Španělsko na samém konci 18. století bylo sice ještě sebevědomým královstvím, myšlenky francouzské revoluce však už začaly pronikat i tam. A právě v té době se aragonský malíř Francisco José de Goya y Lucientes stal dvorním malířem španělského krále Karla III. a po jeho smrti i jeho nástupce Karla IV. Obrazy, které v té době namaloval, dodnes fascinují svou originalitou. Byl posledním mistrem tradičního malířství a prvním modernistou zároveň. Maloval portréty královské rodiny i dvorní šlechty, ale i nejbídnější život v chudých čtvrtích a hospodách. Jeho nemilosrdně pravdivé kresby, v nichž neskrýval nic z ošklivosti a surovosti světa, zůstaly dodnes uměleckým dokumentem doby. Španělská inkvizice, obávající se francouzského vlivu, obnovila v té době hanebné praktiky útrpného práva. Hledala nevinné oběti, aby demonstrovala svou sílu, a Goya to všechno maloval. Pozoroval události a lidské osudy krutých let a ve svém díle o nich zachoval svědectví... Nejnovější film Miloše Formana, na němž spolupracoval s proslulým francouzským scenáristou Jean-Claudem Carriérem, není ani Goyovým životopisem, ani pouze o Goyovi. Ačkoliv byl Formanův film produkčně náročný a nákladný, přesto je vlastně intimním příběhem několika lidských osudů. Příběhy Goyi, jeho mladičké múzy Inés a vlivného kněze svaté inkvizice Lorenza se však odehrávají v jednom z nejdramatičtějších období španělských dějin. Období natolik dramatickém a hořkém, že o něm sami Španělé ještě nenatočili jediný film! Herci, kteří se na tomto projektu nerozlučné dvojice Miloš Forman-Saul Zaentz podíleli, jsou jako vždy vynikající. Javier Bardem, překvapivě nikoliv v roli Goyi, ale kněze Lorenza, skvělá Natalie Portmanová v herecky náročné trojroli a švédský herec Stellan Skarsgard v roli Goyi natolik fascinující, jakoby Goya po dvou staletích znovu ožil. (Česká televize)

adams89

Není divu, že si Miloš Forman za minulého režimu takový film jako jsou Goyovy přízraky prostě dovolit nemohl. Inkvizice připomínající praktiky naši Státní bezpečnosti nebo Napoleonova okupace Španělska coby osmašedesátý rok u nás, to by asi přes cenzuru neprošlo. Kdo ale čekal líčení života slavného malíře, bude určitě zklamán. Divák se tu seznamuje spíše s osudy inkvizitora Lorenza a dívky Ines, a právě postava Goyi ustupuje kamsi do pozadí. Ale jako vždy Forman objevil opravdu znamenité herce. Musím hlavně vyzdvihnout výkon Natalie Portmanové. Ukázala tu, že má velký potenciál a má ještě toho hodně před sebou. První polovina filmu je výtečná! Najde se tu několik dost silných momentů a také i pár nečekaných scén, kdy se mi skutečně tajil dech. Mrzí mě, že druhou polovinu už budu spíše kritizovat než chválit. Že by mě nějak nudila, to určitě ne, ale z těch náhod a trapných klišé, které se ke konci stále a stále hromadily, jsem radost opravdu neměl! Určitě také nejsem sám, koho lehce zklamal konec - z očekávaného setkání titulní matky a dcery nebylo nic. Ve slabých chvílích ale film dokázala podržet skvělá Natalia a velice dobrá hudba, takže ve finále nepůsobí špatně. Hodně se mi líbilo, že se Forman nebál zapojit větší množství komparzistů, záběr kamery na blížící se anglické vojsko mluví za vše. Co říci závěrem? Nejlepší Formanův film to jistě není, nicméně milovníci dramat a historických filmů zklamáni nebudou.70% ()

