Španělsko na samém konci 18. století bylo sice ještě sebevědomým královstvím, myšlenky francouzské revoluce však už začaly pronikat i tam. A právě v té době se aragonský malíř Francisco José de Goya y Lucientes stal dvorním malířem španělského krále Karla III. a po jeho smrti i jeho nástupce Karla IV. Obrazy, které v té době namaloval, dodnes fascinují svou originalitou. Byl posledním mistrem tradičního malířství a prvním modernistou zároveň. Maloval portréty královské rodiny i dvorní šlechty, ale i nejbídnější život v chudých čtvrtích a hospodách. Jeho nemilosrdně pravdivé kresby, v nichž neskrýval nic z ošklivosti a surovosti světa, zůstaly dodnes uměleckým dokumentem doby. Španělská inkvizice, obávající se francouzského vlivu, obnovila v té době hanebné praktiky útrpného práva. Hledala nevinné oběti, aby demonstrovala svou sílu, a Goya to všechno maloval. Pozoroval události a lidské osudy krutých let a ve svém díle o nich zachoval svědectví... Nejnovější film Miloše Formana, na němž spolupracoval s proslulým francouzským scenáristou Jean-Claudem Carriérem, není ani Goyovým životopisem, ani pouze o Goyovi. Ačkoliv byl Formanův film produkčně náročný a nákladný, přesto je vlastně intimním příběhem několika lidských osudů. Příběhy Goyi, jeho mladičké múzy Inés a vlivného kněze svaté inkvizice Lorenza se však odehrávají v jednom z nejdramatičtějších období španělských dějin. Období natolik dramatickém a hořkém, že o něm sami Španělé ještě nenatočili jediný film! Herci, kteří se na tomto projektu nerozlučné dvojice Miloš Forman-Saul Zaentz podíleli, jsou jako vždy vynikající. Javier Bardem, překvapivě nikoliv v roli Goyi, ale kněze Lorenza, skvělá Natalie Portmanová v herecky náročné trojroli a švédský herec Stellan Skarsgard v roli Goyi natolik fascinující, jakoby Goya po dvou staletích znovu ožil. (Česká televize)

czejny

Co je to přízrak? Přízrak měl někdy snad každý z nás. Někdy bývá přízrak dobrý, jindy zase špatný. Formanovy přízraky jsou však velice průměrné. U podobných historických filmů je pro mě atmosféra stejně důležitá jako u malíře barvy a právě tyto barvy Miloš moc do obrazu svého nepřidal. Celé to působilo jako historický snímek z dob současných. Zpočátku děje byl šíp vystřelen mimo terč. S inkvizicí se to mohlo rozehrát lépe a hlavní zápletka mohla být aspoň důmyslněji propracována. Jako dobré přízraky se zjevily hlavní postavy, které opravdu svým výkonem zaujaly. Dlouho jsem váhal kolik hvězdiček dát, ale když mi nic moc film nedal, já také s hodnocením se nepředám. Výrazné + pro Varhana Orchestroviče, čím dál tím více mu přicházím na chuť. ()

Noviik

Něco takového tu ještě nebylo, to ostatně řekli Forman i Carriére. Film je to opravdu velmi kvalitní, herci ze sebe vyždímali to nejlepší co mohli, byla pohádka je sledovat. Režie taktéž skvělá, ale mohlo by se více rozvíjet. Dávám 8/10, něco málo se tomu vytknout přeci jenom dá. Javier Bardem je naprosto vynikající, opravdu zbožňuju jeho postavu, i když je záporná, tedy většinou. Natalie jako vždy skvělá. ()

3n3my

Film o luďoch, dobe a zvratoch, točiaci sa najmä okolo postavy slizkého Lorenza, ktorého stvárňuje výborný Javier Bardem. Formanovi sa podarilo vkusne vykresliť obdobie španielskej inkvizície a na mňa dýchala z filmu slušná atmosféra. Aj napriek nízkemu rozpočtu. ()

daEmoNickY odpad!

O Goyovi nic (jo melo me to napadnout podle jmena)............ spoiler .............. [rozpor] Ale pribeh o holce do ktere se zamiluje inkvizitor. Musi ji odsoudit. [obraceni] Pak se z inkvizitora stane potirac inkvizice. Divce vyplachli hlavu. [vyvrcholeni] Inkvizitor divkou pohrda. Prestoze ma dceru - slapku. [zvrat] Dcera se stane milkou revolucionare. Inkvizitor je (pred jejima ocima) popraven................. mit o par mozkovejch bunek vic tak tohle vysypu za 1 odpoledne taky ................. A to sem napsal bez toho abych na to mel skolu ;). ()

MJMilan

Drsný snímek od našeho nejúspěšnějšího režiséra pojednávající o někdejší době, kdy největší zlo páchala církev. Je fajn, že už je to za námi a že z církve má v dnešní době akorát každý srandu. Ve své podstatě mi v tomto snímku chyběl snad jen kloudnější závěr a vůbec myšlenka celého filmu byla tak trochu odsunuta na druhou kolej. ()

E=mc2

Maestro Forman. Musím povedať toto, aj majster tesár sa niekedy utne. Tento film má veľmi silné momenty. Avšak kolíše. Veľmi kolíše. Obzvlášť ako začne revolúcia a potom, je to veľmi rýchle a trošku televízne podané. Záver je však veľmi dobre podaný. Myšlienka Božích mlynov ktoré melú pomaly ale isto je silná. Najkrajší je však záver scéna na námestí a fenomenálny je záver ako Ines kráča za mrtvým Lorenzom a drží ho za ruku. Typický humor maestra Formana. Škoda že je to nevyvážené. Rukopis je však jedinečný. Je cítiť že sa vracia určitými scénami k Amadeovi.. ()

mr.filo

Vizuální forma je skoro dobrá, sdělovaná myšlenka je silná, ale období prezentace zaspal Forman o dvacet let. Smutné. ()

eisha3

Každý režisér má horší a lepší období, horší a lepší filmy. Goyovy přízraky jsou bohužel právě tím snímkem Miloše Formana, který je v porovnání s ostatními o něco horší. Nevím, zda je to historickým obdobím, v němž se příběh odehrává, samotným příběhem, nebo prostě jen špatnou konstelací hvězd. Ať je to však cokoli, moc se to nepovedlo. ()

dr.fish

Pan režisér naprosto neztratil nic ze své schopnosti natočit dobrý film. Vybral si téma, které je schopen prodat i doma ve Státech, což mu asi leželo dost na srdci. Hvězdné obsazení svědčí o tom, že pro něj chtějí nasadit krk herci světových jmen. Nicméně nejedná se o žádný velký biják, ale "jen" o velmi dobrou televizní inscenaci. Komorní drama na pozadí velkých událostí. Námět i vše ostatní je vybráno dobře, ale přesto mi to na Formana přišlo strašlivě neosobní. Prostě jsem se s nikým neztotožnil, byly mi osudy těch lidí poměrně fuk, a to se mi u režisérových filmů nikdy nestávalo. Možná si měl Forman vybrat něco z CK monarchie, bylo by to v domácím prostředí a líp by se mu to točilo. Z celého filmu mi přišlo zajímavé jen to historické pozadí příběhu, jinak nic moc. Navíc mne módní trendy moc neberou, takže to, že je v kurzu "dehonestace Církve svaté", která vystřídala léta kralující "připomínku holokaustu", mne nechává vcelku v klidu. 70% ()

Wallas

Výborně obsazený, se zajímavým námětem a dobrou hudbou. Natálka Portman by si zasloužila nějakou sošku za svou Inés, protože ač je u ní mučení ve filmech na denním pořádku, svou slabomyslnou a ztýranou Inés ztvárnila vyjímečně a dokonce jsem jí i věřil vlastní dceru. Další dva hlavní představitelé se nenechávají upozadit a předvádí velice solidní výkony. Tak co je pak tu v nepořádku? Především příběh - z nepříliš nápaditého scénáře by se dalo vytřískat daleko více. Po velkém úsilí nám tak pan Forman přinesl sice výborně obsazené a zahrané, nicméně úplně obyčejné historické drama. ()

Decker

Nemastne, neslane, ale pritom takovy herecky potencial! Formanovi se toto opravdu nepovedlo. Film je nudny, plitky a nezazivny. Ty tri hvezdicky jsou opravdu jen z povinnosti k Formanovi a za obcasne zablesky, ale bohuzel jsem docela zklaman. ()

hans500

I přes výborné herce (Bardem, Portman, Skarsgård) a dobrou režii je to bohužel pouze průměrný film (především scénář je velmi průměrný). ()

