Zrejme už sa nedočkáme dokonalých westernov aké točili v minulom storočí majstri tohto žánru Sergio Leone alebo John Sturges. Ich diela sú neprekonateľné. Moderná kinematografia si nevie s týmto starým filmovým odvetvím rady. Väčšina súčastných westernov nestojí ani za deravý groš. "Tombstone" je však pomerne podarený. Dobré herecké obsadenie, pekné kulisy, pár nebezpečných prestreliek, zaujímavý námet, drsný sympaťák Kurt Russell... no i tak nemôžem dať viac ako mierne nadpriemerné tri hviezdičky. ***(29.1.2008)

Sice je to v obsazení samá hvězda, ale ve výsledku poněkud slabší western. Přestřelená stopáž (film by klidně mohl být kratší třeba o 25 minut a nic by v něm nechybělo), nefungující romantická linie a nepříliš výrazní záporáci (jediný povedený je Michael Biehn, ale ten má bohužel minimum prostoru), to jsou aspekty, které tenhle projekt projekt táhnou dolů. Když jsem viděl obsazení, tak mi srdce povyskošilo radostí, tolik drsných chlapů v jednom filmu je sen každého milovníka westernů, ale ve výsledku jediný, krom zmíněného Biehna, kdo opravdu stojí za řeč je Val Kilmer, kterému ten smrtelně bledý Doc Holiday poměrně seděl. Za zmínku stojí ještě řemeslně povedená režie Cosmatose, přeci jen akce mu šla vždycky. Jinak ovšem těžký průměr a z Earpowských filmů, kterých jsem měl možnost zatím vidět šest, je tenhle kousek výrazně nejhorší. 60%(20.12.2010)

Jiná verze příběhu, který o rok později zpracovali Kasdan a Costner ve "Wyattu Earpovy" - také celkem slušná podívaná, jen lehce vyčnívající nad westernový průměr. Mně osobně se přece jen nejvíc líbilo podání tehdejších událostí tak, jak je zfilmovali tůrci snímku "Přestřelka u ohrady O.K." z roku 1957.(6.8.2007)

SPRAVEDLNOST PŘICHÁZÍ DO TOMBSTONE! V první polovině 90. let se westernu díky oscarovému úspěchu TANCE S VLKY dařilo a to tak, že hodně. NESMIŘITELNÍ (1992) v menším zopakovali oscarovou žatvu, TOMBSTONE (1993), WYATT EARP (1994) a RYCHLEJŠÍ NEŽ SMRT (1995) přinesly alespoň proklatě kvalitní zábavu a PISTOLNICE (1994) a DIVOKÝ BILL (1995) jenom zábavu. Oba filmové eposy o Wyattu Earpovi a jeho nejlepším kámoši Docu Hollidayovi jsem si okamžitě zamiloval. Hrdinové mají takové charizma, že se od něj odrazí i kulka, z padouchů mrazí a nevyhnutelný finální střet dobra se zlem je brutálně vygradovaný a monumentální. Najdete tu pravé chlapské přátelství i hluboký vzájemný respekt mezi nepřáteli, zbožné přání očistit se od svých hříchů a marnou snahu začít znova, těžké osobní ztráty i zakázanou lásku. UTOMBSTONE dlužno podotknout, že má perfektní expozici záporáků, kteří hned v úvodní scéně přepadnou svatbu, povraždí svatebčany, popraví ženicha, skupinově znásilní nevěstu a pokud by přece jen ještě někdo pochyboval o tom, že jsou to vzteklí psi, které je zkrátka potřeba utratit, tak zastřelí kněze. Takhle se exponuje zlo! Oba filmy jsou prvotřídní ukázkou a poctou žánru a přehlídkou hvězd, úderných dialogů, drsných hlášek a dynamické akce. WYATTA EARPA mám ale o trochu radši, titulního hrdinu zachycuje plastičtěji, Costner je Costner a i Quaid jako Doc Holliday se mi líbil víc než Kilmer. "PROČ TO SAKRA DĚLÁŠ, DOCU?" - "WYATT EARP JE MůJ PŘÍTEL." - "NO A? JÁ MÁM SPOUSTU PŘÁTEL." - "JÁ NE."(4.2.2006)

Nudné jako Wyatt Earp, aspoň ne tak nesnesitelně natažené. Ty kníry možná vypadaly cool, ale se za nim ukryje celej xicht kurta russella, tak jednotlivé postavy mohl hrát klidně bolek a lolek. Westerny 60. let jsou zkrátka nedostižné, existuje pár světlých výjimek jako The Unforgiven, v podstatě i Django... stačí se podívat na žebříček westernů a uvidíte o čem mluvim.(13.7.2013)

• - Scenárista Kevin Jarre začal film také režírovat. Natočil všechny scény s Charltonem Hestonem a poté byl vyhozen. Kurt Russell ze strachu, že studio natáčení ukončí, přesvědčil všechny, aby pokračovali v natáčení a sám se neoficiálně chopil režírování snímku, dokud studio neposlalo George P. Cosmatose, aby film dotočil. (liquido26)

• - Docova replika z konce filmu je historicky doložená v Tombstoneských novinách podávajících zprávu o souboji. Jeden z kovbojů, který na Doca zaútočil, řekl: "I got you now, you son of a bitch. (Teď tě dostanu, hajzle.)". Docova odpověď zněla: "You´re a daisy, if you do. (Jsi poklad, jestli se ti to povede)." (liquido26)

• - Režisér George P. Cosmatos se nechal slyšet, že všechny kníry jsou pravé. (liquido26)