dvopet

Nečekal jsem dalšího Amadea. Neočekával jsem že vše se bude točit jen kolem španělského malíře. Neměl jsem žádná očekávání a tudíž nejsem zklamán. Právě naopak. Nesrovnávám Goyovy přízraky s předchozími Formanovými veledíly to opravdu ne. Snad jen lze srovnání vidět s předchozím výletem do „historie“ a to opravdu podprůměrným Valmontem. Herecké obsazení a jednotlivé výkony jsou tu v ostatních komentářích proprány natolik důkladně že já už k tomu nemám sílu. Jako podstatné téma ve filmu vidím především pravdivé zobrazení církve, jejíž konání je po staletí stále stejné (stejně jako konání kakýchkoliv ostatních náboženství, která nutí ve shromažďování, konání bohoslužeb, a také politické systémy nevyjímaje.) Inkvizice pravda už není, neskutečné pokrytectví však zůstává. Dávám 5 hvězd z ryze subjektivního pohledu. Jak jinak, takto to funguje prakticky u všeho. Kdekdo se může ohánět tím jak moc je objektivní, ale není to pravda. Vždy jde pouze o subjektivní dojem. Vždy jde také o momentální rozpoložení. Ne příliš časo se podaří ať už divákovi či posluchačovi, když mluvíme v obecné rovině, naladit se na dílo ať už filmové či hudební. Mě se to u Goyových přízraků povedl a film v mém případě nesklouzl po chladné slupce nepřístupnosti. A proto hodnotím jak hodnotím, protože vě mě zanechal hluboký dopad. Řekl bych, že ale podobné pocity mělo celé osazenstvo kina, nikdo neodešel, všichni zůstali na svých místech dokud neskončily závěrečné titulky a nezatáhla se opona před plátnem. Což o něčem také svědčí. ()

Sfinkter

Standardní Formanův výkon v režisérské židli mne opět nijak nepřesvědčil, myslím si, že je Miloš už dávno za zenitem. Nicméně dobový výlet o dvě sta let zpět není nepříjemný a Portmanová mi nejdříve v roli poslušné dívky a v druhé polovině filmu neposlušné děvky opět učarovala a standardní Formanův výkon se stále v režisérské branži počítá mezi výkony nadprůměrné, proto i mé nadprůměrné hodnocení. ()

Mrkvič

Po historické stránce zajímavý. Hercům a příběhu se taky nedá nic vytknout. Co ale zamrzí, zvlášť když je to Formanův film, že po filmařské stránce je to příšerný. ()

andriy

Celkem mě zklamalo, že to v podstatě není film o Goyovi. Jinak je to ale velmi slušný film s temnou atmosférou. Jsem rád, že nežijeme v době inkvizice. Normálně bych dal 3 *, ale je to Forman a hraje tam Natálka a Bardem, takže výsledek je jasný. ()

st.verka

Film rozhodně stojí za shlédnutí. Kam až jsou schopni zajít ti, co mají tu moc rozhodovat o životech druhých ve jménu víry, politiky... Vede mě k zamyšlení, jak se věci nemění. ()

DaUr

Čekal jsem rozhodně více než lehce nevyrovnané a zmatené dílko, které postrádá záchytnou dějovou osu a nějaké opěrné body. Herci jsou sice kvalitní a atmosféra poutavá, ale to na nějaké zázračné hodnocení nestačí. ()

Mirokukii

Moc hezký historický film. Krutý a syrový. Film sledující osud jednoho malíře a jedné dívky, kterou namaloval. Na pozadí odehrávajících se dějin, které ať už jsou v tomhle filmu pojaty jakkoliv pravdivě. Ačkoli, přesně takhle si představuji církev. Příběh je tedy rozsáhlý, a neplyne vždy pozvolně. Slušela by asi větší stopáž. Ústřední herecké trio je báječné jako i tři tváře Natalie Portman. ()

Endyis

Na Formana poměrně tuctový film. Byl jsem od něj zvyklí trochu na něco jiného. Tady už to má semtam hluchá místa a i taková celkem stabilní stopáž necelých dvou hodin, zde působí poněkud zdlouhavě. 3* za dílko jako takové + 0,5 za vybraně zvolené téma a dobré herecké výkony... ()

BS

DVD mi leželo ve stole dlouhou dobu než sem se k němu odhodlal (částečně i díky negativním komentářům tady). Nakonec jsem byl ale příjemně překvapen a přes těch několik slabších momentů jsem film zhlédl a jsem rád za ten "špatný" konec... Natalie byla skvělá :) ()

terunka003

Kruté, pravdivé, nezkreslené, formanovské, tvrdé. Pan Forman jakoby poznamenaný Kladivem na čarodejnice, rozvíjí další činy inkvizicí a nelogických přístupů včetně hodnocení církve. To bezpráví, ta zlost na církev a na ty, jenž mají moc a využívají ji, ta beznadějnost, veškerá hrůza a strach, to vše z filmu silně sálalo. Byl dán příklad jednoho lidského osudu, který byl zmařen jen díky nelogičnosti inkvizice. Herecké obsazení bylo výborné. Snímek je to kvalitní, leč není pro všechny. ()

gjjm

Není to historický film (tj. není to ani fiktivní dokument ani přehlídka kostýmů jako ostatní historické filmy), jeví se to spíš jako takové drama o malíři, který náhodou reálně existoval. Docela zajímavé, má to jakousi atmosféru a většina scén je zajímavá (zvlášť ta poprava), herecké výkony jsou dobré (hlavně Skarsgard a Portmanová), celé mi to ale přijde zbytečně sentimentální a takové zamlžené. Nic moc. ()

LadyDevil

Jako všechny filmy ukazující období inkvizice je to šokující, krutý, zároveň ale jako všechny Formanovy filmy perfektně zpracovaný. Nejdokonalejší je postava Lorenza, jež se postupně mění podle běhu událostí - krásně zobrazuje lidskou bezcitnost, přelétavost a sobeckost...a potom je tu fascinující výkon Natalie Portman:-) Sice jsem čekala, že Goya bude mít větší roli, ale i tak se mi jeho postava v příběhu líbila..;-) ()

lennyd

Francisco Goya (Stellan Skarsgard), dvorní malíř španělského královského dvora, obdivovaný i zatracovaný, za svoje umění i za to, že nikdy neváhal namalovat pravdu (byť na jeho obrazech královna vypadá jak stará rašple). Když je ale uvězněna španělskou inkvizicí jeho hlavní modelka, krásná Inés (Natalie Portman), Goya nasadí všechny páky aby ji z vězení dostal. Neváhá požádat i svého přítele, jednoho z inkvizitorů Lorenza (Javier Bardem), netuše, že on stojí za jejím uvěznění... I když si myslím, že Miloš Forman patří k nejlepším režisérům současnosti, zmapování Goyova života bylo dle mého trochu šlápnutím vedle. Hlavním důvodem podle mne je, že na něco takového jeden film nestačí, a že byl ve Formanově díle vzat trochu z rychlíku (aby se stihl i trochu nezáživný konec). Na druhé straně Formanova režie bohatě stačí na vytvoření totálně depresivního snímku, který ukazuje osmnácté století v jeho syrovosti, bez jakýchkoliv příkras, a s výborným hereckým obsazením (Skarsgard, Portman, Bardem) film ani na moment nenudí. Takže asi tak.. ()

Lentia

Ve Spanelsku maji jiz po premiere tohoto filmu s nazvem Fantasmas de Goya. Herecky vykon Javiera Bardema byl strhujici. Natalie taky nebyla vubec spatna, v druhe polovimne filmu si s ni vizaziste opravdu pohrali. Film se mi libil, davam 4 ****, protoze jsou i filmy, kterym davam prednost. ()

Aven

Bohužel nudná záležitost, která má sice dobře hrající herce, ale ve výsledku vlastně ničím nenadchne. ()

Timak

škoda že to vlastně o Goyovi vůbec nebylo. Skutečně druhý Amadeus se nekonal. Ne že by mě pan Forman vyloženě zklamal, ale čekal jsem teda jinou podívanou... Natalie byla skvělá stejně jako Javier - zde trefil Forman do černého ... ()

PetrPan2

Většina recenzí jenž se mi do ruky dostala tento film spíše schazovala, že prý už Forman není co dřív... Nevím, to ať posoudí jiní, nicméně film je velmi dobrý, podpořený skvělými hereckými výkony, především Javiera Bardema, ale i dobrácký a lehce naivní Goya byl Skarsgardem zahrán velmi dobře.. Krásná Natalie Portman, kterou Forman nechává mučit inkvizicí aby z ní nakonec udělal šílenou, ohyzdnou babiznu a to vše podbarvené krásnou hudbou týpka co si řiká Varhan Orchestrovič Bauer.. nicméně skládat umí, o tom není sporu. ()

Master19

Moje výhrady jsou jednoduché - zavádějící název a na zobrazovanou dobu zběsilé tempo. Sám se divím, že to píšu, ale chtělo to delší stopáž. Přechody a mezníky jsou tvrdé až násilné, ale jinak je filmařská práce výborná. Ani příběh není špatný, až na trochu násilně šroubovanou postavu malíře Goyi. Forman ale rozhodně natočil lepší kousky. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Sejmi eso, Formane!

Sejmi eso, Formane!

14.07.2007

Goyovy přízraky ještě ani nebyly v kinech a už se nadšeně diskutovalo nad dalším filmem našeho nejznámějšího režiséra. Amarillo Slim měl být dalším biografickým snímkem ve filmografii… (více)