Reklama

Reklama

Epizody(8)

Na televizní obrazovky se vrací oblíbený seriál spisovatelky Alexandry Berkové a režiséra Hynka Bočana s řadou skvělých hereckých výkonů. Již v době své premiéry počátkem 90. let vzbudil značnou pozornost, a to jak u diváků, tak odborníků z oblasti psychologie a manželského poradenství. Jistě právem, neboť autorce se podařilo nahlédnout na mnohé důvěrně známé situace manželských i obecně vztahových krizí nově a v nečekaných souvislostech. Záludné problémy lidských duší se neustále vracejí a budou se vracet v těch nejrůznějších podobách, i když ve své podstatě se příliš lišit nikdy nebudou. Vraťme se proto i my nyní ke klientům jedné psychologické poradny. Tam se vydává i redaktorka ženského časopisu Eva Pírková (I. Chýlková) na rozhovor s doktorem Fořtem (J. Hartl), který zde pracuje s klienty při skupinové terapii. V tuto chvíli ani sama netuší, jak klíčové pro ni toto setkání bude... (Česká televize)

(více)

Recenze (31)

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československý osmidílný televizní seriál podle námětu A. Berkové, jenž se zabývá osudy nešťastných a zoufalých lidí, kteří hledají oporu u psychologických odborníků. Velmi výraznou postavu ztvárnil vynikající J. Hartl v roli doktora Fořta, jenž se pomocí jednoduchých a názorných cvičení ve skupinové terapii i individuálně skutečně a účinně snažil svým pacientům pomoci. Jednu z hlavních postav seriálu představovala novinářka I. Chýlková, jíž se rozpadlo manželství s nevěrným K. Heřmánkem a díky útěku k alkoholismu málem přišla i o dceru Janu v podání K. Jandové. Tento smutný a sugestivní příběh se jevil jako stěžejní a vypadalo to, že bude diváka provázet celým seriálem. Avšak v okamžiku, kdy nešťastná I. Chýlková dala přednost léčbě před pitím a odrazila se tak ode dna, její příběh ve čtvrtém díle nečekaně končí a seriál se věnuje problémům jiných osob. Skupinové terapie dr. Fořta právem přitahovaly divákovu pozornost, neboť se v nich odehrálo mnoho zajímavého a postupně tak odhalovaly problémy jinak neznámých osob, jež je navštěvovaly. Některým pacientům byl dán velký prostor a divák se tak mohl dozvědět mnohé z jejich osobního života, ať už se jedná o mladou vdovu Hanu Z. Bydžovskou, osamělou a nestabilní Noru se sklony k sebevraždám J. Šulcovou či nesebevědomého pošuka T. Juřičku. O jiných postavách, jež se pravidelně setkávali na sezeních u dr. Fořta, víme pouze to, jak se chovali na oněch terapiích a jejich trápení si můžeme pouze domýšlet z jejich slov. Tyto více či méně psychicky narušené osoby hrály O. Vízner, O. Navrátil, Ť. Brousek, T. Medvecká, J. Smutná, N. Konvalinková a V. Žilková. V seriálu se rozjíždí až příliš mnoho vedlejších dějových linií, aniž by byly uspokojivě vyřešeny, dokonce i poslední díl seriálu má velmi volné a nepřesvědčivé ukončení, jako by autorka neměla nic lepšího po ruce, a to v mých očích jinak výbornému seriálu dost škodí. Vskutku může mít divák dojem, že druhá polovina seriálu je o něco slabší, což dokazuje nedotažený závěr a proto jsem nucen přehodnotit své původně pětihvězdičkové stanovisko. ()

mirkath1 

všechny recenze uživatele

Skvělé herecké výkony, a za sebe mohu jen říci,že hlavně Hartlovi jsem roli věřila na 100% a klidně bych na sezení šla sama :) Jediná postava, která mi byla z duše odporná-tu představoval Tomáš Juřička,ale to bude asi osobou, protože stejné pocity jsem měla, když hrál v sanitce. Snad se ani nemusel namáhat s hraním-přišlo mi, že je tam za sebe ()

Reklama

topi 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Psychologický seriál Hynka Bočana staví na silných hereckých výkonech a skvěle zpracovaných skupinových terapiích. První čtyři díly patří Ivaně Chýlkové, ve kterých se potýká s problémy, které řeší nadměrným pitím alkoholu. Přesvědčivé až hrůza! V dalších pokračováních se podíváme do třináctých komnat dalším členům komunity, kterou vede Jan Hartl. Musím říct, že to má fakt sílu a s napětím jsem sledoval všechny další příběhy jednotlivých klientů, Zuzany Bydžovské, Tomáše Juřičky nebo Jany Šulcové. ()

TroiMae 

všechny recenze uživatele

Seriál autenticky zobrazuje můj obor „manželského poradenství“ v 90. letech a osobní témata lidí. Oproti české Terapii s Karlem Rodenem, či „Hezké chvilky bez záruky“ od Chýlkové (které byly natáčeny v „naší“ poradně, než jsem tam nastoupil) obojí zobrazuje autenticky. Jak díky autentickým hereckým výkonům, tak díky tomu, že odborného poradce dělal PhDr. Zdeněk Rieger. Scénář pak feministickým šmrncem nezapře Alexandru Berkovou. Jediné, co nevidíme, je párové poradenství – uvidíme jen rodičovské dohody rozvádějících se rodičů. Jinak uvidíme individuální a skupinovou práci a výživné osudy lidí. ()

raduna01 

všechny recenze uživatele

Co teď a co potom se skládá ze dvou částí. V první čtyřdílné sérii z roku 1991 s názvy Tvrz, Kruh, Dveře a Dno sledujeme osudy redaktorky Evy Pírkové a v druhé rovněž čtyřdílné sérii dotočené v roce 1992 s názvy Hodný hoch, Maratón, Velmi banální příběh a Staré děti sledujeme osudy ostatních pacientů psychologa Fořta. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (1)

  • Při společné terapii dr. Gytner (Vladimír Kratina) vzpomene častou scénu z grotesek, kdy někdo běží proti zavřeným dveřím a ty se těsně před ním otevřou. Na to chce reagovat Karel (Jiří Zahajský), ale je dr. Gytnerem přerušen. Právě Jiří Zahajský byl v přesně takové scéně přítomen ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný (1984) jako inspektor Trachta. (offlineman)

Reklama

Reklama