NEXT je adaptací povídky Golden Man od jednoho z největších velikánů světové sci-fi literatury P.K. Dicka. Cris Johnston (N. Cage) je obdařen schopností vidět do budoucnosti a také určovat správný tok budoucího času. Novodobý mesiáš, který musí spasit lidstvo a především svou rodinu. Někdy to ale osud zařídí tak, že si musíte vybrat jedno, nebo druhé... Možná ale existuje ještě nějaká DALŠÍ... možnost. Každému, kdo si přečte jména tvůrců, musí být jasné, že nás letos na jaře čeká dokonalá akční podívaná se sílou bomby hromadného ničení. (oficiální text distributora)

sniper18

Je to nadpriemerný mierne sci-fi ladený akčný film s Nicolasom Cageom v hlavnej úlohe. Má dosť dobrý príbeh o mužovi, ktorý dokáže vidieť dve minúty dopredu, vďaka čomu dokáže ovplyvňovať svoju budúcnosť tým, že si vyberie tú najlepšiu variantu. Chce si žiť len svoj relatívne obyčajný život, pričom čaká na svoju osudovú lásku, lenže čoskoro sa chystá mimoriadne ničivý teroristický útok a tak vytrvalá agentka ho chce na svoju stranu za každú cenu, aby ho pomohol zastaviť. Spracovanie nie je zlé, ale určite sa to dalo podať aj lepšie. Na jednej strane oceňujem, že sa na to dá po celý čas bez problémov pozerať, tempo je svižné a pár sekvencií je dosť zaujímavých a tak si to bez výraznejších hluchých miest väčšinu času udržuje aspoň tú čiastočne nadpriemernú úroveň. Ale zároveň to celé pôsobí tak úplne povrchne, chcelo by to o niečo inteligentnejšie prevedenie, romantická línia je prakticky zbytočná a ten na prvý pohľad zásadný dejový prvok, zabránenie teroristickému útoku je zatlačený úplne do úzadia a tak je film v prvom rade o hlavnom hrdinovi, po ktorom ide agentka. Akcie je tu dosť a je aj celkom vydarená. Určite musím pochváliť jej výraznú rozmanitosť, pričom zaujímavé sú nielen sekvencie, v ktorých ide aj o život, ale aj úplné maličkosti a ani vizuálne nie sú najhoršie, teda až na niektoré triky, len ma trochu sklamal nejednotný štýl zobrazovania danej vlastnosti videnia do budúcnosti, prakticky stále je to zobrazené inak. Najviac sa mi páči finále v prístave, kde je skutočne radosť pozerať na prácu zásahovej jednotky s takouto výraznou pomocou alebo úvod v kasíne. Herecké obsadenie je na tom dobre, Nicolas Cage mi tu vyhovuje, teda aspoň mimo romantiky, sadla mi aj Julianne Moore v úlohe agentky, ani Jessica Biel nie je zlá, len to chcelo výraznejších záporákov. Réžia a technická stránka sú v rámci obyčajných komerčných oddychoviek na slušnej úrovni, len tie efekty nemuseli byť miestami až tak moc digitálne. Takže určite to mohlo byť aj omnoho lepšie, ale aj tak je Next aspoň svižná zábava na jedno, dve pozretia. 64% ()

mysicka

hehe.. a to bylo jako co?? když jsem se na konci filmu ocitla opět v půlce, tak jediný, na co jsem myslela bylo "proboha.. podruhý už néééééééééé"...:) ()

zelvopyr

Zas mi vadil ten tupý neherec s psíma očima a vlasovou kreací v hlavní roli.... S kýmkoli jiným by to bylo lepší... Nicméně, dvě hvězdičky dolů za ubohost závěru. ()

3DD!3

Dívá se na to poměrně dobře. NEXT sice postrádá jakékoliv napětí (tady alespoň já ho v něm neviděl), má dost rozporuplné triky a Nicolas Cage má hrozný účes (ale zvyknete si:). Hodně velká podpásovka je ale konec, který sice na jedné straně bude těžko někdo očekávat (to je ta dobrá stránka), ale na té druhé je značně divácky neuspokojující. Tamahori by se měl vrátit z přetechnizovaných šíleností zpět ke kořenům ala NA OSTŘÍ NOŽE, protože mu to v přírodě prostě jde líp. Ale co, dívat se na to v pohodě dá, Cage je tu celkem sympaťák (až si zvyknete na ty vlasy) a Jessica Biel je tady kočka jako vždycky. ()

Le_Chuck

Dickovina a pre potreby publika notne zbastardená. Tamahori si proste natočil ďalšieho sci-fi Bonda minimálne čo do veľkosti potenciálnej hrozby a neváhal pritom (okrem spomínanej mutácie predlohy) nasadiť Cagovi Hanksov tragický preliv z Da Vinciho Kódu. Škoda absentujúceho anithrdinu, škoda otravne poetických dialógov, škoda tej horúcej ihly. Potenciál na seriózne akčné sci-fi tu bol, len škoda, že film vo výsledku divákovi nedá ani o kúsok viac, ako dal trajler. 50% škoda. ()

Kaka

Možná by to nemuselo být zase tak špatné, nebýt špatného Tamahoriho. Tenhle chlapík totiž patří skutečně k těm nejlepším výkvětům na režisérské stoličce. A koho o tom nepřesvědčilo Next, tak XXX už muselo. Neuvěřitelně špatnými vizuálními efekty počínaje, naprosto dementním závěrečným dějovým zvratem konče. Chyb je v jeho nejnovějším kousku věru nezpočet a ono zmiňované finále dává filmu pomyslnou korunu hlouposti, protože si naprosto protiřečí s celým vyzněním a charakterizací hlavního hrdiny a jeho napřirozené schopnosti. Stejně tak interesantně je podán charakter Jessicy Biel, které stačí dvě minuty v restauraci a hned je to láska na celý život. Zkrátka diváka po celý čas čekají samé kvalitní věci. ()

Spiker01

Nicolas Cage je můj nejoblíbenější herec a ať si řiká kdo chce, co chce, tak hlavní myšlenka Next je prostě libová. Rozdělování Johnsonovy osobnosti v rámci náhledu do budoucnosti je ztvárněno tak poutavě, že logické zádrhely téhle schopnosti hravě odpustíte. Zbytek už je jenom obyčejná detektivka...70% ()

Lavran

Hurá, další průměrný biják Lee Tamahoriho, který se může pochlubit vážně zpodělanými triky a hárošovitým Nicholasem Cagem trpícím chronickým anachronismem (heh:)). Trochu mě zamrzelo, že v průběhu celého filmu není vůbec nic řečeno o těch sympatických teroristech, kteří na výsostním území USA hazardují s ukradenou jadernou hlavicí (když jí dokáže ukradnout taková tlupa podivínů, pro bych to nesvedl já) a tím pádem i s budoucností několika milionů tvrdě pracujících lidí. Podle brebentění to byli zřejmě Frantíci (vyloučit nemohu ani Belgičany, lichnštejnské kolonisty nebo Divadelní společnost od Matky Boží), o to víc mi nejde do hlavy jakou měli ke svému odpornému činu motivaci. Ví to vůbec někdo? Dobře, odpovím si sám. Nejpravděpodobnější důvod k odpálení bomby hromadného ničení na věřejném prostranství bych viděl v nemilosrdné expanzi Burger Kingu, předabovávání francouzských filmů, v Ratatouille a v Davidu Lynchovi. Jak to je ve skutečnosti se zřejmě nikdy nedozvím, neboť Pravda je někdě v hlavovém trezoru Lee Tamahoriho - a tam se naštěstí nechystám. ()

akisha

Ten nápad nebyl až zas tak špatnej, ale kdyby ho někdo líp ošéfoval, aby nakonec nevyzněl tak neuvěřitelně ujetě a v tónu příběhu taky dost dementně. Začala jsem soucítit s Cagem, kterej si čas od času vzpomene, že býval (zřejmě) dobrým hercem, ale totálně se ubíjí v šílenostech typu Next a... téměř vše ostatní. Julianne Moore je zde až extrémně nesympatická. Jessica Biel naštěstí sympatičtější, Peter Falk se tu jen tak zmateně mihne, teroristi jsou matní až neexistující (zřejmě protože se tam vlastně skoro nevyskytujou), příběh překvapivě i málo akční, protože se převážná jeho většina odehrává v jakýsi škole pro chudý a dále pak v chatce. No a ta pointa, vážení, to je jako plesknutí do ksichtu mokrým ručníkem. Tohle se prostě od začátku mělo pojmout jako odlehčenější komedie, ve který by se dalo líp využít Nicovy... ehm... "superschopnosti" a nemuselo to bejt tak špatný. Slabší 3*. ()

Falko

Slusna akcna zabava s nametom, ktory mam normalne rad a mohol by som ho porovnavat s omnoho lepsimi filmami. Schopnost vidiet do buducnosti na 2 minuty dopredu a tym padom i schopnost zmenit buducnost ma bavi tak, ako aj vo filmoch FREKVENCIA (2000) alebo NAVRAT DO BUDUCNOSTI (1985). Avsak v tomto filme nieco nefungovalo. Tazko povedat, akosi nemastne-neslane, proste nieco mi tam chybalo alebo to bolo trosku odflaknute na to, aby som mu mohol dat aspon 4 hviezdicky. Uvidim po dalsom pozreti, mozno niekedy v buducnosti prehodnotim svoje hodnotenie... 16.03.2009 ____ Nicolas Cage - (Cris Johnson) +++ Julianne Moore - (Callie Ferris) +++ Jessica Biel - (Liz Cooper) +++ Thomas Kretschmann - (Pán Smith) +++ Peter Falk - (Irv) +++ Produkcia: Nicolas Cage +++ Hudba: Mark Isham +++ ()

castor

Musím uznat, že úvodní půlhodinka mě 1) relativně nadchla 2) příjemně naladila. Od příchodu zvláštních agentů na scénu jsem ale cítil jen rozlaďující elementy, korunované atomovým poplachem. Z dosud zamilovaného snílka (Cage s permanentně útrpným výrazem) se stává neohrožený dobrodruh, který pro svoji lásku (Jessice Biel to zase jednou proklatě sluší a dokonce i má co hrát) obětuje cokoliv. Lee Tamahori si u mě z části vyžehlil stupiditu á la xXx: Nová dimenze, od začátku nasazuje slušné tempo a solidně doklopýtá až k výsměšnému finále!! 50%. Next, please.. ()

viperblade

Mně se to líbilo. Mělo to vše: Napětí, akci, krásku, (tímto vzdávám hold Jessice). Rozhodně zajímavý nápad, z kterého vznikl super film. ()

ClintEastwood

Akční sci-fi je můj oblíbený žánr. Film má navíc zajímavou myšlenku, příjemnou stopáž a mihne se zde Peter Falk, takže u mě spokojenost. ()

Rex Mundi

Amíci sú vážne vadní. Berú ako úplnú samozrejmosť, keď nezávislá moderná baba (môže dnes byť v americkom filme hrdinka, ktorá nie je krásna, sebestačná a nevenuje sa chudobným deťom?) očakáva od chlapa, že bude spať v aute a on to sám urobí - namiesto aby sa podelili o dvojitú teplú posteľ... a na druhý deň ráno sa ho s priblblým úsmevom provokatívne spýta "What?", keď na ňu čumí, lebo je mokrá, zabalená iba v osuške... a o hodinu na to už majú po prvom sexe. WTF?! Zhovadilý národ a zhovadilý scenár. ()

MM_Ramone

Cris Johnson má vrodenú veľmi výnimočnú, zvláštnu schopnosť. Dokáže predvídať svoju vlastnú budúcnosť. Vie čo sa stane, skôr ako sa to stane. No vidí len udalosti, ktoré sa ho nejak bezprostredne týkajú a iba dve minúty dopredu. Moc zaujímavý námet na sci-fi snímok. Určite si skusím zohnať literárnu predlohu od P.K.Dicka. Tento film ma však nijak zvlášť neohúril. Dalo sa z toho vyždímať omnoho viacej ako len zopár nadupaných záberov. Scenár sa mi zdal akýsi nedotiahnutý, prázdny. Nicolas Cage odviedol očakávaný profesionálny výkon, Julianne Moore ako agentka FBI nič moc. Najviac ma potešila krásna Jessica Biel, ktorá svoju úlohu zvládla skvele. *** ()

