Staré báje vikingů

• Česko Starověký příběh: Když slunce bylo bohem (více)
Polsko, 2003, 135 min

Polský historický akční fantasy snímek natočený na motivy románu Jozefa Ignace Kraszewskiho. V předkřesťanském Polsku 9. století se na venkově setkáváme s prostými obyvateli pečujícími o svou půdu a velebícími sluneční božstvo. Pak se zde vynoří mocichtivý princ Popiel a vikinská armáda a nastane doba krvelačného a barbarského násilí, proti kterému se postaví osamělý válečník a slavný lučištník Ziemowit. (Filmbox)

Pompeius

Třetí hvězda spíše za snahu a především atraktivní téma. Ale je to celé takové odbyté. Příběh, reálie, herecké výkony i režie. Škoda. ()

Molerat

Podle mého skromného názoru nečekaně dobrý polský film.Zpracovává středověkou legendu o králi jehož snědly myši.Sice nedokážu pochopit proč přeložili název filmu jako Staré báje vikinngů, když vikingové jsou zde jen velmi malou chvíli.Ovšem to je pouze jen malý detail, jelikož jsou velmi věrohodně ztvárněni.Z vikingského jarla jde opravdu strach a jejich jazyk působí velmi neotesaně.Michal Zebrowski zde exceluje a perfektně se hodí do role pocestného ,,myslivce“.Zebrowski výborně zvládl Zaklínače a sem se zapadl snad ještě lépe.Celkově nemá film mnoho výrazných chyb, snad bych zmínil chudé efekty, třeba při padů věže na konci filmu.Avšak kdyby dokázal někdo z českých režisérů vytvořit takový film jako jsou Staré báje vikingů, mohl by být na sebe právem pyšný.85% ()

Fixa

Skvělý polský velkofilm s Zebrowskim, v titulní roli. Čekal jsem, že mně film unudí k smrti a zatím jsem ho hltal plnými doušky. Byly v něm nějaké mouchy - např. jsem myslel, že film je staršího data, ale celkově to byl zážitek. ()

Fraktální

velice příjemný film od našich bratranců poláku. Dá se mu možná vytknout jakási amatéričnost (oproti holywoodským filmům), pro mě to bylo spíš plus- přispelo to k uveřitelnosti filmu. co na tom ze v západních filmech je vše dokonalé, když se pak dočtu od historika který psal pro MF dnes, že kostými těchto filmů bývají slátaniny oblečení od 11. do 18. století... v celém filmu mi v podstatě vadili jen 2 věci.A to zbytečně přehnaný a amaterský efekt kdy blesk zabil knížete a rozbořil půlku kamenné věže (Proč prostě nemohl být jen zabit kníže? vyhli bysme se velice špatné počítačové animaci). Druhý nešvar byl úplný závěr. Přoč tam kurva tak lacině řvali "pusu, pusu, pusu" to šlo zakončit lépe... nicméně tyto scény byli natolik krátké, že jsem si jimi film skazit nenechal (stále věřím, že takovéto boty neudělal ve filmu ani scénárista, ani režisér, nýbr nějaký zlomyslný filmařský šotek :-)) ) ...škoda, že dobrých filmů ze slovanské a severské historie i mytologie je tak málo. většinou to bývají ti zlí ve filmech o Římské říši... a přitom by bylo o čem točit,jenže komeční uspech prostě budou mít provařené příběhy.... ()

JARDAHONDA

Výpravný akční příběh od světoznámého polského režiséra Jerzyho Hoffmana nás zavede do boji zmítané Evropy 9. století. Je to příběh o lásce, zradě a věrnosti na pozadí mocenských bojů o titul příštího vládce. "Nástupce na trůn si však musí znovu vybojovat svou svobodu a respekt, protože jeho matka byla kdysi otrokyní a je mu tak zapovězeno pávo ucházet se o vladařský trůn. Mladý vladyka se vydává na strastiplnou cestu nejen za vítězstvím, ale také osudovou láskou". ()

Conriocht

Oproti fraške s názvom "Vikingovia" neporovnateľne hodnotnejšie dielo, ktoré si zasluhuje väčšiu pozornosť. Autentické, výpravné, historicky presné a zaujímavé. ()

Pollini

Já jsem se teda moc nebavila. Na můj vkus to bylo moc roztahané, děj řídký a nějaké zamilování se na první pohled, které si představuju spíš ve snech studentů historie. Podle mě teda příšerné herecke vykony. Zřejmě má tohle ale hodně příznivců. ()

Sejkorka

Pozoruhodné a objevné zfilmování starých polských bájí (obdoba Jiráskových STARÝCH POVĚSTÍ ČESKÝCH), píše níže sportovec. Slušný film bez velkých efektů a top herců, Hollywood by z toho určitě udělal pořádnou šou se silnějšími vizuálními efekty, herci by byli z hvězd blyštivějších a děvčata nádherná, že by nám jen tekly sliny. Ale my Slované si vystačíme s menší výpravou. Příběh je srozumitelný, děj odsýpá a pěkný holky tu taky jsou. ()