Lovec jelenů

• USA The Deer Hunter (více)

Michael, Steven a Nick jsou mladí tovární dělníci z Pensylvánie, kteří musí narukovat do Vietnamu. Před tím, než odejdou, Steven se žení s těhotnou Angelou a jejich svatba je zároveň slavností na rozloučenou. Po mnoha hrůzách, které tři přátelé prožijí, všichni upadnou do rukou Vietkongu a dostanou se do tábora rukojmích, kde jsou nuceni hrát sami se sebou ruskou ruletu. Slavné válečné drama režiséra Michaela Cimina patří k uměleckým vrcholům vlny filmů o vitnamském traumatu. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Orlau32

"Lovec jelenů", držitel 5 Oscarů, mě překvapil pouze a jedině tím faktem, že vlastně ukázal, že ve Vietnamu za Ameriku nebojovali jenom rodilí Američané (mám na mysli etnickou příslušnost), ale i muži jiných národnosti. V tomto případě ruská menšina, která žije v USA. Film se zabývá jak zvyky, tak povahou Rusů, kteří se sice již cítí být Američany, ale mají svou komunitu, kde se pořádají svatby dle jejich zvyků i zábavy dle jejich zvyků. Dřina v hutích v Pensylvánii zbyla též zřejmě na přistěhovalce z různých zemí. Válečné hrůzy, jaké si asi těžko dovedeme představit, jsou velmi dobře všemi herci zahrané a myslím, že to na rok 1978 musel být v biografech psychický zážitek pro diváky !! ()

Freemind

Film, který není dokonalý, ale k dokonalosti má pekelně blízko. Skrz naskrz autentický, skvěle napsaný, zrežírovaný i zahraný, akční, dojemný i nutící k zamyšlení. Zamyšlení o tom, co nás odlišuje od zvířat a jak snadné je ty křehké rozdíly smazat. ()

Vojcl

Klasický snímek režiséra Cimina. Jediné co se dá vyčíst je na dnešní poměry zdlouhavé tempo vyprávění. Třeba svatba se dala podle mého názoru klidně o půl hodiny zkrátit. Jinak samozřejmě musím hovořit jen v superlativech. Herecké výkony hlavních hrdinů jsou tak skutečné až z toho mrazí. Atmosféra války i její psychický dopad na ty, kterým se podařilo vrátit domů, je zde brilantně zachycena. Velmi depresivní a emocionálně silný film! ()

contrastic

Takže si můžu odškrtnout další klenot kinematografie, který mě prostě neoslnil !! U sledování tohoto filmu jsem zažíval stejnou nudu jako u Coppolovy Apokalypsy, kterou mě tento film svou nekonečností hodně připomínal . Ano, možná jsem barbar, ale když v tříhodinovém filmu je zajímavých sotva 30 minut, nemůžu jinak ! Dočkat se konce mě zabralo tři večery, protože jsem u toho dvakrát usnul :( ()

Dr.Zhivago

Lovec jelenů je obdařen růzými velkolepými jmény, což filmu dodává šmrc a vážnost. Robert de Niro opět exceluje, tak jako je u něj zvykem. Meryl Streep si zahrála dívku, která čeká na svého milého Nicka (Christopher Walken získal za svou roli oskara), ale neskrývá sympatie k Michaelovi (Robert de Niro). Dalším a pro mě velice oblíbeným hercem, který toho v životě moc nenatočil John Cazale. Umřel velice mladý, za tu dobu však natočil takové skvosty jako je velkofilm Kmotr, kde ztvárnil roli Freda Corleone, nebo Psí odpoledne, kde sekunduje Al Pacinovi. Snímek Lovec jelenů získal 5 oskarů za nejlepší film, režii, střih, vedlejší roli (Christopher Walken) a zvuk + další 4 nominace za hlavní roli (Robert de Niro), kamera, scénář, vedlejší role (Meryl Streep) Mimo děje filmu, který dramaticky znázorňuje období americko-vietnamské války mě zaujala krajina, kde lovci jelenů lovili. ()

