Každý má pro něco vlohy. Pohled do zákulisí kalifornského pornoprůmyslu 70. let v americkém filmu... Režisér Paul Thomas Anderson (nar. 1970) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného amerického filmu. Rázem na sebe upozornil svým druhým celovečerním filmem Hříšné noci (1997), v němž zobrazil zákulisí filmového pornoprůmyslu v 70. letech, jehož centrem bylo kalifornské San Fernando Valley. Hrdinou příběhu, inspirovaného skutečnou postavou pornoherce Johna Holmese, je mladík Eddie Adams, který se díky mimořádným fyzickým předpokladům stává oblíbenou hvězdou pornografických filmů pod uměleckým jménem Dirk Diggler. Jako chráněnec režiséra Jacka Hornera (Burt Reynolds) a jeho milenky a hlavní představitelky Amber (Julianne Mooreová) stoupá na žebříčku popularity až k závratným výšinám, aby se díky nezřízenému životu s drogami a alkoholem stejně rychle zase propadl na dno... Anderson pojednává choulostivé téma s překvapivou filmařskou vyzrálostí i porozuměním pro své postavy, pro něž sex už nepředstavuje téměř žádné vzrušení, ale jen tvrdou práci. Jeho pohled na „zlaté období" pornoprůmyslu, kdy se ještě natáčelo na 35mm materiál (video se teprve začínalo prosazovat) a nejproslulejší díla žánru, jako např. Hluboké hrdlo, se promítala v legitimních kinech, je zbaven nánosu zbytečné nostalgie a zachovává si humorný nadhled. Z mnoha ocenění, jež snímek získal, připomínáme oscarové nominace za Andersonův původní scénář a za vedlejší herecké výkony Burta Reynoldse a Julianne Mooreové, kteří ještě obdrželi ceny Národní společnosti filmových kritiků a Asociace losangeleských filmových kritiků. (Česká televize)

salalala

Vynikající kus filmařiny, který s časem zraje jako víno. Paul Thomas Anderson tu vzdává hold zlatým časům pornoprůmyslu a všechno vypadá, jako by opravdu bylo natáčeno v sedmdesátých a osmdesátých letech. Parádní výprava a kostýmy, vše podkresluje výtečný dobový soundtrack. Anderson nešetří skvěle komponovanými dlouhými jízdami a diváka zavádí do fascinujícího světa starých, relativně bezstarostných časů, které se už asi nikdy nevrátí. Jestli něčím film vyniká, je to precizní práce s atmosférou - zpočátku je uvolněná a pohodová a pornobranže vypadá jako to nejlepší zaměstnání na světě, postupem času ale dost potemňuje a zvážňuje a ukazuje, že lidé, kteří v ní působí, se z ní vlastně nikdy nedokáží vymotat, aby na konci tvůrce nastínil jakýsi lehký happyend s nezapomenutelným závěrečným záběrem. Film je ale především nenucenou režijní exhibicí, kdy výborná kamera, pomalejší tempo a celkové ladění nechávají vyniknout naprosto fascinujícímu kousku. Vrcholem jsou nicméně herecké výkony - Wahlberg je naprosto fantastický a hraje, že vlastně neumí moc hrát ani zpívat, což je vskutku umění, Reynolds tu dostal asi životní roli režiséra, který věří, že porno může být umění, skvělá je taky Moore jako zničená matka, v podstatě každý tu má ale svůj velký moment - Heather Graham jako Bruslařka, Don Cheadle, začínající Hoffman jako zamilovaný gay, William H. Macy jako tragická postava podváděného manžela, nejgeniálnější je ale epizodní role pološíleného Alfreda Moliny, na jehož výstup hned tak nezapomenete. Je to sice asi přece jen moc pomalé a chybí tu nějaký silnější moment, to ovšem nic nemění na tom, že je to vynikající podívaná a je opravdu škoda, že v poslední době se P. T. Anderson divákům trochu vzdaluje. 85% ()

Skip

Drama, které je chvílemi k smíchu, ovšem je to smích spíš hořký. Výborně zrežírovaný pohled do zákulisí tvůrců pornofilmů. K tomu dobré herecké výkony. Snad jen pár hluchých míst, kdy zní jen monotonní hudba a kamera za někým jede, kazí celkový velmi dobrý dojem. ()

