Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Kdo o nás vlastně rozhoduje? A jak mají být souzeny naše skutky? Příběh ženy, jejíž cesta do pekel byla dlážděna dobrými úmysly. Život v poválečné Anglii není lehký. Alespoň ne v dělnických kruzích, v nichž se pohybuje Vera Drakeová. Ale ona z něj přesto dokáže pro sebe, pro své nejbližší i pro své přátele vytěžit vše, co se dá. Postarší, nenápadná paní, pracující jako posluhovačka v lepších domech, je věčně usměvavá, věčně dobře naložená, od rána do večera obětavě pečuje o své bližní. O milujícího manžela Stana, o dvě dospělé děti, o nemohoucí matku, o všechny potřebné ze svého okolí. A nikdo z nich netuší, že dvakrát třikrát do měsíce pomůže i nějaké chudé holce, která si nemůže dovolit mít dítě. Nedělá to ze zištných důvodů, nic za to nebere, řídí se jen svým nejlepším svědomím. Ale překračuje zákon. Zákon, který bude v Anglii platit až do roku 1967, zákon, podle něhož je vyvolávání potratů zločinem...
Ve filmu Vera Drakeová pokračuje scenárista a režisér Mike Leigh ve svých sondách do života obyčejných lidí, v němž se odrážejí dobové sociální poměry i intimní krize. Věcně předvádí realitu Anglie padesátých let minulého století, nesoudí, nemoralizuje, jen konstatuje fakta. O to víc je jeho sdělení aktuální i dnes, kdy se na celém světě znovu diskutuje o oprávněnosti potratů. Sugestivita díla spočívá v jeho melancholické atmosféře, komorním hudebním doprovodu a ve skvělých, nesmírně civilně působících hereckých výkonech.
Strhující je především výkon Imeldy Stauntonové, držitelky tří prestižních divadelních cen Laurence Oliviera, která se touto rolí konečně vymanila ze škatulky menších komických filmových či televizních roliček – jichž má na svém kontě víc než čtyři desítky. Po zásluze za ni také získala řadu mezinárodních ocenění, především Volpiho pohár za nejlepší ženský herecký výkon na MFF v Benátkách či nominaci na Zlatý glóbus.
V Benátkách byl oceněn i film jako takový – získal Velkou cenu, Zlatého lva. Řadu dalších cen pak posbíral po nejrůznějších dalších světových festivalech. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (80)

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

Vera ráda pomáhala jiným lidem v nouzi - bezmocnému sousedovi, staré matce a ... nechtěně otěhotněným dívkám. Její život byl idylický. Avšak všechno pěkné jednou končí. A Veře se tak během jednoho dne rozpadne téměř celý svět a tragédie zasáhne i její nejbližší. A teď záleží, jak se s těmito špatnými zprávami každý vypořádá. Vera Drake je solidně natočené drama z vynikající britské produkce, kterému vévodí herecký výkon Imeldy Staunton, která byla po právu nominovaná na Oscara. Snímek nabízí silný příběh jedné dobrosrdečné ženy, která věřila, že koná dobro. Nebýt toho useknutého konce, hodnotil bych plným počtem. ()

DDT 

všechny recenze uživatele

Tenhle film si asi papež na dobrou noc pouštět nebude :-) Tři hvězdičky dávám hlavně proto, že se mi víc líbí Leighovy starší snímky a pak ještě z jednoho poněkud zvláštního důvodu. Imelda Staunton mi totiž celou dobu silně připomínala Jiřinu Švorcovou, což mě tak rozhodilo, že jsem se na film nedokázal pořádně soustředit. ()

Reklama

Autogram 

všechny recenze uživatele

Snáď sa nevrátia časy takýchto amatérskych gynekologičiek, lebo vo viacerých európskych štátoch to už vyzerá všelijako. Tento film nám predkladá jej prácu aj poslanie úplne chladnokrvne, akoby len chodila niekomu navariť a upratať. Zvláštne na filme je aj to, aký je jednoduchý a priamočiary na takú ťažkú a kontroverznú tému. ()

Skip 

všechny recenze uživatele

Byla to dobračka, kterou měl každý rád a ona každému nezištně pomáhala, měla několik zaměstnání, aby přispěla k blahu své rodiny. Ta žena si snad za celý život nepostěžovala nebo neposteskla. Jenže někdy není radno pomáhat, i kdby byly předchozí zkušenosti jakékoliv. Vera Drakeová je citlivě natočený film, který nikoho nedémonizuje navzdory vážnému tématu. Překvapilo mě, že tentokrát Leigh nehustil atmosféru sociálním dnem společnosti a natočil vcelku svižný film, který rozhodně stojí za vidění. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Válkou vyrabovaná Anglie 50. let. Syrovost. Herci, které by s nabídkou práce sotva oslovil nějaký módní časopis. Obnošené oblečení. Nepříliš prosvětlené interiéry. První polovina, kdy nás Leigh nechává bez jakékoliv manipulace sledovat každodenní úkony paní Very Drake, je právě díky autenticitě všeho okolo fascinující. Její ilegální provádění potratů režíruje se stejnou střídmostí a nezaujatostí jako drhnutí zábradlí, o to více má nejspíš vyniknout následné „vytržení“, náhlá konfrontace hrdinky s něčím jako je stát a zákony. Emoční účinek druhé, trýznivé hodiny, mě však i přes excelentní výkon Stauntonové naprosto minul. Na druhou stranu jsem si mohl s čistou myslí a racionálním odstupem přebrat, co si režisér/scénárista (pevný scénář fakticky neexistoval) o tématu(ech) myslí, resp., co chce, abychom si mysleli. Jak tomu u „těžších“ filmů bývá, není to jednoznačné. Nezpochybnitelné je jedno – spravedlnost nemá srdce. 75% Zajímavé komentáře: Rex Mundi, Radko, Anglie ()

Galerie (13)

Zajímavosti (11)

  • Režisér Mike Leigh prosil herce, jestli by si ve filmu nemohli broukat nějaké melodie, protože si nemohli dovolit koupit práva na hudbu. (Cheeker)
  • Rozpočet byl tak malý, že během předposledního týdné došly peníze, a tak musel Leigh a herci další týden zkoušet, než mohli dále natáčet. (Cheeker)

Reklama

Reklama