Maq

Amerika vedla za posledních dvě stě let docela dost válek, ale žádná z nich až na jedinou výjimku (občanská válka 1861-65) se Ameriky jako celku příliš nedotkla. Navíc většinou vystačila s profesionály; vietnamská válka byla, tuším, zatím poslední, během které ministr obrany rozesílal povolávací rozkazy. Američané ve své naprosté většině za války nesnášeli horší příkoří, než například omezené příděly benzínu. Za druhé světové války. A nebožtík Usáma jim zboural dva baráky; pravda, po americku velké baráky. Jenže povídejte o takových „hrůzách“ dejme tomu takovým Jugoslávcům! (Copak my Češi, my jsme pochodili ještě docela dobře, jenže my zase nemáme - až na nemnohé a čestné výjimky - žádné bojující vojáky!) --- Americká válečná zkušenost je tedy z pohledu Evropana velmi zvláštní; branci odcházejí z poklidné a blahobytné Ameriky do válečného pekla a zase se navracejí. Se zkušeností, pro kterou v míru sotva existuje paralela, nelze ji sdělit, těžko se s ní vyrovnat. --- Zobrazit tuto proměnu, což byl, jak věřím, cíl filmu, je nesmírně ambiciózní záměr a tuze náročné sousto pro diváka. Nelze sdělit jinak, než nechat diváka přes hodinu hledět na svrchovanou banálnost, životy lidí, kteří pokud něčím vynikají, tedy svou obyčejností. Pak přijde střih, a zdrcující události se najednou valí, vidíme tytéž lidi, jenže jejich charaktery, dosud jen mdle naznačené, vystupují na povrch náležitě třeskutě. A další střih, jsme zpátky, opět stejní lidé, jen nekonečně a navždy jiní, probuzení z jalovosti, řekl bych. Z jejich poválečné existence mě nejvíc udeřila jejich osamělost. Neschopnost najít společnou řeč s těmi, kteří „tam“ nebyli. --- Poprávu velebené dílo, ale sluší se varovat: film trvá tři hodiny a je většinou pomalý. Počátek příběhu je záměrně nudný, obyčejný a bezvýznamný. Takový, jaký život žijí lidé, dokud je osud nepostaví před osudovou výzvu. --- Pokládám za místné zdůraznit, že konkrétně vietnamská válka nebyla předmětem sdělení. I tak se však sluší zmínit, že epizody z ní film ukazuje velmi zdařile, až pravdivě, a nechápu, jak někteří zdejší kritikové dokáží jedním dechem velebit tento film a na roveň s ním zdrogovaný Coppolův blábol Apocalypse Now. ()

MATADOR

Lovec jelenů je především o přátelství, které se ještě více prohloubilo během zajetí ve Vietnamu. Jedinou vadu na kráse tohoto jinak úžasného snímku vidím v ulehčování příběhu (v jedné chvilce si užíváte pohody s partou přátel a v další jste předhozeni do vietnamské džungle). To samé platí o zbytečně rozvleklém začátku, který by mohl být klidně o polovinu kratší. Ale i přesto všechno se jedná o velmi zajímavý příběh, v této jinak zbytečné válce. ()

stration

myslím, že se nikomu nepodařilo vykreslit hrůzy Vietnamské války tak jako Ciminovi. Nechci nějak rýpat do Stonea, ale toto je trauma, toto je naprosté smazání reality, dobra a zla, víry v cokoliv a naprostá beznaděj a psychické bahno. Vše obstarávají geniální herci, osobní kamera a krásná hudba. ()

Hanyou

Příliš mnoho drama. Určitě je zajímavé jak funguje psychologie vojáků, ale nemuselo by to být naroubované na podivně fungující mezilidské vztahy. Vlastně jsem to asi chtěla vidět jen kvůli té jedné scéně. ()