wipeout

Kam sa podela v 1997 väčšina kvalitných hercov akých Hollywood v tej dobe poznal(ná)? Na túto otázku si poľahky odpoviete ak sa na túto cestu nepoznaným spolu s Markom Wahlbergom vydáte. Spolupráca niektorých z prítomných hercov pod režijnou taktovkou toho Andersona sa potom ešte viac osvedčila v úžasnej Magnólii. Ale opisovať herecké výkony v tomto prípade nebudem lebo by som sa asi k ničomu inému nedostal. Scenár, ktorý by sa zaoberal témou pornopriemyslu a ešte k tomu tak detailne a do hĺbky nemá páru a stojí na ňom spolu s kvalitnými hereckými výkonmi aj celé čaro tochto retrofilmového zážitku a čuduj sa svete vonkoncom nie erotického. Príbeh Dirka Diglerra občas dojme, občas šokuje, občas pobaví a pri napriek všetkej závislosti vďaka prekrásnej Julian Moore aj vzruší.:) Neviem síce ako veľmi sa zakladá tento príbeh na pravdivých reáliach(nato som asi primladý ale veď staršie osadenstvo ČSFD možno bude vedieť:)), ale nejako tak si predstavujem zákulisie tohoto náročného povolania. Scéna s nákupom koláčikov mi asi tak ľahko nezlezie z mysle. Jediná výtka možno k dlhej stopáži ale ono akokoľvek dlhá záleží či si jej dĺžka človeku prekáža, no ale vzhľadom na parametre Dirkovho nástroja obživy mohla byť ešte dlchšia.:)3.5* ()

BitlDjus

Opravdu skvělí nápad, jak natočit životopisný film o zářící pornohvězdě. Ze začátku se seznamujeme z pohledu obyčejným mladíkem, ale zdání klame. Tento mladík sice nedokončil školu, nepobral moc rozumu ale má jednu výjmečnost se kterou se stává opravdovou osobností, ano, je to jeho péro. A tak procházíme společně s Dirkem Digglerem jeho životem v porno branži, od úplných začátků až k úplnému konci. Já jsem se opravdu hodně bavil, skvělý vtip a hlavně jak jsem už napsal, výtečný příběh. ()

easaque

na americké poměry provokativní snímek, ale bohužel se stále drží v pásmu korektnosti k cenzorům. Režie i kamera byly dost slušné a dostatečně profesionální. Přesto počáteční okouzlení rychle opadlo a už jen schlíple jsem dokoukal do konce. Námět filmu byl fajn a aspoň mě nalákal na nejznámější erotický film prezentovaného režiséra Damiana, a to Hluboké hrdlo ;-) Suma sumárum = lepší 2 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Stylovka z pornoprůmyslu sedmdesátých let, která není stylová v klasickém slova smyslu. "Dítě sedmdesátek" PTA to celé vzal po svém a vznikl tak film, který paralelně vypráví příběhy několika lidí v tomhle odvětí se pohybujících a to způsobem vyloženě nestranného pozorování, kdy nejemotivnější scény jsou ty dlouhé a pečlivě komponované a kdy většina scén je záměrně nenápadná a buď vám tím sedne nebo ne. A ačkoli mám tento způsob představení a vyvíjení postav rád (protože se postavy představují samy "nezávisle" na filmu) a sedl mi i tady, chyběla mi spolu s tím i místa, kde by se stalo cokoli výraznějšího. Ona tu taková místa sice jsou, ale působí stejně jako všechna ostatní a jak mě to zpočátku chytlo, tak ke konci už jsem stále častěji sledoval, kolik mi z té dvouapůlhodinové stopáže zbývá do konce. Je to tedy příjemné nepatrné a ve svém tématu nenásilně podané, ale až tak, že sice uznávám jisté kvality filmu, ale zároveň nevidím důvod pro další zhlédnutí a mimo ty složité dlouhé scény si z toho do budoucna asi moc pamatovat nebudu. A mým dojmům ublížil i fakt, že mě všechny postavy moc nezaujaly, ale to už je spíš můj problém. Víc mi ale vadí určitá neschopnost PTA vytvořit silnější scénu (čímž trpěl i Mistr), což sice není tím, o co by PTA šlo, ale zároveň vím, že je umí vytvořit, když svůj námět pojme dostatečně bizarně a jeho bizarnost popře ostatní prvky. Díky tomu mě naprosto nadchlo Opilí láskou, zatímco Boogie Nights tohle tolik nemá a je to pro mě na stejné míře, jako právě Mistr. Ačkoli, je to nad Mistrem, už jen kvůli skvělému soundtracku, který byl hlavním důvodem, proč jsem se pro zhlédnutí tohoto filmu tak předem nadchnul. Silné 3* ()

Martin741

Reziser Paul Thomas Anderson sa vo svojom debute teda fakt predviedol. Sedemdesiate roky a pohlad do kalifornskeho pornopriemyslu je maximalne fascinujuci, divak sa nebude ani chvilu nudit. Pribeh strhne, film ma dobre tempo a ani minutaz 155 minut tuna vobec nevadi. Plus samozrejme jedna herecka legenda k tomu -a to konkretne Burt Reynolds /Deliverance, Smokey and the Bandit 1 - 3/. 89 % ()

