Rázovitý vesnický chlapík Bohuš Stejskal žije sám v rozpadající se chalupě, pracuje jako dřevař, většinu času tráví s kumpány popíjením slivovice. Jeho život se změní, když mu advokát Ulrich oznámí, že zdědil obrovský majetek. Druhý den mu tetka ze sousedního domu oznámí, že se mu uškrtila koza. Nešťastný milionář se rozhodne uspořádat na její počest velkolepou smuteční hostinu. Kamarády, navlečené do svátečních šatů, odveze do brněnské luxusní restaurace, kde parta způsobí ostudu. Večer Bohuš navštíví s kamarádem Košťálem masážní salón, kde je tak nadšen službami prostitutky Ireny, že ji přesvědčí, aby se k němu nastěhovala. Pro dívku, uvyklou luxusu, je však Bohušova chalupa šok, stejně jako jeho chování. I když je pro peníze ochotná udělat téměř cokoli, nakonec ho opustí. Bohušovi se podaří přesvědčit Vlastu, aby se k němu vrátila, a zaplatí celé vesnici zavedení plynu. Všichni mu závidí a každý něco chce. Když se objeví zuřivý Ulrich se zprávou, že Bohuš nic nezdědil, protože byl jen nevlastní syn, odvrátí se od něj kamarádi, Vlasta i ostatní. (TV Nova)

Legas

Původně jsem se na Dědictví díval jako na prázdný film s dnes již zlidovělými hláškami. Po měsíci práce v hospodě (přesněji řečeno putice) to vidím jinak. ()

InJo

Dokonalá a s přibývajícími roky neustále zrající reflexe nastupujícího kapitalismu. Na povrch typická buranská komedie, v jádru trefná sociální satira. Perfektní casting hlavních i vedlejších postav a tuna geniálních situací a nesmrtelných hlášek. Absolutní kult a jeden z nejvtipnějších a nejzábavnějších českých filmů všech dob. “A teď si vás koupím všecky!” 95 % ()

IQ Tiqe

Rozporuplný film - zajímavý nápad, legendární hlášky, ale v polovině ztrácí snímek dech a pak už je o ničem. ()

Sonnery

Od doby, kdy hoši honili Hátátitlá v televizi poprvé, každý koho znám začal při nejbližší příležitosti používat hlášky z filmu. Každý se chodil vychcat, vyčura, vymočit. Každý chtěl prodávat cihle Japoncom. Káždý se válel jako ožralý spací pytel a každý se chlubil, když mu nějaká žena pomohla s dýmkou míru. Začala nová doba ()

Sinecod

Burani z Buranova co se chovají naprosto buransky jako v příručce pro burany...Netřeba dodávat víc, tenhle film nesnášim. ()

Anderton

Spoločne s Čiernymi barónmi najlegendárnejšia česká porevolučná komédia (a samozrejme aj najvtipnejšia). Nebudem sa rozpisovať o filme, ktorý videl každý minimálne 5x, tento fakt je výstižnejší, ako sebelepšia rozsiahlejšia recenzia. Hlášky, hlášky, hlášky a záverečná Bolekova múdrosť, ktorá najlepšie vystihuje našu mentalitu bez ohľadu na obdobie a politický režim. Takže vlastne nadčasový film. Kto by to bol vtedy povedal. ()

Carol Pifková

Ja neviem prečo ale mne staré české a slovenské filmy nič nehovoria ale určite sú na tom lepšie ako tieto nové sračky... Ako určite tento film pobavil, ale už mi to asi ide aj trošku na nervy, keď je to každý rok aj dvakrát. ()

Frajer42

Totální chuťovka. Film jsem viděl mockrát. Zasmál jsem se tedy pouze poprvé, ale líbil se mi vždy. Mnoho hlášek se usadilo i v našem rodném jazyce a už to svědčí o obrovské oblíbenosti filmu. Bolka Polívku jako herce uznávám a v tomto filmu hraje svoji životní roli. Miroslav Donutil mu zde excelentně sekunduje a zbytek herců je vybrán rovněž skvěle. Dávám 4* a všem nižším hodnocením prostě nevěřím. Ve svém okolí neznám nikoho, komu by se film nelíbil. A nebo se možná nelíbí nikomu a všichni lžou? Což si ovšem nemyslím. ()

Kothy

Tak tohle snad ani nepotřebuje komentář. Dědictví viděl opravdu každý. Tolik vtipů a hlášek, že by to člověk ani nespočítal. Sám jsem to viděl aspoň 10x. Čecháčci to asi moc neocení, ale pro Moraváky je to klenot. Po revoluci dost odvážný film. Věra Chytilová to opravdu vystihla. Bolkova životní role. "Kájo, já ťa znám! Pojď sa ožrat! Tohle všechno je moje." :D ()

boshke

Nějaké momenty ano, spíše více momentů ne. Polívka je, pravda, jako buran skvělý, ale často mi také lezl s tím svým věčným békáním na nervy... 70% ()

MikeCool

Druhá projekce: Je to ostuda, ale musím se přiznat, že tento moravský filmový klenot jsem vcelku zhlédl úplně poprvé. Jelikož se mi moravské nářečí hodně líbí, byl jsem z dvouhodinového tlachání v tomto jazyce nadšen. Je zde mnoho typických moralistických znaků, kterými československé filmy dominovaly. Krása pohledět. ()

AllShallFall

Jestli někdo chce vidět skutečné herecké výkony, tak musí vidět tenhle film. Bolek Polívka nemusel vlastně ani nic hrát. On už takový je. Věřím tomu, že na tohle nemuseli ani psát dlouhý scénář. Protože, některé scény se nedali hrát dvakrát. Takže napoprvé a originálně zahrané. Bezkonkurenční film. ()

swamp

Tohle je prostě klasika! Hlášky, které se vžily do našich (teda aspoň do mého:) životů.."To je vůl, kaviárový toasty!"..jsou prostě skvělé! Příběh rozebírá známé pořekadlo "lehce nabyl, lehce pozbyl", které se asi od poloviny filmu začne pozvolna naplňovat. ()

mil@n.fanatik

Klasika, film, na který se můžu dívat pořád. Perfektní hlášky, smích nebere konce. Super film na odreagování:-) Víc takových komedií, skvělý Bolek Polívka. 5* - 100% ()

nascendi

Asi nie je veľa filmových divákov, ktorí nevideli Dědictví. Aj ja som ho dnes videl snáď po piaty krát. Nie kvôli filmu samotnému, ale kvôli komentáru. Nakoniec som ho ani nepotreboval vidieť celý. Dědictví patrí k filmom, na ktorom som sa pri prvom zhliadnutí výborne bavil. Aj pri repríze som ešte objavoval detaily, ktoré som si predtým nevšimol. Neskôr sa už začali vynárať hluché miesta, notoricky známe a používané hlášky už neprekvapovali a okázalé buranstvo skôr odpudzovalo. Nemyslím, že by som ešte niekedy v budúcnosti venoval Dědictví svoj čas a výsledné tri hviezdičky majú v sebe kus nostalgie z prvého stretnutia s ním. ()

Zodd

Asi jsem se narodil pozdě, promiňte mi to. :( Neříkám, že jsem se nesmál nebo že Polívka nemá talent (to bych si musel nafackovat), ale ne vždy mi ten humor sedl. ()

Trajektt

Jak buran k penězům přišel?I tak by se mohla jmenovat tato komedie ve které vesnický chlapík,který je denně v lihu najednou zdědí větší obnos peněz a tím mu začínají všechny jeho radosti a strasti.Vidíme zde,jak se postupně mění jeho vnímání okolního světa a to,co pro něj bylo dřív důležité je odsunuto na druhou kolej.Má najednou víc i nechtěných kamarádů,objevují se u něj velitelské skoro až kapitalistické móresy.Stará píchačka už mu nevoní,tak si chce ochočit novou,které přece vůbec nejde o prachy.Zábavnou formou podaná komedie režisérky Věry Chytilové do které si vybrala Bolka Polívku,který odložil masku klauna a zahrál si podle mě jeho životní titulní roli vidláka Bohuše.Pak zde také zazářila v roli staré ojeté píchačky Vlastičky héérečka Dagmar Veškrnová,teda pardon Havlová a to i když jí moc nemusím,protože vždycky hrála takový naivní uječený střeva,tak tato role jí padla jak ulitá a myslím si,že tam hrála tak trošku i sama sebe.Podle mě nejzábavnější lokální počin,který byl po revoluci natočen a proto dávám 100% ()

nash.

Dokonale vykreslené figurky, skvělé momenty, řada nezapomenutelných dialogů, spousta hlášek, které už stačily zlidovět, geniální Polívka, který ve své zřejmě životní roli dotáhl stylizaci buranského notora k dokonalosti. Jistě, to všechno tu je. Přesto mě film jako takový nechává zcela chladným a mám pocit, že včerejší marný pokus přijít mu po dvaceti letech na chuť byl poslední. To si raději zopakuju Kalamitu a především geniálního Šaška. ()

Zemřel zpěvák Karel Gott

Zemřel zpěvák Karel Gott

02.10.2019

Ve věku 80 let zemřel nejznámější a nejúspěšnější český zpěvák Karel Gott. Gott se na hudební scéně pohyboval od roku 1958, kdy se přihlásil do soutěže amatérských zpěváků. Právě tady započala jeho… (více)

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů