9. rota

9. rota

9th Company

Válečný / Akční / Drama / Historický

Rusko / Finsko / Ukrajina, 2005, 130 min

Ruská kinematografie se, jak se zdá, opravdu hodně zlepšila. Film s perfektním příběhem, sympatickými herci, pořádnou akcí a výbornými efekty. Snímek si na nic nehraje a události podává tak věrohodně, jak jen může. Když se nad tím člověk zamyslí, začne si uvědomovat, že ač některří mohou považovat sovětské vojáky za okupanty, jiní za hrdiny, nikdo jim nemůže upřít to, že to byli zřejmě nejodhodlanější vojáci za posledních pár set let. I když je začátek trochu zdlouhavější, stejně filmu tu hvězdičku neseberu(27.8.2012)

Na "Ruský" film docela překvapení.... Nic extra, ale ani nic moc :)(29.10.2012)

Film je celkem hezky natočený a má děj. Nicméně mi v něm chybí spádovost. Samozřejmě se nudit nebudete, ale v některých pasážích jsem přemýšlel, zda se nemrknu po TV programu. Vzhledem ke způsobu natáčení a děje dávám ale ****(6.12.2012)

Jsem rád , že vznikl pořádný ekvivalent k americkým válečným filmům, nic méně ruská tvůrčí ruka je z toho cítit na sto honů. Bojové scény při obraně kóty jsou však úžasně, až precizně vyvedeny. Celkový dojem by mohl být větší, kdyby afgánští povstalci při útoku na kótu, nešli procházkovým tempem a nenechávali se zabíjet bez jakékoliv strategie.(15.12.2012)

Úvodní hodina z výcvikového tábora mi připomněla četbu Heinleinovy Hvězdné pěchoty. O nic méně působivý je i zbytek. Ruská syrovina v armádním balení. Musím někde sehnat to jejich epesní modrobíle pruhované triko.(27.12.2012)

Ruské válečné filmy většinou nedokážu vystát. Tady jsem si to ze začátku taky myslel, ale nakonec jsem vydržel a dobře jsem udělal. Schéma je klasické: nástup, výcvik, drsnej komandant, poznávání jednotlivých týpků, nějakej ten chlast&fet, nástup do akce, jatka. Takže jedeme podle šablony. Ale o Sovětech v Afghanistánu jsem toho ještě moc neviděl. Už za téma má u mě tenhle film velké plus. Navíc musím říct, že druhá půlka fakt nedovolí člověku vydechnout. Nehledě na to, že hrdinové jsou celkem smrtelní a když to dostanou, tak prostě umřou a hotovo. A umřou skoro všichni. P.S. Slovo Haram si píšu do slovníčku, mohlo by se někdy hodit.(24.1.2013)

Opravdu hodně povedenej film. Člověk čeká, že rusové neumí udělat hodně dobrej válečnej film a pak uvidí 9.rotu. S obdivem potom hltá každou chvilku. Neni to nic přemrštěnýho, nic přeumělkovanýho a má to grády. Od všeho tam je trochu a je jen na zamyšlení, jaký to tam tenkrát muselo bejt. Určitě bych rád poděkoval za natočení tohohle filmu a můžu říct, že ani po desátý mě nenudil. Za mě 4* a DOPORUČUJU(5.2.2013)

Od filmu 9. rota som trochu viac očakával,ako nám ponúkol Fjodor Bondarčuk.Prvá hodina bola dosť nudná-kedže ten výcvik bol veľmi rozťahaný a bolo tu množstvo dialógov,ktoré doslova nudili.Druhá polovica,už bola lepšia,kde vojenské scénky boli,,cool’’.Ale,ako celok ma film ničím nezaujal-kedže som čakal,úplne niečo iné.Myslel som,že sa tu dozvie viac o tejto vojne-ale hlavne,prečo túto vojnu RUSI nedokázali vyhrať.(určite to bolo spôsobené,aj stým,,špiritusom’’čo vkuse slopaly).U mňa je to iba mierne nadpriemerný vojenský film.HOD:65%.Chcelo by to lepšie spracovanie.PS://Vojaci blahoželám vám k prideleniu slávnej a neporaziteľnej 9 roty,,hurá,hurá,hurá’’//.(28.8.2013)

Tenhle film mě naprosto ohromil. To jak na mě zapůsobil se nedá slovy popsat, zkrátka 5 z 5. PS: Praporčík Digala se stal v naší rodině legendární postavou a zařadil se po bok Mike Gauchera, seržanta Augagneura, Johny a Charlieho Ferpa, poručíka Bullita a dalších legendárních postav.(30.9.2013)

• ariari

zárez, či nárez...tu neskutočne chýba obraz pravdy, čo zas demagogicky pôsobí na stádo. Rusi kedysi nedávno zlikvidovali túto časť sveta ...a podpobne ako Japončíci v Nankine sa posnažili o ruskú dumku, elegantne sa vyhli téme, že konflikt žiadny nebol, oni si tam jednoducho vtrhli a keď túto obrovskú krajinu spustošili , odplachtili a potichu stvorili ako odvetný akt TALibanských teroristov . Tí potom ďalej pokračovali a pokračujú v masakroch... tak nedokážem hodnotiť "umenie" tohto filmu .(12.2.2014)

Prvá polovica výcviková, druhá bojová. Obidve sú výborné, Bondarchukova réžia je výborná, kľudne sa môže rovnať s tým lepším, čo v Hollywoode za posledné roky vzniklo. Trošku mi vadili spomalené zábery tie mi už vadia všade, ale nie je ich veľa. Akčné scény sú výborné, tým niet čo vytýkať a môžme rusom iba zaželať,aby sa im takých vojnových filmov podarilo natočiť čo najviac . Celkovo najlepší vojensky film aký som kedy videl. spokojnosť 100%(15.2.2014)

Jo dobrý to je jenom trochu škoda ,že těch rusáků tam nechcíplo víc-tak snad na Ukrajině.(11.4.2014)

Jeden z nejlepších válečných filmů co jsem kdy viděl, kdo by to byl řekl že Rusko dokáže natočit takovýto parádní film plný akce. Od první minuty jsem se do toho zakousl a až do konce se nepustil.(26.4.2014)

Když jde o válečný film, tak oni ty Ivanové vážně umí. Válek vedli hodně takže mají kde čerpat. Zde Afganiskán.(19.10.2014)

Filmy tohoto typu mám rád proto, že ukazují válku v jejích pravých světlech a připomínají tak všem její nesmyslnost a samozřejmě, že to nemá nic společného se skutečnou válkou. Film je spíše natočen jako zábavná tvář skutečného děje. Děj se dělí na dvě části, výcviková a nesmí chybět ani válečná, no .. každý fanoušek si jistě "vybere". Atmosféra je na některých místech zanedbatelná, avšak místy až děsivě skutečná. Herecké výkony se zajímavě celkově liší od jiných ruských trháků. Za mne 95%(14.12.2014)

• KorenGeorge

Když trénují Rusové, trénují nejtvrději. Když bojují Rusové, bojují nejstatečněji. Když milují Rusové svou zem, milují ji víc než jiní svou zem. Jediné, co mi z filmu na dlouhou dobu utkvělo v paměti, je důstojník, kterého do boje nepustí, jak pláče v poli vlčích máků, a americký nepřítel v afgánských řadách v slunečních brýlích připomínající beatnického Ramba. Těmhle kýčovinám se prostě nevyhne snad žádný ruský film. A ještě si pamatuji, že až zas taková hrůza to nebyla.(26.9.2016)

Celkem zajímavý ruský válečný film odehrávající se v Afganistánu, ale nejvíc si budu pamatovat asi ten celkem odvážný grupáč s tou ošklivkou.(24.1.2017)

Asi by mě nemělo zajímat, co tam tehdy ti Sověti pohledávali, že? Tady se hodnotí filmy, jasně. V tomhle případě válečnej. Ne, nebyl vůbec špatnej. Naopak. Byl vážně dobrej. Zajímavej. Autentickej, byť pravděpodobně značně přikrášlenej. Sofistiikovaní sovětští vojáci. Proškolení ve vojenské technice, bojových dovednostech, poučení o národních a náboženských odlišnostech. Kamarádi, hrdinové, silné příběhy bez šťastných konců. Fandit se dalo jen jedné straně konfliktu. Přesto jsem se nemohl neptat: Co tam tehdy ti Sověti pohledávali?(5.9.2017)

Vynikajici rusky film o pratelstvi. Na rozdil od Nocni hlidky se tu forma podrizuje obsahu a nesnazi se ho za kazdou cenu prebit. Je tu nekolik patetickych momentu, ale kdyz se clovek kouka na rusky valecny film, je temer povinost neco takoveho cekat. Jsou tu ale i emotivne vyvazene sceny, z nichz ta nejsilnejsi je sestreleni letadla s mazaky vracejicimi se z valky. Jen nechapu jak si cesti distributori mohli vybrat takovy kyc jakym je Prvni po bohu a Devatou rotu opomenout.(30.3.2006)

Pro mne blesk z čistého nebe. I když film prakticky vykrádá každý druhý úspěšný válečný snímek, přeci nabízí parádní a syrovou atmosféru. O to víc mne mrzí, když sleduji závěrečný boj, který neuvěřitelně graduje, a v tom se přeživší rozhodnou vylézt z děr a zaženou mudžahedíny zpět do hor. Nebýt této scény a místo toho ponechat jen vrtulníkovou výpomoc, jsem nadmíru spokojen :-)(17.7.2008)