Tisícročná včela

Československo / Západní Německo / Rakousko, 1983, 3 h 46 min (Minutáž: 55–58 min)

Režie:

Juraj Jakubisko

Předloha:

Peter Jaroš (kniha)

Hudba:

Petr Hapka

Jozef Kroner, Štefan Kvietik, Michal Dočolomanský, Jana Janovská, Eva Jakoubková, Jana Dolanská, Ivana Valešová, Jiří Císler, Martin Peterich, Zdeněk Blažek (více)

Epizody(4)

Cez osudy rozvetvenej rodiny murárskeho majstra Martina Pichandu režisér Juraj Jakubisko zobrazil život liptovských murárov v Hornom Uhorsku od konca 19. po začiatok 20. storočia. Stanete sa svedkami ich putovania za prácou, radostných i tragických udalostí v rodinách, ale aj následkov vojny, či iných politických premien. Fascinujúca rodinná sága na motívy románu Petra Jaroša je divácky najúspešnejšou v histórii domácej tvorby... (oficiální text distributora)

hlob

Developeri to nikdy nemali lahke.... Mam rad Jakubiskove (nie Deanine!) poeticke zobrazenie reality, mam rad Hapkovu hudbu, mam rad pribehy z realneho zivota a zaroven mam rad viacgeneracne spracovanie osudy niekoho blizkych, teda mam rad aj tento film. ()

Joker2811

Zvláštní, jak si člověk uvědomuje, že ve filmu je mnohem více ze skutečného života a jeho pravých hodnot, než je tomu v jeho vlastním každodenním bytí. Tisícročná včela je především zvonem bijícím na poplach, zvonem, který křičí otevřete oči a žijte, vy tupé ovce konzumního světa. 95% ()

RaidingTombs odpad!

Slatanina, kde je tolik postav a tolik kecu, ze nevite, kdo je kdo, co je co a proc ta postava jedna tak nebo onak. Prvnich deset minut mi stacilo a mel jsem jasno. ()

Jard

Veľké dielo, ktoré má nezastupiteľné miesto v slovenskej kinematografii. Skvelé herecké výkony sa prelínajú s úžasným príbehom predvojnového života na Liptove. 90% ()

Henry Blake

Překrásně vystavěný epický seriál, který ukazuje Slovensko z té stránky, pro které je my, Češi máme rádi: poetika, něžnost. Fantastiský výkon pana Krónera. Nádherná kamera. Skvělá hudba. Hanba ČT, že po roce 1999 tento seriál dala na obrazovky snad méně často, než to udělali Komančové za doby svého báťuškování. ()

bratr_jezek

Velmi zdařilý seriál, ve kterém se sešel výkvět slovenských herců a pár českých jim zdárně sekunfovalo v rozsáhlé sáze rodu zedníka Pichandy. Jen ten konec s tím atentátem mi přišel trochu přitažený za vlasy a obral seriál o plný počet hvězd ()

clubland

Vraj slovenská klasika. Možno. Len škoda, že sa toho ujal Jakubisko. Opäť z toho spravil spleť paranoidne ladených záberov, otasnej hudby a totálne nelogických dialógov. Fakt škoda vyhodených peňazí, za ktoré mohlo byť Jarošové dielo pekným filmom, nebyť Jakubiska... ()