Smrtící atrakce

• Kanada

• Austrálie

Komedie / Drama / Krimi

USA, 1988, 103 min

Tento film udělal v roce 1988 opravdu velký dojem. Důvod byl hlavně ten, že v 80. letech došlo k nárůstu filmů o teenagerech, mladé lásce a tanci. Právě tento film ukázal úplně jiný pohled na mladé a dospívající lidi. Film ukazuje drsný příběh o dospívání, v kterém hlavní roli hraje Winona Ryder. Ta se spolčí se sociopatem Christinem Slaterem, aby zavraždil její kamarádky. Režisér a scenárista filmu spolu perfektně ladili a vytvořili tak něco temného a vtipného. Film si zakládá na vtipných a umělecky navrhnutých sebevražedných poznámkách. Film byl také několikrát zmíněn jako jeden z nejlepších filmú zasazených do stredoškolského prostředí v 80. letech. - "Fuck me gently with a chanisaw. Do I look like Mother Teresa?"(12.1.2019)

Průměrný film, který bych mohl označit za morbidní. Ale i přes to je na pozadí stále přítomné morální ponaučení a hrdinka nakonec jedná podle zažitých zásad. Možná kdyby se to vzalo víc Burtonovsky - hlavní hrdinové by se vyžívali v chladnokrevném zabíjení podbarveném krvavými scénami, mohlo to být zajímavější. Takhle na snímek nezapomenu pouze díky originálním možnostem jak si zapálit cigaretu :)(30.8.2008)

Christian Slater je učiněnej ďábel a Winona Ryder pekelnice pekelná! Škoda že jim to moc dlouho nevydrželo, takhle z toho zbyl jen neobyčejnej "slasher" se všema prachobyčejnýma mínuskama zlatejch osmdesátek. Hlavně ta rádoby elektrická hudba byla příšerná; připomněla mi takový ty přednastavený dema na archivních klávesách, co jsme kdysi pořád dokolečka sjížděli u babičky. Znáte? --- "You didn't say Simon says."(14.11.2013)

Heathers si na sebe berou tolik nákladu, že ho prostě nedokáží ukočirovat. Klasický středoškolský filmek, černá komedie, sociologická studie a některé pasáže by samostatně vypadaly skoro jak z nějakého slasheru. No a prostě to tak úplně nefunguje. Lítá to mezi těmito žánry šíleně anarchisticky, nedrží pohromadě. Na druhou stranu některé nápady a drzost se prostě upřít nedají. Psychadelické vraždění studentů nebo ustřelený prostředníček ve filmu, který začíná dohadováním se čtyř královen školy ve školní jídelně, to je fakt ne úplně každodenní šálek kávy. A je hrozně vidět, jak jsou Heathers otisknuti ve filmech jako Mean Girls, Jawbreaker. Kultovní status se jim zapírat opravdu nedá.(30.3.2009)

Zamrzelo mě, že to tvůrci nedotáhli ve stejném duchu až do konce. Někde v půli se zalekli vlastní odvahy, hlavní dvojku postavili proti sobě, striktně jim rozdělili úlohy (ona čistá jak lilie?, on vyšinutý záporák) a jejich souboj už zdaleka není tak zábavný, jako bylo jejich společné tažení za "vylepšení poměrů" na škole. Za ten černočerný humor ale přimhouřím oko.(7.8.2016)

• - Agentka Winony Ryder prosila Winonu o to, aby nebyla ve filmu, a uvedla, že jestli se ve filmu objeví, rozváže s ní pracovní vztah. (newpage)

• - Victoria (Winona Ryder) prochází v čase 1:33:10 okolo nálože s časovým spínačem. V té době zbývá do výbuchu 58 vteřin. Odpočet se zastaví na 4 vteřinách přesně za 2 minuty a 6 vteřin. Tolik tedy trvá hollywoodských 54 vteřin. (klukluka)

• - Jednoho ze studentů si zahrál Jeremy Applegate. V netradičně pojaté scéně, kdy se všichni postupně loučí s mrtvou spolužačkou, lze slyšet, co si myslí a říká si v duchu: "Bože, dej, ať nikdy nespáchám sebevraždu." V roce 2000 proti sobě obrátil střelnou zbraň. (Epistemolog)