Komentáře uživatelů k TV filmu (15)

Trojdílná adaptace románu Nádaši-Jégého byla poměrně vydařená. Zavedla nás do počátku 17. století na západní Slovensko, děj se odehrává v oblasti mezi Žilinou a Trnavou,ústředním místem je hrad Beckov. Tvůrci pravděpodobně chtěli ukázat, jak jsou naše dějiny plné pokrytectví, sobeckých zájmů, jak je jeden člověk schopen udávat pro svůj prospěch svého bližního, a jak pro tento prospěch dokáží měnit svou víru. Kdysi se mi knížka dostala do ruky, nedokázal jsem ji dočíst, Jégého sloh mi připadal dost nevytříbený. Film je také směsicí řady příhod; když jsme svědky popravy našich hlavních hrdinů, ani si nemůžeme vybavit přesný děj. Adam se vydává do světa pomstít smrt svého otce, nachází tu přátele i nepřátele na život a na smrt, rozhoduje se mezi dvěma láskami, ale stále musí před něčím utíkat, aby skončil ve chvíli, kdy swe domnívá, že dospěl k cíli svého snažení a je hmotně zajištěn. Životní role Ivana Palúcha.(27.1.2019)

Historicko-dobrodružný seriál podľa knižnej predlohy Ladislava Jégé. Adam nie je typický hrdina, skôr trochu smoliar, ktorému raz osud praje, inokedy nie. Jeho príhodám nechýba tragikomika ani čierny humor. Dobre zrežírované i zahrané, kvalitný produkt slovenskej kinematografie.(18.4.2005)

Historicko - romantická a navyše značne ironická freska nabitá slovenskými hviezdami. A mám taký pocit, že toto je jediný naozaj filmový zárez pre éterickú TATIANU HRIVNÁKOVÚ. (7.7.2009)(7.7.2009)

Adam Šangala nie je presne ten typ historického filmu aký si pod týmto pojmom predstavujem. Pašteka, ktorý sa podpísal pod scenárom vytvoril dramaticky zmysluplné a na dejové zvraty bohaté dielo, ktoré ale pod taktovkou Karola Spišáka nedovoľuje vytvoriť si nejaký vzťah k postavám. Tie len šablonovito spĺňajú úlohy scenárom pridelené a aj keď sú niektoré naozaj dobre zvládnuté nedá mi nespomenúť určitý pocit samoúčelnosti. V hlavných úlohách bez väčších rečí dominuje Ivan Palúch ako ústredná postava a potom kňaz v podaní Michala Dočolomanského. Ostatný sú akosi do počtu. Počet nepriateľov, intríg a osudových žien je až príliš bohatý aby sa mu dostalo dostatočného priestoru, aj napriek trom hodinám. Film totiž ako keby nevedel čo presne chce znázornením Šangalovho života povedať. Náznaky, na drámu alebo romancu tam sú, ale sú akosi nedotiahnuté. Veľké plus a vlastne jeden z hlavných kladov celého filmu je kamera Juraja Šajmoviča - dynamická, hravá a vyžívajúca sa v dlhých záberoch. Serál, ktorý nie je zlý na to v akej dobe vznikol, ale ktorý mi nedokázal veľmi čo ponúknuť. Takže lepší priemer.(28.4.2012)

Slovenská televízna klasika z pera Nádaši-Jégé, ktorá nikdy neomrzí. A životná rola Ivana Palúcha. Samozrejme, dnešné filmárske postupy pri historickom žánri sú už trochu inde, ale na svoju dobu (a iba televízne spracovanie) to je unikátne a aj dnes má čo ponúknuť: množstvo akcie, humor, zapamataniahodné herecké výkony (aspoň u tých výraznejších postáv), skvelá hudba, veľkovýpravný a veľmi ucelený príbeh a kusisko svetskej pravdy. Sám režisér si strúhol jednu z vedľajších úloh (kaprála Malgera). Viac ako len spoľahnúť sa dá aj na scénografiu (trhovisko, hrad Beckov, zástupy mešťanov v Trnave,...). To všetko výtvára neopakovateľné dielo. Budú ma volať Domine Šangala, uvidíte.(9.11.2016)

jeden z najposobivejsich filmov slovenskej kinematografie, ak nie vobec najlepsi. zo zaverecnej sceny ma dodnes mrazy.(12.2.2008)

