Tisícročná včela (TV seriál)

Drama / Komedie / Historický

Československo / Západní Německo / Rakousko, 1983, 4x55 min

Juraj Jakubisko

Předloha:

Peter Jaroš (kniha)

Petr Hapka

Jozef Króner, Štefan Kvietik, Michal Dočolomanský, Jana Janovská, Eva Jakoubková, Jana Riháková-Dolanská, Ivana Valešová, Jiří Císler, Martin Peterich, Zdeněk Blažek, Igor Čillík, Milan Kiš, Ivan Drozdy, Zuzana Bydžovská, Štefan Mišovic, Václav Šimice, Katarína Synková, Viliam Polónyi, Barbora Štěpánová, Hugo Kaminský, Hana Lančíková, Zdeněk Dušek, Jana Březinová, Pavol Mikulík, Samuel Adamčík, Ján Mildner, Vladimír Kostovič, Pavla Severinová, Béla Varády, Andrej Rudavský, Augustín Kubán, Jiří Klepl, Štefan Šafárik, Peter Kočiš, František Kovár, Vlado Černý, Hana Gregorová, Emil Horváth st., Štefan Kožka, Lothár Radványi, Teodor Piovarči, Radan Rusev, Jozef Mokoš, Jozef Husár, Jana Stehnová, Jaromír Kučera, Arnošt Goldflam, Natália Hasprová, Jana Oľhová, Peter Maťo, Daniel Vychopeň, Andy Hryc, Mátyás Dráfi, Ivan Rumanovský, Branislav Uherek, Darina Maťasová, Michal Dlouhý, Jozef Jakubec, Roman Začka, Peter Weisman, Miroslav Maroň, Dušan Šagát, Václav Baur, Miki Kučera, Štefan Figura, Svatopluk Mohapl, Žaneta Jakubisková, Miluše Stojanová, Vladimír Kittler, Róbert Laurinec, Jozef Belan, Edita Gallová

Tak toto sme presne my. Sme ako tie včely, iba robota nás spasí. Nič nám nezostáva len robiť, aby sme vyžili, ako sa patrí. Veru, sme my ako tie včely. My, Slováci. Národ slovenský. Chcete vedieť aké máme nátury a čo drieme hlboko v našich dušiach? Nádherne, silne poeticky, to vykresli spisovateľ Peter Jaroš vo svojej knihe. Veľmi dobre sa to číta. Krásna, ľúbozvučná hra so slovami a citmi. Slovenský režisérsky guru Juraj Jakubisko túto literárnu predlohu taktiež bravúrne spracoval. Tým pádom sa môžeme pochváliť hneď dvoma skutočne výnimočnými umeleckými dielami. Perfektný román a päť hviezdičková filmová adaptácia. "Tisícročná včela". *****(12.4.2013)

„Znášajú med celé tisícročia. Jedna padne, druhá ju nahradí. Všetko ich nivočí. Mráz i my, ľudia. Ale včelstvo je tu stále. Vari večne.“ Juraj Jakubisko je úžasný epický filmár. Extravagantný, excentrický a introvertný zároveň. Dokáže stvoriť nenapodobiteľnú, až halucinogénnu atmosféru (bohužiaľ, niekedy až na úkor scenára, čo tiež nie je dobre). Bohužiaľ, akonáhle sa pustí do tragikomického príbehu na priestore niekoľkých hodín, začne sa v parádnom karnevale strácať. Tempo stagnuje a atmosférické scény, snáď ani nepochádzajúce z tohto sveta, sa bolestivo striedajú s tými „normálnymi“ a „obyčajnými“. To je, nanešťastie, i prípad - inak úchvatnej - Tisícročnej včely, nakrútenej podľa (výborného a vtipného) románu Petra Jaroša. Spisovateľ sa podieľal na scenári, filmové finále sa však napriek tomu od knižného VEĽMI líši. Priznám sa, že o 11 rokov staršie Červené víno (tiež epická rodinná sága, odohrávajúca sa naprieč desaťročiami, akurát včely vymenila za hrozno) je mi predsa len trošku bližšie, lebo o takej atmosfére, akou disponuje Červená včela, si síce môže nechať len snívať, na strane druhej má lepší scenár. Napriek tomu stojí štvorhodinový príbeh rodiny Pichandovcov za hriech a právom sa stal trvalkou RTV. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/cesko-slovenske/252-tisicrocna-vcela-80-(9.9.2017)

