V jedné chaloupce žila maminka (J. Bohdalová), tatínek (J. Somr) a Honza (P. Nárožný), který se celý svůj život jen válel na peci. Jednou se otec dozvěděl, že drak Kvadrát chce, aby mu všichni králové poslali své dcery, aby si je mohl vzít za manželky. A protože se Honzův tatínek přece také jmenuje Král – poslal syna k drakovi, aby se za něj „provdal“. Na cestě se Honza potkává s bytostmi z pohádek, kterým pomůže a ony pak, jak už to bývá, na oplátku pomohou jemu, když se pustí do boje s drakem Kvadrátem, který vězní ve sluji čtyři princezny… (Česká televize)

blackrain

Hodně zábavná pohádka s pěknými písničkami. Herci se museli opravdu vyřádit, protože co tady přédváděli, to se v jiných pohádkách hned tak nevidí. Už jenom samotný Honza je hodně komická figurka, ale byl charakter. Všem pomohl a draka Kvadráta přemohl a to se s ním musel utkat v nelehkých úkolech. Poslední mě vážně dostal. Honza závodil s drakem ve Formuli 1 a všechno jim to komentoval sportovní komentátor Robert Bakalář. ()

rakovnik

Moderní pohádka, kterou přes plejádu výborných herců a Obejdy sráží příliš nelogický děj a ubohá studiová výprava. Několik vtipů a nápadů potěšilo (Červená Karkulka, vysavač), ale výsledný dojem nezachránilo. ()

Martrix

Mazec. Studiová pohádka, kde se tvůrci opravdu vyřádili. Pokud jste schopni vnímat tu nadsázku, pobavíte se mnohem víc, než děti. Byť to působí jako ptákovina, je to chytré a vtipné. ()

Šimpy

Výborná pohádka. Vtipná se skvělým P. Nárožným. A drak s Krampolovým hlasem? Unesl tři princezny, má tři hlavy, takže asi bude mít všechno třikrát, že? A to není celou dobu v záběru.:-) ()

Radiq

Nesnášim pohádky, ale protože v tomhle hraje Nárožnej, tak tomu se nedalo odolat. A taky že to stálo za to. Je to jak pro děcka, tak pro zasmání. Obzvlášť tam exceluje ten Nárožnej, jehož hlášky a hlavně Honza v jeho podání jsou neodolatelné. Nebo ty dvojsmysly, chch: "Kvadrát si nás vzal za ženy všechny 4, protože má 4 hlavy a vůbec všechno má 4x." ()

otík

Dostat do pohádky jména osob jako Bajaja, Banene a Banejo, Brebenda, Treperenda, Obejda, jména království Saab a Volvo, či jméno bitvy u Kanystru - tak to chce buď geniálního nebo šíleného scénáristu. A musí se nechat, že taková pohádka v pohádkce - to se jen tak nevidí a málokdy se podaří něco tak kvalitně šíleného natočit. Každá scéna s Nárožným je plná hlášek, je parádně vtipná, scény bez něj už přeci jen postrádají toho šíleně vtipného ducha, ale to nic nemění na tom, že tato pohádka je výbornou netradiční pohádkou, vtipnou zábavou a hlavně dospělí si jí budou užívat. Škoda jen pár těch prázdných a trošku nudnějších pasáží. Ale jinak opravdu paráda. Hudba: Jaroslav Uhlíř ()

Mrkvič

Absolutně nejlepší česká pohádka!!! Jedna absurdita za druhou. Vtipné písničky. Česká herecká elita. Ale hlavně to moderní pojetí, které je na tom všem to nejlepší. Souboj hloupého Honzy s drakem. Při plaveckém závodě mu pomůže vodník... Potom závody formulí, mile přenášené radiem nebo televizí. A nakonec vzdušný souboj, kdy Honzovi zase pomůže čarodějnice a pučí mu svůj létající vysavač. Možná si některé věci už tak dobře nepamatuju, takže hned jak to v telce pojede znovu, zkouknu to, a to doporučuju naprosto všem. ()

pytlik...

Pár poznámek: 1. záhada plešatění konečně odhalena, důvodem je tření hlavy při spánku o zeď či o jinou hmotu. To také vysvětluje, proč jsou nejplešatějším národem Skotové (viz Connery) - dlouhé postele stojí víc než krátké 2. patrně první pohádka na světě, ve které zaznělo slovo "akvaplejning" a to dokonce na suchu 3. Andrlovou neměli odčarovávat, slušelo jí to víc jako Ježikůži, kdy (zdálky a v mlze!!!!) připomínala Siouxsie 4. Nárožný prozradil tajemství, jak dosáhnout dokonalé fyzické kondice (unesl dokonce dva koně najednou!) - válet se celý život na peci - jdu do toho a příští tour de france je moje 5. nejdřív jsem se na tvůrce pohádky zlobil, proč divák pouze slyší drakův hlas, ale nikdy ho nevidí - myslel jsem, že je to kvůli šetření nákladů, ale pak mi docvaklo, že to je skutečně kvůli šetření nákladů... na odškodnění rodičům, jejichž děti by před obrazovkami zkameněly (samozřejmě, někteří rodičové by naopak toto přivítali, kámen nezlobí, zvládne perfektně několik povelů, zejména "lehni", kromě občasného omytí a odstranění mechu nevyžaduje žádnou péči) 6. drak měl sice čtyři hlavy, a údajně čtyřikrát i všechno ostatní, ale v pohádce zazněl pouze jeden, Krampolův hlas - ostatní tři hlavy asi byly těžcí introverti ()

ravalah

Dneska jsem tuhle pohadku videl poprve v zivote a ej mi lito, ze jsem ji nevidel driv. Paradni zabava. Drak ma ctyri hlavy. A to neni vsechno co ma ctyrikrat :D ()

PollyJean

to byla skutečně tak strašná pohádka, až byla dobrá. Petr Nárožný kraluje a Jitka Molavcová si ho nenechá uniknout. ()

giovanni3

Nevím jak to hodnotit... Chvílemi sype Nárožný z rukávu jednu hlášku za druhou a v kontrastu s tím závodí s drakem na komunistickém vysavači, pak s ním závodí v F1 po boku Mensela, Senny a kdo ví koho ještě + trapné písničky... Do toho obrovská koncentrace známých herců a hereček, ale zase na stranu druhou strašné zatahování ,,moderna,, do pohádky.. Prostě jsou tu skvělé věci co velmi pobaví a pak kupa trapnosti... Silnější 2z5 ()

keoma26

"jsme chudí jako kostelní myš ... a ještě hůř, i ta kostelní myš si sem tam něco nakrade, ale my jsme ke všemu poctiví - poctiví? tak to já si jdu zase lehnout":-)) a homosexuální podtón celé Honzovy mise (včetně růžové světnice) už jen dobarvuje politickou podvratnost celé pohádky;-) "drak Kvadrát má 4 ženy ... on má vlastně všechno 4krát";-) ()

EKLEKTIK

"Kdo na mě jen jedním okem pohlédne, dosmrti veselý nebude. Kdo na mě oběma očima pohledí, tak na místě zkamení." Citát z pohádky, který je pro ní doslova výstižný. ()

duddek

Asi jediná československá hudební televizní pohádka 80. let, ke které prakticky nemám výhrady. A to jsem ji objevil až teď za dospěla. Vtipná a naprosto neodhadnutelná (tak např. drak, aby se pomstil vodníkovi, přičaruje perníkové chaloupce kuří nožky). A i písničky Uhlíře se Svěrákem se povedly, zvlášť "Skálo, skálo" se proslavila. | Vodník: "Já ti pomůžu nasadit baťoh..." Honza: "No, ale to není moc velká odměna, co? Tak mi něco dej, ne?" :)) ()