Má je pomsta

(festivalový název)
  • Jižní Korea Boksuneun naui geot (více)

Hluchoněmý Ryu se ze všech sil snaží vydělat dost peněz, aby mohl svoji umírající sestru poslat na transplantaci ledvin (což není zrovna snadné, když jste právě přišli o práci a ještě ke všemu vám v nemocnici řekli, že potřebný orgán není k dispozici). Po menší epizodě s překupníky s lidskými orgány dá Ryu na radu své přítelkyně a rozhodne se získat peníze na sestřinu operaci únosem malé holčičky. Zpočátku slibně rozjetá akce se ale velmi brzy příšerným způsobem zvrtne a únos uvede do chodu kolotoč událostí, které všem pořádně zacloumají životy. Úvodní díl Parkovy trilogie o pomstě (následovaný snímky OLDBOY a SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE) získal v roce 2003 na filmovém festivalu ve Philadelphii první cenu za nejlepší film. (kiddo)

HAL

Ne, z téhle bandy otravných retardů si sympatie nezaslouží vůbec nikdo. Nejvíc tady stejně trpí divák, protože každá scéna v tomto zmetaném a absurdním příběhu je protahovaná na dvakrát takovou délku než by potřebovala. Vzájemné zabíjení se na konci už je natočené docela zajímavě a vizuální stránka celkově je povedená, tak alespoň malé plus, a pro mou oblíbenou herečku Bae Doo-na to byla jedna z prvních rolí, tak druhé malé plus. Ale vážně netuším proč Chan-wook Parka se mluví o "trilogii", když tento film je tak neporovnatelně horší než následující Oldboy. 5/10 ()

Vančura

Zničující sled bezvýsledné krutosti a násilí, který na náladě zrovna dvakrát nepřidá. Ačkoli podobné filmy chovám celkem v oblibě, tento mě moc neoslovil. Film mi přišel ne příliš dobře natočený - nesedla mi kamera, herci ani překomplikovaný scénář, jako by všechno neslo jakýsi nevalný punc jisté amatéřiny. Za mě slabé 3 hvězdy, Park Chan-wook je podle všeho prostě magor. ()

Snorlax

V první polovině je to drama systematicky kroužící nad propastí sentimentu s občasným prvkem černého humoru. Pak dojde na pomstu a kdo se nemstí s námi, ten se mstí proti nám. Ve výsledku je tento snímek o několik tříd níže než Old Boy. ()

Sobis87

Sympathy for Mr. Vengeance je prvním filmem z trilogie o pomstě uznávaného jihokorejského režiséra Chan-wook Parka. Tento film se stylisticky i tempem výrazně odlišuje od zbylých dvou. Oldboy i Sympathy for Lady Vengeance jsou akčnější a jejich scénář dynamičtější, v tomto ohledu tedy vyniká hlavně Oldboy, který by se dal nazvat i akčním filmem. Sympathy for Mr. Vengeance je také prostý všemožných vizuálních perliček, jakými je dominující zelený filtr či choreograficky dokonale sladěná akční sekvence v úzké chodbě točená na jeden záběr. První část trilogie naopak vyniká syrovostí a nestylizovanou brutalitou. Vše se zde děje s naprostou samozřejmostí, ať už jde o mučení elektrickým proudem či brutální vražda basebalovou pálkou. Emocionální dopad na diváka je tedy o to větší. Příběh vypráví o hluchoněmém mladíkovi jménem Ryu a o jeho sestře, která je vážně nemocná a potřebuje transplantaci ledviny. Doktoři bohužel nemohou najít vhodného dárce a tak se Ryu rozhodne, že daruje svojí ledvinu. Ryu ale také není vhodným dárcem a po váhání se upíše obchodníkům s orgány, od kterých má dostat vhodnou ledvinu výměnou za tu svoji a peníze, které měl našetřené na operaci. Po operaci se ale probouzí bez oblečení, bez peněz, bez své ledviny i bez té požadované. Ryu byl podveden. Zanedlouho mu doktor oznámí, že konečně našli vhodného dárce, ale Ryu už nemá peníze. Se svou přítelkyní se nakonec rozhodne získat peníze prostřednictvím únosu dcery Ryuova zaměstavatele. Vše bohužel nejde podle plánu a otec unesené holčičky se chce mstít. Zoufalý Ryu se pod tíhou tragických událostí, které se stále množí, také chce mstít. Kdo z těch dvou mužů má větší právo na pomstu? A komu z nich budete držet palce? Soucítit budete s oběma, i když každý z nich stojí na opačné straně. Více vám z příběhu už neprozradím, abych vás nepřipravil o spoustu překvapení, která se ve filmu objevují od začátku do konce. Musím ale ještě vyzdvihnout úplný závěr filmu, který je vskutku excelentní a dává slovu „pomsta“ nový význam. Tempo filmu je pomalé, ale postupný vývoj příběhu vás stále udržuje v napětí a ani na chvilku nenudí. Stavba příběhu je v porovnání s mainstreamovou tvorbou nezvyklá. Děj je občas zkratkovitý, jsou vypuštěny některé pro děj důležité události, jakými je například průběh únosu malé holčičky. Naopak se zde vyskytují scény, které nemají s příběhem zdánlivě nic společného, ale nakonec nacházejí ve filmu své uplatnění a pomáhají vekreslovat charaktery postav a jejich vzájemné vztahy ( například scéna s copánky). Kamera je většinou statická a záběry dlouhé. Jejich kompozice je tak dokonale promyšlená, že v některých scénách kamera nemusí měnit pozici a celé dění je perfektně přehledné. Chan-wook Park po celý film udržuje diváky v napětí a daří se mu velmi často navozovat nepříjemné mrazení v zádech, ale s citem do svého díla vložil i několik humorných momentů, a to značně černých. ()

