John Rambo je jedním z veteránů války ve Vietnamu a zakladatelů Zelených baretů. Je v současném civilizovaném světě poněkud dezorientovaný, putuje stopem od města k městu a navštěvuje přátele z války. V jednom městečku narazí na místního šerifa Willa Teasleho. Tomu zrovna nepadne do oka; snaží se ho vypudit, a když Rambo město opouští, nechá ho zatknout pro potulku a uvězní ho. Ve vězení ho zástupce šerifa pro své „potěšení“ ponižuje, což Rambo už nevydrží. „Rozvzpomene“ se na své zkušeností z vietnamské džungle a s jejich využitím uprchne do místních lesů. Šerif zorganizuje výpravu, která má za úkol Ramba najít a přivést zpět do vězení. Jenže Rambo je díky svému výcviku nepolapitelný – a navíc decimuje šerifovy muže jednoho po druhém. Tenhle případ se Teaslemu vymkl z rukou – a navíc vzbudil nežádoucí publicitu. Do městečka tak přijíždí plukovník Trautman, Rambův bývalý velitel, protože on jediný snad může zastavit Rambovu osobní válku… (TV Prima)

BlackTom

First Blood aneb keby Travisovi hrablo trocha viac. Na najlepšie fláky sa komentár píše častokrát najťažšie, a Rambo bezpochyby medzi najlepšie akčné fláky patrí. Čo dodať - perfektný Sly so silnou traumou z tej najhoršej možnej vojny (ktorá pre nikoho, kto tam bol nikdy neskončila) hrá (!) ako o život, zvyšok obsadenstva, exteriérov a interiérov je vo filme len do počtu, pretože film stojí práve na ňom a on hrdinsky udržal celú jeho váhu. A budem objektívny, keď poviem, že zub času sa na tom podpísal len minimálne. O vojnu ide až v druhom rade, prvoplánová je akcia a schéma "jeden proti všetkým". Aj dnes si drží svoje kvality a pre mňa to bude navždy synonymum poriadneho testosterónového bijáku. ()

misstake

Tenhle díl jsem neměl rád, už když mi bylo dvanáct a nezměnilo se to ani teď v roce 2014 a přitom dvojku považuju za jeden z nejlepších akčních filmů všech dob a když Rambo zabíjí rusáky, afghánce a barmánce, tak na něho taky rád koukám. Ale tuhle premisu, kde se bezdůvodně pozabíjí s šerifama z balíkova jsem nebral a neberu. ()

HiddenDragon

Nejenom ze je to klasika akcnich filmu, nejen ze se ze jmena Rambo stalo slovo, ktere zlidovelo jako maloktere jine, ale je to i podle me jeden z vybornych filmu o Vietnamu, i kdyz se odehrava az po navratu do USA. Rambuv zaverecny vypjaty projev si myslim dobre vystihuje pocity veteranu po prijezdu domu, kdy je malokdo vnimal jako hrdiny. Skvela Goldsmithova hudba, strizlive a drsne prostredi horskeho zapadakova a hl. dobry casting, protoze si nedokazu predstavit, kdo jiny by se na tuhle roli hodil. Stallone ma uzasny divoky pohled, a i kdyz prilis nemluvi, clovek mu to vsechno zere. ()

Zagros

Rambo je vůbec jednou z nejznámějších filmových postav a v rámci svého žánru, který pomáhal sám definovat, je králem. Navíc první Rambo není "jen" obyčejná střílečka, ale dá se v něm najít i vcelku velký přesah v podobně útrap amerických válečných veteránů z Vietnamu vracejících se domů. Ano, není to hluboký psychologický film, ale samotný John Rambo je díky tomu mnohem uvěřitelnější. Pokud si já představím někde Stalloneho, tak právě jako Ramba, tahle role mu totiž padla dokonale. ()

Loki_Six

"I could have killed 'em all, I could've killed you. In town you're the law, out here it's me. Don't push it! Don't push it or I'll give you a war you won't believe. Let it go. Let it go!" ()

iXtr3m3

Zrod jedného z najikonickejších hrdinov akčných filmov všetkých čias. A paradoxne to nebola čisto akčná jazda, ale dosť dobrodružná a survival. Navyše to pekne poukazovalo na to, čo vojna vo Vietname urobila s tými, čo prežili a ako sa k nim potom stavali ostatní. V podstate zo všetkých štyroch filmov asi najreálnejší a najdramatickejší snímok. ()

bari68

Klasika klasik. Film, ktorý je jeden z mnoha, čo zo Slya spravili nesmrteľného. Topka akčňáku 80-tých....A jedna z najvýstižnejších psychologických figuriek z Vietnamu ( aj keď navzdory tomu, tam sa príbeh neodohrával). ()

klukluka

Ano, v mém hodnocení je kus n/ostalgie. Enormně mě ale baví filmy s tématem pomsty. A tady byl Rambo v tomhle směru vážně důkladnej. ()

Han22

John Rambo, praotec hrdinů kosících nepřátelé po desítkách a akčních řezničin 80. let. A přitom první díl je úplně jiný. Rambo není superhrdina, ale psychicky zdeptaný válečný veterán. Má za sebou děsné mučení, všichni jeho kamarádi jsou mrtví, nesežene práci. A v jednom vidlákově si na něm chladí žánu místní poldové vedení odpudivým šerifem - zatčení pro potulku, ponižování, pár ran obuškem. Není divu, že mu hrábne a začne se s poldama hrát v lesích a horách na vojáky. Není to akčňák "kill em all", Rambo tu skoro nestřílí a snaží se nezabíjet. Spíše lesní survival, ale i tak strhující, plný akce i když jiné a s nezapomenutelnými scénami (skok do stromů a šití, závěrečný teror ve městě a zlomený proslov). Krásná písnička Dana Hilla It´s a Long Road, Stallone ještě bez muskulatury ale zato hrající, slizký Dennehy a otcovský Crenna jako plk. Trautman. Nesmrtelná klasika a akční film roku 1982. PS: Opět první dabing z VHSky je nejspíše nenávratně ztracený a s ním i spousta hlášek :( ()

black_adder

Umělecký dojem z tohoto akčního béčka je bez debat nulový, ale byl to první film, který jsem kdy viděl na videu (asi 5x během jednoho týdne:-) navíc doprovázený one-man-dabbingem, takže je tu v mém případě učitá nostalgie, která mě nutí dát tomuto filmu o dvě hvězdy navíc... ()

Lukiš

Stoprocentně Stalloneův nejlepší film. Hraje perfektně, a není sám, Dennehy je výborný záporák. Naprosto skvělý film, vynikající herecké obsazení a výkony, nezapomenutelné zážitky. Co tomuto filmu chybí? ()

Theraphosa

Měl bych jedinou výtku- skok ze skály je až příliž čitelný a i méně bystrým divákům nemohlo uniknout, že je tvořen z několika kousíčků dalších. Nic víc, nic míň. Jde samozřejmě o nejlepší díl z celé série a hra na schovávanou v lese se zeleným baretem se ukázalo jako hodně špatnej nápad. Závěr je už moc americkej a střílení z m60 do luftu jednou rukou bych si přál někdy vidět na vlastní oči. 79% ()

DocBrown

Prece jen to byla sveho casu klasika, na rozdil od pokracovani mela jeste docela uroven. I kdyz dneska uz je to pro me ztrata casu. ()

eagle-eye

Další z akčníh klasik 80-tých let. Rozhodně jde o nejlepší film Teda Kotcheffa, který na první díl Ramba kvalitativně již žádným svým filmem nenavázal. Jedna z nejlepších Stalloneho rolí, úloha psance bojujícího proti přesile místních "městských cops - zamindrákovaných to lidiček jako všude jinde na světě", mu sedne jako ušitá a jako vietnamský veterán působí věrohodně. Brian Dennehy si s bravurou střihl pěkně nechutného záporáka. ()

Revolver

Legendární akční béčko s ještě legendárnějším Stallonem a jeho legendárními svaly v hlavní roli. Zápletka je sice poněkud nesmyslná, děj postrádá logickou kostru a Slyovo herectví nedosahuje zrovna závratných výšin, ale i přesto nemůžu téhle kultovní klasice dát méně než ****. ()

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

09.05.2020

Herec Sylvester Stallone má poměrně ikonickou kariéru, specificky jeho série Rocky a Rambo zůstávají dodnes naprostými kulty. Z čeho se ale kult na papíře nikdy stát neměl, a přesto film zaznamenal… (více)

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Rambo: Poslední krev

Rambo: Poslední krev

11.09.2014

O pátém dílu Ramba se mluví od roku 2008, kdy čtyřka vydělala 113 milionů dolarů. Její akční scény jsou navíc krvavým etalonem, kterému se následně vyrovnalo jen minimum eRkových filmů, takže… (více)

Nepokoušejte se zabít zabijáky

Nepokoušejte se zabít zabijáky

31.01.2009

Tohle staré filmové pravidlo (Chow Yun-Fat by mohl vyprávět) snad nikdy neomrzí. Přesvědčovat nás o tom bude i Channing Tatum. Ať už si o jeho hereckých schopnostech myslíte cokoliv, hvězda tohohle… (více)