MartinNDL

Viděl jsem hodně filmařského talentu, několik velmi solidních hereckých výkonů a chápu ten vtip o pornu s příběhem, kdy to divák bude chtít dokoukat, ale upřímně jsem čekal víc. Víc než pohled do zákulisí pornoprůmyslu, kde nepřekvapivě tvůrci nejsou intelektuální elitou, herci berou sex jako práci a rutinu a drogy jsou zlý, áno? Dalo by se říct, že místo tří hodin s Andersonem si můžete pustit jeden klip Marky Marka, přečíst rozhovor s Robertem Rosenbergem a pak si udělat dobře u nějakýho videa s hvězdičkou. Obzvláště to moralizování na úrovni Step by step mi přišlo slabý. ()

Lischai

Na tomhle filmu je nejzvláštnější, že průběžně střídá asi čtyři různé žánry. Chvíli realistické sociální drama, chvíli komedie, chvíli krimi. Chvíli si nadsazeně dělá legraci z kníratých pornoherců, chvíli se brečí kvůli životům, co pohltily drogy a prostituce. Mně tahle neukotvenost moc nesedla, ale vám může. ()

shyster

Úžasné, úžasné, úžasné. Lepší než Magnolia. Zapamatovatelných scén je tam mnoho, ale úvodní a závěrečné proplouvání kamery prostorem jasně vede. Poprvně jsem i rád viděl hrát Julianne Moore. ()

DrBuznička

Filmařina to obdivuhodná, ale scénář jak od nějakého vysloužilého pornoherce, který nostalgicky vzpomíná na zlaté časy porno-kinematografie. Vyprázdněné naplňování schématu hollywoodského filmu, které jakoby vypustilo většinu bodů z aristotelovy dramatické struktury a zůstala tak snad jen expozice a krize. Zjednodušeně: Hodinu a půl sledujeme vzestup hlavní postavy a jakousi iluzi vývoje spousty vedlejších postaviček, aby náhle přišla krize a všichni se začali babrat v problémech, které nebyly téměř vůbec naexponovány a které jsou zanedlouho magicky vyřešeny. Prostě emočně působivé a skvěle zrežírované scénky, které stojí samy o sobě a jsou velice pofidérně kauzálně/dramaturgicky provázané. Dirka zmlátí, Rollergirl někoho zmlátí, Little guy (nebo jak se jmenuje) zastělí sebe a svou ženu, Don Cheadle nedostane půjčku protože je pornoherec (přičemž je scéna natolik akcentována jakoby se mi snad až režisér snažil říct, že pornoherci jsou taky lidé) - a nic z toho nepodporuje obraz smysluplně poskládané mozaiky a vlastně mě vůbec jako diváka nezajímá. Všechno pak vyřeší společný návrat k otcovské figuře Burta Reynoldse, přičemž nově nabytá stabilita je ilustrována dlouhou jednozáběrovkou přes jeho záda - a takto se s ním již po několikáté projdeme po jeho vile a ukážeme si zručnost PTA naroubouvat na jednu kamerovou jízdu spoustu minoritních dějů týkajících se všech podstatných i zcela zbytečných postav. A o tom ten celý film asi je. ()

Kity162

A opět patou hvězdu musím prostě dát za ten konec... Já nevím jak vy, ale já celej film čekala na to jedno a na konci se mi to splnilo. Navíc Markovi W. to fakt seklo. ()

Topco

Anderson svoj iba druhý film nakrútil s filmárskou suverénnosťou Scorseseho! Tie kamerové jazdy, rafinované jednozáberovky, štýlové švenky a nájazdy na tváre. Herecky šťavnaté a dialógovo zábavné. Reynolds si svojou charizmou kradne každú scénu pre seba. Dobová feelingová chuťovka! ()

danecek24

55. Zlatý Glóbus za rok 1997 - cena (1) - *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Burt Reynolds + nominace (1) - Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Julianne Moore ()

pakobylka

Bezesporu velice zajímavý a svým způsobem i zábavný pohled do zákulisí pornoprůmyslu. Jediné, co mně trochu vadilo, byla určitá plochost ve vyprávění o vzestupu a pádu jedné jeho ikony. Dozvěděla jsem se, kterak Eddie Adams alias Dirk Diggler ke štěstí přišel, sledovala jsem jeho strmou hvězdnou kariéru, viděla jsem ty nejluxusnější věci, kterými se rád bezstarostně obklopoval, aniž by myslel na budoucnost - a jeho nevyhnutelný pád ... Ale soukromí pornohvězdy mi unikalo. Jakoby se veškerý osobní život Dirka Digglera zúžil jen na vztahy s lidmi z branže, soustředěnými kolem režiséra Jacka Hornera. To se mi zdá dost nepravděpodobné - ale na druhou stranu to není ani vyloučené. Rozhodně se jedná se o vkusně natočené nadprůměrné drama s několika vyhrocenými situacemi, které se nebere tak docela vážně a jehož dlouhá stopáž vůbec není na závadu. ()

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem