První velká vlaková loupež

• Česko Velká vlaková loupež (více)

Uloupit zlato z jedoucího vlaku? Všechno je jednou poprvé... Odvážnou vlakovou loupež, která vstoupila do dějin kriminalistiky, uskutečnil v roce 1855 lupič-gentleman Edward Pierce. Jeho cílem se stal vlak dopravující velké množství zlata na výplatu žoldu vojáků v Krymské válce. V románové, značně zromantizované podobě zachytil celou událost známý spisovatel Michael Crichton a poté, co se jeho kniha stala bestsellerem, ji jako režisér sám převedl na filmové plátno. Nejprve sledujeme pečlivé plánování celé akce a dlouhé přípravy. Než se totiž vlak rozjede, je nejdůležitější částí loupeže získání duplikátů čtyř klíčů potřebných k otevření trezoru ve vlaku. Jednotlivé klíče jsou přitom svěřeny do opatrování různým lidem. Pierce musí vymyslet důmyslné způsoby, jak se jich zmocnit, v čemž mu pomáhají jeho společníci: Miriam, dáma s pochybnou pověstí, která pro úspěch plánu neváhá využít ani své tělo, a schopný kasař a duplikátor klíčů Agar. Hlavní atrakcí filmu je však samotná loupež, kterou kamera sleduje doslova krok za krokem. Ústřední trojlístek ve filmu ztvárnili Sean Connery, Donald Sutherland a Lesley-Anne Downová, přičemž velké uznání zaslouží především Sean Connery, který většinu kaskadérských kousků provedl sám. (Česká televize)

Stejšn

Dobrodružná komedie s pěknými hereckými výkony, ale nějak tam chyběl šmrnc a něco, co by si člověk víc zapamatoval. Mimochodem - zaznamenal někdo, že Sean Connery je v tomhle filmu kromě lupiče i vrah? Uškrtil toho zlodějíčka.Tím ta charakteristika "lupiče - gentlemana" trochu dostává šrám, za tohle měl viset. Mám s tím stejný problém, jako s Conneryho kapitánem Ramirezem z Honu na ponorku. ()

MartinTerran

Velmi zdařilý snímek. Ústřední dvojice to odehrála výborně to se jim musí nechat. Kostýmy a celkově prostředí působí autenticky. Hodnocení: 82/100. ()

ostravak30

Není nad to, když si člověk všechno dělá sám. Michael Crichton si napsal příběh, pak scénář a ten nakonec zrežíroval. Sean Connery si zase odskočil od Jamese Bonda, aby kaskadérské kousky praktikoval zde. První velká vlaková loupež je asi nejzajímavější tím a pak ještě důmyslně vyřešenými zápletkami. Právě to mě na filmu bavilo nejvíc. S. C. a Donald Sutherland jsou pak velmi neobvyklá dvojice a protipól herectví, ale skvělý. Navíc tu máme i komediální prvky. I přes svou délku film jistě nezklame fanoušky staré, dobré Anglie. ()

route60

Velmi dobrý a pohodový snímek ve kterým si to užily všichni zúčastněni v čele se Seanem Connerym a Donaldem Sutherlandem a Michael Crichton byl skutečně výborný režisér a spisovatel. ()

erast

Tak, mně tohle připadlo jak kdyby chtěl Filly Fog místo cesty kolem světa přepadnout vlak, nevím proč, ale tak jsem to nějak vnímal. Celé takové o ničem, ani herci se mi nelíbily. Pro mě měl tenhle vlak dva až tři vagóny. ()

Kada80

Ještě že ti angláni končí přesně na čas v práci,důležité věci neodkládají (dokud je nezblbne nějaká ženská) a strážný si chodí pravidelně ulevit (a vždy mu to trvá 75 vteřin COŽ JE PŘÍMO NEUVĚŘITELNÉ),jinak by byl Connery se Sutherlandem úplě v prdeli a nevykradli by ani hračkářství.No když jim tohle odpustím,tak se na to díky těm dvěma a ještě díky Lesley-Anne Down dá dívat. 70% ()

DonFrolimo

Connery se Sutherlandem jsou sice skvělí jako vždy, jenže Crichton není bohužel tak vynikající režisér jako spisovatel. Není to vůbec špatný film, ale v zásadě je to pouhá nedělní odpočinková koukačka. Nic víc, nic míň. ()

hony23

Tento dobrodružný krimifilm dává vzpomenout na doby, kdy cestování vlakem bylo docela výdělečnou záležitostí, tedy pokud jste se jmenoval Sean Connery a ve vlaku se převážely zlaté cihly. Na druhou stranu, né že by dnešní cestování vlakem bylo méně dobrodružné a pokud cestujete s nějakými nepřizpůsobivými občany, i na kriminální zápletku může dojít. Kouzlu parních lokomotiv však dnešní pendolina nedosahují. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

PTuranyi

Príjemná gentlemanská gangsterka vo viktoriánskych kulisách. Dobrý príbeh a herecké výkony žiaľ nevytrhnú film z priemeru. Akcia strieda bonmoty a všetko plynie k šťastnému koncu. To však nezakryje logické diery v scenári. Nepochopil som napríklad načo potrebovali dostať chlapa v truhle do vozňa s trezorom, keď strážca trezora vôbec nie je prekvapený tým, že mu vyhadzujú zlato z vlaku a ešte pomáha s lúpežou, takže mu mohli rovno dať kľúče od trezora. 70% ()