poster

Smrtící atrakce

 • USA

  Heathers

 • USA

  Lethal Attraction

Komedie / Krimi / Drama

USA, 1988, 103 min

 • Pacco
  ***

  Heathers jsou opravdu úchylný film, hodný díky svým hláškám označení kultu, bohužel asi jen do chvíle, kdy se postavy rozejdou. Nerozchází se totiž jen ony, ale i první polovina filmu s tou druhou. V první jsou obě postavy rebelové nesmíření se systémem, hledající (sebe)destrukci a únik tou nejkrajnější cestou (a Veronika dobře ví, co dělá). V té druhé Veronika prozře – ehm, ne, ani ji moc nebere, že zabila tři lidi, spíš ji přijde už moc nahlavu, že dotyčný rád střílí do rádia, … a všechno začíná jít do … hoven. Ideologie tu pracuje naplno, Veronika dostane úlohu uzdravovatele systému a JD už jen vytváří dojem totální maniaka. Nechápu, jak si může někdo myslet, že na konci systém došel nové rovnováhy – někdo kdo dokáže napodobovat rukopisy a vytrvale drápe obří písmena do deníku či necítí ani mírnou lítost nad tím, co udělal, nemůže být v normě. Jenže podle konvencí filmu je a dokonce bude určovat směr věcí následujících. Ideologie tak odstranila jednoho úchyla, tím mazanějším úchylem. Nebudu se teda bránit tomu, když řeknu, že ideologie filmu je vychcaná a manipulační. Life sucks. /// Jedna hvězda patří Slaterovi a jeho ohozu.(9.2.2010)

 • Thomick
  ***

  Christian Slater je učiněnej ďábel a Winona Ryder pekelnice pekelná! Škoda že jim to moc dlouho nevydrželo, takhle z toho zbyl jen neobyčejnej "slasher" se všema prachobyčejnýma mínuskama zlatejch osmdesátek. Hlavně ta rádoby elektrická hudba byla příšerná; připomněla mi takový ty přednastavený dema na archivních klávesách, co jsme kdysi pořád dokolečka sjížděli u babičky. Znáte? --- "You didn't say Simon says."(14.11.2013)

 • DJ Obelix
  *****

  Nenechte se odradit stupidním českým názvem a oficiálním obsahem filmu zde uváděným - za oboje by tehdejší distributor zasloužil proplesknout. Černočerná satira na "bezstarostný středoškolský život" bez jediné ryze sympatické postavy (což byl takřka určitě záměr), je napěchována úžasnými hláškami, přepáleným humorem a vskutku originální základní premisou, která je svým způsobem vtipná i mrazivá zároveň. Herecké výkony mladých, většinou začínajících herců, které měli za sebou jen pár snímků, jako Winona Ryder, Christian Slater a Shannen Doherty nejsou nikterak oslnivé, ale ani vás neurazí a vy si tak můžete v klidu užívat šílenosti, co se před vámi odehrávají. Zaráží mě tak nízký počet hodnocení zde na ČSFD a poměrně i nízké procentuelní hodnocení, které balancuje mezi modrou a červenou barvou. Osobně film považuji za nedoceněný kult - samozřejmě míněno v našich končinách, ve Státech si výjimečnost tohoto snímku očividně uvědomují. P.S.: Narazil jsem na jediné české titulky k filmu, ale ty jsou bohužel strašné (a ač se netváří amatérsky, jsou plné významových chyb - a o to jsou zákeřnější). Pokud tedy nevládnete angličtinou natolik, abyste zhlédli film bez titulků, doporučuji raději originální anglické nebo počkat na lepší překlad.(21.8.2011)

 • hanagi
  ****

  Zamrzelo mě, že to tvůrci nedotáhli ve stejném duchu až do konce. Někde v půli se zalekli vlastní odvahy, hlavní dvojku postavili proti sobě, striktně jim rozdělili úlohy (ona čistá jak lilie?, on vyšinutý záporák) a jejich souboj už zdaleka není tak zábavný, jako bylo jejich společné tažení za "vylepšení poměrů" na škole. Za ten černočerný humor ale přimhouřím oko.(7.8.2016)

 • JohnnyD
  *****

  Brutálny film. Čierna komédia, ktorá vystupuje z tradičného afektovaného štýlu žánru a ponecháva si len vražedný humor. Základom úspechu je jednoznačne úžasný scenár, ktorý bez akéhokoľvek preháňania možno označiť ako jeden z najlepších scenárov desaťročia. Britké brutálne slangové hlášky a subkultúrne narážky sa valia z úst perfektných hercov (Christian Slater je maniakálne dokonalý!) a spájajú sa v mnohých scénach, ktoré sa v momente stávajú kultom (dve najcoolovejšie zapálenia cigariet v dejinách filmu!).(12.9.2011)

 • - Heather Chandler pronese ve filmu známou větu: "Tos měla k snídani mozkový nádor?" Smutnou ironií osudu je, že její představitelka Kim Walker ve věku 32 let zemřela na mozkový nádor. (Tom Riddle)

 • - Během natáčení se Christian Slater kvůli své herecké partnerce Winoně Ryder rozešel s Kim Walkerovou, se kterou v té době žil. (Olík)

 • - Představitelka jedné z dívek jménem Heather (Kim Walker) pronese k další Heather (Shannen Doherty) větu: „Did you have a brain tumor for breakfast?“ („Měla jsi k snídani mozkový nádor?“). Tragickou ironií je fakt, že sama Kim Walker v roce 2001 kvůli mozkovému nádoru zemřela ve věku 32 let. (Marounek)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace