Tisícročná včela

Československo / Západní Německo / Rakousko, 1983, 3 h 46 min (Minutáž: 55–58 min)

Režie:

Juraj Jakubisko

Předloha:

Peter Jaroš (kniha)

Hudba:

Petr Hapka

Jozef Kroner, Štefan Kvietik, Michal Dočolomanský, Jana Janovská, Eva Jakoubková, Jana Dolanská, Ivana Valešová, Jiří Císler, Martin Peterich, Zdeněk Blažek (více)

Epizody(4)

Cez osudy rozvetvenej rodiny murárskeho majstra Martina Pichandu režisér Juraj Jakubisko zobrazil život liptovských murárov v Hornom Uhorsku od konca 19. po začiatok 20. storočia. Stanete sa svedkami ich putovania za prácou, radostných i tragických udalostí v rodinách, ale aj následkov vojny, či iných politických premien. Fascinujúca rodinná sága na motívy románu Petra Jaroša je divácky najúspešnejšou v histórii domácej tvorby... (oficiální text distributora)

Autogram

Neoslovilo ma to zvlášť ani dávno, keď film išiel v tv ešte s hviezdičkou a ani dnes. Život liptovských robotníkov, dedinské starosti a jemne erotické radovánky v Jakubiskovom podaní tu nie sú v dostatočne pútavom príbehu. Keď to prechádza zo sci-fi s guľovým bleskom až do bláznivej komédie so šmýkačkou procesie a nakoniec jazdou na truhle, tak zostáva len ťuknúť si na čelo, aký žáner to vlastne má byť. Možno sú za všetkým nejaké inotaje, ale vyzerá to, že dosť komplikované. Za najväčšieho milovníka nemohol byť samozrejme nik iný ako Dočolomanský. –––– Bože, ale si krásna. ()

tommy187

Juraj Jakubisko nie je môj najobľúbenejší režisér, no niekoľko svetlých výnimiek sa v jeho kinematografii nájde a toto je jedna z nich. Dalo by sa povedať, že nám ani nedal na výber, pretože napchal do filmu všetkých hercov, ktorí na Slovensku niečo dokázali a tak vlastne sa legendárni herci postarali o legendárny film. Každá jedna z častí bola úplne iná, mala svoj vlastný nádych a čosi iné ako ostatné diely. 55 minút je ideálna dĺžka. 85% ()

BlackTom

Zlhtol som tú takmer štvorhodinkovku naraz, pretože po každej časti som priam bažil po tom pozrieť si ďalšiu. Jakubisko kedysi "uměl" a jeho Tisícročná včela je excelentnou reprezentatívnou vzorkou jeho filmárskeho umenia. Nechýba magický realizmus, ktorý mám tak rád (truhla, dážď), bizarné postavičky (miestny ožran, ktorý je rodina s každým) a báječné metafory (poštár = smrť). Ani chvíľočku som sa nenudil a o to sa určite pričinili aj vynikajúci herci na čele s neprekonateľným Jožkom Kronerom, nemenej dobrým Štefanom Kvietikom a elegantne slizkým Dočolomanským. TOTO je ten film, pre ktorý som prirovnával Jakubiska k Burtonovi, TOTO je ten film, čo by mal vidieť každý, kto tvrdí, že slovenský film nestojí za nič, TOTO je ten film, s ktorým si navždy budem spájať Jakubiskovo meno. Ukameňujte ma, ale toto je najlepší slovenský film. ()

wosho

Seriálová i filmová verze Tísíciročné včely je absolutně podmanivě magická záležitost. Pro mě vrchol tvorby pana Jakubiska. Filmová nádhera v čisté podobě a dle mě i vrchol slovenské kinematografie vůbec. ()

Marina111

Viete, aký je to svet, „kde žiť budem v úli?“ Kde je to čarovné tam, „kde sa v spánku včela k včele túli“? Prekrásne miesto, „kde cintorín je nádherná lúka“, miesto, kde „každý kvet mi zabudnutie núka“? Že neexistuje? Ale čoby! Tá čarovná zem, kde „krídla mám“, to je prosím pekne Jakubiskova verzia Slovenska v symbolickom, po všetkých stránkach takmer dokonalom opuse Tisícročná včela. Nielenže sa tam snúbi reálne s magickým, poetické s drsným a prízemné s nadpozemským, ale na dôvažok tu ešte vedľa seba hviezdia (hniezdia?) moji traja najobľúbenejší herci, menovite J. Kroner, Š. Kvietik a M.Dočolomanský, a ako statoční, hrdí a pritom i tak neskonale ľudskí Pichandovci bojujú svoje životné, národnostné i ľúbostné boje. Jakubisko sa s históriou (národnou i ľudskou) a realitou tak svojsky pohral, očividne sa riadiac rečou jednej z postáv: „Vymýšľajte si! Zveličujte! Preháňajte! Nebojte sa fantázie – a po čase už nikto nebude vedieť, čo je pravda a čo nie.“ A výsledkom takéhoto prístupu je azda najobľúbenejší slovenský film, o ktorom si trúfam napísať, že patrí na najvyšší piedestál slovenského kinematografického sveta. Nezaslúžila sa o to len „utekajúca“ rakva, nebožtík rastúci v truhle, žaby pršiace z neba či nešťastný zaľúbenec voliaci smrť zaúdením; najpozoruhodnejším, najprekvapivejším a najdojemnejším prvkom (aspoň pre mňa) ostáva záver hodný antického hrdinu – samozrejme, prezlečeného z tógy do liptovského kroja a namiesto vavríny korunovaného slzami, potom a krvou. Záver, ktorý ma vždy opakovane rozplače, a budí vo mne hrdosť na to, že i ja som potomkom tisícročnej včely ... Záver, pri ktorom vybledne i tých málo vyslovene nešťastných scén (murár Ryba získavajúci ženu spevom, napr.). Ak sa teda znova narodiť, tak len do sveta Jakubiskovho ľudského včelína. ()

dawe787

Tak jsem to konečně shlédl a zase smazal jeden rest. Nelituji, sic to nemá na Sedím na konari..., ale úžasné výkony Kronera a Kvietika zastíní občasné víceméně ulítlé mezipasáže. Také je škoda, že do tak dlouhé pasáže nenarvali více historie z 20.století, ale co už.... ()

quixote

Magický realismus par excellence, nádherná sága, která má tah od začátku až do konce a překypuje úžasnými filmovými obrazy a podobenstvími. Souhlasím s Wosho, že je to nejlepší Jakubisko a zřejmě i nejlepší seriál/film, který doposud na Slovensku vznikl. Neomylně obsazené role, včetně těch vedlejších. Silná hudba (tehdy Hapka ještě nevykrádal sám sebe...), dokonalé exteriéry, kostýmy. Téma útlaku dělnictva atd. berme jen jako úlitbu tehdejším mocným - každý, kdo se do filmu ponoří, chápe, že o to tu vůbec nejde. Zásadní dotaz: kdy se Včela konečně objeví na DVD??? ()

sanikope

Čo dodať. Po tom ako som dočítal Jarošovu predlohu som sa s chuťou vrhol i na Jakubiskove spracovanie. Pár ľudí ma odhováralo že sa s knihou porovnať nedá. A veru že nedá. Obidve sú iné a predsa veľmi dobré. Jakubisko sa nedržal presne knižnej predlohy. Jaroš mu dokonca pomáhal so scenárom a prerobil ten scenár na neporovnanie s knihou a snažil sa ho troška zjednodušiť aby sme sa mi diváci nestrácali v deji. A výsledkom je veľmi príjemné 4 hodinové filmové podívaníčko. Je tam všetko kvôli čomu sme asi všetci mali Juraja Jakubiska. Je to plné snov, predpovedí, znamení a vášne. Nechcem tu rozoberať to ako JJ pokračuje od polovice 90. rokov. To už akoby ani nebol on. Ale kvôli včele a Perinbabe a hlavne pútnikom zostane stále v slovenskej kinematografii večne živý. ()

diodoros

Výborný seriál z prelomu 19. a 20. storočia zobrazujúci úspechy a pády murárskej rodiny z Liptova. Herci sú skvelí, hudba sedí a Jakubiskových typických apokalyptických a snových výjavov je tu viac než dosť. Film zobrazujúci život na Slovensku v minulosti obsahuje prakticky všetko, čo s touto tematikou súvisí - je tu rodinná oslava, svadba, pohreb, odchod za prácou, emigrácia, Maďari, politika a na záver vojna. To všetko poprepletané rodinnými zápletkami a príbehmi zo života - nevera, "polygamia", starosti o majetky, práca na poliach... - samozrejme okorenené scenárom a nezameniteľným Jakubiskovým režijným štýlom. Výborný film o živote a smrti Slovákov počas ťažkých časov konca Rakúsko-Uhorska. ()

degster

Krásny smutný film, ktorý ukazuje premenu 19. storočia plného mýtov a veľrýb na 20. storočie v znamení vojen a smrti. A tak s plynutím filmu sa vytráca úsmev a pribúdajú smutné postavy a ich osudy. Preto mám radšej práve prvú, fantazijnú polovicu. Aj kvôli Jozefovi Kronerovi vo svojej životnej úlohe. ()

mikhail

80-te roky, to je zlaté obdobie v tvorbe veľkého JJ. 90-roky to bola čistá stagnácia, a nové tisícročie útlm. Škoda, že mal Jakubisko v 70-tych rokoch zákaz tvoriť. Podľa mňa by jeho dielo prekonalo aj najlepšieho zo slovenských režisérov - Paľa Bielika. Takto sa mu aspoň vyrovnal. Majstre užívajte dôchodok a už radšej nič netočte. Tisícročnú včelu zďaleka neprekonáte (vid. Bathory). ()

jprmusic

Nemám rád Jakubiska ani jeho filmy, navíc mi děsně leze na nervy jeho žena. Možná trochu osobní, ale co nadělám. ()

Wooke

Tak ako aj filmy, aj seriál bol a je legendárny. Nech sa robí, čo chce, budem si tisícročnú včelu pamätať hlavne vďaka Jozefovi Krónerovi, ktorý patril k najlepším hercom, akých Slovensko malo. ()

zubrik66

Skvelé sfilmované dielo Jaroša. Svet slovenských murárov začína potemnievať, doba sa mení, zrýchľuje sa a ľudia sa ľudom odcudzujú. Prichádza vojna, záhuba pre všetkých, prichádzajú komunisti - ďalšia záhuba. Film, ktorý dá vyniknúť vynikajúcim hercom, jednoducho špička. ()

DJ Kritik

Toto je bezpochyby jedinečná sága slovenských dejín. Výborné spracovanie Jarošovho románu a neskonalé herecké výkony jednotlivých hercov. tu skutočne niet bezduchej postavy. Aj Jakubiskove vízie sú tu redukované a neprekážajú dielu. ()

DePompon

Klenot slovenskej kinematografie, čo dodať. Juraj Jakubisko naďalej ostáva nepochopeným, nedoceneným a neprajnými slovákmi večne odsudzovaným umelcom, ktorý sa ako jeden z mála postaral o podobné skvostné herecké koncerty. Bez neho by naša kinematografia bola len položivá, polomŕtva hmota, ktorej chýba značná dávka šťavy, kreativity, obraznosti a špecifickej príchute. Tento seriál, rovnako ako knižná predloha, je naše kultúrne dedičstvo, ktoré treba chrániť, ľúbiť a vysielať.^^ ()