Smrtící atrakce

• Česko Smrtící přitažlivost (festivalový název) (více)

Jak se první nesmělé milostné vzplanutí mění v poslední stisknutí spouště...  V tomto filmu vystupuje v hlavní roli nová mladá americká hvězda Winona Ryder, která ztvárnila několik významných rolí ve filmech Beetlejuice, Dracula, Mořské panny. Dále hrají Christian Slater, kterého známe z filmu Robin Hood - Král zbojníků a Shannen Doherty, proslulá rolí v TV seriálu Beverly Hills 90210.
Drsný příběh o dospívání navenek neproblematických mladých lidí. Spousta studentů amerických vysokých škol se uchyluje k vraždě pouze proto, aby vynikli mezi svými vrstevníky. Kam až mohou vést nebezpečné hrátky s ohněm, jak láska může změnit původní záměry - to vše uvidíte v tomto napínavém a rozporuplném snímku. (IMAGO Video)

Marqta

Tohle mě zklamalo, protože to co by stálo na tomhle snímku za povšimnutí jsou snad jen herecké výkony hlavních dvou představitelů. Celé to na mě působilo jako jedna velká lehce kontroverzní černá komedie a to asi nebyl úplně účel. Christian Slater a Winona Ryder byli skvělí a nebýt nich pochybuji, že bych snímek vůbec dokoukala. Pokud chcete vidět nějakou "středoškolskou klasiku" tak bych doporučovala se obrátit jinam a to navzdory vysokému hodnocení zde. Váhám mezi jednou a dvěma hvězdičkami. ()

liuk

Heathers si na sebe berou tolik nákladu, že ho prostě nedokáží ukočirovat. Klasický středoškolský filmek, černá komedie, sociologická studie a některé pasáže by samostatně vypadaly skoro jak z nějakého slasheru. No a prostě to tak úplně nefunguje. Lítá to mezi těmito žánry šíleně anarchisticky, nedrží pohromadě. Na druhou stranu některé nápady a drzost se prostě upřít nedají. Psychadelické vraždění studentů nebo ustřelený prostředníček ve filmu, který začíná dohadováním se čtyř královen školy ve školní jídelně, to je fakt ne úplně každodenní šálek kávy. A je hrozně vidět, jak jsou Heathers otisknuti ve filmech jako Mean Girls, Jawbreaker. Kultovní status se jim zapírat opravdu nedá. ()

seeker23

Úžasné dialogy (vůbec co do množství hlášek je to opravdu studnice: "Bulimia is so 87" apod.). Sympaticky divné charaktery. Děj je trochu podivně vykonstruovaný, ale vůbe to nevadí - stejně jako vše ostatní je přehnaný, díky čemuž se daří postihnout spoustu aspektů tehdejší americké mládeže a společnosti vůbec. Nedivím se, že film je ve státech kultovní, evropan si pravděpodobně spoustu narážek neužije. Jeden z těch filmů, které by český dabing opravdu spolehlivě zabil... ()

zigíš

Mikrosvět americké střední měl a má pořád své specifické kouzlo. Dá se servisovat jak mysteriózně (Donnie Darko) politicky (Election) neo noirově (Brick) romanticky (Mean Girls) nebo takhle v Heathers stylu: brutálně na dřeň a k popukání černo humorně. Vizuál nic moc, ale nahláškovaný scénář to s přehledem do finále dotáhne. I když zrovna závěr jsem ke všem těm náznakům čekal, ještě drobátko explozivnější :D ()

DJ Obelix

Nenechte se odradit stupidním českým názvem a oficiálním obsahem filmu zde uváděným - za oboje by tehdejší distributor zasloužil proplesknout. Černočerná satira na "bezstarostný středoškolský život" bez jediné ryze sympatické postavy (což byl takřka určitě záměr), je napěchována úžasnými hláškami, přepáleným humorem a vskutku originální základní premisou, která je svým způsobem vtipná i mrazivá zároveň. Herecké výkony mladých, většinou začínajících herců, které měli za sebou jen pár snímků, jako Winona Ryder, Christian Slater a Shannen Doherty nejsou nikterak oslnivé, ale ani vás neurazí a vy si tak můžete v klidu užívat šílenosti, co se před vámi odehrávají. Zaráží mě tak nízký počet hodnocení zde na ČSFD a poměrně i nízké procentuelní hodnocení, které balancuje mezi modrou a červenou barvou. Osobně film považuji za nedoceněný kult - samozřejmě míněno v našich končinách, ve Státech si výjimečnost tohoto snímku očividně uvědomují. P.S.: Narazil jsem na jediné české titulky k filmu, ale ty jsou bohužel strašné (a ač se netváří amatérsky, jsou plné významových chyb - a o to jsou zákeřnější). Pokud tedy nevládnete angličtinou natolik, abyste zhlédli film bez titulků, doporučuji raději originální anglické nebo počkat na lepší překlad. ()

• Přes skvělé kritiky se snímek v kinech minul s publikem a propadl. Po uvedení na video získala ovšem Smrtící přitažlivost kultovní status a prosadila několik novotvarů i popkulturních zkazek. Jméno Heather se stalo synonymem pro bezpáteřní mrchu, kroket najednou působil sofistikovaněji a někteří začali pití minerálky přikládat nový význam. (Zdroj: Letní filmová škola)
  • Během natáčení se Christian Slater kvůli své herecké partnerce Winoně Ryder rozešel s Kim Walkerovou, se kterou v té době žil. (Olík)