Staré báje vikingů

• Česko Starověký příběh: Když slunce bylo bohem (více)
Polsko, 2003, 135 min

Polský historický akční fantasy snímek natočený na motivy románu Jozefa Ignace Kraszewskiho. V předkřesťanském Polsku 9. století se na venkově setkáváme s prostými obyvateli pečujícími o svou půdu a velebícími sluneční božstvo. Pak se zde vynoří mocichtivý princ Popiel a vikinská armáda a nastane doba krvelačného a barbarského násilí, proti kterému se postaví osamělý válečník a slavný lučištník Ziemowit. (Filmbox)

Grizzly

Tak tohle se mi fakt libilo...uveritelnost, NEholywoodska vyprava a ta polstina sedela starym slovanum uplne presne. Vikingove byli bomba. Cely film vypadal jak nekde z akce LH :). Jo teda jen ty efekty stojej za starou backoru. Ale to sem ochoten odpustit. ()

Czernozub

Ač nerad, plně souhlasím se Styxosovým komentářem. Jen bych rád dodal jedno- která vepřová hlava, k sakru, vymyslela ten dementní český název? ()

Mat21

Svoji touze ponechat si kněžský trůn šel zákeřný Popiel naproti již v okamžiku, kdy jednoho z právoplatných následovníků trůnu zavraždil a druhého označil za vraha. Uspokojen lehce stravitelnou lží se rozhodl dojít ještě dále, prohlásit svého syna zplozeného s otrokyní za svého nástupce. Pro poradní radu však zdá se být tento návrh jako nepřijatelný, proto všechny otráví a posléze jejich těla probodne mečem s tezí, že došlo ke krveprolití při boji o moc. Ne všichni jsou však krátkozrací, jeho lež prohlédne i učitel zavražděných bratrů Piastun a začne objíždět panství a svolávat vladyky. Mezitím se ze země vikingů navrací domů Ziemowit z rodu Popielů, v lese zachrání krásnou dívku a beznadějně se do ní zamiluje. Není mu však souzena, Dziwa byla v den svého narození přislíbena bohům. Sněm vladyků rozhodne o boji proti ničemnému Popielovi, avšak svůj záměr odkládá na období po žních. Popielovi se tak naskýtá možnost na svoji ochranu zavolat vikingskou armádu. ● Film Staré báje vikingů by se možná mohl rovnocenně měřit s filmy téhož žánru, které vznikaly v polovině 80. let. Odehrává se takřka bez použití moderních triků a technik, když již se nějaký objeví, výslednou vizuální stránku ještě zhorší. Svým omezením na "hrad" skládající se z kamenné věže a dřevěného hradiště, dřevěné vesnice o 3 domech, několika míst v lese a jednoho chrámu film spadá spíše do kategorie inscenace či TV filmu. A co poškodilo film nejvíce, bylo snížení inteligenčního kvocientu všem zúčastněným kromě hlavních představitelů o několik desítek. Největší křikloun vypustí do éteru nějaký blábol, který je davovými přikyvovači okamžitě schválen. To vážně museli Poláci udělat ze svých předků hlukápy? Abych pouze nekritizoval, casting filmu zaměřený patrně na herce s nejretardovanějším vzhledem, k tomu patřičné přistrojení a přilepené vousy vytvářený dojem skutečného krutého středověku. Výsledný kontrast s krásou několika hereček je přímo do očí bijící. Můj 100. komentář, proč jsem jen nemohl mít šťastnější ruku při výběru filmu? ║27.6.2009║ ()

Jeremiah

Film se odehrává v době, kdy muži ještě byli opravdoví muži a ženy skutečnými ženami. Mám rád filmy ze středověku a dále do historie. Proto mne potěší, když objevím nějaký o kterém se moc nemluví , a ještě více mne potěší, když se i povede. To se dá bez nadsázky říci i o tomto filmu, kde ke kvalitnímu zpracování byli ještě vybráni herci dobří / Zebrowski, A.Dymna/ i atraktivní /M.Alexandrova/ . Je skutečně škoda, že se u nás, až na pár vyjímek, přestali točit kvalitní filmy, a že zůstáváme pouze u filmů poplatných době. ()

ypres.bass

Já to říkám pořád že Poláci a Rusové ty historické velkofilmy prostě umí! Oproti slavnějším dílům typu Ogniem i mieczem je tento opus sice poněkud slabší, avšak i tak strká do kapsy polovinu západní produkce. Jádrem příběhu však vůbec nejsou Vikingové, ti se tam objeví asi na 15minut, ale hrdinové počátků polské státnosti a zakladatelé rodu Piastovců. A taky se docela ztotožňuji s komentem uživatele B!shop. ()

