Smrtící atrakce

• Česko Smrtící přitažlivost (festivalový název) (více)

Jak se první nesmělé milostné vzplanutí mění v poslední stisknutí spouště...  V tomto filmu vystupuje v hlavní roli nová mladá americká hvězda Winona Ryder, která ztvárnila několik významných rolí ve filmech Beetlejuice, Dracula, Mořské panny. Dále hrají Christian Slater, kterého známe z filmu Robin Hood - Král zbojníků a Shannen Doherty, proslulá rolí v TV seriálu Beverly Hills 90210.
Drsný příběh o dospívání navenek neproblematických mladých lidí. Spousta studentů amerických vysokých škol se uchyluje k vraždě pouze proto, aby vynikli mezi svými vrstevníky. Kam až mohou vést nebezpečné hrátky s ohněm, jak láska může změnit původní záměry - to vše uvidíte v tomto napínavém a rozporuplném snímku. (IMAGO Video)

Radko

Konvenčná komédia, tváriaca sa nonkonformne. Systém také rád dáva na obdiv. V štýle: aha kuknite, čo my všetko pripustíme a dovolíme! Vraždy obzvlášť populárnych triednych hviezd, no v skutočnosti nafúkaných zmrdov, v záujme zlepšenia atmosféry v škole. Sebauvedomenie, sebakajanie a radikálny rez láskou, v záujme záchrany hniezda tých istých zmrdov, voči ktorým sa bojuje celú prvú polovicu filmu. Ostrakizácia homosexuality a obezity (s výnimkou záverečného obrátenia sa Winoninej postavy na obetavo-pomocnú matku Terezu). Ironizácia malomeštiackych paštikársko-kriketových rituálov vyššej strednej triedy. Na boľševickom Slovensku bol humoristický časopis Roháč s komixovými stripmi Dita; Jožinko, dieťa svojich rodičov či Bill a Mary, plnými absurdného, miestami riadne čierno-sarkastického humoru. Na Západe okrem kopy podvratných komixov aj kadejaké podobné filmy, všetko (až na výnimky) v záujme uchovania systému povolením oprát na okraj v oblasti humoru. Ale: odtiaľ-potiaľ. Výstižný komentár: Pacco. ()

Matty

"Fuck me gently with a chainsaw." Škola je peklo a kdo chce přežít, musí zabít. Heathers se občas nechtíc octnou za hranicí hodně černé komedie, což nám film dnes, po mnoha školních masakrech, na druhou stranu umožňuje vnímat jako mírně stylizované, jinak však pravdivé zachycení středoškolské mikro-společnosti. Sociologický výzkum, z něhož se nikdo nepoučil. Jeden z mnoha. 75% ()

JohnnyD

Brutálny film. Čierna komédia, ktorá vystupuje z tradičného afektovaného štýlu žánru a ponecháva si len vražedný humor. Základom úspechu je jednoznačne úžasný scenár, ktorý bez akéhokoľvek preháňania možno označiť ako jeden z najlepších scenárov desaťročia. Britké brutálne slangové hlášky a subkultúrne narážky sa valia z úst perfektných hercov (Christian Slater je maniakálne dokonalý!) a spájajú sa v mnohých scénach, ktoré sa v momente stávajú kultom (dve najcoolovejšie zapálenia cigariet v dejinách filmu!). ()

Mi Nü-Chai

[OBSAHUJE SPOILERY] Slušné zklamání (aneb pověst, která film předchází, je daleko lepší než film sám), o třetí hvězdě jsem chvíli uvažovala pouze kvůli slabosti pro Winonu Ryder, která byla jako vždy rozkošná. Zpočátku to i bylo docela vtipné a místy i lehce (opravdu velmi lehce) ujeté, ovšem druhá půle mě spíš štvala a závěr mne dokonale zhnusil. Milé děti, rozhodně nikdy nevyhazujte do povětří vaši trapnou střední školu plnou kreténů, to je totiž moc špatná věc a určitě vás potom nikdo nebude mít rád. Raději se staňte šerifem! 2,5* - za konec zaokrouhleno dolů. ()

kiddo

Snad nikde jinde ta otřepaná metafora "střední = společenský mikrokosmos" nefungovala líp. Jednou ty politickospolečenské implikace snad rozeberu dopodrobna, ale proteď se spokojím s prohlášením, že tenhle středoškolský Klub rváčů je tím nejlepším kolotočářským hororem vůbec (Smrtící atrakce, dafuq?) ()

• Role vůdčí Heather byla nabídnuta její jmenovkyni Heather Graham, které bylo tehdy sedmnáct, ale její rodiče po přečtení scénáře odmítli. (Epistemolog)
  • Victoria (Winona Ryder) prochází v čase 1:33:10 okolo nálože s časovým spínačem. V té době zbývá do výbuchu 58 vteřin. Odpočet se zastaví na 4 vteřinách přesně za 2 minuty a 6 vteřin. Tolik tedy trvá hollywoodských 54 vteřin. (klukluka)
  • Winona Ryder v následujících letech často usilovala o pokračování filmu. Scenárist Daniel Waters v jednom rozhovoru naznačil, že má plán. Tentokrát by se vše odehrávalo v prostředí vysoké politiky a Meryl Streep by si zahrála senátorku. Později ale vše popřel. Uvažovalo se i o televizním seriálu, který by se odehrával 20 let po původních událostech, ale v roce 2013 vše stanice Bravo definitivně "odpískala". Jedinou vazbou na původní film je tak muzikál, který byl v roce 2014 uveden na jedné divadelní scéně mimo Brodway. (Epistemolog)