Queer as Folk (TV seriál)

Velká Británie, 1999–2000, 6 h (Minutáž: 32–47 min)

Jako asi většina jsem tento skvost zhlédla až po americké verzi a musím říct, že nesouhlasím s komentáři, kteří tuto verzi odsuzují. V mnoha věcech se američané inspirovali a zápletky, které tady nebyli tolik rozvedené US verze hravě rozvedla, přesto, nemůžu si pomoct britská verze má svoje kouzlo, každá postava je jedinečná a britský humor mi byl prostě vždy bližší, ačkoliv v tomhle směru jsou obě verze těžko srovnavatelné, obě jsou dokonalé a každá nabízí stejný a přesto trochu jiný příběh, do kterého, když se ponoříte těžko dokážete po pár dílech skončit.(26.9.2013)

Po svém nadšení z americké verze jsem se rozhodla pustit se i do kratšího, původního a britského Queer as Folk... s nímž jsem po shlédnutí nadmíru spokojená. A jelikož se to nabízí, pustím se do menšího srovnání. "Evropské" QaF má asi osmkrát méně dílů, které jsou navíc o dvacet minut kratší, což s sebou přináší méně prostoru, méně soap-operovosti a méně on-screen sexu. Některé jsou scény jsou stejné, jiné obměněné a některé prvky se Američani očividně rozhodli nepřevzat (např. Nathana-Justina si postaršili z patnácti na sedmnáct... já říkám "hurá" na odvahu Britů). Kromě toho zjistíte, že se seriál soustředí mnohem víc na "vztah" Stuarta (Brian) a Vince (Michael) než-li romanci Stuarta a Nathana. Čímž se dostávám k postavám a jejich představitelům... K hercům/ečkám nemám výhrady (ačkoli Debbie Sharon Gless mám o maličko raději než Hazel). Stuart je zde stejně charismatický jako Brian, i když v konečném důsledku působí jako o něco menší prevít (což neznemená zápor); jen by mohl být vyšší. ;-) Romey "Lindsay" a Lisa "Melanie" dostávají ještě méně času než za oceánem, což podruhé zamrzí, protože queer-kvalitní-lesbické seriály jsou nedostatkové zboží (díky Britům podruhé za Sugar Rush!). Víc místa naopak dostává Donna "Daphne" a je tu z ní naprosto parádní postava ze super hláškami. Škoda že se do kratičké druhé série nedostala. Závěr? Bylo to moc fajn. P.S. A ne-u-stá-lé- narážky na Doctora Who? Jenom plus! Oblíbené postavy: Donna Clark, Stuart Alan Jones, Hazel Tyler(26.7.2009)

• spygirl

Tak tohle by opravdu nešlo... CO to má být za řeč??? Vůbec jim nerozumím... :-/ A ty vsuvky, jak tam pořád něco vysvětlují... Neohrabaní a vskutku nesympatičtí herci... No jo, je to takové britské a syrové, ale tohleto je na mě fakt moc... Kanadská verze je prostě luxusní, tohleto dílo jí nesahá ani po kotníky. Někde se začít muselo, já vím, respekt tvůrcům a velké díky za inspiraci k mému milovanému QAF Made in Canada. Omlouvám se všem fanouškům ( a že jich ani moc není, kdo by se divil, že). Jinak gay komunita má mou velkou podporu, jen prostě styl seriálu mi vůbec nesedí. A určitě mi přijde realističtější to, že si hlavní hrdina najde někoho jiného, ne že se dá dokupy se svým nej kámošem. :-)(20.10.2013)

100 lidí, 100 názorů. Ten můj je, že je tohle naprostý průlom v queer seriálové tvorbě. První čistě gay seriál. Po prvním shlédnutí jsem nechápala, a byla přesvědčená, že už se ke mně nic takového nedostane. Ale znáte to, člověk míní... Oceňuju brity za to, že se do toho vrhli a udělali si z gay tématu srandu tak vážným způsobem. Nebo vážné srandovním způsobem? :) Ale rozhodně to nemyslím zle, právě naopak. Člověk se na to rád podívá, ale i když jsem americkou verzi viděla až jako druhou v pořadí, uchvátila mě mnohem víc. Ačkoliv jsem si vůbec nemohla zvyknout na jiný vzhled "stejných" postav, nakonec jsem uznala, že co britové nakousli, to v americe dovedli k dokonalosti. Pro nezasvěcence doporučuji vidět jako první tuto britskou verzi, podle reakcí okolí se to pak nejen lépe srovnává, ale dá vám to taky možnost oblíbit si původní sérii :)(10.4.2013)

• DandaPiper

Představte si americkej Queer as folk. Ted´ to všechno co jste viděli přeformujte k obrazu svému, dosad´te britské herce, kteří se vzhledově i místem, do kterého byli dosazeni podobají ukrajincům a máte hodně špatnej remake. Dodávám, že toto je originál a tímto se američtí tvůrci inspirovali. Velice nadaní to lidé. Ti, kteří tvrdí, že tento zvláštní úkaz je klasika a milionkrát lepší než QAF US, tak ti akorát zbytečně moc nadržují britům a nevidí realitu, sorry. Plus, ti herci jsou opravdu škaredí. Nechci se prohlašovat za namyšlenýho a povrchního, ale všichni snad víme, že pokud na herce/herečky není hezkej pohled, tak to je půl úspěchu předem ztraceno..(17.8.2011)

• - Christopher Eccleston sa uchádzal o rolu Stuarta Jonesa. Krátko po svojom konkurze rolu odmietol a uviedol, že je na ňu príliš starý. Neskôr navrhol na rolu Aidana Gillena. (dwdb)

• - Rola Alexandra bola pôvodne napísaná pre Phila Collinsona. (dwdb)

• - Po ukončení seriálu sa chystala spin-off séria s názvom "Misfits", ktorá mala sledovať postavy Hazel (Denise Black), Alexandra (Antony Cotton) a Bernarda (Andy Devine). Tieto plány boli zrušené skôr, ako sa seriál dostal do výroby. (dwdb)