John Rambo je jedním z veteránů války ve Vietnamu a zakladatelů Zelených baretů. Je v současném civilizovaném světě poněkud dezorientovaný, putuje stopem od města k městu a navštěvuje přátele z války. V jednom městečku narazí na místního šerifa Willa Teasleho. Tomu zrovna nepadne do oka; snaží se ho vypudit, a když Rambo město opouští, nechá ho zatknout pro potulku a uvězní ho. Ve vězení ho zástupce šerifa pro své „potěšení“ ponižuje, což Rambo už nevydrží. „Rozvzpomene“ se na své zkušeností z vietnamské džungle a s jejich využitím uprchne do místních lesů. Šerif zorganizuje výpravu, která má za úkol Ramba najít a přivést zpět do vězení. Jenže Rambo je díky svému výcviku nepolapitelný – a navíc decimuje šerifovy muže jednoho po druhém. Tenhle případ se Teaslemu vymkl z rukou – a navíc vzbudil nežádoucí publicitu. Do městečka tak přijíždí plukovník Trautman, Rambův bývalý velitel, protože on jediný snad může zastavit Rambovu osobní válku… (TV Prima)

Beer Ceps

Kam až to může zajít, když vám ve městě nedají najíst aneb pěkná ukázka ztracené generace z Vietnamské války. Též je zde taky pěkný pohled na to, co znamenalo násilí pro lidi před 30. lety. To asi ještě netušili, že vzniknou Rambova nová krvavější pokračování, které mají ale už slabší dějovou linii a jedná se opravdu a pouze o násilí. ()

Wbcko

Rozporuplné pocity. Rambo mluvil jako mentálně retardovaný a občas tak i jednal. Film pro mne nebyl vyloženě zklamání, ale čekal jsem asi něco malinko jiného. Přesto si pustím s chutí další díly a moc se na ně těším. ()

voleman

Poměrně realistický a zábavný film, který se dnes už může považovat za kultovní a v akčním žánru vysoce nadprůměrný. Ikdyž bych film nehodnotil jako čistokrevně akční, ale spíš bych ho řadil do kategorie dobrodružný thriller. Sylvestr Stallone skvěle srostl s postavou a ani ostatní herci nejsou špatní. Film vás dobře zabaví i dnes, 30 let po jeho uvedení, a nudit se u něj nebudete. Ostatní díly bohužel nedosahovali ani zdaleke takové kvality jako tenhle, a tak je trochu škoda, že to tímhle snímkem neskončilo. První krev je tedy příjemným a zábavným snímkem z osmdesátých let, který pomáhal formovat akční žánr. ()

Jello Biafra

Nestarnúca akčná klasika, ktorú som prvý raz videl ked som mal 6 rokov a u mňa platí za oficiálne prvý kontakt s akčným žánrom. Vietnamský veterán John Rambo je v divočine prenasledovaný tlupou policajtov, ktorí ho vyprovokovali k jeho súkromnej vojne. Vzľadom k tomu že však v minulosti patril k špeciálnej jednotke Zelených baretov, budú to mať jeho prenasledovatelia trošku ostrejšie. Prvý diel ešte pod názvom "First blood" je zo všetkých dielov ten najlepší. Jeho naturalistická a surová amtosféra na diváka pôsobí ako chladná oceľ. Dodnes je mi zle keď vidím scénu ako si Rambo ošetruje zranenie po páde zo stromu. Rambo tu nie je superhrdina, ktorý kosí nepriateľov po desiatkach, ale zraniteľný a navyše traumami z vojny utrápený muž. V závere sa film zmení na pôsobivé drama, ktoré jasne poukazuje na pokryteckosť americkej spoločnosti, ktorá veteránov z Vietnamu odsúdila. Jeden zo Stalloneho najslávnejších filmov. ()

Aqualung

Ono tady kráčí spíše než o pobavení diváků o vyrovnávání se amíků a Ramba s vietnamským komplexem. Komplexem jediné války, kterou USA kdy prohrály. Dělají to inteligentním způsobem a vlastně jedině možným. Film a asi i díly následující mají cosi pozměnit, zastřít a upravit.Dobře se na to kouká, ale meritum je v čemsi jiném, než v dobře zahraném supermanovi..... ()

venca163

Kulku za potulku. Jako já to Rambovi věřim a celkem ho i chápu, ale co čekal mladej? Za takovýhle rebélie dostaneš vumlem přes prsty normálně i dneska. Je to ale stejně kladnej a ušlechtilej hrdina (já mam Rockyho fakt rád a Slyho prostě respektuju). #výbuchyBezCGI (75%) ()

Melios

Jedna z najväčších klasík ,na ktorej sa kedy Sylvester Stalone zúčastnil. Ako fanúšik krvavej režby a akcie sa mi to veľmy páčilo a ajkeď takýto druh filmu moc nemusíte ,odporúčam vám to aspoň skúsiť možno budete prekvapení. Myslím ,že toto je asi poprvýkrát ,čo súhlasím s hodnotením na ČSFD. Akcie ,brutality a zábavy je tu veľa a nedá sa mu nič vyčítať. Vlastne dá ,jedna vec a to ,že príbeh mohol byť viacej obšírnejší. ()

Smileface

Kultovní akční snímek který "udělal" Sylvestera Stalloneho.I po tak dlouhé době se na něj rád podívám.Ukazuje také na to,jak americká společnost opovrhovala veterány z Vietnamu.V téhle válce i po ní bylo všechno špatně :-( ()

lewwin

Tohle dílko spolu s Komandem tvoří dva pilíře akčního filmu mého dětství a puberty. A ačkoliv jsem tehdy nechápal všechny okolnosti, už tehdy mě to maximálně bavilo. Kromě toho tento první díl je s přehledem nejvydařenější. ()

sedm.1

Jen málokterá filmová postava si vybudovala takový status,jako právě postava Johnyho Ramba.Toto je pro mě ta pravá,od srdce a nadšením natočená,akční podívaná,které už se dnes prostě nemůžeme dočkat.Srovnávat film s jinými je podle mě nesmysl,neboť Rambo byl ve své době vzniku velmi originálním snímkem,Rambo ukázal směr většině pozdějším akčním hrdinům,to on je ta ikona.First Blood si na nic nehraje,neužívá žádných nesmyslných odboček,má to spád,neustálou akci,i poměrně výrazný děj a mou neskonalou úctu.Sylvester dal své postavě šťávu a nedokážu si představit absolutně nikoho jiného do této role(ikdyž souhlasím,že jeho závěrečné "srdceryvné vystoupení" je fakt na pováženou).K dobru filmu lze navíc přičíst výbornou Goldsmithovu hudbu.Ať si říká kdo chce,co chce,Rambo ovlivnil filmové dějiny jednou provždy. ()

Heraldika

Rozhodně se nejedná o béčkovou záležitost. Pokud nahlédneme pod slupku akčně se tvářícího filmu, objevíme velmi zajímavou psychologickou sondu do duše válečného veterána, osamoceného především v boji s vlastním traumatem. Ten "vnější" boj je jeho způsobem, jak se s bolavou minulostí vyrovnat. Svým poselstvím lze přirovnat k Lovci jelenů. ()

lskala

"Mohl jsem Vás všechny zabít, mohl jsem zabít Tebe, neudělal jsem to. Ve městě jsi zákon Ty, tady zase já. Tak to nech plavat, nech to bejt, nech mě jít... " Tenhle film se nikdy neokouká. 95% - 5***** ()

ranp

Co furt mají Amíci proti těm veteránům z Vietnamu?? Měli by se jim klanět a dávat vyznamenání a ne je takhle pronásledovat :-) ()

Sdoom

Tak jsem se konečně dostal k téhle z největších akčních klasik a musím říct, že nejsem zklamán, ale ani úplně nadšen. Akce se drží ještě docela při zemi, i když je kvalitní, a samotný děj není z nejnápaditějších. Každopádně Sly je ve své roli absolutně dokonalý (až na ten přehrávaný pláč na konci), takže dávám slušné 4 hvězdičky. (DVD, orig.) Edit 12.11.2015: Viděno po více než 4 letech a stále mě Rambo baví. Sice o trošičku méně než poprvé, ale stále dost na to, aby to stačilo na 4 hvězdičky, i když teď už slabší. Málem bych zapomněl zmínit hudbu, Jerry Goldsmith byl prostě génius a dokázal vystihnout každou scénu naprosto perfektně a skoro každý jeho motiv se stal naprostou klasikou, Ramba nevyjímaje. (Blu-ray, orig.) ()

Maynard.

Jde to vůbec jinak, než dát plnej počet *? V mým případě ani náhodou. Už je to taky celkem dlouho, kdy sem jedničku viděl naposledy, tak sem si řek, že to honem rychle napravím. Je k neuvěření, že John v tomto (absolutně nejlepším) dílu sejmul jen jednoho týpka. Ale i právě proto jsou moje sympatie k jedničce největší, že to není vlastně vůbec přehnaný a mrtvolama přeplácaný. Příběh tohoto nejznámějšího veterána z Vietnamu je krutý jako sám Severní Vietnam :o). To se pak není čemu divit, že takovýmu chlapíkovi vzplanou saze a že si nenechá líbit buzeraci od jednoho místního šerifa. Sly v jedné ze svých nejvýraznějších a nejlepších rolí (možná ještě lepší než Rocky) ukázal, že je to sice hromada svalů, ale i to, že nějaký ten herecký um umí…Nevím, jestli se budu pouštět do dalších dílů, ale časem i třeba jo… Jednička patří mezi to nejlepší, co bylo v tomto žánru natočeno. ()

mikulíšek

Ani po 30ti letech Rambo neztrácí šťávu. Je to překvapivě napínavý a akční snímek, který má stále co nabídnout. Ačkoliv se v poslední třetině začíná přiostřovat a z hrdiny se stává právě ten Rambo, jakého každý zná, tak první část je vcelku realistickou, komorní a inteligentní podívanou. ()

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

09.05.2020

Herec Sylvester Stallone má poměrně ikonickou kariéru, specificky jeho série Rocky a Rambo zůstávají dodnes naprostými kulty. Z čeho se ale kult na papíře nikdy stát neměl, a přesto film zaznamenal… (více)

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Rambo: Poslední krev

Rambo: Poslední krev

11.09.2014

O pátém dílu Ramba se mluví od roku 2008, kdy čtyřka vydělala 113 milionů dolarů. Její akční scény jsou navíc krvavým etalonem, kterému se následně vyrovnalo jen minimum eRkových filmů, takže… (více)

Nepokoušejte se zabít zabijáky

Nepokoušejte se zabít zabijáky

31.01.2009

Tohle staré filmové pravidlo (Chow Yun-Fat by mohl vyprávět) snad nikdy neomrzí. Přesvědčovat nás o tom bude i Channing Tatum. Ať už si o jeho hereckých schopnostech myslíte cokoliv, hvězda tohohle… (více)