Jeff "Dude" Lebowski je nejlenivější chlápek z Los Angeles a okolí. Miluje bowling, koktejl zvaný Bílý medvěd, marihuanu a svůj koberec. Díky shodě jmen je ale považován za boháče, který se shodou neskutečných náhod stane obětí vydírání. Místo toho, aby mu skutečný boháč Lebowski zaplatil zašpiněný koberec, musí Jeff se svými neschopnými kumpány předat výkupné za jeho rozmazlenou dceru. Vše by mohlo jít docela v klidu, kdyby se Jeffův kámoš Walter (John Goodman) nerozhodl shrábnout prachy na výkupné bez ohledu na následky. Big Lebowski je dnes již kultovní klasika bratrů Coenových s Jeffem Bridgesem v hlavní roli. (Cinemax)

Liznic

V kině se rád zasměju, ale stává se zřídka, že bych se smál napříč celým filmem, až jsem skončil pod sedačkou... Tak vypadlo mé druhé shlédnutí Dudea a to jsem ani nebyl opilí. ()

Ryuuhei

Opravdu si nemyslím, že jde o kdovíjak legendární, nebo geniální snímek. Což o to, cesta pacifisty Lebowskiho je místy opravdu vtipná a dokonce i chytrá navzdory tomu, jak blbá je. Ale necítil jsem ze snímku takové to „Jo, tohle je opravdu skvělý film.“ Bavil jsem se, ale ve výsledku jsem z toho neměl žádné výrazné potěšení. 60% ()

Lachtaan

Brilantně prohláškovaná nekorektní krimikomedie, která nejen že vzdává hold bowlingu a americkému volnomyšlenkářství, ale hlavně mně, odpůrci komedií, dokazuje, jak se dá u tohoto žánru stále skvěle bavit. Jen člověk musí zašmátrat do toho filmově nejplodnějšího desetiletí v historii. “Jedno strašně starý přísloví říká: Někdy tě posere pták…no a někdy…zas ty jeho”. [viděno na SkyShowtime 7.5.2023] ()

Cushing

Legrace, která ke konci začne unavovat, ale pochopím, že to někdo může (chce) vidět znova a znova. Dřív jsem říkal, že spousta pohodářů, rozuměj "dobrovolných loserů", se ráda s Dudem identifikuje. Dnes už to neříkám. Ta postava, jak je napsaná, mi začala být sympatická, a Bridges ji podal skvěle. Jenom nemůžu najít ten moment, kdy mě to (a proč) přestalo bavit. A Barton Fink pořád vede. ()

July

V očekávání něčeho výjimečného jsem usedla k televizoru a ničeho zvlášť výjimečného se nedočkala. Je to celkem dobrý film, ale nenadchl mě. A to mám celkem ráda bowling. ()

Endyis

Vyníkajcí "brutalita" od bratrů Coenů. Jsou to jedni ze současný top tvůrců. Film dobře a vkusně paroduje trilery a noir filmy. Člověk se baví od začátku do konce. Bomba ()

kurcatovium

Nakonec jsem s odstupem jednoho dne hodnocení změnil ze čtyř na pět hvězdiček. Ten film má zkrátka nezapomenutelnou atmosféru a ... prostě se mi líbil asi víc, než jsem si zprvu připustil. :-D ()

lennyd

Život, jaký žije Big Lebowski (Jeff Bridges), by se mu dal jen závidět. Jediné okamžiky, kdy vstane ze svého oblíbeného koberce, je když si jde pro kokteil Bílého medvěda nebo na bowlingový zápas se svými souputníky Walterem Sobchakem (John Goodman) a Donnym (Steve Buscemi). Jednoho dne mu ale do bytu vrazí pár násilníků, a poté co mu zničí jeho oblíbené koberec, zjistí že si Leboského pouze spletli se známým miliárdářem stejného jména. Spletli nespletli, Lebowski se vydává za svým jmenovcem, aby mu zaplatil zničený koberec - ale získává práci, která jej naveden na neuvěřitelný kolotoč událostí ... Pravdou je, že fantazie Coenovců nezná mezí - z jednoduchého malého nápadu dokáží vybudovat obrovský film, který od prvního do posledního okamžiku bez přestávky valí desítky hlášek, scén a skvělých zápletek. I když předcházející Fargo mne dostalo o chlup víc. Coenovci dokáží udělat naprosto šílenou scénu i ze smutného loučení s mrtvým kamarádem, tak jako nikdo jiný. Hodně jim k tomu pomohlo (ostatně jako vždy) výborně zvolené herecké obsazení - kromě hlavních rolí (Jeff Bridges, John Goodman, Steve Buscemi) i v každé vedlejší roli je nějaký skvělý herec - ať již Julianne Moore, Philip Seymour Hoffman nebo třeba Peter Stormare ve své oblíbené roli ruského mafiána... ()

