Pád do tmy

Rok po kruté a tragické nehodě se šestice kamarádek opět vydává na každoroční dobrodružnou výpravu - tentokrát do odlehlé části Appalačského pohoří, aby podnikly sestup do jeskynního systému. Uvnitř jeskyně je náhle zasáhne pohroma. Kameny uvolněné při sesuvu zatarasily jediný východ a uvěznily je uvnitř. Skupina se po neshodách dělí a každá z dívek se modlí, aby našla nějaký jiný východ. Je tu ale ještě něco jiného, co na ně v podzemí číhá - neznámý druh velkých humanoidních nestvůr, které se dokonale adaptovaly na život ve tmě. Představa, že se brzy stanou kořistí příšer, v dívkách probouzí ty nejprimitivnější pudy a nutí je dělat úplně vše, aby obstály v totálním boji s nepopsatelnou hrůzou, která útočí bez varování, znovu a znovu a znovu. (oficiální text distributora)

castor

Typický příklad - z minima maximum!!!!!!! Z matného představení šestice ústředních hrdinek se rovnýma nohama ocitáme v klaustrofobickém thrilleru, vzápětí v nekompromisním krvavém boji o holý život. V druhé polovině snímku se totiž na scéně objevují nepříjemné zvuky, které skrývají humanoidní potvůrky, co rádi dělají v lidech nepřirozené otvůrky!! Nervní atmosféra je úžasná, krve dostatek.. i když na závěr menší zmatek - a toho heroického likvidátorství už bylo kapánek moc.. Přesto si film užijí zejména jedinci trpící klaustrofobií!! ()

viperblade

Od Neila jsem zatím viděl jen film Centurion a už tenkrát jsem věděl, že to je řezník. Což se u tohoto snímku potvrdilo dvojnásob. The Descent je opravdu působivý atmosférický horor, který těží především z prostředí temné jeskyně a strachu z neznáma. Docela živě si umím představit, jak by dnes (v roce 2012) tohle někdo natočil - použil by nálepku "podle skutečné události" a film by byl natočen třesoucí se kamerou, kde by bylo hovno vidět a navíc by tam byla neustále tma. :-) Samozřejmě příšerky bychom viděli jen rozmazaně, nejlépe zachycené na jednom snímku, že? No představte si, nebylo by to parádní? Odpovím si sám, jasně že ne. A proto musím trochu přisadit a za tu skvělou atmosféru, za těch pár krásných gore efektů a hlavně za TEN KONEC, musím dát 90 %. ()

Rex Mundi

Netreba na to priveľa fantázie, aby Pád do tmy pôsobil realisticky. Všetko pozitívne, čo som o tomto horore už dávno čítala, sa splnilo. Postavy sa správali vierohodne, niektoré jaskynné scény boli klaustrofóbia sama, napätie sa dalo krájať a vybafnutia spôsobovali menšie infarkty :-) K tomu nejaká tá lahôdka dotvárajúca príbeh (Love each day) a vynikajúci koniec... "Práca s tmou", motív pudu sebazáchovy i niektoré zvuky vydávané príšerami mi pripomenuli moju obľúbenú Čiernočiernu tmu a nečudovala by som sa, keby v nej režisér našiel inšpiráciu (postupne prichádzam na ďalšie pojítka, ale to už môže byť len zhoda okolností a moja predstavivosť:-). Takéto nervydrásajúce horory v podstate nemám veľmi v láske a nerada ich pozerám sama, ale tu dávam 5*, pretože Pádu do tmy naozaj nemám čo vytknúť. ()

MM_Ramone

"The Descent" je zvláštny horror, v dominantne ženskom obsadení. Film ktorý sa veľmi pozvolna rozbieha, ale v druhej polovici, už prepne na vysoké otáčky. Je tam pár fakt ľakavých scén a tí podzemní paľudia sú dostatočne desiví. V zrovnaní s podobne ladeným filmom "Jaskyňa" je to umelecké dielo. "Pád do tmy" ako horror vôbec nie je špatný. *** ()

ripo

Ja by som sa už posral hneď v prvých metroch úzkych priestorov jaskyne ..... Mňa by tam nedostali ani za ...... ani za sto korún !!! Husia koža mi naskočila v priebehu filmu asi 10x, čo znamená, že je to na viac ako 3* ()

Spooner

No ze začátku jsem docela nudil a postavy mi byly celkem ukradený, protože žádná z hereček nepředvádí moc dobrej výkon (ani hezký nejsou) a prostě jsem neměl komu fandit. V druhý půlce se to ale celkem rozjede a atmosféra houstne. Při nějakých scénách mě nepřijemně mrazilo a ty nestvůrky byly fakt pěkně hnusný. Akorát škoda toho nudnýho začátku. ()

petero

Nedávno bola na CSFD anketa, akéže to horory máme radšej, či atmosferické a napínavé alebo krvavé a brutálne. Ťažké to rozhodovanie, no keďže tie brutálne vsádzajú poväčšinou len na efekt, tak som dal tú prvú možnosť. A tu mám film ktorý spĺňa obe uvedené. Atmosferické brutálne béčko (v tomto prípade je to pochvala, pretože v A produkcii takéto niečo určite neuvidíme) sa s nami naozaj výdatne pohráva už od samého začiatku. Atmosféra hustne a hustne a ja som len žasol, čo sa dá v takej jaskyni zažiť. Klaustrofóbia funguje na jednotku, neskôr sa všetko zvrhne na nehorázne krvavú sekačku, režisér po nevyvážených Dog Soldiers (2002) pracuje na plné otáčky, hudba absolútne skvelá (niektoré pasáže znejú ako z Carpenterovho The Thing ´82) a odvážny scenárista sa nebál vyrukovať s tou najdrsnejšou verziou aká bola za dlhý čas sfilmovaná. Naposledy videné: 12.3.2010 ()

gogo76

Celkom vydarený horor z anglickej produkcie, ktorý vsadil na staré, osvedčené postupy, ktoré v rukách dobrého režiséra musia splniť svoj účel. Uzavreté priestory pod zemou, v ktorých sa ocitne šestica rekreačných horolezkýň, potom čo sa zavalí jediný vchod, ktorým do jaskyne vošli, dávajú od začiatku tušiť, že pôjde do tuhého. Nervozita, tma, neznáme rýchlo sa pohybujúce tvory-to všetko smeruje k tomu, že výjsť opäť na svetlo božie bude asi nemožné. Slušný horor, ktorý v rámci žánru predstavuje nadštandard.70% ()

Davies182

Vážně moc dobrý horor, ze kterého dusivá atmosféra neprozkoumaných těsných jeskyní přímo tryská. Na první záběr, ve kterém divák poprvé spatří ony divné věci, které pak v takových podzemních komplexech přebývají, asi dosmrti nezapomenu. Ještě zmíním jako plus dobrý hardcore začátek, který mi vyrazil dech. ()

pepo

Zacina to ako paradny atmosfericky horor aby to v polovici preplo do chrumkaveho brakoveho hororu. Na nicom nie je nic zle, akurat spolu sa ro trochu bije. Ako velmi kvalitne becko to vsak funguje spolahlivo. Toto som od Marahalla necakal. 8/10 ()

Reiniš

Slibný nápad i dobré provedení nedokážou zamaskovat přebytek nelogických lapsů a děr ve scénáři, ale to už tak v tomhle žánru bývá. Že ale v poslední třetině udělal pan režisér z hlavních hrdinek nepochopitelně akční figurky ve stylu Lary Croft, se mi opravdu nelíbilo. Pád do tmy má přesto několik silných momentů a ta atmosféra mě naprosto pohltila. ()

Xmilden

Nesouhlasím jednoznačně s názory že se jedná o slabý horor nebo kravinu. Je to stále ještě nedoceněný survivol gore podívaná, kdy hlavně v první polovině režisér ukázkově buduje napětí. Přece jen těžko si představit že člověk někde lozí dírama dost hluboko pod zemí, téměř bez světla a šance dostat se na povrch začíná být povážlivě mizivá. Dost se mi líbil i přerod hlavní hrdinky v nekompromisní a odhodlanou bojovnici. Konec nechť si každý pobere sám. PS: Ještě při druhém sledování jsem se několikrát dost lekl. Tímto pozdravuju uživatele Rentona, který má narozdíl ode mě nervy jako špagáty:) ()

FlyBoy

Klaustrofobická a zároveň i akustická rozprava nad strachom z nepoznaného. Šikovne budovaná, náhle v doslovnosti utopená, ale áno-takmer nadpriemerná... ()

oli.G

Skôr než husté peklo v temných a úzkych priestoroch jaskyne ma bavila atmosféra, ktorá vo filme vládla pred zostupom - nehoda a jej stopy na psychike hlavnej hrdinky. Tam dolu je to už "len" "obyčajný" survival, aj keď samozrejme špičkový. A iný záver by som privítal s otvorenou náručou. To však nič nemení na tom, že hrôza pod zemou je nakrútená výborne a príšery naozaj naháňajú strach, čo je v dnešnej dobe asi tak ojedinelé, ako nepreskúmaná jaskyňa. PÁD DO TMY sa nás snaží presvedčiť, že horrory na tom v súčasnosti vôbec nie sú tak zle. A ja som mu na chvíľu aj uveril. ()

-bad-mad-wolf-

Krásná ukázka toho, jak prakticky z ničeho udělat bombu a ještě s ní třísknout diváka po čumáku. Pád do tmy nepřínáší nic nového, neboří ultimátně standarty a ani se o nic takového nesnaží. Jedinečný je však ve svém přístupu, který těží maximum z absolutní přirozenosti. V jeskyni je tma, že? Správně. Takže žádné nasvícené pozadí, žádné tmavé filtry, žádné tlumené osvětlení. Vidíme buď to, co vidí světla našich hrdinek, nebo nevidíme nic. Máme vytvářet falešné naděje, drasticky natahovat úmrtí postav a podobně? Ne. Potvory drásají psychiku i dámské tělesné schránky na kusy a životy ubejvaj. V jeskyních, zvláště v těch neprozkoumaných, je nebezpečno, že? Ano, zlomené kosti nejsou vyjímkou. Vypjaté situace přinášejí vypjaté psychologické stavy a řešení, není tomu tak? Ano, ano, ano. Pád do tmy převelice šikovně představí několik brutálních, přímých a vypjatých momentů, kdy jsou příšery v pozadí a válčí mezi sebou jen vyhrocené nervy holčin. A taky je pravda, že je lepší jedna pořádná lekačka, než deset laciných, no ne? Tvůrci to se šokingem rozhodně umí. Parádní věc. ()

Phobia

Vidět "Pád do tmy" ve svém juvenilním období speleoložky-amatérky, co s bratrancem prolezla každou mizerně zabezpečenou jeskyni, štolu, kanál či alespoň trochu mělkou lochnu v zemi, dost možná by mě do tmavých, stísněných prostor nikdo nedostal ani pod pohrůžkou vyvolání k tabuli v hodině matematiky nebo nutnosti předvést v tělocviku výmyk (já jsem tu těžkou prdel prostě nikdy nebyla schopná nad hrazdu dostat:-)). S odstupem času se podivuji, že jsme my blbí, zoufale nevybavení puberťáci nikde neuvázli, nespadli, nevzal nás žádný šutr přes kokos, netopýr nás nenakazil vzteklinou... dodatečně k seznamu možných nebezpečí v útrobách země přidávám různé krvelačné hnusy a slizké jeskyňky, co se tam dle informací od filmařů pinoží a hledají, do čeho kousnout. Příjemný, klaustrofobický horůrek, který by si dost možná vystačil i s úplně přirozenými strachy a vzájemně vyhrocenými vztahy, "tamti" mohli zůstat jen neodhalenými stíny v pozadí. 77% ()

Gimp

Skoro jako ineraktivni filmecky z FEARu... Fakt hodne moc dobre, jen lituji, ze jsem si precetl obsah pred tim nez jsem to skoukl :-/ Priste si radeji vylen na "Ameriku" odpustim... Chvilemi jsem sral strachy... A to i v prvni nekrvave polovine... ()

Molly

No, čistých sto procent to není (například za závěrečnou proměnu uťápnuté hlavní hrdinky v Sarah Mstitelku by scénárista zasloužil vytahat za uši), ale nemůžu dát míň, už proto, že jsem dlouho u hororu neměla takový bobky:-) Prostředí jeskyně je správně klaustrofobní, lekačky spolehlivě fungují a po celou dobu panuje ve filmu zlověstná atmosféra a vám je jasné, že něco visí ve vzduchu, respektive číhá v jeskyni. A jen tak mimochodem, návštěvu všech temných zákoutí odkládám na neurčito:-) ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

14.05.2012

U filmu The Last Voyage of the Demeter je situace taková, že v jeho realizaci uvěříme až u závěrečných titulků hotového filmu v kině. Bragi Schut (Hon na čarodějnice) napsal scénář už před deseti… (více)