Herr_Flick

Tak jsem koukal na úplně jiný film. Ke každému filmu patří nějaký úvod, u Deer Huntera je tím úvodem svatba, kde si dávají kozáčka a děcka breakdance. Hodina ve znamení naprosté zbytečnosti. Po svatebním dni jen pár jiných záběrů a než bys řekl švec, flambujeme týpka z Vitkongu. Ani jsem se nerozkoukal a už si drží pistoli u hlavy! Nevadí, aspoň že přišel nějaký zásadní zvrat a akce. To jsem ještě nevěděl, na čem celý film stojí a že kvér už prakticky do konce borci od hlavy neodloží. Přitom vietnamská anabáze z tříhodinové stopáže zabrala možná čtyřicet minut a ve zbytku opět hledejme kamarády a sama sebe s ruskou ruletou. Možná je to těmi hroznými filmy Přežij! nebo 13, které jsem měl možnost vidět, možná je to tím, že mi celý film nejde dohromady a tvoří hodně rozháranou mozaiku. Ve třech hodinách kladli důraz na spoustu zbytečností a to nejzajímavější zůstalo trestuhodně odbyté. Čím jsem si to zasloužil?! ()

Aiax

Jeden z nejzvláštnějších a nejsilnějších filmů, jaké jsem kdy viděl. Ale asi ten úplně nejvýstižnější přívlastek by zněl "velký". Lovec jelenů je velký film ve všech směrech - délkou, rozsahem, šířkou záběru, významem, emocionální hloubkou, hereckými výkony, režijním mistrovstvím a v neposlední řadě i hudbou. Není to snadný snímek, jak co divácké náročnosti, tak i citové odolnosti (je tam daleko méně krve než v ostatních válečných filmech, ale přesto některé "akční" scény vyžadují od diváka hodně silný žaludek), ale zanechal ve mně takový chuchvalec pocitů, že se v něm vůbec nedokážu vyznat. Pokud ho někdy rozpletu, napíšu víc. ()

Thewho18

Vynikající od začátku, až do konce, bez jedinýho hluchýho místa. Řekl bych dokonce, že úvodní část filmu byla vůbec nejlepší. Žiivot v rusínské komunitě by se mi moc líbil:) Začátek se zdá zdlouhavý jen tehdy, když čekáte film, zaměřený na akci ve Vietnamu, jakými jsou např. Četa nebo Apokalypsa. ()

Duotone28

Velmi ma mrzi...ze velky John Cazale sa uz nedozil pozretia si tohto svojho skveleho filmiku a v ten isty rok podlahol chorobe. Bol to herec s velkou charizmou a velkym talentom, ktory excelentne rozbehol Fredom Corleonom. DeNiro sa s nicim nesral, bol v najlepsich rokoch a opat zas NADPRIEMER. Tak isto mi neda nespomenut vonavucky sarm mladuckej Meryl Streep. ()

FilmFan24

Kdysi komunisty za bolševika odsuzovaný film, který tehdy československý národ nesměl vidět. Příběhově velice silný film jehož zážitek umocňují výborně hrající Robert De Niro, John Cazale, John Savage, Christopher Walken a Meryl Streep v hlavních rolích přátel, které poznamenala vietnamská válka. ()

JohnMiller

Podľa filmovej ceny Oscar najlepší film roku 1978 . scénka s ruskou ruletou kde tí si zas*aný rákosníci robili s fyzického a psychického utrpenia vojnových zajatcov srandu , a tešili sa s toho ako ich bolo stále menej a menej a oni trpia stále viac sa stala jednou s mojich najobľúbenejších momentov akú som kedy v kinematografií videl. Bolo to silné dojemné a až neuveriteľne realistické. šikanovanie bolo až nepekne realistické. Na tento moment ma nedokázala pripraviť ani nudná prvá hodina predstavenia hlavných hrdinov v ktorej mal jeden s charakterov svadbu. úvod je extrémne rozťahaný nevadilo by filmu keby sa celí vyhodil bol to dôvod kvôli ktorému som toto skoro vypol. Ešte že som tak nespravil ! Jeden s najsilnejších príbehov priateľstva aké som videl. Vojna vo Vietname tu hrá druhé........... vlastne tretie husle. Ide tu hlavne o to čo dokáže vojna spraviť s ľudskou mysľou keď je pod paľbou takých nehanebných zvrátených ľudí ako boli Vietkongovia. životná rola Christophera Walkena nikde inde som ho tak dokonale nevidel hrať. Avšak nebol to iba Walken kto tu hral ako o život pretože kvalitných hereckých výkonov tu bolo pomerne veľa. Som na vážkach **** alebo *****. Nebyť toho roztiahnutého začiatku neváhal by som ani na moment takto je to ťažké.. ale nech je ***** ()

salalala

Ciminův majstrštyk, který už tvůrce nikdy nepřekonal, ale v historii kinematografie nechal stopu velkou. Na tříhodinové stopáži, která plyne pomalu a někoho může opravdu ukrutně nudit, skvěle ukazuje, jak moc dokáže válka rozdělit životy několika přátel. Snímek by se dal rozdělit na tři třetiny, které velmi detailně ukáží nejprve relativně bezstarostný život litevských emigrantů v USA, který vrcholí nádhernou scénou ze svatby a následné oslavy, posléze hrůznou a mrazivou sekvenci z Vietnamu, která je sice nejkratší, ale "nejvýživnější" a těžce depresivní, a nakonec poté návrat do běžného života, který ale už pro nikoho není jako dřív a šrámy na duši jsou hluboké a v podstatě nesmazatelné. Cimino tu buduje velmi zvláštní a posmutnělou atmosféru a důraz klade zejména na hloubku postav a důsledně zachycené vzájemné vztahy, které tu hrají zásadní roli. S tím souvisí i precizní herecké výkony zejména oscarového Walkena, civilního De Nira, křehké Meryl Streep a taky malinko opomíjených Cazalea a Savage. Za zmínku stojí i nádherná kamera Vilmose Zsigmonda, geniální hudební motiv a samozřejmě brilantní a promyšlený příběh. Ruská ruleta zůstává jedním z nejmrazivějších symbolů války vůbec a je úplně jedno, jestli k ní ve Vietnamu docházelo, nebo ne. Moje srdcovka a jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. 100% PS: Po letech konečně viděno na velkém plátně a pořád jde o naprosto fenomenální záležitost, která nemá chybu. ()

Skip

Jeden z nejpůsobivějších filmů, jaké jsem kdy viděl. Film o "obyčejném" přátelství, které nemilosrdně převálcuje jedna nesmyslná válka. Skvělé herecké výkony a výborná režie - pravoslavná svatba, působivé záběry, scéna s posledním lovem jelena je nezapomenutelná, peklo vietnamské války, návrat domů, a mnoho skvělých detailů, které si vychutnávám při každém opakovaném zhlédnutí. K tomu působivá hudba. No prostě jedinečný film. ()

marleyy

95% Pomalu linoucí se příběh, který graduje do neskutečných výšin. Ke konci naprosto strhující a brutálně pravdivý. Neskutečně reálné výkony..De Niro a Walken palec hore.. ()

Dont

Přátelství poznamenané válečným běsněním, návrat do života, který ale už nikdy nebude takový jako dřív. Na tenhle film musí mít člověk náladu a čas, pokud jedno z toho chybí, nedostaví se ten správný výsledek. Tohle píšu z vlastní zkušenosti, kdysi jsem Lovce jelenů „zkouknul“ a nepobral to, tentokrát mám z toho výjimečný zážitek. Nádherná hudba, herecké výkony jsou dokonalé a přitom tak minimalistické a civilní (zejména hvězdné ústřední trio Robert De Niro, Christopher Walken a Meryl Streep). Jako by to ani nebyl film, ale realita… ()

De Niro a válka s vnukem

De Niro a válka s vnukem

05.10.2016

Robert De Niro a Christopher Walken se v roce 1978 sešli ve válečném filmu Lovec jelenů. Výsledkem byl pětioscarový hit, který patří mezi největší americké klasiky a dal kariéru Meryl Streep. Tihle… (více)

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

03.07.2016

V 77 letech nás v sobotu opustil Michael Cimino, jeden z nejnadějnějších režisérů 70. let. Cimino pomáhal v roce 1973 napsat druhý film s drsným Harrym (Magnum Force) a Clintu Eastwoodovi se zalíbil… (více)

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz