Každý má pro něco vlohy. Pohled do zákulisí kalifornského pornoprůmyslu 70. let v americkém filmu... Režisér Paul Thomas Anderson (nar. 1970) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného amerického filmu. Rázem na sebe upozornil svým druhým celovečerním filmem Hříšné noci (1997), v němž zobrazil zákulisí filmového pornoprůmyslu v 70. letech, jehož centrem bylo kalifornské San Fernando Valley. Hrdinou příběhu, inspirovaného skutečnou postavou pornoherce Johna Holmese, je mladík Eddie Adams, který se díky mimořádným fyzickým předpokladům stává oblíbenou hvězdou pornografických filmů pod uměleckým jménem Dirk Diggler. Jako chráněnec režiséra Jacka Hornera (Burt Reynolds) a jeho milenky a hlavní představitelky Amber (Julianne Mooreová) stoupá na žebříčku popularity až k závratným výšinám, aby se díky nezřízenému životu s drogami a alkoholem stejně rychle zase propadl na dno... Anderson pojednává choulostivé téma s překvapivou filmařskou vyzrálostí i porozuměním pro své postavy, pro něž sex už nepředstavuje téměř žádné vzrušení, ale jen tvrdou práci. Jeho pohled na „zlaté období" pornoprůmyslu, kdy se ještě natáčelo na 35mm materiál (video se teprve začínalo prosazovat) a nejproslulejší díla žánru, jako např. Hluboké hrdlo, se promítala v legitimních kinech, je zbaven nánosu zbytečné nostalgie a zachovává si humorný nadhled. Z mnoha ocenění, jež snímek získal, připomínáme oscarové nominace za Andersonův původní scénář a za vedlejší herecké výkony Burta Reynoldse a Julianne Mooreové, kteří ještě obdrželi ceny Národní společnosti filmových kritiků a Asociace losangeleských filmových kritiků. (Česká televize)

Kothy

Zajímavý pohled do pornoprůmyslu na přelomu 70. a 80. let. Mark Wahlberg tu hraje kluka, který se do tohoto průmyslu ve svých 17 náhodou dostane a úplně ho to pohltí. Má úspěch, peníze, vyhrává ceny, jde mu to a má pocit, že mu patří svět. Nic ale netrvá věčně, nakonec ho to semele a přijde tvrdý pád. Mezitím sledujeme i osudy dalších postav, které se v tomto průmyslu pohybují. Ne každý se tím chce živit. Dále se pak dostáváme do různých bizarních situací, které často končí násilím. Jinak je to ale celkem sranda a má to dobré obsazení. "A cenu za nejlepší péro získává..." ()

teutates

155 minút bezpohlavnej "srandy"... Neviem čo som čakal, ale som dosť sklamaný. Zdlhavé, ukecané, miestami nudné... množstvo známych tvári, množstvo tých, ktorý v tomto filme rozbehli svoju karieru tak ako "Dirk Diggler", ale ako vravím, aj napriek zachyteniu skutočných udalosti... toto má byť o pornopriemysle, drogách, sexe? P. Anderson asi žije v 50. rokoch, chýba mi tu šmrnc, viac života, čaro... 6/10 s odrenými ušami. ()

nascendi

Za najcennejšie na tomto filme považujem to, že napriek atraktívnej téme ostal vďaka scenáru vo vecnej rovine s mierne ironickým humorným podtextom. Tiež priniesol upokojujúce posolstvo majiteľom priemerných pipíkov. Na druhej strane mi pripadal neúnosne dlhý, skôr opisujúci, než objavujúci a s časťou dialógov, ktoré úrovňou neboli ďaleko od dialógov obvyklých v produktoch pornopriemyslu. ()

Crocuta

Místy nostalgická, tu a tam trošku moralizující ale především vtipná a zároveň realistická vzpomínka na doby, kdy se komerční sex natáčel na filmový pás a konzumoval v pornokinech. Zajímavé bylo sledovat jak nástup videa převrátil celou tuhle branži naruby (stejně jako ji internet o dvě dekády později změnil ještě převratněji - a na zpracování tohoto tématu se budu rozhodně těšit :-) ). "Hříšné noci" se nepochybně řadí k nejlepším Andersonovým filmům a nutno dodat že se o to značnou měrou přičinily skvěle zvládnuté herecké party. Je zbytečné vyjmenovávat jednotlivé aktéry, výborně a s citem hráli všichni, takže bych vyzvedl jen Heather Graham. Před lety jsem se do její křehké a něžné Annie v Twin Peaks zamiloval spolu s agentem Cooperem, ale přiznám se, že Bruslařka je postava minimálně stejně neodolatelná a její představitelka opět dokonale přesvědčivá. ()

