Smrtící atrakce

Heathers

Lethal Attraction

Komedie / Krimi / Drama

USA, 1988, 103 min

Heathers jsou opravdu úchylný film, hodný díky svým hláškám označení kultu, bohužel asi jen do chvíle, kdy se postavy rozejdou. Nerozchází se totiž jen ony, ale i první polovina filmu s tou druhou. V první jsou obě postavy rebelové nesmíření se systémem, hledající (sebe)destrukci a únik tou nejkrajnější cestou (a Veronika dobře ví, co dělá). V té druhé Veronika prozře – ehm, ne, ani ji moc nebere, že zabila tři lidi, spíš ji přijde už moc nahlavu, že dotyčný rád střílí do rádia, … a všechno začíná jít do … hoven. Ideologie tu pracuje naplno, Veronika dostane úlohu uzdravovatele systému a JD už jen vytváří dojem totální maniaka. Nechápu, jak si může někdo myslet, že na konci systém došel nové rovnováhy – někdo kdo dokáže napodobovat rukopisy a vytrvale drápe obří písmena do deníku či necítí ani mírnou lítost nad tím, co udělal, nemůže být v normě. Jenže podle konvencí filmu je a dokonce bude určovat směr věcí následujících. Ideologie tak odstranila jednoho úchyla, tím mazanějším úchylem. Nebudu se teda bránit tomu, když řeknu, že ideologie filmu je vychcaná a manipulační. Life sucks. /// Jedna hvězda patří Slaterovi a jeho ohozu.(9.2.2010)

Christian Slater je učiněnej ďábel a Winona Ryder pekelnice pekelná! Škoda že jim to moc dlouho nevydrželo, takhle z toho zbyl jen neobyčejnej "slasher" se všema prachobyčejnýma mínuskama zlatejch osmdesátek. Hlavně ta rádoby elektrická hudba byla příšerná; připomněla mi takový ty přednastavený dema na archivních klávesách, co jsme kdysi pořád dokolečka sjížděli u babičky. Znáte? --- "You didn't say Simon says."(14.11.2013)

Nenechte se odradit stupidním českým názvem a oficiálním obsahem filmu zde uváděným - za oboje by tehdejší distributor zasloužil proplesknout. Černočerná satira na "bezstarostný středoškolský život" bez jediné ryze sympatické postavy (což byl takřka určitě záměr), je napěchována úžasnými hláškami, přepáleným humorem a vskutku originální základní premisou, která je svým způsobem vtipná i mrazivá zároveň. Herecké výkony mladých, většinou začínajících herců, které měli za sebou jen pár snímků, jako Winona Ryder, Christian Slater a Shannen Doherty nejsou nikterak oslnivé, ale ani vás neurazí a vy si tak můžete v klidu užívat šílenosti, co se před vámi odehrávají. Zaráží mě tak nízký počet hodnocení zde na ČSFD a poměrně i nízké procentuelní hodnocení, které balancuje mezi modrou a červenou barvou. Osobně film považuji za nedoceněný kult - samozřejmě míněno v našich končinách, ve Státech si výjimečnost tohoto snímku očividně uvědomují. P.S.: Narazil jsem na jediné české titulky k filmu, ale ty jsou bohužel strašné (a ač se netváří amatérsky, jsou plné významových chyb - a o to jsou zákeřnější). Pokud tedy nevládnete angličtinou natolik, abyste zhlédli film bez titulků, doporučuji raději originální anglické nebo počkat na lepší překlad.(21.8.2011)

Zamrzelo mě, že to tvůrci nedotáhli ve stejném duchu až do konce. Někde v půli se zalekli vlastní odvahy, hlavní dvojku postavili proti sobě, striktně jim rozdělili úlohy (ona čistá jak lilie?, on vyšinutý záporák) a jejich souboj už zdaleka není tak zábavný, jako bylo jejich společné tažení za "vylepšení poměrů" na škole. Za ten černočerný humor ale přimhouřím oko.(7.8.2016)

Brutálny film. Čierna komédia, ktorá vystupuje z tradičného afektovaného štýlu žánru a ponecháva si len vražedný humor. Základom úspechu je jednoznačne úžasný scenár, ktorý bez akéhokoľvek preháňania možno označiť ako jeden z najlepších scenárov desaťročia. Britké brutálne slangové hlášky a subkultúrne narážky sa valia z úst perfektných hercov (Christian Slater je maniakálne dokonalý!) a spájajú sa v mnohých scénach, ktoré sa v momente stávajú kultom (dve najcoolovejšie zapálenia cigariet v dejinách filmu!).(12.9.2011)

• - Heather Chandler pronese ve filmu známou větu: "Tos měla k snídani mozkový nádor?" Smutnou ironií osudu je, že její představitelka Kim Walker ve věku 32 let zemřela na mozkový nádor. (Tom Riddle)

• - Během natáčení se Christian Slater kvůli své herecké partnerce Winoně Ryder rozešel s Kim Walkerovou, se kterou v té době žil. (Olík)

• - Představitelka jedné z dívek jménem Heather (Kim Walker) pronese k další Heather (Shannen Doherty) větu: „Did you have a brain tumor for breakfast?“ („Měla jsi k snídani mozkový nádor?“). Tragickou ironií je fakt, že sama Kim Walker v roce 2001 kvůli mozkovému nádoru zemřela ve věku 32 let. (Marounek)