou cyklické. Zajímavě zpracované téma bájí a legend z doby, kdy křesťanství ještě nešířilo svojí moc ohněm a mečem. Slované se řídili ročním obdobím a nikoliv mediální žumpou která si říká mainstream. Kvalitní herecké obsazení,krásné plenéry a solidní kamera .Třeba se i v našich českých luzích a hájích najdou tvůrci kteří natočí podobný příběh o předcích na našem území.Námětu je určitě víc než dost. ()

yntelygent

Tak toto bolo hodne dobre.Som rad ze tuto latku uchopili Poliaci a nie hollywoodski hitmakeri.Dava to filmu este vacsi punc autentickosti,ako keby to natocili niekde,kde ani nevedia kde je stredna Europa.Je vidno,ze film moze zaujat,aj ked nema x milionovy rozpocet a v hlavnej ulohe R.Crowea a na reziserskej stolicke R.Scotta....velmi solidna vyprava a vyborna hudba....film co splna podobne kriteria na Slovensku nenatocime uz asi nikdy.Zahadou mi akurat zostava cesky nazov...to nie je ani nepresny preklad,to  mi zatial ostava nejasne.Ale inak velmi slusne 4 a pol hvezdy. ()

Předseda

Bylo to hezké, přiměřeně krvavé a na tv sérii obrvýpravné, škoda toho uspěchaného finále s filmovým trikem digitálního pravěku. Český název je zcestný a je lépe vycházet z originálního názvu, Čechům by to nemělo dělat problém. ()

petz1985

no bohužel velmi omezený rozpočet kouká ze všech stran, ale i tak si myslím že na podívání pěkné... . slovanské báje jsem mockrát zfilmované neviděl, a tak jsem rád, že aspoň Hoffman to udělal... ()

Bossi123

Musím říct, že jsem dlouho neviděl tak dobrý polský historický film. Je ovšem pravdou, že krutostí tvůrci nešetřili. Celý snímek mi přišel tak nějak pochmurny, ale je pravda, že doba taková tehdy asi byla. Objevují se zde motivy pro to období typické - rodová nenávist, touha mít všechnu moc, krutosti. Tvůrci se dokonce nebáli použít motiv z Macbetha, kdy knize šel zabít jednoho ze synovců na popud mocichtivé ženy.  Nevím však, nakolik je film historicky přesný. Nicméně svých 72 procent si film zaslouží. ()

Merenre

Filmů o slovanském dávnověku je jako šafránu a tenhle je navíc výborný. Slušná výprava, parádní kostýmy a exteriéry, skvělé obsazení. Bavilo mě to, i když jsem se na to musel dívat v polštině, kterou zas tak plyně neumím. ()

Scaevola

Přes očividnou "televiznost" a ne zcela pochopitelnou českou distribuci se jedná o dobře odvyprávěný příběh z počátků polských dějin. Velký prostor mají zvyky a každodenní realita starých Slovanů, což je plus, a navíc se tyto složky snímku nebijí s vlastním vyprávěním, v jehož centru stojí psychologicky prokreslený boj o moc. Detailem je pouze nekritický pohled na staršího z kladných hrdinů a pokus o speciální efekty, ale na drobnosti rádi zapomenete. ()

Ponocnej

No o Vikinzich to predne vubec nebylo ale o slovanech pribeh naivni a cele je to takove pitomoucke - zkratka je videt ze to vytvareli polaci ()

Mrtvobog

Poliaci sú majstrami historických veľkofilmov (hoci Stara basn nie je takým úplným historickým veľkofilmom ako napr. Ogniem a meczem, skôr ide o legendu, mýtus, povesť, rozprávku?, napriek tomu ide o veľký film). Stara basn je originálne dielo, ktoré sa snaží poukázať na slovanské obdobie v dnešnom Poľsku v časoch predkresťanských a pred dynastiou Piastovcov. Hereckej stránke niet čo vytknúť, výkony sú solídne, úsmevné a nevtieravé (Bogdan Stupka a starešinovia slovanských kmeňov boli vážne najlepší). Kostýmy sú oku lahodiace, vidno je snahu o čo najlepšie dobové stvárnenie slovanskej histórie a obyčajov. Istým mínusom sú efekty, ktoré pôsobia dosť lacno (ale tento snímok nie je preda o efektoch). A čo je najviac scestné, je český názov „Staré báje Vikingů“ (Vikingovia sa objavia len v jednej z ztroch častí filmu), pretože tento film je o Slovanoch. ()

fořtajs

Zdaleka to nedosahuje kvalit "Ohněm a mečem", ale pořád je to solidní podívaná bez větších nedostatků (Zebrowski, Stupka a Olbrychski hrajou jako vždy skvěle)...a je fakt, že Polky jsou jedny z nejhezčích na světě - i ta baba bylinkářka byla čiperná!!! ()

RavenSpector

Staré báje vikingů - to musel vymyslet opravdu jen blb. Až moc často mě zaráží ta donebevolající stupidita našich překladatelů a prznitelů názvů filmů. Mělo by to být trestné. Mimochodem film se polákům vážně povedl a líbilo se. Výborná hudba. ()

MoziMedve

Vynikající výprava a kostými. Slabší herecké výkony a režie, místy až komické. Děj takový OK. Horší kamera, jak kvalita obrazu tak celkově kinematografie. Hodně mě bavila bitva proti vikingům který měli překvapivě dobrou dobovou výbavu (helmy, kroužková zbroj, zbraně a doplňky). Na jednu stranu film působí amatérsky co do natáčení, ale je vidět důraz na detail, choreografie a celkově snaha o ztvárnění. V celku příjemná podívaná, na kterou pokud narazíte tak ji lze doporučit. Navíc jsou tam prsa natřené medem, což je snad moje oblíbená kombinace 😁 ()