Chrustyn

Ještě předtím než se Anderson proslavil dokonalou "Magnolií" a dávno předtím než natočil "Až na krev" vydal se do divokých 70. let. Nezaměřil se na rozjuchané diskotéky a divoký noční život ale zamířil do vod pornoprůmyslu. Ve dvou a půl hodinách nám ukazuje vzestup a sestup (nejedná se přímo o pád) mladíka, který má mezi nohama nejlepší proporce na to být skutečnou hvězdou v oboru filmů pro dospělé. První půlku film funguje skvěle a i když se režisér až moc zaměřil na točení porno snímků místo toho aby ukázal život v 70. letech bavil jsem se velice dobře. Obrovskou zásluhu na tom má výborné herecké obsazení, které sice ve své době nebylo tak hvězdné jako nyní ale už tehdy všichni zúčastnění ukázali, že nám toho v budoucnu hodně předvedou a i sám Anderson si většinu oblíbil a obsadil je i do svých dalších filmů. O to větší byla škoda, že film začne po první půlce ztrácet dech a režisér se úplně odprostí od hlavního tématu a začne nás zavádět do světa drog a nezbytného úpadku všech zúčastněných (nebo alespoň většiny). Na druhou stránku to byl první Andersonův velký film a už zde prokázal skvělý režijní talent, který později dopiloval takřka k dokonalosti. ()

Arsenal83

Tak Wahlberg ako známy katolík sa raz vyjadril, vraj dúfa, že mu tento film Boh nebude mať raz za zlé, alebo v tom zmysle. Ja mu to za zlé nemám. Výborné spracovanie a prvé dve tretiny boli za plný počet. Konečná fáza trochu zastagnovala, stratilo to na dynamickosti, ale furt to ostalo nadpriemerné. Záverečná scéna trochu ujetá, ale šlo to. ()

classic

Už dlhšiu dobu som bol pomerne dosť zvedavý na rannú tvorbu vizionárskeho režiséra Paula Thomasa Andersona, ktorý ma naposledy upútal brilantnou Čiernou krvou, síce má i pár snímkov po tomto skvoste, ale kvalitatívne sa sotva približujú tomuto mimoriadne majstrovskému filmu ! Hriešne noci sú biografickým snímkom o pornopriemysle v 70. rokoch, minulého storočia, v kalifornskom štáte. Dátumom sa viaže ešte desať rokov pred spomínaným diamantovým, filmovým klenotom, s tým, že sa určite jedná o veľmi dobrý počin pre mnohých, nadšených divákov, ale pre mňa osobne ide o strašne zvrátený snímok, ktorý presne vystihuje atmosféru, ako fungovala v tomto odvetví. Režisér sa so strihačom zhodol na tom, že bude zrejme zaujímavé zostrihať túto vec, do viac, ako 2. hodín, aj pár desiatok minút, čo nepokladám práve za najrozumnejšie, pretože sa občas neuveriteľne vlečie, a to mi na tom vadilo. Obsadenie je vynikajúce, ale všetko sa točí okolo pornoherca Dirka Digglera, ktorý bol prednedávnom obyčajný Eddie Adams, čo pracoval pri umývačke riadu, ale disponuje velikánskym, prirodzeným DAROM, ktorý isto zužitkuje, a stane sa absolútnym kráľom s patričnými oceneniami. No, raz si hore, inokedy zase dole, a takto sa scenáristicky pracuje s touto látkou, ktorá predstavuje človeka s veľkými očami, čo sa chcel za každú cenu presadiť ! Sex, drogy, hudba, krádeže, so všetkým týmto budem mať, čo dočinenia, a nie je mi to vôbec po chuti ! Predstaviteľ Eddieho / Dirka, MARKY MARK, je excelentný, strhujúci, podáva vierohodný herecký výkon, ktorý mu dopomohol zviditeľniť sa, a čuduj sa svete, vyšlo to na jednotku ! Ostatní herci v ničom nezaostávajú, sú pozoruhodní, aj dvorní, budúci spolupracovníci režiséra - Julianne, či Philip, ale ani oni, ničím neprevyšujú typický štandard, ktorý do toho dávajú. Možno tak maximálne Burt Reynolds, v úlohe Jacka Hornera, má nad všetkými taký odstup, ktorý ho trochu odlišuje. Snímok, ktorý som mal chuť zhliadnuť, ale zopakovať si to znovu, tak na to už len tak nedôjde, veľa vecí ma na ňom odradzuje ! ()

mcb

Dokonalá esence filmařského umu. Andersonovi to jde od ruky stejně dobře, jako leckterým mistrům z doby minulé. Tolik režijní invence ve filmu, který by díky odvážnému námětu mohl dopadnout více trapněji, než tvůrci zamýšleli, dokázal Anderson místy geniálně vyprodukovat ze svých filmařských vychytávek a výborných herců, jejichž minizápletky se nerozpadly pod tíhou celého příběhu. Atmosféra je multižánrová a pokaždé na vás dokáže dýchnout tou pravou svěžestí, kterou si žádá. A do toho hraje jeden z nejlepších a nejpohodovějších soundtracků, co jsem slyšel. Odvážný závěr! 9/10 ()

MontyBrogan

Film o filmoch, ktoré sa nepozerajú do konca, má 155 minút, ale vypnúť ho pred koncom vám ani len nenapadne. Veľa už bolo povedaného nižšie, tak ja to zostručním, ale superlatívmi šetriť nebudem. Čiže niečo ako Short Cuts 2, alebo adept na titul Raging Bull pornopriemyslu! ()

poz3n

Tsunami_X to víceméně řekl za mě. Andersonova režie , která je již zde v naprostém pořádku, dává vědět, že se blíží technicky podobná Magnolia. Ale příběh? Ničím nepřekvapí. Z nuly se stane hvězda a z ní zase nula. To, co Anderson dokázal v Magnolii a There will be blood, totiž znepokojit diváka, kdykoli se mu zamane, to se pokouší strhnout v posledních několika minutách, a tak nějak to nepůsobí přirozeně. Je mi líto. Vidím velký, ale prozatím nevyužitý potenciál, který PT díky bohu dokázal zužitkovat již o dva roky později. 6/10 ()

Xeelee

Vypadni. Vyspi se na gauči. Nepřestávej hřebče! Tak tohle je bezesporu nejstylovější filmový přistižení manželky co kdo natočil :-) Ona vůbec tahle vedlejší dějová linie nemá chybu. Hlavně ta poslední scéna s Malým Billem z trochu jiného soudku. Ale abych nezapomněl na to podstatné. Eddie Adams je zaměstnanec jednoho nočního klubu, lempl který až na to jedno prakticky nic neumí, a Jack Horner je režisér s uměleckými ambicemi, kterého nebaví točit filmy, kde herci šukaj jak veverky. Ale mým snem je natočit film. Opravdovej, ryzí, dramatickej. Prostě ti dva se našli. Eddie k hraní už od začátku přistupuje jako profesionál a při prvním natáčení zavládlo nevěřícné ticho nejen kvůli jeho třiceticentimetrovému nádobíčku. Pasáž končí úžasným: Zopakuju to, jestli potřebujete detail, když se kameramanovi nepovedlo natočit jak se udělal. O jeho kvalitách svědčí i pár dalších krátkých scén z natáčení. Mám mít španělský přízvuk? Pak se ale dostane k drogám a jde ke dnu. Anderson se ale nezaměřuje jen na Dirka a sledujeme osudy ostatních herců i dalších postav. Celý je to natočený zábavně, poutavě, řemeslně naprosto excelentně a film má dokonalý soundtrack. Zároveň Anderson k tématu přistupuje citlivě a člověk mu věří každou postavu, ať už jde o dramatické nebo komediálně laděné scény. Film utekl jako voda a byl jsem dost překvapenej, když jsem zjistil, že má skoro tříhodinovou stopáž. Jsem hvězda. Jsem hvězda. Jsem hvězda! ()

eraserhead666

Začátek je pěkně slušný nářez, už pro ten skvěle pojatý retronádech. Prostě paráda, oblečení, hudba, styl, zahradní akcičky, neskutečně ošklivé homosexuálové, černošští kovbojové, MCBP Moore... Já chápu, že to je něco jako životopisný film, inspirovaný skutečnou postavou, ale posledních cca 40 minut je už takřka o ničem, jako by k tomu předcházejícímu snad ani nepatřily. A filmu neskutečně škodí. Rád bych ale už konečně viděl film, v němž bude hrát William H. Macy vyloženě sympatickou postavu, ale ne zaprdlého, ublíženeckého sucharského dementa. 3.5* ()

Janek

PT Anderson je jeden z nejtalentovanějších současných režisérů, a dokázal to zatím pouze čtyřmi filmy. Jeho ruka je zajímavá a neomylná. Boogie Nights je tragikomickou vyjižďkou do životů pornoherců. Philip Seymour Hoffman si homosexuála opravdu užil a Burt Reynolds se pro tuto roli narodil. 90% ()

Sawy

Bál jsem se,moc jsem se Hříšných nocí bál.A to hlavně kvůli monstrózní stopadesátiminutové stopáži.Říkal jsem si:To zas bude nuda.Jenže to jsem se měl napřed podívat na jméno režiséra.Paul Thomas Anderson dokázal jedno stejně dlouhé drama o ropném průmyslu natočit neuvěřitelně,podobně(i když ne tak dokonale) se mu to povedlo i v této sondě do pornoprůmyslu 70. let.Neuvěřitelné množství špičkových herců sem dokázal narvat.Mark Wahlberg tuhle roli asi už nepřekoná.Herci typu Williama H. Macyho,Johna C. Reillyho nebo Philipa Seymoura Hoffmana jsou sázka na jistotu.Poměrně mě překvapil dokonalý Burt Reynolds,kterého jsem jako dobrého herce rozhodně zafixovaného neměl.Dal bych i pět hvězdiček,ale je pravda,že chvílemi se to přece jen trochu táhlo,takže zůstanu na silných čtyřech a moc se těším na další Andersonovy výtvory,se kterými jsem zatím neměl tu čest. 85 % ()

mm13

Neriešim, o čom to vlastne chcelo byť, bavil som sa ale skvele. Ukočírovať toľko postáv a postavičiek bez jediného hluchého miesta aby vyzneli (ne)uveriteľne ľudsky v natoľko za vlasy pritiahnutom príbehu, to už chce riadny talent, zmysel pre disciplínu a cit! Paul Thomas Anderson má toho na rozdávanie a je len dobre, že tým neplytvá. ()

Morholt

Spousta koksu, chlastu, večírků a samozřejmě píchání. Že to takhle nejde do nekonečna je jasné a že pornoherci neměli v běžném životě na růžích ustláno asi také. Sice měli peníze, do jisté míry i slávu, ale pokud chtěli úvěr, nebo vídat dítě, prudérní americké úřady jim příliš možností nedávaly. Zdařilá sonda do zákulisí pornoprůmyslu 70tých a 80tých let ukazující všechny plusy i mínusy této branže. nejvíc se mi líbilo, že Anderson sice určitým způsobem odsuzuje drogy a věci s nimi spojené, ale co se porna týče, rozhodně nemoralizuje. A tak to má bejt. Výborní Wahlberg, Reynolds a především Julianne Moore, ale zaujme celý zástup jmen, která snad ve své době nebyla tak slavná, ale dnes patří mezi hollywoodská esa. Nebo, v případě Hoffmana, patřila. Slušná práce na neokoukané téma. 80% ()

Richie666

K dokonalosti tomu přece jen něco chybí. A nebo přebývá... Hlavně zapamatovatelnější dialogy a kratší stopáž. Jinak prakticky nemám výhrad, líbilo se mi to hodně, jen se bojím, aby se z pana Andersona nestal režisér výborných snímků, kterým však vždy chybí to zásadní těžko pojmenovatelné "něco", kvůli čemu bych dal plný počet, i když tentokrát k tomu měl poměrně blízko. ()

Shaqualyck

"Have you seen that Star Wars movie? You know, people tell me I kind of look like Han Solo. " Famózní lechtivá retro fraška plná sexu, drog a velmi nevšedního humoru s hvězdičkou (i bez). O absurdní (a místy i drsné) situace tu není nouze, stejně jako o ultimátně bizarní postavičky (takové panoptikum jsem už hodně dlouho neviděl). Ani nevím, kdo se mi líbil víc, jestli obdařený skautík Wahlberg, porno-máma Julianne Moore, smutný střelec William H. Macy, high fidelity country fatalista Don Cheadle nebo Alfred „shotgun“ Molina a jeho úchvatné županové intermezzo podbarvené slaďákem „Jessie's Girl“ Ricka Springfielda. Paul Thomas Anderson se navzdory značné stopáži a kontroverznímu tématu dokázal bez problémů vyhnout nudné vatě i samoúčelné vulgaritě a nabídl publiku extrémně svéráznou a originální zábavu z poněkud jiného soudku než by se od něj asi čekalo. Což samozřejmě každému nevoní… Každopádně u mě dobrý. A podruhé ještě lepší. ()

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem

DiCaprio bude spolupracovat s dalším velikánem