Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Americká herečka Frances Farmerová (1914-1970) patřila k nejrozpornějším zjevům Hollywoodu 30. a 40. let. Její kariéra měla strmý vzestup a po krátké době také stejně prudký pád, neboť Frances Farmerová nebyla ochotna podřídit se požadavkům tehdejší komerční tvorby. Spíš než po laciném pozlátku filmové slávy toužila po úspěchu na jevišti, ale to se jí podařilo jen částečně. Z 15 filmů, jež natočila, odolal zubu času prakticky jediný - Děvče z baru (1936) Howarda Hawkse a Wiliama Wylera. Tvůrci filmu Frances, jenž vznikl v produkční společnosti známého komika Mela Brookse, věrně vyšli z jejího skutečného osudu, pouze přikomponovali fiktivní postavu jejího přítele Harryho Yorka. Vzniklou biografii lze určitě zařadit mezi nadprůměrné ukázky svého žánru, především díky vynikajícímu hereckému výkonu Jessicy Langeové, která za něj byla nominována na Oscara a obdržela hereckou cenu (ex aequo) na XIII. MFF v Moskvě 1983. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (70)

VenDulin85 

všechny recenze uživatele

Naprosto bravurní a bezchybná Jessica Lange ve strhujícím biografickém dramatu o herečce Frances Farmer. Dramatu, které jsem musela dát asi natřikrát, než jsem ho dokoukala do konce. Byla trochu bláznivá, ale v dnešní době by se to hravě ztratilo. Ona však vyrůstala v té špatné době, kdy se pěstovaly konvenční řeči, lži a kdy herečky byly pouze na okrasu a ne aby měly svůj vlastní názor. Měla smůlu na chlapy, což vedlo k alkoholu a (díky matce) blázinci. Scény z tehdejších léčebných postupů mě docela mrazily, léky, elektroléčba, lobotomie (= vyřazuje nervy, které dávají myšlenkách emocionální zabarvení, kdybyste náhodou nevěděli).. A co zbylo? Loutka v rukách společnosti. Jejím životem nás provází fiktivní postava, její přítel Harry York. Škoda že fiktivní, takový princ na bílém koni by se hodil. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Působivý příběh o herečce Frances Farmer (dobrá Jessica Lange). Nemá cenu spekulovat o tom, jak moc se příběh drží skutečnosti a co je přidáno. Beru to jako příběh o ženě, která měla své touhy, svá přání, svůj názor na život, který se dosti rozcházel s tím, co od ní každý očekával. Je to působivý příběh o tom, že když nezapadáte do role, kterou vám ostatní přichystají a odmítáte se poddrobit, oni neváhají, aby zlomili vašeho ducha a poddrobili si vás násilím. Je to o naprosté netolerantnosti k tomu, co druzí chtějí, je to o kruté pomstě, která se snaží zadupat lidskou osobnost, aby byla přetvořena v to, co se od ní očekává. Naprostý rozklad lidskosti, který je nahrazen falešnou společenskou morálkou a bojí se jakékoliv odlišnosti, byť je jen v chápání života a pohledu na něj. Lidé si tak libují ve své krutosti, pokud je uražena jejich pýcha. Další zajímavé postavy: Lillian (dobrá Kim Stanley), Francesina matka, kerá se snaží realizovat a dát životu důležitost skrze svoji dceru. Když se ale Frances rozhodne pro jiný směr, neváhá jí několikrát poslat do blázince, aby se stala poslušnou ovečkou. Ernest (Bart Burns), Francesin otec, který miloval svoji dceru, ale nedokázal zastavit svoji ženu. Harry York (Sam Shepard), jedinný Francesin přítel, který jí miloval takovou jaká byla a jediný, kdo ji vždy nezištně pomáhal. Dick Steele (Christopher Pennock), herec a manžel Frances, který si samolibě užíval její popularity. Clifford Odets (Jeffrey DeMunn), scénarista a autor divadelních her, velká Francesina láska, který jí však odkopl hned, jak pro něj přestala být užitečná. Doktoři psychiatři Doyle (Woodrow Parfey) a Symington (Lane Smith), kteří s velkou chutí dělali z nepřizpůsobivých poslušné ovečky a dělali pro to vše. Na závěr snad jen otázka: není psychiatrie jen násilné přeměňování na poslušné stádečko, není to jen věda, jak zlomit lidského ducha, a to jakýmkoliv způsobem, aby "řádná" společnost nebyla pohoršována? Kdo je blázen? Ten, komu se nelíbí, jak společnost funguje? Nebo ten, kdo tupě dělá jen to, co je správné a nemá vlastní názor? Není společnost a státní útvary na prahu svého konce úpadku lidského ducha? Nebo se pořád nachází tolik lidí, kteří touží ovládat a vést ostatní a falešnou morálkou a homofobií ničit druhé? ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Dílo, které vyráží dech. Poznání, že i nejkomerčnější herci hollywooodské továrny na sny jsou až na na nečetné výjimky mistry svého oboru je pro převládající komerční ráz tvorby směřující do kasaštyků pro laika krajně nesnadné. Mrazení vzbuzující výkon Langeové plyne nesporně z úrovně, kterou se reprezentuje další velká osobnost filmu, kterou je zcela neznámý režisér Graeme Clifford. Obvyklá unylá limonáda kalifornského původu, která je obvykle při takových příležitostech servírována, se prostě nekoná. Rozporuplný osud jistě nesnadné velké herecké osobnosti, na níž byl spáchán nesporný zločin, likvidující velkou tvůrčí osobnost, osudově poznamenanou svou deprivantskou matkou a vůlí být sama sebou, otřese divákem i dnes. Regulace za každou cenu, účelová záměna skutečné asociálnosti za tvůrčí krizi (rutinu a průměrnost nelze soudit ani odstranit, je možné ji jen eliminovat) by měly být varovné i pro náš dnešek. Mechanismy se změnily a zplošťování nejenže nepomíjí, ale naopak sílí. Třicet let starý film si stále uchovává své ponuře burcující poselství. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Ja mam s postavou Frances trochu problem. O tyhle herecce jsem v zivote neslysel, takze musim verit informacim, ktery mi predlozili tvurci tohohle filmu. A diky tomu, jak je tu ukazana, tak jsem ji bohuzel moc nefandil, ani mi nebyla kdovijak sympaticka a moc sem nechapal, proc ji vsichni povazujou za takovou hvezdu, kdyz toho moc nedokazala. Na jednu stranu je sice fajn, ze to nebyla nejaka tupa hollywoodska kravka, co se na kazdyho usmiva a s kazdym souhlasi a kdyz se ji neco nelibilo, tak to dala radne najevo. Na druhou stranu, za vetsinu problemu si mohla sama, protoze to obcas fakt uz prehanela a chovala se jak blazen. Jinak samotnej film je natocenej slusne, tech lehce prehnanejch 130 minut nenudi, dobovy kulisy a kostymy bez chyby a navic je sympaticky, ze to neni takovej ten klasickej pribeh o vzestupu, padu a navratu na vrchol a je misty docela drsnej. No a do nadprumeru pak film vytahuje fantasticka Jessica Lange, ktera to snad ani nemusela hrat a je proste Frances (akorat na tech 16 na zacatku fakt nevypada). Bohuzel uz tu neni nikdo, kdo by se ji svym vykonem aspon priblizil a zbejva tak akorat sympatak Shepard. Ale celkove docela povedenej a zajimavej zivotopisnej film. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Zcela odzbrojující výkon, který předvedla Jesssika Lange mě nedá jinak, než jít na nejvyšší ohodnocení. Nenáviděla jsem matku Frances a milovala Harryho Yorka, který žel ve skutečnosti neexistoval. Strašná škoda, protože jsem jim držela palečky co to dalo, ale reálnost osamělosti a zoufalosti Frances ve mně vzbudil obrovskou lítost a smutek na duši. Já tenhle vynikající, ale téměř zapomenutý snímek určitě doporučuji. ()

Galerie (72)

Zajímavosti (10)

  • Výkon Jessicy Lange ve filmu označil Anthony Hopkins jako jeho neoblíbenější ženský herecký výkon. (..Lucas..)
  • Jessica Lange obdržela za tento film a za film Tootsie nominaci na Oscara ve stejný rok. To bylo poprvé od roku 1942, kdy byla herečka nominována jak na cenu pro herečku v hlavní roli, tak na cenu pro herečk ve vedlejší roli, ve stejný rok. Celkem se tak v historii Oscarů stalo potřetí. (..Lucas..)

Reklama

Reklama