Od chvíle, kdy Štěpán Šafránek nastoupil do ústavu pro mentálně postižené děti, uplynulo deset let. Ústav byl zrušen a Štěpán se vrací do nemocnice jako lékař u záchranky. Stále žije s pragmatickou lékárnicí Ute. Navíc mu zemřela maminka a musí se postarat o pohřeb i pozůstalost. V dispečinku záchranky slyší sestru Toničku vyprávět o řediteli Sahulákovi, který chtěl skočit z okna, a doma ho vyhledá Kendy, kterého vyhodila manželka. Když se zastaví za Ute, narazí na zrzku Annu a nabídne jí svezení. Majitel prosperujícího autosalonu Karas ho přemlouvá, aby se přihlásil do konkurzu na nového ředitele nemocnice, ale on o tom nechce ani slyšet. Pohádá se s Ute a poté opět narazí na Annu. Napíše pro ni básničku a další den Karasovi řekne, že se rozhodl kandidovat. Dál se schází s Annou. V konkurzu vyhraje a stane se novým ředitelem nemocnice. Začátky nejsou snadné. Navíc přijde o svou novou lásku Aničku, která zahlédla Ute, jak přichází ke Štěpánovi domů s kufrem. Marně ji hledá, v nemocnici se pouze dozví, že otěhotněla a odstěhovala se. Štěpán se odmítne zaplést do podvodných machinací a vrátí se k záchrance. O sedm měsíců později je nahlášen akutní porod... (TV Nova)

RigorMortis

Týchto Básnikov som dopozeral v podstate preto, aby som si uzavrel ságu (posledný diel som videl pár mesiacov pred týmto). Už pri Konci básniků v Čechách som si všimol rapídny pokles kvality, takže tu som už tak nejak vedel, do čoho idem. Kvalita ešte slabšia, než pri predošlom diele, vtipy silené (alebo až nevkusné), postavy ešte viac unavené, karikatúra vietnamského suseda je tak blbá až to bolí, do toho product placement na každom kroku a obsadzovaniu "celebrít" bez akéhokoľvek hereckého talentu už vôbec nerozumiem. A hoci film vznikol v roku 2004, nemocnice stále zostali kdesi v deväťdesiatkach. Jediné pozitívum bola hádam Michaela Badínková v roli už x-tej Štěpánovej neúspešnej známosti. ()

Pitryx

Pro mne rušivý element v podobě paní Brodské, tu tady prostě nemusím, stejně jako pana Kříže. Přesto hodnotím stejně jako některé předchozí filmy, protože ten humor tam je a zasmát se rozhodně dá. Ovšem mám z toho pocit, že už je to něco navíc a něco tomu také schází. ()

Biggles

Po predchozim dile je tohle opet maly krok nahoru. Musim rict, ze jsem se bavil docela dobre, reklamni vlozky sice byly opravdu nekdy trochu k smichu, ale co uz. S prvnimi basniky se to srovnavat neda, nastesti se o to autori ani moc nesnazili. Upozornuju,ze tato komedie je opravdu dost horka, ale kdo vi, treba tak basnici obvykle konci. ()

Marg

To velmi okaté zakomponování reklamních produktů do příběhu mě hodně iritovalo. Jinak je to o dost slabší než předchozí básníci. To kouzlo tam sice bylo, ale pomalu se počínaje 4. dílem začalo vytrácet. ()

petz1985

no, nečekal sem mnoho, ale že to bude až tak podprůměrné to ne. První tři díly Básníků mám rád... čtvrtý už míň a tenhle poslední teda radši moc nedoporučuju... . Básničky doktora ŠŠjsou naprosto trapné a pokud vminulých dílech za něco stály tak teď určitě ne. Autor (básník), jehož tvorba se za dobu 20 let nijak nevyvýjí, by už neměl být zván pro vystoupení na veřejnosti :-) ()

radimartin

Strach čekal za dveřmi, ale nakonec umřel žalem. Přes všechny reklamy a některé nesmyslnosti si Básníci ponechali úplně stejnou atmosféru jako předchozí díly, atmosféru která k nim patří ať už je jakákoli. Styl humornosti vydržel a to je na prvním místě. ()

baxz

No co říct, snad jen, že se jedná o klasický obraz úpadku českého filmu, který je z půlky tvořen na silu tlačenou reklamou na tři miliony šest set osm tisíc věcí… napadla mě taková spojitost která by mohla uzavřít básnický kruh jednou pro vždy a to že v prvním díle se režisér v podání J.Kodeta podivoval nad tím, že lesní víly v rámci patronátu místní továrny otvírají na podium reklamní šampaňské, v posledním díle by se asi J.Kodet udivil k smrti kolik reklam se z podia dostalo do reálně natáčeného filmu….No a jinak divně hrající M.Badinková na bruslích, na kterých vypadá, že na nich před natáčením stala maximálně 2x, s batůžkem na zádech jako nějaká 12ti letá holka, takový postpubertální tip, který Štěpán ve 4.díle odsuzoval. Verše jako z 6 třídy ZŠ,role J.Somra nepochopitelně zdeformovaná, ostatní dokola omývané. ()

honzic

Poslední díl plný reklam a přílišného nahrávání, je velká škoda, že to došla až sem na básníky. Kříž už není oteklý jako v minulém díle a dá se na něj normálně koukat. Hodnocení: 55 % ()

rischa65

Velice slušná, nenáročná, česká komedie. Výborný a vtipný Matásek, krásná Badínková a Pavel Kříž jako obvykle. Škoda jen násilně nastavovaných dialogů o pitomoučké vtípky, spousty vnesené, ložené reklamy a několika katastrof v podobě především Jeníčkové a Sklenaříkové. Na rok 2003 také odvážný a pravdivý obraz českého podnikání a stavu veřejné správy a ministerstev.Ale radši už žádné další básníky pane Klein. ()

Luswani

Pochopitelně, pátý díl není tak skvělý jako původní trilogie, ale objevuje se tam spousta povedených situací a takový ten příjemný nádech prvních dílů. Mohlo to dopadnout i hůř. 70% ()

tsatsiki

Po nudnejsim 4dile vyborny film plny vtipu,hlasek a se starou dobrou partou. Hlavne je to ukazka, ze PP ve filmu se da udelat se cti a vkusne. ()

ESNYR

Básnickou sérii filmů, jsem nikdy nepovažoval za bůhví jak velkou pecku ale dalo se na tom najít pár věcí které vykouzlily úsměv nebo byly prostě dobře podané. Díl od dílu ale stupeň zábavy klesal až se z toho stal typický český film plný životních mouder, hluchých míst a nudných dialogů. Humoru ubylo a zůstalo jen zamyšlení nad tím jak nám (jim) život utekl. ()

Eire

Basnici mozna nestraceji nadeji, ale pozvolna straceji KVALITU. O trochu slabsi nez 4. O dost Slabsie od TRILOGIE. Ale zasa 48% je doooost podhodnotene pani kritici! ()