Kdyby někdo položil otázku, který titul považuji za vrchol slovenské filmové tvorby, vzhledem k celkově nižší a po Listopadu 89 spíše skomírající produkci by bylo rozhodování poměrně jednoduché a výběr by se záhy zúžil na dva snímky: Obchod na korze a Tisícročnou včelu. Tu natočil Jakubisko na motivy románu Petera Jaroše a líčí v ní osudy jedné rozvětvené vesnické rodiny a na jejím příběhu mapuje emancipaci a vznik moderního slovenského národa. Po experimentech 70. let a následné odmlce způsobené normalizací Jakubisko dozrál a vytvořil svébytný styl magického realismu. "Magické" scény zde zapadají do konceptu filmu, nepůsobí násilně nebo zmateně a spoluvytvářejí atmosféru snímku. Z hlediska hereckého obsazení pracoval režisér s tím nejlepším, co mu tehdejší slovenská scéna nabízela, a vznikl film, který snesl přísné srovnání se světem a obstojí i v opakovaných reprízách. Kvalitám Tisícročné včely se Jakubisko přiblížil už jen v Sedím na konári, poté následoval citelný sestup kvality a tituly, které nesvědčily ani tak o uměleckém vývoji, jako spíš o tápání, vyhořelosti a později i ztrátě soudnosti. Celkový dojem: 95 %.(7.10.2013)

Neuveriteľne nádherná a nadčasová sága rodu Pichandovcov.Jedno z najkvalitnejších diel J.Jakubiska, v ktorom dokonale vykreslil charaktery, udalosti na prelome storočí, ale aj pohľad do života ľudí na vidieku. Vo filme/seriály/ účinkuje množstvo postáv, ale príbeh je vyrozprávaný s takou neuveriteľnou ľahkosťou a prehľadom, že sa v príbehu nemáte šancu stratiť. Jednoznačne a bezkonkurenčene dominuje J.Króner, ale herecké výkony ostatných predstaviteľov sú rovnako na vysokej úrovni. Často je príbeh ozdobený vtipnými scénami ale aj postavami, ktoré vždy, keď sa objavia, vyvolajú úsmev na tvári. Nezabudnuteľný u mňa ostáva J.Císler v úlohe pomstichtivého a nešikovaného maďara Belányiho s pamätnými hláškami napr. "Už si dobzučal Pichanda!". Hudobný doprovod od P. Hapky je magický a s Jakubiskom si rozumie. Vďaka bohu, že film spolufinancovali nemci a zaplatili pokračovanie príbehu po Krónerovej smrti. Komunisti mali pôvodne v pláne príbeh ukončiť jeho smrťou. Takže hlavne vďaka nemeckým markám sága pokračovala a vzniklo dielo, ktoré môžem kedykoľvek opakovane pozerať. Dlho čakám na vydanie DVD, ale niekde to viazne. Možno na Madagaskare ho už majú. 100%.(9.10.2011)

Natoľko senzitívna dráma o niekoľko-generačných osudoch tradičnej slovenskej rodiny na prelome 19. a 20. storočia, že som mal po jej skončení chuť napísať Jakubiskovi list, v ktorom ho prosím o pokračovanie. Na historických udalostiach krásne vykreslený život jednoduchých ľudí, ktorých zasiahli nemilé i milé udalosti a plynutím doby krásne odzrkadľuje témy maďarizácie, socialistických ideálov, modernizácie, technologického pokroku, migrácie za prácou, vojenskej mašinérie, nezmyselnosť vojny a veľa ďalších. Veľmi precízne charaktery a rozmanitosť postáv, herecky príjemné, režisérsky nápadité a scenáristicky vycibrené. Doporučoval by som dnešným stredoškolákom ako povinnú jazdu namiesto jednej knihy z povinnej literatúry. Odporúčam pozrieť si seriálovú podobu filmu, ktorej časti lepšie zvýraznia dané témy. 85%.(5.12.2013)

• - Strihač filmu Patrik Pašša strávil nad úpravou natočeného materiálu až 2 200 hodín. (Raccoon.city)

• - Vzťah medzi Jozefom Kronerom (Martin Pichanda) a režisérom Jurajom Jakubiskom bol počas nakrúcania dosť napätý. Herec mal totiž pocit, že bol podvedený, pretože mu sľúbili hlavnú úlohu, no počas filmovania ho stavali do úzadia. (Raccoon.city)

• - Natáčanie prebiehalo v nasledovných lokalitách: Banská Bystrica, Bratislava a okolie, Lednice, Liptov, Orava a Spiš. (Raccoon.city)