Poprava

• USA Return to Paradise (více)

Lewis, Sheriff a Tony jsou přátelé, kteří společně tráví své prázdniny v Malajsii. Nikdo z nich netuší, jak mnoho tento výlet změní jejich životy. Prázdniny končí a tak Sheriff s Tonym odjíždějí zpět do Ameriky. Lewis se do Malajsie zamiloval a zůstává. Toto rozhodnutí se mu ale stává osudným. Místní policie totiž při hledání ukradeného kola, nachází v domě, kde všichni tři bydleli, větší množství hašiše. Lewis je uvězněn a následně odsouzen k trestu smrti. Po dvou letech se Sheriff a Tony dozvídají krutou pravdu. Teď mají osm dní na to, aby se rozhodli, zda vezmou svou část viny na sebe a zachrání tak život svému kamarádovi. (oficiální text distributora)

bogomira

Tak tomuhle se říká Příběh. Jsem v pokušení dát i pět, ale přece jen: ta zbytečná romance...Vaughna mám čím dál radši a Phoenix je prostě z jinýho světa. ()

Juto

Film prináša emocionálny a neuveriteľne silný príbeh o morálke a priateľstve. Koniec filmu je trochu neočakávaný, a hoci je v posledných 20 minútach priveľa prekvapivých odhalení, všetky fungujú pomerne dobre. 8/10 ()

campix

Tři mladíci si užívají lehkovážných chvilek na prázdninách v Malajsii. Drogy, ženy, alkohol - prostě správná dovolená. Na konci tohoto období se rozloučí. Dva jedou zpátky do New Yorku, ale ten poslední už nikam neodjede. Zatkne ho policie a je souzen jako pašerák, takže mu hrozí poprava. Pouze v případě, že by se zbylí dva vrátili a uznali vinu, tak si každý odsedí ''pouze'' tři roky. Vrátili by jste se ? Strašlivě silné morální dilema, které vám nenechá vydechnout. Silný film o svědomí, přátelství a lásce. Vynikající Joaquin Phoenix a tíživé finále. ()

stOKYi

Bolo tam príliš veľa ameriky :) . Príliš veľa amerického klišé. Čo sa týka čisto filmovej stránky, mi film pripadal ako každý iný film. Každý druhý priemerný americký film je natočený ako tento. Či sa jedná o hercov, typického sentimentu, priebehu a vykreslenie deja. Ale čo sa mi na filme páčilo, bolo to, čo sa nám človek ktorý napísal tento príbeh snažil povedať. Čiže nehodnotím herecké výkony, strihy a podobné sračky. SPOILER . Aj samotná poprava mi pripadala, že film chce pôsobiť naozaj pragmaticky a nekonvenčne len aby trošku zdrsnel, ale už samotný priebeh filmu na to nemal predpoklady a celkovo som mal pocit že to režisér nezvládol. Preto som si o veľa veciach robil vlastný obraz, aby som sa do filmu vžil lepšie, lebo ako som spomínal, ten "základ" bol naozaj zaujímavý a chytal ma za srdce :) Každopádne, dalo sa z toho vyťažiť oveľa viac. ()

dr.fish

Neuvažujme nad tím, jak moc je tohle dobrodružství reálné a možné. Vžijme se prostě jen do té situace, že život člověka závisí jen a jen na tom, že sednete do letadla a necháte se zavřít na tři roky do fešáckého kriminálu deváté cenové skupiny, s naprosto nejistým výhledem na přežití. A tím ho zachráníte před popravou. Z Ameriky, země neomezených možností, do Malaysie, kde je taky možné úplně všecko. Vince Vaughn podává životní výkon. Drama je to prvotřídní se vším všudy. Určitě stojí za vidění. 85% ()

st.verka

Tři mladí kluci ze svobodného světa tvrdě narazili v zemi, která je krásná, ale i nebezpečně a pro nás i nepochopitelně tvrdá. Při potírání drog nemají slitování a můžeme se jen dohadovat, jesti je to dobře a tresty přiměřené. Obdivuji statečnost Sheriffa, který se dobrovolně vrátil a přihlásil k odpovědnosti, i když ta jeho riskantní oběť byla nakonec zbytečná. Ale jak sám řekl - horší než vězení by bylo špatné svědomí, kdy by se Lewisově sestře nemohl podívat do očí. ()

Karush

Toto je krutá priam neľudská dráma, celý čas ma držala v napätí, ale tento film má svoje neprijateľné a nie moc uveriteľné zvraty, také, čo by sa v skutočnosti určite nie zrovna tak udiali. Téma filmu je v podstate, čo by si urobil pre priateľa respektíve pre niekoho, koho si voľakedy tak nazýval a aký človek si ty v skutočnosti. Nakoľko je to americká produkcia miestami film zlyháva, pohráva sa veľmi s citmi, ale vďaka hereckým výkonom viacerí si to ani veľmi nevšimnú. Zvlášť by som ešte pochválila hudbu a občasnú nečakanú brutalitu napr. dych vyrážajúci záver. Viac pozornosti by si zaslúžila táto dráma, aj napriek svojim chybičkám. Podobný film Takmer bez šance.Jedna životná pravda na záver: Keď sa nám vodí dobre, priatelia nás poznajú; keď sa nám vodí zle, vtedy spoznáme zase my svojich priateľov. ()

danoo

V roku 1998 sa stretli Vince Vaughn, Joaquin Phoenix a Anna Hache, z čoho vznikol krásny film o pravej láske, priateľstve a vernosti. ()

Pavlínka9

Hodně silné téma. Mladická nerozvážnost? Vina a trest? Vince Vaughn a Joaquin Phoenix v tomto filmu excelují :) Ale hlavní je pro mě u tohoto filmu to, že by podle mého názoru měl lidi podnítit k tomu, aby se opravdu zamysleli nad tím, jak by se zachovali oni...A to je to, co je u mě tahounem celého filmu :) Jinak - vystižení Malajsie? Nikdy jsem tam nebyla, ale takhle přesně to vidím - zábava, krása, drogy a všudepřítomné nebezpečí "drsného a tvrdého" vězení, kterým jsou tyto oblasti proslulé. ()

lennyd

Byly to prima prázdniny v té Malajsii - spousta holek, levný alkohol a hašiš - prostě jedna velká párty. Sherrif (Vince Vaugn) a Tony (David Conrad) se vrací zpět do civilizace, zatímco Lewis (Joaquin Phoenix) ještě zůstává - a to se mu stane osudným. Za držení hašiše je místními úřady odsouzen k smrti. Několik dní před vykonáním rozsudku dostane jeho právnička Beth (Anne Heche) ještě jednu šanci - pokud přesvědčí Sherrifa a Tonyho, aby se vrátili zpět do Maljsie a přiznali spoluúčast, budou všichni odsouzeni ke třem letům vězení, ale přežijí. Jinak je s Lewisem konec ... K tomuto filmu jsem se odhodlával hodně dlouho - prvních pár let jsem měl k dispozici skvělý soundtrack Marka Manciny. Až jsem jej měl dostatečně naposlouchaný, sehnal jsem si film, ale odložil jej. A až nyní na něj přišla řada. A musím přiznat, že jsou filmy, které nestárnou - když mají skvělý příběh (jako tento), výborné herecké obsazení (zmínit jen někoho z ústřední čtveřice by bylo ponížením ostatních), hudba (již zmíněno) a vůbec - celkově super. Jedinou výtku bych snad měl k tomu, že jsem doufal v happy end... ()

venison

Snad nejlepší role Vince Vaughna z celé jeho filmové kariéry.. Joaquin Phoenix přesvědčivý až na půdu.. Skvěle odvyprávěný i zahraný silný příběh! ()

dANo

Záver tohto filmu je pekne silná káva! Rozbeh v Malajzii (podľa tituliek to bolo Thajsko:) je pohodový, keď si traja hrdinovia užívajú slnko, more, hašiš a pekné thajky (pardón, Malajky:), potom nasleduje zdĺhavejšia časť presviedčania v Amerike... a na koniec príde krásny, romantický, depresivný, šokujúci, no proste úžasný záver, v ktorom vyniká mimoriadny herecký výkon Joaquina Phoenixa (ale aj Vaughn s Heche sú výborní). Nebyť pár detailov, tak je to za 5*. ()

lucascus

Úžasný námět a potenciál, který byl trochu pokažen romantickou linkou. Místy to vypadalo, jako by se tvůrci nemohli dohodnout, zda to bude realistický film či romantický slaďák. Ale i tak film stojí za to shlédnout. ()

zdenny

Pro mne především tragický snímek o asijském soudním systému a věznicích, ve kterých člověk přežívá jako zvíře. Kdo mě chce přesvědčit o nezávislosti „ctihodného“ soudce, který svůj rozsudek vynese pod vlivem emocí na základě novinového článku? V době, kdy byl snímek natočen, Malajsie nebyla - dle mého soudu - taková, jak ji soudce ve své řeči prezentoval. Snad měl část pravdy o americkém sociálním odcizení dětí. Rozhodně ale lhal v tom, že malajské děti jsou ve své zemi chráněny. Protože už jen pohled na malajské ulice svědčí o něčem naprosto jiném - bezdomovectví, chudoba, zaměstnávání dětí, a v neposlední řadě negramotnost. ()

Puyi

Silný příběh, zajímavý a působivý, ale možná se z toho taky dalo vytřízkat více, ovšem jsem i tak mile překvapen a spokojen. :) Sice skvělí herci, nějaký větší dojem na mě ale bohužel udělal pouze Joaquin Phoenix (a to tam byl z hlavních aktérů nejméně), který byl, jako vždy, uplně úžasný... :) A jak už tu bylo párkrát zmíněno, ta romantika tam byla opravdu navíc a moc nepasovala k celému filmu. ;) Závěr mě dostal, ale i tak to není na vyšší hodnocení než 3*, už jen kvůli ostatním hereckým výkonům :) ()

J-o-k-e-r

Dosti depresivní film o jednom velkém životním dilematu. Zatím nejlepší film s V. Voughnem, co jsem viděl. I když jeho milostná linie s A. Heche tu nebyla úplně na místě, hlavní dějová linie zřejmě zasáhla každého. J. Phoenix si tu opět sáhl na dno a podává skvělý výkon. Myslím si, že dosti skrytý film. ()

P1tr

Hašiš je super. Ale vedle příjemného rauše může způsobovat i veliké potíže. Obzvláště, jestli ho máte u sebe hodně. Obě strany mince ukazuje tento americký remake francouzského filmu, který se ale soustředí výrazně více na tu méně příjemnou stránku věci. Přes mezinárodní měřítko příběhu jde o komorní snímek s pár postavami nabízející silnou sondu do života lidí, kteří musí učinit důležité rozhodnutí se sáhlými následky, na kterém závisí lidský život. Ačkoliv tvůrci představují situaci, do které se nejspíše (tedy aspoň doufám) nikdo z vás nedostane, jednotlivé myšlenkové pochody, rozhodnutí a postoje postav chápete a není těžké si představit, že byste se v takové situaci chovali podobně a i přes malý počet postav je pravděpodobné, že si každý najde tu svou, s jejímž vystupováním se ztotožní. Snímku vedle příběhu, který vás vtáhne, dominují herci, zejména Joaquin Phoenix, kterého tradičně role pohltila a Vince Vaughn, který naopak netradičně hraje ve vážnější poloze. Poprava je tím příjemným případem, kdy na narazíte na nepříliš známý a zapadlý film, který je stranou masové pozornosti neprávem a vám udělá radost, že jste v té malé skupince těch, kteří měli čest onen snímek vidět. ()