Pokračujeme v Pixar maratóne s ich druhým veľkofilmom "A Bug´s Life." A hoci mám pocit, že "Toy Story" sa rokmi stále dokáže držať ako animovaná klasika, v prípade tohto filmu je jeho animácia asi jeho najsilnejšou stránko. A aj to by som povedal jedine tak v rámci pozadí. Tie vyzerajú aj po rokoch vynikajúco, efektne a na film sa pozerá dobre. Je to farebné, je to pekné, dizajny chrobákov sú dobré a sú aj dobre rozoznateľné. Akurát mám pocit, že veľa mravcov vyzerá v tomto filme veľmi podobne. A človek to miestami ťažko dokáže rozlíšiť. Na svoju dobu perfektné, no neviem či by to dnes prešlo. Osobne si dokonca hovorím, ako by vyzeral tento film, keby sa ho niekto rozhodol spraviť v Pixare s ich súčasnou animáciou. To by bolo určite ešte lepšie. Postavy filmu sú podľa mňa tiež dobré. Najmä cirkusanti a aj zloduch Hopper nie je najhorší. A princezná Atta je tiež dobrou postavou. Flick je ale skôr ten typ hlavného hrdinu, ktorý ničím neprekvapí. Nie je veľmi zaujímavý a všetko spojené s ním sme videli miliónkrát predtým. No stále si myslím, že je tu skvelá časť, keď uvidíme ich vybudovaného vtáka krúžiť, aby vystrašili kobylky a aj fakt, ako dokážu všetci cirkusanti spolupracovať a je z nich skvelý tím. Najväčším mínusom je proste príbeh. Miliónkrát sme ho videli, miliónkrát sme ho počuli a nemám pocit, že by sa tam pridalo niečo veľmi zaujímavé. Myslím si, že stále sú tu momentky, ktoré stoja za to, len rokmi akosi film stráca svoje čaro. Nebránim sa ho občas pozrieť či už takto, alebo kedykoľvek je v telke, no nemyslím si, že ide o silnejší Pixar počin. Ale ako nám film hovorí, aj malé semienko môže vyrásť v obrovský strom. A pozrieme sa už počas ďalších filmov na to, ako Pixar počas rokov vyrástli na jedno z najsilnejších štúdii v rámci filmovej počítačovej animácie. Hodnotenie: B(26.9.2017)

Animace tu samozřejmě brutálně kulhá. Nicméně je nutné si povšimnout, že se píše rok 1998. Pro mě je naprosto zarážející, na jakých strojích film vznikal a kolik to muselo zabrat času a otravné práce. Takže po této stránce skládám tvůrcům obrovskou poklonu. Animační vrchol filmu je padající déšť v samotném závěru. Takřka se ve filmu nevyskytují látky, vlasy a další obtížně naanimovatelné věci. Ale znovu poukazuji, že je to vzhledem k podmínkám a k tomu, že byla počítačová animace ve svých počátcích je to jednoduše geniální. Od doby vzniku tohoto filmu udělalo studio PIXAR obrovský skok. Tento animák však položil jeden z pevných prvních kamenů do základu. Moje hodnocení ani tak nevypovídá o tom, jak se mi animák líbil, ale je to kombinace toho jak se mi líbil a toho co do budoucna způsobil se světem animovaného filmu. Pálím 3* a trošku se stydím, že jsem film viděl až 15 let po jeho premiéře.(11.8.2013)

Soundtrack Randy Newman: 1. The Time Of Your Life , 2. The Flik Machine ,3. Seed To Tree ,4. Red Alert ,5. Hopper And His Gang ,6. Flik Leaves , 7. Circus Bugs ,8. The City ,9. Robin Hood ,10. Return To Colony ,11. Flik's Return ,12. Loser ,13. Dot's Rescue ,14. Atta ,15. Don't Come Back ,16. Grasshoppers' Return ,17. The Bird Flies ,18. Ants Fight Back ,19. Victory ,20. A Bug's Life Suite(6.5.2011)

Druhý celovečerní film o animátorského studia Pixar. Jejich prvotina byla úžasná, druhý pokus je dle mého dělán s dosti vlažným přístupem, který si nedokáži vysvětlit. Na jednu stranu Život brouka uteče, tak rychle jako 24 hodin života much ;-) , ale na druhou stranu je to tak obyčejné, až se stydím právě něco takového napsat. Scénář je jako vždy originální, vtipný a svižný, ale nevím, celkový dojem je obyčejný, což se mi u pixarovek nestává. Život brouka je hezký, ale nakonec se vytratí z hlavy, až příliš rychle. Nejslabší pixarovka.(29.9.2009)

Rozpočet $120miliónovTržby USA $162,798,565Tržby Celosvetovo $363,398,565║ Prv ma tieto CGI rozprávky moc nebavili teraz ich žeriem ako malý chalan, pekná počítačová animácia, výborný príbeh, prepracované postavičky, dialógy a rovnako tak slušná zábavnosť. PIXAR je nedobytná pevnosť! vládnuca svetu počítačovej animácie. /95%/(10.6.2005)

• - K "domácí edici" filmu bylo na výběr z pěti obalů (Hopper, Flick, Dot, Francis a Heimlich). (D3VIL)

• - V ranných verziách filmu sa Flik menoval Red a bol súčasťou cirkusu. (Greenpeacak)

• - Gestikulace Hoppera byly vytvořeny po vzoru nejrůznějších posunků známého producenta Steva Jobse. (D3VIL)