KoleckoR

"Starověký příběh: Když slunce bylo bohem" - to je odpovídající název tohoto filmu. A ne "Staré báje vikingů". Vždyť ti tam nehráli důležitou roli, je to film o Slovanech - Polácích. Ale název nemění nic na hezkém zážitku z filmu. To, co jsem od toho čekal, se mě dostalo. Nic nebylo přehnáno, všeho s mírou - násilí, krve, politiky, lásky,.... Některé scény byly až překvapující, jako když si žena zabitého náčelníka lehla na pohřební hranici a zemřela tak se svým mužem. Nebo, když Vikingové, kteří byli poraženi v souboji jednoho muže proti jednomu muži, spáchali hromadnou sebavraždu. A hudba byla taky skvělá. ()

Páně

Výborná hudba a pohanská atmosféra plus nehorázné béčkové úlety. Celkově o stupínek níž nežli Ohněm a mečem, ale přesto nepochybně zajímavá věc. Mimochodem český název je řádně zavádějící. ()

drankeryth

Nehovorim, ze toto je zly film, ale videl som aj lepsie filmy od polskej produkcie na temu historickych filmov. Najprv som si myslel, ze je to jeden film, ale ono to ma tri casti, ktore to rozdelili podla mna uplne zbytocne. Ked mam porovnat vsetky casti, tak najviac sa mi pacila ta posledna, kde uz aj islo do tuheho. V prvej casti sa to len rozbiehalo okolo pohanskej viery, ktora mi je sympaticka oproti krestanstvu, ktoru fakt nemusim. Aj oblecenia na tu dobu boli identicke, ake sa nosili a o bozskych symboloch ani nehovorim. V nasledujucej casti sa uz pomaly ponukal na tanier nejaky boj, ktorym to aj okorenili nejakymi detailnymi zabermi bodnuti a aj sa dostala rada na horucu smolu. V poslednej casti uz aj nabehli samotni vikingovia, ktorych aj cesky preklad tak znie a nechapem to, preco to tak prelozili, ked dej filmu neni skoro vobec o nich. Hlavny viking, uz stary chren mal na helme aj rohy, co vobec v skutocnosti vikingovia nenosili. On jediny ich mal a naco? Aby ho mohli iny lepsie identifikovat medzi vikingskymi bojovnikmi? Aj ich drakkary boli podarene, ako aj ich samotna vyzbroj. Boj celkom usiel a aj ferovka medzi starym chrenom a tym Ziemekom malo nieco do seba. Chudak Ziemek na neho nemal a tak pouzil luk s sipom, s ktorym to fakt vedel. Potom este zostal vo filme cas pre zaverecny boj o tu pevnost, kde sa schovaval ten hlavny zaporak. Na moje mile prekvapenie sa nic neudialo, akurat ich obklucili a snazili sa ich vyhladoviet. Na pomoc im prisla bozska pomoc v podobe hroziveho uderu blesku, ktory vezu znicil a to dost amaterskym sposobom, ktory vobec nevyzeral dobre. Na zaver prisiel stastny happy end a priemerneho filmu je koniec. ()

Ombak▼Penari

Toho magora, který přeložil název filmu do češtiny jako Staré báje Vikingů, bych si nejradši podal. Jinak je to celkem koukatelná televizní podívaná ze starých slovanských dob. Zaujme především plejáda hereckých oblíbenců Jerzyho Hoffmana, se kterými dříve natočil skvostné Ohněm a mečem. ()

Schlierkamp

Polský historický film orientovaný k počátkům vlády Piastovců, tedy do poloviny 9. století, do doby, kdy obyvatelstvo bylo pohanské a modlilo se k Slunci. V tomto velkolepém snímku dávné polské historie můžeme sledovat zákeřný boj o moc krutého knížete Popiela (B. Stupka) podporovaného svojí ženou a následný nepokoj, jenž svými činy způsobí. Do čela skupiny mstitelů, složených z četných přilehlých rodových statků, jenž byly Popielem vykořisťovány, se postavil válečný hrdina, moudrý a rozvážný Piastun (vynikající charismatický D. Olbrychski) a bájný, mladý bojovník Siemovít z Piastu, vycvičený ve vikingské armádě. Právě díky svým hrdinským činům v boji proti utlačovateli byl Siemovít, v podání výborného M. Źebrowského, zvolen členy sněmu za nového knížete a zakladatele slavného rodu. Ve velmi poutavě natočeném filmu se objevují i Vikingové, obávaní bojovníci, jež byli povoláni na obranu obléhaného tyranova hradu, jsouce vykresleni jako o hlavu vyšší a o úroveň nebezpečnější protivníci. Atmosféru raného středověku, kdy lidský život měl pramalou hodnotu, dobře ilustruje neobvyklý obřadný pohřeb jednoho ze zavražděných velmožů, při němž jeho osiřelá vdova položila svůj život také či netradiční sebevražedná hromadná smrt poražených Vikingů. Kromě jednoduchého, předvídavého a přesto nesmírně zajímavě pojatého příběhu, můžeme obdivovat velmi zručnou práci kameramana, omamnou hudební složku, ale zejména krásu obsazených ženských hereček, z nichž si neodpustím nezmínit překrásnou modrookou K. Bujakiewicz. Staré báje vikingů režiséra J. Hoffmana hodnotím jako nádherný národní historický epos o založení mocného rodu a počátcích polské historie a děkuji našim severním sousedům za nevšední filmový zážitek. ()

