Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

dawydx

Dobrodružná legenda s klasickým obsazením zlaté doby Hollywoodu, která ani po letech neztrácí nic ze svého kouzla. ()

snakepit

Jediné plus celého filmu je fakt, že som sa počas celých 172 minút trvania veľmi nenudil. Dej však utrpel najviac deravým scenárom, ktorý pokazil celkový dojem z inak zaujímavého snímku. Prvú hodinu som nechápal, či si tvorcovia robili srandu, keď toto prirovnávali k zajateckému táboru. Chlast, cigarety, baseball, okopávanie záhradky, teplá strava a strecha nad hlavou... Nejako mi uniká pointa, prečo vlastne chceli utiecť, keď veľa ľudí nemalo počas vojny ani zďaleka takéto podmienky na život. Scenár sa snažil vo viacerých prípadoch zachraňovať hluché miesta, ale spraviť z chlapíka, ktorý vlastnoručne vykopal 17 tunelov histerického klaustrofobika a dokázať, že zrak sa môže stratiť za pár dní sa mi zdá trochu silné kafe. Ďalšie negatívum je fakt, že tu chýbala vyslovene hlavná postava. Steve McQueen nezahral zle, ale nedostal dostatočný priestor na to, aby sa jeho rola stala taká slávna ako napr. Newmanova v Cool Hand Luke-ovi. A keby som si mal opäť vybrať film o úniku z väzenia, zvolím si jednoznačne Newmana (alebo rovno The Shawshank Redemption :)). ()

macetoma

Miluji útěky z vězení! V tomto filmu jsem si jich užil dosytosti. Brilantní podání a napínavé až do konce. Doporučuji všem, kdo má rád "vězeňské filmy" ke shlédnutí, nebudete zklamáni. Tento film zraje jak víno a čas mu neublížil. Dávám pět hvězdiček. ()

lord Ball

Skvělý snímek s plejádou výborných herců, výborný děj, herci, režie... no těžko slovy popsat tenhle výborný filmeček. Velmi dlouhá stopáž filmu vůbec neuškodí a je celou dobu na co se dívat a čím se bavit, prostě špica. ()

Dinsberg

Plejáda skvělých herců v obrazech zajateckého tábora 2. SV v Německu. K poslední hvězdě mi zde chybí výraznější německá krutost. Víc by ak vynikl kontrast mezi vůlí uprchlíků a zvůlí aparátu Třetí říše. ()

Chudák

je to milé:) i ty tunely se mi moc líbily, ale co je moc to je moc:-D ty vozejčky tam..........prostě jim tam něco občas hapruje:) tak 3,5 ()

AnnaMae

První dvě třetiny pohodový, kucí jsou děsný borci a kopou si tunel. Vyznívá to jak nějaká klukovská pohádka. Jakmile jím prolezou, film se mění na docela hezkou honičku. Honičky mohlo být víc a pohádky míň. Souhlas se všemi tříhvězdičkovými komentáři. ***-**** ()

Forsetino

Skvělý příběh, skvělé obsazení... Ale celkově mi to přišlo dost dlouhé, a proto 1 hvězda dolů. Jinak vynikající snímek! ()

Queendom

Dovolím si použít nejoblíbenější slovo jednoho z hlavních hrdinů "Splendid". Jako ženská si ale neodpustim vytknout pár věcí, který bych asi jako chlap velkoryse přehlídla, jelikož se jedná o ryze "klučičí" film. Tak dlouhá stopáž prostě nebyla třeba - film v druhý části trochu ztrácí dech a i přes dost smutnej konec (o to smutnější, že se to opravdu stalo) už jsem se toho konce nemohla dočkat. Pak bych taky řekla, že buď měl Bronson ňáký slabší období, nebo po něm režisér chtěl cosi pro něj neuchopitelnýho, poněvadž přehrával jak v grotesce a snad každá scéna s nim shodila film pod jeho jinak velmi dobrou úroveň. Jinak ale pěkný a rozumim, že pro někoho je to srdcová záležitost. ()

kubilov

Krásný klasický a hlavně velký útěkářský film ozdobený výkony hned několika špičkových herců z šedesátých let (McQueen, Attenborough, Bronson!!), jenž úžasně idealisticky pohlíží na pomalu končící druhou světovou válku, o čemž samozřejmě vojenští zajatci nemají ani páru, a který za celé své takřka tři hodiny nenudí ani na chviličku. Mimo jiné je také zajímavé vidět jednou nacisty s trochu lidskou tváří, i když jsou to jen letci z Luftwaffe. Výtečné skloubení vězeňského dramatu o pomalém útěku a zběsilého utíkání a skrývání se. ()

dzberry

Co do délky velký film, od kterého se nelehko utíká... Mám rád to kouzlo starých snímků, kde i nejvážnější a nejnapínavější scény působí přese všechno snažení herců tak trochu groteskně, v tomto válečném případě pak navíc i švejkovsky... ()

borohub

Ikdyž nechápu logiku vězňů že utíkali tak stejnak je to povedený snímek plný hvězd, který jsou typický spíše pro westerny(někteří). Konec filmu je poměrně drsný, avšak zase nějak nepřekvapí. Spíše se ptám, proč to má sakra 172 minut? No nic i tak si to těch 5 hvězd zaslouží ()

Ernie_13

Miestami až smiešne ako si hollywood predstavoval niektoré scény z druhej svetovej vojny, ale mimo to ide o skvelý dobrodružný film. ()

MartinTerran

Suprovní film o útěku s tábora, ale se vším všudy do všech podrobností a detailů, až mě překvapilo na co všechno se musí při kopání tunelu myslet. Kam se na to hrabou Prison break a jemu podobné dnešní filmy/seriály.Fakt skvěle vymyšlené i natočené a ještě to je podle skutečné události. Škoda jen, jak to skončilo, ale takový už je holt život. I přes svou dlouhou stopáž film nenudí. Prostě skvělý filmový zážitek můžu jedině doporučit. Hodnocení: 94/100. ()

Jehan

Kvalitní film. A kdyby to nebylo založeno na kruté realitě, byl by to v mnoha ohledech v podstatě veselý snímek. A neuvěřitelný. Pěkná etuda, kterou sehrál soutěžní jezdec S. McQueen. Všichni jsou tam výborní. Celé to asi tak pohledné a apartní nebylo (to jen J. Sturges umí točit tak vizuálně krásné válečné filmy), ale podstata je stejná. Odhodlaní muži se snažili dokázat zdánlivě nemožné - a dělali to, jak se dalo. ()

subic

Všechny americké filmy z šedesátých let o 2. světové válce jsou z pohledu spojenců docela dost nadhodnocené, i ty podle skutečných událostí. Všechno to přeci byli hrdinní a čestní hoši. Mám některé oblíbenější filmy ze stejné doby. Naštěstí tento film je tak dobře herecky obsazen, že to dorovná, zejména Steve McQueen a Gordon "Cowley"Jackson. V zajateckém táboře pro piloty jsou "ubytováni" v poměrně volném režimu američtí letci a vedle nic letci RAF v mezinárodním složení. A všichni dělají všechno pro to, aby utekli. Útěk se z části podařil, uteklo jich 76, ale 50 bylo zabito, 23 vráceno zpět do tábora, film ukázal jen jednoho, kterému se podařilo dostat do Španělska. 70% ()