Tento trojdielny historický film mám moc rád. Ivan Palúch ako Šangala je výborný ale jasne tu prevažuje záporná postava v podaní Juraja Kukuru. Ten to zahral fantasticky. Nezabudnuteľný je aj J.Dódzy ( teátro prišlo). Atmosféra je vystihnutá presvedčivo. Pamätám si na scénu, keď sa cez božie oko dívali na sexi O.Šalagovú.......Už ťa čakám Adamko ha ha.....80%.(9.11.2010)

Osudy dedinského chlapca v 17. storočí neboli od začiatku ľahké, ale film ich podáva vtipne a odviazane, väčšinou až príliš. Dráma pri prelietavaní od jednej historky k druhej sa v rýchlosti stráca a zostáva len jediná hlavná myšlienka trvalého úteku od prenasledovateľa. Lepšie tri hviezdy, a možno keď sa to v ďalších častiach trochu ukľudní, tak to bude lepšie. –––– Čo je lepšie? Odvisnúť na dedinskej šibenici, alebo skončiť po pansky pod sekerou mestského kata?(11.3.2016)

Jeden z najlepších slovenských seriálov(16.3.2007)

Vyborny trojdielny film s prihladnutim na dobu vzniku 1972 sa tvorcom mimoriadne vydaril. Putovave rozpravanie o ceste prenasledovaneho mladika a jeho osudy na potulkach svetom ktore ho nekoniec dovedu az k sibenici. Vyzdvihol by som asi Juraja Kukuru ktory tu podal podle mna svoj zivotny vykon. Jeho postavu som mal vo svojich mladych rokoch ako vzor najhorsieho zlosyna. "Vitaj Adamko, uz ta tu cakame". 85%(4.4.2009)

• Biopler

Povinné čítanie sa zmenilo v škole na povinné premietanie, ach to boli časy :) Príbeh má potenciál byť sfilmovaný oveľa lepšie a sofistikovanejšie.(7.1.2010)

Televízny film tej najvyššej filmovej kvality. Kľudne by to mohlo ísť do kín, hoci aj teraz. V HD vyznel obraz aj po 45 rokoch akokeby sa natáčalo iba nedávno, herecké výkony totálne prirodzené, skvelá kamera, skvelá hudba. A tej irónie koľko sa jej tu vošlo, radosť pozerať. Netušil som, že takáto kvalita sa tu točila. Kľudne by som to pustil na zahraničné festivaly. Zaujali Dočolomanský, Kukura, ale najmä Ivan Palúch. Ten sa stal ozajstným Šangalom.(18.4.2017)

Sangala je zahrany ok. Ale Duri Kukura je ku***fsky dobry aj prednosti vtedy mladej Olgy S. hmmmm.... :-D Kedysi sexy serial, dnes kult. Na to ze rok 72 bol Gustom a vasilom tvrdo znormalizovany dost slusne.(16.8.2018)

Tento seriál považuji za jedno z nejlepších děl v historii československé televize. Co mě na něm dodnes bere, je ironický nadhled při vyprávění spletitých a dějově nabitých Šangalových osudů. Když ho Slovenská televize opakuje, vždy se dívám a pokaždé se znovu dobře bavím. Ivan Palúch je výborným prosťáčkem vláčeným krutými hornouherskými dějinami 17. století, Olze Šalagové to v roli zpupné šlechtičny náramně sluší a Juraj Kukura je padouch, jak má být. Pět hvězdiček!(9.8.2008)

Slovenská filmová klasika,ktorú môžem vidieť aj sto krát a nikdy ma neomrzí.(5.4.2015)