FeroFabus

Polský historický film mě jako vždy potěšil. Spojení Jerzy Hoffman a Daniel Olbrychski opět zafungovalo výborně i když tentokrát nebyly ve filmu JH masové bojové scény. Jenom se mi moc nezdá, že by si Slovanský kníže pozval na pomoc Vikingy i když se zřejmě jednalo o Jómské Vikingy, kteří sídlili na území dnešního Gdaňsku. Ale proč se u nás jmenuje Staré báje Vikingů, když v originále to je Stará báje:Když slunce bylo bohem, to teda nevím. A také je chyba, že při závěrečných titulkách se ozve v českém znění Vladimír Čech jako první, který mluvil Bogdana Stupku, když v titulcích je jako první uveden Daniel Olbrychski. Celkově 80% ()

Valkyria

100% Za námět... Pohanská mytologie, kterou žiju celý svůj život natočena v tak poutavém příběhu... Vždy, když na to koukám, mám husí kůži.. Mrzí mě překlad Staré báje vikingů... jelikož Češi bohužel... nemají o slovanském pohanství moc povědomí :( ... Škoda škoda... za origonální verzi.. :) ()

Spaziergang

Je z toho cítit nízký rozpočet, což se promítlo hlavně na vizuálních efektech, které jsou skutečně humusové,ale možná to bylo jenom dobře, alespoň se to tvůrci snažili dohnat na jiných místech. Příjemná zábava na dvě hodinky, pokud vám nevadí,že od začátku víte jak to dopadne a že se tu a tam postavy chovají jako pitomci. Michal Zebrowski byl v Zaklínači (pár herců ze Zaklínače tu taky hraje) o chlup lepší. Nechápu proč se do češtiny prostě nepřeloží originální název, jelikož Staré báje vikingů jsou naprosto scestný název. ()

diodoros

Poľský film o starých Slovanoch a ich boji proti krutému kniežaťu Popielovi založený na starých legendách. Herci sú výborní, hudba Krzesimira Dębského je perfektná, kostýmy kvalitné, dej sčasti vážny s dobre natočenými bojovými scénami a zároveň romantický - ako to býva u Hoffmana zvykom. Jedinou nevýhodou sú otrasné počítačové efekty, ktoré vyzerajú ako z nejakej starej počítačovej hry... Napriek tomu Hoffman nesklamal a ako vykreslenie atmosféry doby, života, bojov a pohanských rituálov starých Slovanov pred prijatím kresťanstva film funguje výborne. ()

rivah

Snaha o historický velkofilm příliš nevyšla, dílo vychází vstříc obyčejnému polskému divákovi, mnoho efektů a málo myšlenek, ()

Doomer

Sice pribeh byl o slovanech a vikingove tam hrali spise vedlejsi roli ale jinak pekne jen mi to nastesti neprislo vubec "fantazy" ()

Miksa

Legenda nástupu Piastovců v Polsku je zpracovaná v tomto filmu veledobře, ale těch pár amatérismů si mohli odpustit. Obvzláště pád věže a třeba i viditelný mikrofon ve scéně ve svatyni, kdy jí zase chce unést a závěrečné scény, která byla jako o Disneyho. Jinak, klobouk dolů nad zpracováním důležité bájné polské látky. U nás bych se třeba těšil na propracovanýho Bruncvíka. ()

Tarhiel

Nemal som ani potuchy, že Poliaci natočili taký dobrý film. Nie som historik, ale zvyky, kostýmy a (skromnú) výpravu by som pochválil, až na tie triky. Ale kôli tomu, že to bolo zo slovanského prostredia a malo to taký polohistoricko-zaklínačský nádych (Zebrowski), mi to chutilo. ()

nmarca

Jako ve většině českých diváků tento film ve mně vzbuzoval lítost a trochu závist, do čeho se pouští Poláci a jaké hořkosladké komedie (a nic jiného) točí čeští filmaři. Triky samozřejmě nejsou jako v Pánu prstenů, ale příběh byl velmi poutavý, nádherná hudba, dobrá režie. A Michal Zebrowski nemá chybu ;-) ()