IQ Tiqe

Hodinu se odehrávala část děje, od které bych na začátku filmu očekával, že bude tvořit celý film. Navíc se vše odehrávalo nejvýše nepředvídatelně, takže jsem byl v půlce děje a nenapadalo mě, co by scénárista mohl vymyslet dál. A od té doby jsem jen rychle přetáčel, protože nic nedávalo smysl – pohřbená byla najednou živá plus neskutečný zmatek a spletitost mi pěkně zkazily zážitek. # Možná někdy příště pochopím, co tím chtěl básník říci. ()

Anderton

Na druhý krát zvyšujem na päť. Pán pomsta sa rozbieha pomaly, aby nás o to silnejšie dostal do svojich osídiel a zžili sme sa postavami. Park napísal prepracovaný scenár plný prekvapení, ktorý vďaka režisérovej silnej obrazotvornosti a kompozícii záberov nikdy nenudí (ak by bol ale o 15 minút kratší, nič by sa nestalo). Pri tej všetkej krvavej lázni netreba zabúdať, že pôvodcom všetkých nešťastí je zlý zdravotný a sociálny systém, čiže vláda. Park nás preto zavedie aj do kórejských takmer slumov, kritizuje systém, ktorý dopustí prepúšťanie a veľké triedne rozdiely a dotkne sa aj zahraničnej politiky. Naj(tragi)komickejšia scéna: onánia pri stene, najsilnejšia scéna: výťah. Film, ktorý sa zauzluje a mení úlohy postáv natoľko, že mu prináleží iba jediné možné rozuzlenie. ()

Frajer42

Park je prostě 3hvězdičkový režisér, zase mu je musím šoupnout. Jeho filmy jsou skoro jako přes kopírák. Opět nechybí stříkání krve a ostatních tělních tekutin (masturbační vláček), nemalá dávka legrace a nadhledu (opět masturbační vláček) a v neposlední řadě příjemný příval bizarnosti (a znovu masturbační vláček). Celkem koukatelný byl už samotný úvod, ale ty správné grády film nabírá až postupem času. Nemůžu říct, že bych se nějak úžasně bavil, ale ještě více nemohu říct, že bych se snad nudil. Park rozehrál s diváky moc pěkné divadýlko. Mstí se každý, kdo má ruce a nohy. Těch hanbatých scének asi mohlo být méně, aby moje puritánská duše tolik neplakala, ale ve zdraví jsem to nakonec přeci jen celé přežil. Líbilo. ()

swamp

Naprosto mrazivé - ne sice tak vykonstruované jako Oldeuboi, přesto je tento první díl trilogie o pomstě klenotem mezi korejskými filmy. ()

DwayneJohnson

Nejslabší díl trilogie, který však bohatě stačí na čtyři hvězdy. Dobře vymyšlená i myšlená akce, která se naprosto vymkla kontrole. Spustila lavinu, která nepůjde nijak zastavit. Krvavé, svým způsobem strohé, hlavně na konci, který nepotřebuje vůbec žádný komentář. Slabším jedincům rozhodně nedoporučuji. ()

PetrPan

Můj kamarád PinokKio řekl o Park Chan-wookovi, že je prznitel lidských duší. Já bych jej spíš nazval zručným chirurgem. Řeže a řeže. První díl trilogie o pomstě je méně stylizovaný, ale tím víc na mne zapůsobil. ()

Tomco

Myslím, že každá žena by bola spokojná s takouto vydarenou predohrou pred následným milostným aktom (Old Boy). Parkov prvý kúsok skladačky o pomste obsahuje prvky o akých sa drvivej väčšine filmov môže len snívať. Audiovizuálna pecka so všetkým, čo k tomu patrí. ()

eLeR

Prvá hodina je pomalý rozbeh s výbornými jednotlivými scénami. Celý čas mi vŕtalo v hlave, za čo a kto sa vlastne bude chcieť komu pomstiť. Park to zase raz zamotal, potom rozmotal a v druhej polovici to roztočil. On jednoznačne patrí do desiatky mojich obľúbených režisérov, aj keď tam vlastne nie je. ()

