Čekej do tmy

• Česko Čekání do tmy (více)

Audrey Hepburnová v roli slepé ženy, která bojuje o přežití a netuší s kým. Slavný americký thriller Čekej do tmy (1967) začíná poměrně nevinně. Manžel slepé Susy z neznalosti vezme k sobě na letišti od neznámé ženy hrající panenku. Když ji má vrátit, nemůže ji najít. Susy přišla o zrak teprve nedávno a stále se učí s tímto handicapem žít. Někomu však panenka velmi chybí a za každou cenu ji chce získat zpět. Neznámý si je jist, že ji najde u Susy a je odhodlán kvůli ní i zabíjet. Mladá žena se tak ocitá tváří v tvář psychopatickému vrahovi Roatovi. Jejím jediným přáním je přežít. Je sledována a přitom sama nevidí. Jen ve tmě má nad vetřelcem výhodu… Mrazivě děsivý snímek udržel v napětí již generace diváků a léty neztratil na své působivosti. Zásluhu na tom má i vynikající Audrey Hepburnová, která za roli Susy získala svou pátou nominaci na Oscara. Producentem snímku byl její tehdejší manžel, herec Mel Ferrer. Role Roata, zosobněného zla, se skvěle ujal Alan Arkin a jeho dva spojence si zahráli Jack Weston a Richard Crenna. Postupně se rozvíjí příběh plný napětí, který vrcholí ve strhující konfrontaci obou hlavních postav. (Česká televize)

gumolit

Napínavý film v štýle Hitchcock ,skvelí herci hlavne Alan Arkin v jednej zo svojich najlepších úloh proste dôkaz toho že aj ked sa skoro všetko odohráva v jednom byte vôbec to nenudí! a funguje to !! ()

kritiklon

Ve své době určitě TOPka co se týče žánru! Propracované zvraty a mrazicí atmosféra plus vynikající hlavní role v podání Audrey Hepburn jakožto slepé ženy jenž je ohrožena ve svém vlastním domě. Dnes již ale vystačí jen na průměr. Je to jistě kvalitní krimithriller a dobří jsou i další představitelé ale rozhodně nemá na zde dosažených 85%. Je řada podobných, kvalitnějších snímků! Za mě jen 3,5* a 74% ()

aLPaC

Výborný thriller, odehrávající se většinu času v jednom bytě. Skvělá Audrey, super nechutný zločinec Arkin (skvělý dabing pan Langmajer) a závěrečný souboj, který dnes už nejspíš nikoho neohromí, ale jsem si jist, že v druhé polovině šedesátých let z něj byli lidé unešeni. ()

Renfield

Plán zločinců byl sice poněkud zbytečně složitý, ale k budování napětí přispěl dokonale. Příběh je totiž perfektně napsán, jeho první polovina je spíše konverzační předehrou, ovšem opravdu výbornou konverzační předehrou. Tato část mě bavila ještě více, než samotný závěr. Neustálé návštěvy dvou "zločinců" a jednoho skutečného, převleky, perfektně napsané dialogy a postupné zamotávání děje. To vše dokonale graduje do finále, kde už na dlouhé konverzace není místo, někdo hraje o vše, někdo o panenku. Finále je více o až hororové atmosféře, o chytrém využití slepoty hlavní hrdinky, v jejíž roli je Audrey Hepburn perfektní. Za to její filmový manžel by za své chování k ní zasloužil... občas mi přišlo, že on je tu tím největším záporákem. Susy by měla do budoucna přemýšlet o zamykání dveří, neotvírání cizím lidem a především o rozvodu. 80% ()

mira007

Slepá Audrey Hepburnová proti padouchovi Arkinovi - možná to je z pravěku kinematogarfie, ale ten geniální námět je nadčasový . ()

cherita

Tak tohle je moje zfilmovaná noční můra. Uzavřený prostor, ze kterého není úniku, není kam schovat ani panenku natož sebe, a tříčlenná skupinka zločinců, kteří sice občas z bytu odejdou, ale o to horší je další čekání na ně. K nervydrásajícímu zážitku notně přispívá fakt, že hlavní hrdinka je slepá, takže její možnosti bránit se jsou omezené a taky dost depresivní hudba. Svoji divadelní předlohu to sice nezapře, ale komu to vadí? Tohle je totiž jeden z mála filmů, u kterého jsem se opravdu, ale OPRAVDU lekla (už si ani nepamatuju, kdy se mi to naposled stalo). ()