Niktorius

Možná je to tím, že chtěli tvůrci vtáhnout diváka do pocitů hlavního hrdiny, nicméně po celou dobu jsem měl schopnost nahlížet do budoucnosti filmového děje - většinou tak o dvě minuty, chvílemi i více :-) Z trikových scén vyloženě čouhají jedničky a nuly a když k tomu připočteme nezajímavou (občas dokonce nepovedenou) kameru a ospalou režii, zjístíme že po vizuální stránce patří Next spíše do televizní produkce. "Šokující" závěr je scénaristickým úletem, protože nemá pro příběh naprosto žádný význam, rozhodně se nekoná žádná vše obracející pointa jako v Šestém smyslu. Next je tak nakonec vcelku pohodovým filmem, který si na DVD půjčí ti, jenž budou chtít zaštupovat devadesáti šesti minutovou díru ve svém denním plánu. Nic víc. P.S: Kdybych nebyl od přírody psavec a chtěl komentář odbýt co nejrychleji, určitě bych použil větičku, kterou připsala Maddona k věnování své nahrávky Like a Virgin Quentinu Tarantinovi (který tuto píseň rozebíral ve svém filmu Reservoir Dogs): "It's not about dick (Dick), it's about love." :-) ()

Spooner

Nuda, nuda a zase jednou nuda. Cage si připisuje už třetí blbost v řadě, i když je nutno uznat, že tady se aspoň snaží. S tímhle ale nic sám nezmůže, když Julianne Moore hrát neumí a s Jessicou Biel mu to nesluší. A Tamahori se taky moc nepřevdedl. Prostě další Cageův průser, ještě že ho jistí Lovci pokladů. ()

Wacoslav1

Zajímavá myšlenka to rozhodně. Nicméně domnívám se, že jí šlo i více rozvinout a navrch přidat ještě nějakou tu akci. To by se pak asi ovšem muselo jednat o velkofilm, který by svou délkou překročil dvě hodiny. Já sice nejsem příznivcem podobných spektáklů, ale v tomto případě by to opravdu nebylo vůbec na škodu, protože zde je celé to atraktivní téma poněkud naťuknuto a nedotaženo. Jak jsem uvedl myšlenka rozhodně dobrá, ale na víc hloubavý film to zpracování nestačí. Akční scény se mi líbili, ale zase akce je málo na to aby nějak výjimečně zaujala. Cage je pak ve své roli naprosto standartní a průměrný. Kretschmann jako záporák je vynikající, ale bohužel má jenom velmi omezený prostor takže ve výsledku z toho vychází tak nějak velmi průměrné akční sci-fi které, ale rozhodně mělo potenciál na to aby nabídlo mnohem víc. Naštěstí konec který staví všechno na hlavu je celkem zajímavý a kreativní a tak se domnívám, že se ten film dá bez problému shlédnout. Povídku jsem nečetl, takže nemůžu porovnávat, ale tohle nakonec celkem ušlo. Nemám s tím nějaký zásadní problém.55% ()

petero

Podobne ako pri Paychack i úvod Next je najzaujímavejší - zoznamovanie sa so schopnosťou Franka Cadillaca resp. Chrisa Johnsona a jeho 2 min. videním budúcnosti (iba keď sa jedná o jeho lásku vidí i o trošku viac a nevie prečo), je proste nechytitelným a nezraniteľným ... proste sledovať "čo dokáže" je zábava a i Jessica Biel mi tu nejako pripadala sympatickejšia... potom keď sa dá do kopy s FBI to stagnuje ale opäť je tu ten Dickovský koniec ... ktorý poriadne zarazí ... proste NEXT. ()

Kazatelova dcera a prostitut

Kazatelova dcera a prostitut