Smrtící atrakce

Heathers

Lethal Attraction

Komedie / Krimi / Drama

USA, 1988, 103 min

Snad nikde jinde ta otřepaná metafora "střední = společenský mikrokosmos" nefungovala líp. Jednou ty politickospolečenské implikace snad rozeberu dopodrobna, ale proteď se spokojím s prohlášením, že tenhle středoškolský Klub rváčů je tím nejlepším kolotočářským hororem vůbec (Smrtící atrakce, dafuq?)(15.9.2013)

Úžasné dialogy (vůbec co do množství hlášek je to opravdu studnice: "Bulimia is so 87" apod.). Sympaticky divné charaktery. Děj je trochu podivně vykonstruovaný, ale vůbe to nevadí - stejně jako vše ostatní je přehnaný, díky čemuž se daří postihnout spoustu aspektů tehdejší americké mládeže a společnosti vůbec. Nedivím se, že film je ve státech kultovní, evropan si pravděpodobně spoustu narážek neužije. Jeden z těch filmů, které by český dabing opravdu spolehlivě zabil...(18.4.2007)

• Mi Nü-Chai

[OBSAHUJE SPOILERY] Slušné zklamání (aneb pověst, která film předchází, je daleko lepší než film sám), o třetí hvězdě jsem chvíli uvažovala pouze kvůli slabosti pro Winonu Ryder, která byla jako vždy rozkošná. Zpočátku to i bylo docela vtipné a místy i lehce (opravdu velmi lehce) ujeté, ovšem druhá půle mě spíš štvala a závěr mne dokonale zhnusil. Milé děti, rozhodně nikdy nevyhazujte do povětří vaši trapnou střední školu plnou kreténů, to je totiž moc špatná věc a určitě vás potom nikdo nebude mít rád. Raději se staňte šerifem! 2,5* - za konec zaokrouhleno dolů.(18.8.2012)

Brutálny film. Čierna komédia, ktorá vystupuje z tradičného afektovaného štýlu žánru a ponecháva si len vražedný humor. Základom úspechu je jednoznačne úžasný scenár, ktorý bez akéhokoľvek preháňania možno označiť ako jeden z najlepších scenárov desaťročia. Britké brutálne slangové hlášky a subkultúrne narážky sa valia z úst perfektných hercov (Christian Slater je maniakálne dokonalý!) a spájajú sa v mnohých scénach, ktoré sa v momente stávajú kultom (dve najcoolovejšie zapálenia cigariet v dejinách filmu!).(12.9.2011)

kvalitativně nevyrovnaná koláž ale s mnoha nosnými myšlenkami a originálními nápady, více tak vybízí k zamyšlení než většina 80s produkce...přemýšlet o vyhození školy do vzduchu a o comit suicide koukám bylo a bude vždy aktuální...můj papá Kurt by tento film jistě ocenil, pokud ho neviděl...mělo to sice ten kýčovitý lak na povrchu, ale pod tím to byla v zásadě anarchistická provokativní hříčka, trochu drsnější verze Kurtova oblíbeného Over the Edge z roku 79. Po shlédnutí obou filmů se už ani nedivím, proč pak Kurt koncipoval klip k písni Smells like teen spirit, tak, jak to udělal...(8.1.2011)

• - Scenárista Daniel Waters měl nejprve "velké oči". Přál si, aby jeho příběh režíroval velikán Stanley Kubrick. V jedné z úvodních scén vzdává přímou poctu jeho snímku Olověná vesta (1987). Domníval se, že je to jediný tvůrce, který scénář převede na plátno. Kubrick ale nereagoval ani na několikáté upozornění, a tak Waters nakonec svěřil své dílo režiséru Michaeli Lehmannovi. (Epistemolog)

• - Drew Barrymore marně usilovala o roli ve filmu. (Epistemolog)

• - Winona Ryder v následujících letech často usilovala o pokračování filmu. Scenárist Daniel Waters v jednom rozhovoru naznačil, že má plán. Tentokrát by se vše odehrávalo v prostředí vysoké politiky a Meryl Streep by si zahrála senátorku. Později ale vše popřel. Uvažovalo se i o televizním seriálu, který by se odehrával 20 let po původních událostech, ale v roce 2013 vše stanice Bravo definitivně "odpískala". Jedinou vazbou na původní film je tak muzikál, který byl v roce 2014 uveden na jedné divadelní scéně mimo Brodway. (Epistemolog)