Láska je věčná. Kultovní americký film o pomstě ze záhrobí, během jehož natáčení tragicky zahynul představitel hlavní role Brandon Lee. Lidé kdysi věřili, že když někdo zemře, přenese vrána jeho duši do říše mrtvých. Ale někdy se stane něco tak hrozného, že duše si s sebou nese strašlivý zármutek a nedostává se jí klidu. V takovém případě někdy, ale opravdu jen někdy může vrána duši přinést zpátky, aby vše špatné napravila. Tak se i rockový muzikant Eric Draven vrací mezi živé, aby ve zločinem rozloženém Detroitu vykonal pomstu na gangu násilníků za vraždu sebe i své snoubenky... Krví nasáklý příběh o romanci sahající až za hrob pochází ze stejnojmenného komiksu, který hudebník a kreslíř James O'Barr vytvořil na začátku osmdesátých let, aby se pokusil vnitřně vyrovnat s násilnou smrtí své snoubenky. Hněvem, smutkem i láskou kypící dílo svému autorovi duševní klid nepřineslo, ale udělalo z něj jednoho z velikánů amerického autorského komiksu. V devadesátých letech, kdy Hollywood poprvé masově objevoval komerční potenciál kreslených románů, došlo i na adaptaci Barrova díla. Režie byla svěřena začínajícímu režisérovi reklam a videoklipů Alexi Proyasovi a hlavní roli získal Brandon Lee, syn legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho. Zatímco Proyasovi ponurý snímek nastartoval kariéru a pasoval ho mezi filmovými nadšenci bedlivě sledované tvůrce, pro Leeho se stal kariérním vrcholem, ale bohužel i koncem života. Nešťastnou náhodou byl při natáčení jedné scény postřelen projektilem z pistole, která měla obsahovat pouze slepé náboje, a na následky zranění zemřel. Podobně jako jeho otec, který také zahynul za mnohoznačných okolností při natáčení svého největšího projektu, se i Brandon Lee stal posmrtně ikonou. Příznačně své poslední roli, s níž herecky i osobnostně splynul, ale není dnes vzpomínán tolik coby představitel akčních filmů, nýbrž jako symbol tragické lásky. Zdánlivě prokletý film, během jehož natáčení došlo ještě k několika dalším nehodám, byl dokončen za pomoci dvojníků i speciálních efektů a dodnes si udržuje statut jednoho z velkých kultů americké kinematografie. Na motivy komiksů Jamese O'Barra vznikly ještě tři další filmy a dokonce i televizní seriál, ale všechny se pouze přiživovaly na nehynoucí legendě prvního snímku. (Česká televize)

SOLOM.

Jednička je jasně nejlepší z celé série. Hlavně díky skvělému výkonu hlavního herce, který bohužel tragicky zemřel během natáčení. Obrovská ztráta nejen pro rodinu Lee, ale i filmový svět. Mysteriózní snímek o zbloudilé duši, kterou zpět na svět povolá vrána, aby se tak mohla pomstít svým vrahům -mě v dospívání natolik okouzlil, že sem ho viděl už xkrát. ()

J.Connor

Mimochodem velmi dobrý písňový soundtrack, kde se sešla solidní partička 90kových kultů. Ze svého milého ranku nemůžu nevypíchnout cover verzi Joy Division Dead Souls od NIN a After the Flesh od My life with the thrill kill kult, kteří se i ve filmu objevili (viz též Cure, Pantera, Helmet, RATM, Jesus and Mary Chain, Stone temple pilots). ()

eraserhead666

"Dětství skončí, když poznáš, že zemřeš." Komiksovou předlohu neznám, protože mě komiksy nikdy nijak nechytly. Tohle se mi poprvé vůbec nelíbilo, až po letech druhá projekce mi ukázala, jak je ten film fajn a teď třetí to jen potvrdila. ()

Ilicka

Přiléhavá got(h)ická stylizace, zajímavé postavy, dravá režie, ale... no... trochu nuda. Příběh mě nedokázal strhnout, zasekla jsem se u moralitky - drogy jsou špatné... aaano? Poznámka na okraj: Nenechal se touto Vránou inspirovat i Daniel Landa ve stejnojmenné písni? ()