Wancohoff

bolo to vcelku nelogicke... preco si len ta susy nezamykala dvere, gor ked je slepa? potom jej dnu hocikto vojde, a takto to dopadne. a aj ked uz mala zle skusenosti, stale nahavala pokojne odomknuty dom. islo ma z toho porazit. ()

waits

Kdyby se tenhle film točil dnes, byla by to jen pětiminutová záležitost, ve které by vrahouni z milé Audrey, případně z jejich sousedů vymlátili umístění panenky za použití přístrojů, které by se v roce 1967 neodvážil režisér ani ukázat. Celovečerní film by se pak vydal asi cestou Saw... Bouda ušitá na slepou Susy je rafinovaná až příliš, postavy komunikují roztomile starosvětsky, o to víc udiví závěrečné zjištění, jak ostrý a krutý doopravdy Roat je. Zásadního dějového překvapení se nedočkáme, solidních hereckých výkonů a slušné atmosféry ano. Divák roku 2013 už se ovšem u tohoto thrilleeru nazatřese tolik jako ten z roku 1967.. ()

Vesecký

Kdysi to byl první film, který mě s touto okouzlující a vynikající americkou herečkou seznámil; film Čekej do tmy pokládám za nejlepší filmový horor všech dob. Slepá dívka, která se ocitne v kleštích zločinců, kteří hledají panenku, v níž jsou ukryté drogy, krásná Audrey Hepburnová, to je téma, které musí dostat každého. Prakticky celý film se odehrává v jediné místnosti, přitom je od začátku do konce ohromně napínavý a plný zápletek, v nichž se člověku, který nezná dopředu děj, musí zrychlit srdeční tep až k infarktovému stavu... Jedinou drobnost bych celému filmu vytkl - byt plný benzínu musel být asi hodně studený, když po zapálení sirky benzínové páry nevybuchly... Ale to je detail, který na výsledku nemůže nic změnit. ()

petikacka

Alan Arkin a Audrey Hepburn zde předvedli výbornou hru na kočku a myš, kdy kočka nemusí nutně vyhrát...Sqěle vypointované a napínavé...Za mě 85% ()

bratr.Milan

Skvělý nápad na jednoduchou zápletku, výborně napsaný, natočený i zahraný jen pár herci. Napínavý thriller u něhož jsem seděl na kraji křesla a pak židle. Je tu kreativní práce s prostorem, scénami i dialogy, která už se dnes nevidí. Hlavní slizký záporák je skvěle zahraný. Vypadá jako Kevin Spacey. Pořád jsem ho tam viděl. I když ho Alen Arkin zahrál nádherně, Kevin by ho zahrál ještě o něco líp. Bohužel byl v době vzniku filmu ještě malý kluk. ()

jorgus

temer jednoznacnych pet..opet se potvrdilo ze kdyz jsou kvalitni herci a originalni scenar tak muzou byt rozpocet i kulisy skromnejsi a presto muze jit o giganticke dilo..az na par momentu kdy me hlavni hrdinka a jeji mala kamaradka sli trochu svym jednanim na nervy moc hezka konverzacka a jeste lepsi situacni drama..:) ()

RadimFišer

Hodnocení není tak přísné, je to lehce nad tři. Napínavé, zajímavé, ale pouze na poprvé a napodruhé. Více již ne. Taková slabůstka jako Metropolis tohle roznese na všem. Nejvíce mě oslnil tajuplný rytíř v černé bundě, který skončil nejbolestněji a nejhůře dostal na frak v inteligentní štvanici dvou precizních mozků. Zde nabylo hrdě pravidlo namyšlený prohrává pravdivost. ()

Everyone

Jisté scény působí na dnešní dobu trochu komicky, ale to se dá i odpustit. Občas to s tou slepotou, Audrey, haprovalo. Chování kriminálníků je opravdu nereálně komplikované (uvažování autora mi připomíná rétoriku politiků, kteří mluví o civilních problémech z perspektivy horního patra věže ze slonoviny), ale pokud na tu jejich hru přistoupíte, tak děj má dobrou gradaci napětí a vůbec se nedivím, že film patří vůbec mezi nejlépe hodnocené.. ()

Saur.us

Skvělý klasický thriller, napínavý a promyšlený s ďábelským A. Arkinem a skvělou A. Hepburn, u které mě sice její hysterické herectví celkem vadí ale svou roli slepé Susy zde jinak ztvárnila naprosto dokonale. ()

mh.mail

70% — Je pravda, že zločinci použili příliš komplikovaný způsob získání požadované věci, který by asi v realitě nezvolili, tím spíš, když pan Roat byl všehoschopný psychopat. Nicméně v nastoleném půdorysu příběh fungoval velmi dobře s potřebnou dávkou napětí. Ani nevadilo, že se jednalo o adaptaci divadelní hry a tudíž se děj, až na výjimky, odehrával v jednom prostoru. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin