Sluha dvou pánů

(divadelní záznam)
všechny plakáty
TV spot

Miroslav Donutil v hlavní roli Goldoniho komedie o tom, že sloužit dvěma pánům je věc velmi ošidná. Jedno z nejpopulárnějších představení Národního divadla. Děj se odehrává v Benátkách, kam přijíždí Beatrice v převlečení za svého mrtvého bratra. Hodlá ve městě najít svého snoubence Florinda, který naneštěstí v souboji jejího bratra zabil a musel uprchnout. Beatricin sluha Truffaldino se ve městě potká s Florindem, o jehož totožnosti nemá ponětí, a dá se z vypočítavosti do jeho služeb, protože dva platy jsou víc než jeden. A záměny, převleky, komické střety a gagy mohou začít… Premiéra dnes už legendární inscenace Goldoniho Sluhy dvou pánů se konala v Národním divadle v roce 1994 a hrála se s velkým úspěchem přes dvacet let. Titulní roli mazaného a vychytralého sluhy Truffaldina tehdy vytvořil Miroslav Donutil. V průběhu času se hit proměnil ve stálici a v rekordmana v dějinách Národního divadla. A zatímco v mnoha rolích se už změnilo obsazení, Truffaldino byl stále týž. Když Miroslav Donutil se svým Truffaldinem začínal, bylo mu 43, a když po šedesátce končil, stále ho jeho trochu zmatený a trochu vypočítavý sluha nepřestal bavit. Stejně jako diváky. Slavné a divácky veleúspěšné představení skončilo šestistou reprízou v prosinci 2016. V České televizi jej měli diváci možnost poprvé vidět 15. 12. 2001. (Česká televize)

gotham

Když jsem to rozkoukal asi před měsícem poprvé, úplně unešený jsem z toho nebyl, a to jsem měl za sebou teprve necelou hodinu. Pak jsem si to doma v klidu pustil znovu od začátku, a musím říct, že mě to opravdu dostalo. Spousta situačních vtipů, hlášek, dvojsmyslů i originálních scének (pudink byl fakt boží), opravdu skvělá zábava. Donutil je samozřejmě No.1, ale ještě bych vyzdvihl Alexeje Pyška, který také nemá chybu. Pořád si myslím, že by se to dalo o fous zkrátit, ale příliš nudných scének se zde i při doslova šílené délce stejně nenajde. 90% ()

PozorGranat

Průměrné herectví doprovázené nezajímavou pointou. Co mě ale překvapilo, byl Donutil, který svou rolí dotáhl celou hru až k vrcholu českého divadla. ()

koza3

Viděl jsem to asi pětkrát a ani po šesté mě to neomrzelo. Chlámal jsem se několikrát. Výkon padesátiletého Donutila je hvězdný. Dvě a půl hodiny, kdy na scéně není tak pět minut, jsou nabité pohybem i vtipem. Je to prostě borec a tohle je jeho životní role. ()

Cibulka_C

Naprosto perfektní divadelní hra, která na prknech Národního divadla působí ještě perfektněji. 🤍 Asi jsem se zase zamilovala, protože kdykoliv někde běží, zůstanu u ní i přes to, že jsem měla tou dobou dělat úplně něco jiného. Perfektně zmáknutý příběh Carla Goldoniho s hlavním hrdinou Truffaldinem. Hrozně ráda bych se do roku 1994 vrátila a šla na tu premiéru, ve které bych měla možnost vidět i jiné alternace - například ✨Oldřicha Kaisera✨ namísto Alexeje Pyška nebo Davida Matáska namísto Viléma Udatného. Ale zážitek i ze záznamu je to úžasný. Skvělé a vtipné dialogy, úžasný a zajímavý spád, který člověka pohltí nebo minimálně zaujme a nečekaně ta neskutečná atmosféra 👉🏻  jak představením se skvělým Miroslavem Donutilem, tak i Národním divadlem. Inscenace je prostě povedená… vlastně byla, když už měla derniéru… a vůbec se nedivím, že byla tak oblíbená, ovšem hrát ji šestsetkrát by mi asi jeblo. 🙈 ()

wowylgu313

Ten kontrast, dnešní doby a těchto kousků je neskutečný. Jako hele prostě naferovku tady není o čem ... 90-95% tohle je prostě rarita. Chcete humor? Chcete se opravdu pořádně zasmát? Zlepšit si náladu? Nehledat představení a stand up dnešní doby a doufat v naději zábavy? ... Nečekejte a puste si Sluha dvou pánů z roku 2000. Doporučuji. Každopádně na internetu je více verzí. Sám za sebe říkám že mezi nimi mám jednu úplně opravdu TOP a ty další by jsem ohodnotil tak -5/10% ... každý si musí najít tu nejlepší. Zřejmě to bude ta, kterou si prostě zapnete jako první. ;-) je obrovská škoda že v dnešní době už tohle neexistuje ... ()

cimrman2.

Po přečtení Sluhy dvou pánů to bylo teď a nebo nikdy a nakonec to přišlo! Poslal jsem to tam a nelituju toho. Na maturitu se mi to vrylo propojilo sjednotilo v hlavě mnohem víc a stepující Donutil byl opravdu dobrý. No jenomže hra stojí celá na něm a když na place není je tu občas trochu nuda. Soudím jako divák, který viděl jen plochý, mělký záznam. Pokud bych viděl hru naživo bezesporu by tam 5 padlo. Jako dvě hodiny lítat na place a rozdat tolik energie, to chce hodně propracovanej spánkovej režim. Několikrát jsem se od srdce zasmál a konečně už vím odkud vzešel ten patvar - PUDLIK. ()

ma1arkey

Miroslav Donutil znovu ukázal, že je to pan herec. Naprosto dokonale zábavná divadelní hra při které se nejde nudit a naprosto od srdce se nezasmát. Vidět to jednou nestačí. Pan Donutil pozdvedl tuto hru na moderní umění :o) ()

kobe.AIR

"Mmm, to je hovězí..? nebo telecí..? Nebo tak smrdíš ty?" Pro me celkem zklamání, po deseti minutách mě to divadelní přehrávání začalo pořádně štvát.. ()

Creshaw

Uchvatne, nezapomenutelne, dokonale! Fantasticky Donutil exceluje, Pysko a ostatni vic nez zdatne sekunduji. Nevidel jsem cinohru, ktera by se tehle kvalitou alespon priblizila a neverim, ze kdy uvidim lepsi. ()

paniColombova

Bezkonkurenční hra, především díky neskutečně triumfální roli Miroslava Donutila. Jeden z jeho vrcholů kariéry. Hlavně divadlo je něco úplně jiného než film. ()

Carles

Tuhle komedii dell'arte jsem viděl asi tak 20x. Díval jsem se na ni když jsem byl malý na videokazetě a pořád dokola. Někdy i 2x denně. Je to jedna z mých nejveselejších filmových vzpomínek z mládí. Po několika letech jsem se podívat znovu (několikrát….:-) – a opět jsem brečel smíchy. Neskutečný výkon Miroslava Donutila, který svými hláškami jako například:,, dvěma pánům nemůžu sloužit, že jo, to nejde. To nejde? A proč by to jako nešlo……….?“ naprosto exceluje a dostává publikum do varu. Zaručeně jedna z nejlepších divadelních her vytvořených u nás. Ani se nedivím, že měla tato hra v ND několik set repríz. Kdyby bylo větší hodnocení, tak bych jí dal klidně i 6 hvězd….. ()

AndysekAndys

Já toho Donutila prostě žeru! Co dokáže on, neumí snad nikdo. Bohužel jsem neměla možnost vidět ani jedno představení v divadle, asi bych musela mít velké konexe, ale mám obě dvd vydání a ouha...první z r. 00 je naprosto úžasné, ale to druhé z r. 10 nebo kdy to bylo uklohněno jsem zhlédla pouze do poloviny. Zasmála jsem se pouze párkrát a to bylo co říct. Mirek si udělal Truffaldina úplně jinak a zrovna tak, jak mu nesedělo a noví herci nebyli tak vtipní jako původní. Ale hodnotím tenhle původní, takže 5*, to je prostě jasné. ()

chinano

Životní role Miroslava Donutila, ve které ukázkově prodává všechny své talenty a ostatní herci mu ukázkové nahrávají na jeho neskutečné smeče. Ukázková divadelní komedie. /90%/ ()

imaginer21

"To nejde? A proč by to jako nešlo?" Dvě a půl hodiny neskutečného dráždění bránice mistrem divadelního prkna. Když vidím Donutila ve filmu, mám pocit, že ho režiséři doslova dusí (mimo filmy alá Pelíšky nebo Černí baroni). Protože teprve tady si člověk vychutná a zároveň plně ocení jeho herecký a situačně komediální potenciál. "Teda ale stojíte nádherně... Nechci vám teda do toho mluvit, ale dejte si ten meč spíš takhle nahoru... kdyby náhodou přišla bouřka." --- "Jak umřel?"-"Na nehodu, švihla s ním o zem!" --- "No a teď, babo, raď... Ježiš, to nebylo na vás!" ()