Happens

Zvláštní lide vedou zvláštní životy a stávají se jim velice zvláštní věci. Bezesporu. Film situacemi vyhrocený minutu od mintuy více a více asijským způsobem a vrcholí do bezemocionálního pochmurného osudu, jenž je spjat se syrovostí smrti a la oko za oko - zub za zub. ()

klerik

Film, ktorý som videl ako posledný z "pomstitelskej" trilógie, a ktorý ma úplne dostal. PANI POMSTA trochu schladila moje očakávania, a tak možno aj preto sa mi zdal byť tento filmík minimále rovnako silný a skvelý ako OLDBOY. Je to niečo medzi citovosťou Lady Vengeace a drsnosťou Oldboya. Vo svojej priamočiarosti a brutalite je skytá jedinečná myšlienková sila... ()

Crocuta

Mistrně zkonstruované vyprávění o několika různých mstitelích, z nichž každý si z jistého úhlu pohledu zaslouží pochopení či sympatie, jejichž úsilí však směřuje k podobně marným koncům. Režisér diváka nešetří - od začátku do konce se kupí jedna lidská tragédie za druhou, přílišné ponurosti se však Parkovi podařilo vyhnout, zejména díky černočernému humoru a smyslu pro bizarní detail. Násilí je někdy pouze naznačeno, jindy je zobrazeno nemilosrdně naturalistikcy, vždy je však podáno originálně, nápaditě a účelně. Samotný závěr pak úspěšně korunuje dílo jednoho z nejoriginálnějších režisérů posledního desetiletí. Mimochodem - ten zdejší plakát je spoiler jako prase! ()

Hellblazer

Ako je už u Parka zvykom po formálnej stránke sa filmu nedá nič vytknúť. To isté platí aj o deji a herckých výkonoch. Menej akcie než u Oldboy-a ale viac emócií a hlavne lepší scenár. Pre mňa minimálne tak dobré ako geniálny Oldboy. ()

MontyBrogan

Coenovci po Parkovsky! To je mäso, ktoré je šťavnaté ale bohužiaľ ľudské. Fucking awesome guilty pleasure! Ak si dobre spomínam na ostatné dva, ide o (pre mňa samozrejme) najlepší kúsok z trilógie o pomste. Nie je síce natočený jednoducho, treba sa v ňom postupne zorientovať, ale je jednoducho brilantný. ()

anais

Nejprve jsem viděl následující dva díly Parkovy volné trilogie a od úvodního snímku jsem tedy asi čekal něco jiného. Zatímco Oldboy se odehrává v drasticky rychlém tempu a ze Sympathy for lady Vengeance mi utkvěl lehce satirický, cynický, ale taky svižný rytmus, tak ze Sympathy for Mr. Vengeance si budu pamatovat pomalé jízdy kamerou a lehce rozvleklý děj. Je tu několik perfektně komponovaných scén (scéna, kdy dívka utrpením sténá a několik mladíku si to za stěnou vykládá zcela jinak je asi nejlepším příkladem). Často mi ale přišlo, že stylistická dokonalost obrazu naprosto přebíjí to, co by mělo diváka vtáhnout do příběhu. Ve srovnání s filmy třeba Tonyho Scotta však Park volí neúměrně pomalé tempo, které se pak, alespoň pro mne, stalo do jisté míry zkouškou mé hranice únavy. ()

poz3n

Jak mě OldBoy odrovnal svojí atmosférou a strhujícím soundtrackem, tak tady se nic podobnýho nekonalo. Děj mi přišel chvílema moc překombinovanej, roztahanej a hned na to vzápětí přišla dost krvavá scéna. Zase se musim dotknout i stopáže, kterou bych taky radši viděl aspoň o půl hodiny kratší. ()

Korejský mstitel a další krvavá sága

Korejský mstitel a další krvavá sága

20.09.2012

Chan-wook Park se proslavil tzv. „trilogií o pomstě“, která zahrnuje dnes už kultovní kousky Sympathy for Mr. Vengeance, Sympathy for Lady Vengeance a Old Boy. Pak si natočil několik žánrových… (více)

Korejská žízeň v Hollywoodu

Korejská žízeň v Hollywoodu

23.05.2009

Pamatujte: Nemá smysl se rozčilovat. Hlavně klid. Oč jde? O jihokorejské hororové drama Bakjwi (na obr.), které jen před několika dny představil v Cannes Park Chan-Wook. Film vypráví příběh kněze,… (více)

Program FILMASIE

Program FILMASIE