LeoH

Jsem zvědavý, jestli se bude v okolních komentářích zase přežvykovat povrchní klišé o tom, jak Forman v Americe točí pořád tentýž film o konfliktu výjimečné osobnosti s nechápajícím okolím. Goyovy přízraky si mě získávají právě tím, že v nich není přítomen žádný superhrdina stojící díky své genialitě nad vším a nad všemi, titulní Goya tu zastává vedlejší roli pozorovatele (režisérovo alter ego?) a skutečným hlavním hrdinou není ani on, ani žádná jiná postava (film se úplně obejde bez jednoznačných sympaťáků a o to pravdivěji působí), ale církevní i světská moc, která si chladně a brutálně pohrává s lidskými osudy. V tomhle smyslu jde snad o Formanův nejpolitičtější kousek, nejpřímočařejší vyjádření jeho světonázoru, čtu-li ho aspoň trochu správně. Teprve v druhé řadě je to portrét zajímavé doby v zajímavé zemi s mnoha paralelami k dnešku, s nádherně měkkou kamerou a suverénním tlumeným herectvím Javiera Bardema (zahrát bratra Lorenza jako oportunistickou svini by uměl každý, ale udělat ho jako člověka za všech okolností vášnivě věřícího své momentální pravdě, tomu říkám mistrovský výkon). Tak vysoko jako moje žena („kam se hrabe nějakej Mozart“) s hodnocením nepůjdu, jelikož jsem přece jen zůstal emočně málo zasažen, ale jinak jsem viděl silný, dospělý, netriviální biják, který mě dostal tam, kde mě nejspíš chtěl mít. ()

Remivsremi

Projekt který nás měl chytit za koule a třást s nimi po dobu 2 hodiny, aby jsme na konci řekli, paráda, skvělý film. Jenže film je slátanina na niž se nedá pořádně dívat a nutí vás si říkat ,jak to vůbec mohl Forman myslet. Spleť scének a výstupu, které pořádně nedrží pohromadě a přímo člověka nudí. Ne, tohle už nikdy více. ()

andrii

Atmosferická garderóba nebezpečně všímavého procesí. Potřísnění čistých pláten v rukách svaté kurtizány společnosti. Přibližuje se, padla klatba na nevinnost.Tíživá zlověstnost, stísněný prostor nedovolené svobody. Páchat dobro navzdory. Útrpný zásah do srdce bolavé existence. Přelet přes práh lynče. Neotřených slz čím dál více. Smrt si přišla pro kata. Sám vhozen do chřtánu zfanatizovaného davu. Syčí nekonečná muka chóru z každého póru. ()

jedna_vrana

Joseph Bonaparte: „Raz som ju stretol... nespomínam si však, že by bola až taká škaredá. Ako mohla mať toľko milencov?“ Brat Lorenzo: „Bola kráľovnou, Vaše Veličenstvo.“ Film nie je celkom o Goyovi, viac času sa venuje španielskej inkvizícii. Úloha Goyu je však špecifická – maľoval predovšetkým portréty, nevenoval sa krajinomaľbe, zátišiam, ani iným námetom. Svojimi obrazmi poukazoval na ľudskú nedokonalosť, zvrhlosť a vášne. A ak tento film priamo nepoukazuje na jeho tvorbu a jeho námety, dobre osvetľuje dobu, v ktorej tvoril. Príbeh, ktorý sa nám predkladá – je silným svedectvom tej doby. Výber hlavných predstaviteľov potešil a svoje úlohy zahrali výborne. ()

adams89

Není divu, že si Miloš Forman za minulého režimu takový film jako jsou Goyovy přízraky prostě dovolit nemohl. Inkvizice připomínající praktiky naši Státní bezpečnosti nebo Napoleonova okupace Španělska coby osmašedesátý rok u nás, to by asi přes cenzuru neprošlo. Kdo ale čekal líčení života slavného malíře, bude určitě zklamán. Divák se tu seznamuje spíše s osudy inkvizitora Lorenza a dívky Ines, a právě postava Goyi ustupuje kamsi do pozadí. Ale jako vždy Forman objevil opravdu znamenité herce. Musím hlavně vyzdvihnout výkon Natalie Portmanové. Ukázala tu, že má velký potenciál a má ještě toho hodně před sebou. První polovina filmu je výtečná! Najde se tu několik dost silných momentů a také i pár nečekaných scén, kdy se mi skutečně tajil dech. Mrzí mě, že druhou polovinu už budu spíše kritizovat než chválit. Že by mě nějak nudila, to určitě ne, ale z těch náhod a trapných klišé, které se ke konci stále a stále hromadily, jsem radost opravdu neměl! Určitě také nejsem sám, koho lehce zklamal konec - z očekávaného setkání titulní matky a dcery nebylo nic. Ve slabých chvílích ale film dokázala podržet skvělá Natalia a velice dobrá hudba, takže ve finále nepůsobí špatně. Hodně se mi líbilo, že se Forman nebál zapojit větší množství komparzistů, záběr kamery na blížící se anglické vojsko mluví za vše. Co říci závěrem? Nejlepší Formanův film to jistě není, nicméně milovníci dramat a historických filmů zklamáni nebudou.70% ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Sejmi eso, Formane!

Sejmi eso, Formane!

14.07.2007

Goyovy přízraky ještě ani nebyly v kinech a už se nadšeně diskutovalo nad dalším filmem našeho nejznámějšího režiséra. Amarillo Slim měl být dalším biografickým snímkem ve filmografii… (více)