ARI50

Film je hrozně smutný a zároveň dobře propracovaný nesmím ponechat skvěly hudební doprovod který nemá chybu, hrozně se mi tenhle příběh líbí a je škoda že nešťastnou náhodou nás opustil skvěly herec tohohle filmu. ()

Exkvizitor

Výtvarně překrásný, videoklipově pojatý film s komixově prostou zápletkou. A rozhodně jeden z nejlepších snímků tohoto druhu - přispívá k tomu i noir atmosféra, které si člověk v jiných bijácích dneska už příliš neužije. A co se týče poselství tohoto snímku, dalo by se shrnout větou z jiného filmového díla (jinak z pera Dylana Thomase): "...and death shall have no dominion." - Myslím, že je nádherné tomu aspoň občas věřit. ()

Ištván87

Výborný film podle výborného komiksu se skvělou atmosférou a s přesahem o životě a smrti, který dostal trochu děsivejší a zároveň smutnější nádech díky náhlé smrti hlavního představitele, který zrovna v tomhle filmu začínal dokazovat, že z něj jednou s největší pravděpodobností bude výborný charakterní herec. ()

mm13

Po dejovej stránke je pôvodný komiks určite lepší, niet v ňom ani štipka kalkulu či vynútených obrúsení. Hlášky menej toporné. Finále triezvejšie. Atmosféra o čosi hustejšia. Avšak Proyasove rozhýbané obrázky sú aj napriek týmto detailom takmer ... takmer rovnako tak podmanivo smutné az drásajúce, plné tragickej beznádeje, spravodlivého hnevu a pocitu absolútnej straty, že to celé BOLÍ takmer rovnako tak očisťujúco. A to uz je kumšt! (jo a ešte jedno obrovské plus sa volá Michael Wincott) ()

Mikah

Vrána v šumu svých křídel přináší překrásnou temnou báseň oslavující přátelství a lásku, která přetrvá i po smrti. Dle mě má mnohem silnější atmosféru než komiksová předloha. ()

Bauer

Hodně přeceňovaný film! Proč ale? Že by kvůli Brandonu Lee? Je to možné. Nicméně těch 81% se mi zdá poněkud přemrštěné. Obyčejný film o pomstě, který jsme viděla mockrát. Ovšem s tim rozdílem, že hrdina je mrtev a vrátil se ze světa mrtvých. Dobrý nápad, ale nic převratného. Atmosféra temná jak ulice bez elektřiny v Bronxu. Jedním slovem vynikající. To samé se dá říct i o hudbě. Výkon Brandona Lee mě až tak nezaujal. Víc se mi líbil třeba v Rychlý jako blesk. Určitě je ho ale škoda. Nevim, jestli bych si Vránu pustil ještě někdy. Třeba za pět let? Možná. ()

MeanWhile

Parádní výkon Brandona Leeho. Tento film mám rád nejen pro to, že je to supr akce, která je doplněna dobrym prostředím a příběhem, ale také hlavně kvůli tomu, že když se podívám na obličej hlavního hrdiny, jak má namalovanou tvář, tak si řikám, že vypadá úplně bezvadně. A v mládí jsem chtěl být jako on, a na to mám dobré vzpomínky, proto také čtyři hvězdičky. Velká paráda. ()

MáŠa

Takové o ničem v podstatě. Někdo je "nesmrtelný" a chce se pomstít. Je vám jasné, že to dokáže. Do toho prostřihy vzpomínek na bývalou lásku, která je důvodem pomsty. Snad abych začal brečet, jaké je to nyny ()

JASON_X

Tak tomuhle filmu už je dvacet let, to snad není pravda... Gothický, novoromantický, "kjúrácký", temný i sentimentální, smrtí Brandona Leeho prokletý, no a asi i nadčasový, když se na něj tak znovu dívám. Nikdy sice nepatřil k mým největším srdcovkám, ale je to pořád parádní pokoukání, i kus nostalgie po první polovině devadesátek. A černá kněžka Bai Ling v červené karkulce je chic. ()

Morholt

Kultovní temný fantasy-thriller o pomstě až za hrob, jehož ponurost ještě zvýrazňuje nešťastná smrt Brandona Lee. Ačkoliv se tu nevyhnem několika slabším chvilkám a klišé frázím, tak to patří pořád na špičku mezi zfilmovanými komixy. Ještě bych ocenil perfektní soundtrack s The Cure, Nine Inch Nails, Stone Temple Pilots, Rollins Bandem a dalšími - stojí to za poslech. 85% ()

Sawy

Can't rain all the time. Krásný film.A zároveň film strašně smutný,mrazivý a temný.Dosud bylo natočeno jenom pár lepších komiksových adaptací než Vrána a myslím si,že žádná z nich neměla tak skvělou komiksovou atmosféru.Alex Proyas je mistr temných vizí,dokáže film prodchnout úžasnou atmosférou a všeprostupující temnota města Detroitu je značně znepokojující,pořád prší,všude pobíhají ti největší grázlové a do toho hraje skvělá rocková hudba.Brandon Lee mohl být velký herec,možná jeden z mých nejoblíbenějších.Škoda,že tomu zabránila nesmyslná nehoda.Michael Wincott zahrál svého záporáka fenomenálně,tenhle výkon už nikdy nepřekonal.Film ani na okamžik nenudí,akce střídá akci,průlety vrány městem jsou působivé a z mnoha scén vyloženě mrazí.Miluju filmy o pomstě a tohle je jeden z nejlepších.Tak vás tam v Hollywoodu prosím,snažně prosím,netočtě proboha ten remake! Vždyť je to úplně zbytečné a můžete to jenom zkazit.95 % ()

Richie666

Trochu naivní, lehce romantické, správně gotické a temné, relativně neškodně melancholické, ale až příliš akční co se střelných zbraní týče - kdyby totiž neexistovaly, nemohla by existovat ani The Crow, což je škoda, protože začátek a prvních několik desítek minut budují velmi působivou mrazivou záhrobní atmosféru. Ta se bohužel zhruba od poloviny nenávratně mění v čistě vyvražďovací akční sci-fi s dojemným příběhem v pozadí, což mi zkrátka tolik nesedlo. Scéna, kdy se členové Devil´s Night vší silou snaží Erica Dravena zastřelit, ačkoli se před malou chvílí měli možnost na vlastní oči přesvědčit, že to není možné, mi opravdu přišla "už trochu moc"... Jinak je ale Vrána vcelku kompaktně působícím snímkem, má hlavu i patu a hlavně díky své dobře namíchané temné atmosféře zanechává její shlédnutí poměrně příjemný pocit na duši. ()

ScarPoul

Vrana patrí k popredným dielám filmovej komiksovej kultúry. Vo svojej podstate ide o obyčajný príbeh o pomste a vzrkriesení ale Alex Proyas túto banalitu prevýšil na kultové dielo, ktoré vás vtiahne do svojej hutnej atmosféry a doslova na vás z obrazovky dýcha upršané temné miesto ktoré vás nadchne. Proyas na to že je to jeho debut si krásne zahráva s komiskovou temnosťou a hraje sa s ňou tak podmanivo že máte pocit nočnej mory obohnanej v podmanivom háve, v niektorých momentov dokonca napodobuje ranú tvorbu Tima Burtona. Brandon lee sa svojej role zhostil veľmi dobre pretože jeho mŕtvy rocker má niečo do seba. Scenár je tiež veľmi dobrý dokonca finálna bitka mi v niečom pripomenula finále Krásky a zvieraťa. Hlášky typu najbezpečnejšie sa spí na cintoríne ešte dlho rezonujú v hlave a všetko je to ešte k tomu obohatenné o miernu ačknosť ktorá tomuto dielku dodáva istý punc pôsobivosti ()

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

22.10.2021

Herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust zřejmě omylem zastřelil 42letou kameramanku Halynu Hutchins a postřelil režiséra filmu Joela Souzu zbraní, která sloužila jako rekvizita a neměla… (více)

Reboot Vrány opět žije

Reboot Vrány opět žije

31.01.2020

Filmová Vrána patří k nejprokletějším projektům vůbec. Zaprvé bude značka už navždy svázána se smrtí herce Brandona Leeho, jakoby to ale nestačilo, Hollywood se už dobrou dekádu snaží o reboot, který… (více)

Remake Vrány se ruší. Už zase

Remake Vrány se ruší. Už zase

01.06.2018

Nejspíš je na čase si přiznat, že už se filmového remaku kultovního komiksu Vrána nikdy nedočkáme. Po problémové produkci a několika změnách na režisérském postu se natáčení opět odsouvá. Projekt… (více)