Smrtící atrakce

• Kanada

• Austrálie

Komedie / Drama / Krimi

USA, 1988, 103 min

Nenechte se odradit stupidním českým názvem a oficiálním obsahem filmu zde uváděným - za oboje by tehdejší distributor zasloužil proplesknout. Černočerná satira na "bezstarostný středoškolský život" bez jediné ryze sympatické postavy (což byl takřka určitě záměr), je napěchována úžasnými hláškami, přepáleným humorem a vskutku originální základní premisou, která je svým způsobem vtipná i mrazivá zároveň. Herecké výkony mladých, většinou začínajících herců, které měli za sebou jen pár snímků, jako Winona Ryder, Christian Slater a Shannen Doherty nejsou nikterak oslnivé, ale ani vás neurazí a vy si tak můžete v klidu užívat šílenosti, co se před vámi odehrávají. Zaráží mě tak nízký počet hodnocení zde na ČSFD a poměrně i nízké procentuelní hodnocení, které balancuje mezi modrou a červenou barvou. Osobně film považuji za nedoceněný kult - samozřejmě míněno v našich končinách, ve Státech si výjimečnost tohoto snímku očividně uvědomují. P.S.: Narazil jsem na jediné české titulky k filmu, ale ty jsou bohužel strašné (a ač se netváří amatérsky, jsou plné významových chyb - a o to jsou zákeřnější). Pokud tedy nevládnete angličtinou natolik, abyste zhlédli film bez titulků, doporučuji raději originální anglické nebo počkat na lepší překlad.(21.8.2011)

Průměrný film, který bych mohl označit za morbidní. Ale i přes to je na pozadí stále přítomné morální ponaučení a hrdinka nakonec jedná podle zažitých zásad. Možná kdyby se to vzalo víc Burtonovsky - hlavní hrdinové by se vyžívali v chladnokrevném zabíjení podbarveném krvavými scénami, mohlo to být zajímavější. Takhle na snímek nezapomenu pouze díky originálním možnostem jak si zapálit cigaretu :)(30.8.2008)

kvalitativně nevyrovnaná koláž ale s mnoha nosnými myšlenkami a originálními nápady, více tak vybízí k zamyšlení než většina 80s produkce...přemýšlet o vyhození školy do vzduchu a o comit suicide koukám bylo a bude vždy aktuální...můj papá Kurt by tento film jistě ocenil, pokud ho neviděl...mělo to sice ten kýčovitý lak na povrchu, ale pod tím to byla v zásadě anarchistická provokativní hříčka, trochu drsnější verze Kurtova oblíbeného Over the Edge z roku 79. Po shlédnutí obou filmů se už ani nedivím, proč pak Kurt koncipoval klip k písni Smells like teen spirit, tak, jak to udělal...(8.1.2011)

Tento film udělal v roce 1988 opravdu velký dojem. Důvod byl hlavně ten, že v 80. letech došlo k nárůstu filmů o teenagerech, mladé lásce a tanci. Právě tento film ukázal úplně jiný pohled na mladé a dospívající lidi. Film ukazuje drsný příběh o dospívání, v kterém hlavní roli hraje Winona Ryder. Ta se spolčí se sociopatem Christinem Slaterem, aby zavraždil její kamarádky. Režisér a scenárista filmu spolu perfektně ladili a vytvořili tak něco temného a vtipného. Film si zakládá na vtipných a umělecky navrhnutých sebevražedných poznámkách. Film byl také několikrát zmíněn jako jeden z nejlepších filmú zasazených do stredoškolského prostředí v 80. letech. - "Fuck me gently with a chanisaw. Do I look like Mother Teresa?"(12.1.2019)

Heathers si na sebe berou tolik nákladu, že ho prostě nedokáží ukočirovat. Klasický středoškolský filmek, černá komedie, sociologická studie a některé pasáže by samostatně vypadaly skoro jak z nějakého slasheru. No a prostě to tak úplně nefunguje. Lítá to mezi těmito žánry šíleně anarchisticky, nedrží pohromadě. Na druhou stranu některé nápady a drzost se prostě upřít nedají. Psychadelické vraždění studentů nebo ustřelený prostředníček ve filmu, který začíná dohadováním se čtyř královen školy ve školní jídelně, to je fakt ne úplně každodenní šálek kávy. A je hrozně vidět, jak jsou Heathers otisknuti ve filmech jako Mean Girls, Jawbreaker. Kultovní status se jim zapírat opravdu nedá.(30.3.2009)

• - Role vůdčí Heather byla nabídnuta její jmenovkyni Heather Graham, které bylo tehdy sedmnáct, ale její rodiče po přečtení scénáře odmítli. (Epistemolog)

• - Shannen Doherty měla problémy s tím, že její postava má v scénáři hodně konzervativní přístup. Přitom během celého filmu se vyšklebuje. (newpage)

• - Drew Barrymore marně usilovala o roli ve filmu. (Epistemolog)