T-pack

Váhal jsem mezi čtyřmi a pěti. Nakonec se přikláním k lepšímu, protože se mi to opravdu líbilo a jediné, co jsem postrádal, bylo chechtání se od začátku do konce, což ale bude mnou a ne filmem. Postavy byly geniální a zapadaly jedna k druhé jako puzzle. Johna Goodmana jsem konečně viděl v důstojné roli, plus skvělé cameo Flea. A je to neuvěřitelně sprosté. Chápu, proč se to líbí. ()

civalII

Miluju koberce, tak možná proto miluju tenhle film. A vůbec nejradši si přitloukám laťku za dveře resp. před dveře, aby se ke mě nikdo nedostal. ()

LadyDevil

Pokud bych měla vytáhnout ze svojí sbírky film na zlepšení nálady, vybrala bych určitě Big Lebowski. Neumim si představit vtipnější a originálnější postavu, než je Dude - už při samotným vyslovení se mi automaticky tvoří úsměv na rtech a naskakuje řada geniálních scén. Nebo když si vybavim úchylně avantgradní sny, co se točí naší hlavní postavičce hlavou, nemám slov :-D Tenhle film má styl, až neunesitelný množství skvělých hlášek a nebála bych se ho označit za kult. Od chvíle, kdy ho znám, mám bowling ještě radši :-) ()

Monoxid

Cítím se hrozně a neustále pronásledována pocitem, že jsem něco nepochopila, i když je jasné, že tady opravdu není co chápat. Tuhle stránku americké mentality si prohlédnu a děkuju, nechci... I když tu hrozí jisté nebezpečí, že se tak bude chovat čím dál, tím víc obyvatel okolí mně bližšího, než bych si bývala byla přála. Tak po půl hodině sledování už to není ani trochu k smíchu. Možná bych to měla začít studovat a připravit se na... CO TO MELU, kolikrát jsem už slyšela: Srážku s blbcem nevyhraješ! ()

elanius

(5/2016) / "Sometimes there is a man and I'm talking about the dude here"...nestarnúci a aj na x-tý krát zábavný "El Duderino" v najlepšej komédii od Coenovcov. (10/10) ()

Pavlínka9

Ať to zní třeba jako klišé - bratři Coenovi jsou moji favorité a již svým prvním režijním počinem - Zbytečná krutost, si mě získali :) Jsou pro mě srdcovou záležitostí jako je pro mnohé třeba Spielberg či Soderbergh. Pokud někdo neviděl tento film, o dost přichází, jelikož je to perla mezi ztřeštěnými realistickými filmy, která i po téměř 20ti letech má svoji pevnou základnu fanoušků :) Jeff Bridges je prostě Dude :D :D Jeho župan a láskyplný vztah k tepichu - dvě věci, které si budete pamatovat do konce života :) Už od své puberty Bridgese nevidím jinak (a vůbec mi to nevadí), Goodman, který rád mluví o Vietnamu a máchá zbraní s touhou obhájit své válečné skutky...A Steve Buscemi...chudák, který nemůžu říct téměř ani slovo :D Minirolička, ovšem nepřehlédnutelná, v podobě Jesuse Johna Turturra - to prostě nezapomenete, ani kdyby Vás praštili bowlingovou koulí do hlavy :D Celé je to skvěle zrežírované, ještě lépe zahrané a tak skvěle Coenovsky ztřeštěné :) ()

Big Lebowski má hotový spin-off

Big Lebowski má hotový spin-off

09.07.2019

Coeni míří na Netflix

Coeni míří na Netflix

11.08.2017

Streamovací služba Netflix láká čím dál tím známější režiséry. Po Carym Fukunagovi (Bestie bez vlasti) tam zavítali i David Ayer (Bright) nebo Martin Scorsese (The Irishman), a teď je tu další velký… (více)

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

18.08.2016