Španělsko na samém konci 18. století bylo sice ještě sebevědomým královstvím, myšlenky francouzské revoluce však už začaly pronikat i tam. A právě v té době se aragonský malíř Francisco José de Goya y Lucientes stal dvorním malířem španělského krále Karla III. a po jeho smrti i jeho nástupce Karla IV. Obrazy, které v té době namaloval, dodnes fascinují svou originalitou. Byl posledním mistrem tradičního malířství a prvním modernistou zároveň. Maloval portréty královské rodiny i dvorní šlechty, ale i nejbídnější život v chudých čtvrtích a hospodách. Jeho nemilosrdně pravdivé kresby, v nichž neskrýval nic z ošklivosti a surovosti světa, zůstaly dodnes uměleckým dokumentem doby. Španělská inkvizice, obávající se francouzského vlivu, obnovila v té době hanebné praktiky útrpného práva. Hledala nevinné oběti, aby demonstrovala svou sílu, a Goya to všechno maloval. Pozoroval události a lidské osudy krutých let a ve svém díle o nich zachoval svědectví... Nejnovější film Miloše Formana, na němž spolupracoval s proslulým francouzským scenáristou Jean-Claudem Carriérem, není ani Goyovým životopisem, ani pouze o Goyovi. Ačkoliv byl Formanův film produkčně náročný a nákladný, přesto je vlastně intimním příběhem několika lidských osudů. Příběhy Goyi, jeho mladičké múzy Inés a vlivného kněze svaté inkvizice Lorenza se však odehrávají v jednom z nejdramatičtějších období španělských dějin. Období natolik dramatickém a hořkém, že o něm sami Španělé ještě nenatočili jediný film! Herci, kteří se na tomto projektu nerozlučné dvojice Miloš Forman-Saul Zaentz podíleli, jsou jako vždy vynikající. Javier Bardem, překvapivě nikoliv v roli Goyi, ale kněze Lorenza, skvělá Natalie Portmanová v herecky náročné trojroli a švédský herec Stellan Skarsgard v roli Goyi natolik fascinující, jakoby Goya po dvou staletích znovu ožil. (Česká televize)

kapibara

Forman trošku zklamal,Natalie Portaman nezklamala-o5,stejně jako Javier Bardem. Postavy jsou nevybroušené,ostatně jako celý příběh.Kdyby se nechal scénář uležet ještě tak dva/tři roky,vypadal by film jistě mnohem lépe.Ale co mě doopravdy nadchlo byla hudba Varhana Bauera,ta je skutečně nadprůměrná a je u mě právě tou třetí hvězdičkou v hodnocení. ()

Macik

Miloši, miloši..ty palice medvědí.. :-) co měl k sakru znamenat ten scénář?? první půl hodina je vážně skvělá.. Javier Bardem hraje na jedničku s hvězdičkou.. jenže po tom, co se přesuneme o 15 let zpátky se divíte, co to Forman uvařil za eintopf.. Scény s vojskem a různé bitky milošovi prostě nejdou, leč to není chyba, je holt přes to vyprávění, jenže tady nemá co.. jenže narozdíl od ostatních jeho filmů, tady nebyla ani atmosféra.. jak psal Cival, scény z náměstí vypadaly jako by je připravili 5 minut před záběrem.. nehledě na v jednom záběru znatelně viditelné mramorové sloupky aby tam nemohly jezdit auta a to jsem teda vážně rozstl.. v 18.století?? :-/ jinak zápletka jak z tuctovýho filmu (neurazí, nepotěší) a jeho znatelný rukopis tu taky chybí.. Na to, že si dal 7 let pauzu bych čekal, že přijde s něčím velkolepějším než vpodstatě jen s částečným ukázáním inkvizičních praktik z pohledu obyčejné dívky, která přijde o dítě.. Dítě?wtf, miloš? natalka nám šílenou dívčinu zahrála působivě a je to její asi jeden z nejlepších výkonů...ale ostatní, jak už jsem psal, holt nemají co hrát.. Proto příště raději podle jiného scénáře.. propracovanějšího .. a kontroverznějšího nebo aspoň více zajímavějšího.. tak jak to máme rádi.. :-) P.S. jen doufám, že to nebude trvat zase 7 let ()

kymberelyJ

Tento film se mi skutečně líbil. Čekala jsem sice nějaký šílený psychohoror, tak jsem pak byla (můžu říct že i docela mile) překvapena. Zdálo se mi ale, že se děj filmu samotnému Goyovi moc nevěnoval. Taky si myslím, že dceru už nemusela hrát zase Natalie, ale někdo jiný, jí třeba hodně podobný... Jinak povedený ...velmi se mi líbily historické souvislosti. ()

conery1

Podľa mňa hlavným hrdinom tu nie je Goya, alebo brat Lorenzo, ale čistá láska, ktorú môže preukázať iba čistá duša. V tomto prípade je to Ines, ktorá miluje navzdory osudu. Čo sa nazýva démonom, čo sa javí ako démon, čo sa za démona považuje, prežíva len vo vnútri ľudskej bytosti a s ňou sa tiež vytráca. MILAREPA : himalájsky jogín (1040 - 1123 ) ()

dehlie

najväčšou devízou goyových prízrakov sú herci- hlavne javier bardem a natalie portman. ostatné zložky- ako výprava, charakteristiky postáv a ich motivácia konania a príbeh ako taký pokrivkáva a nepresvedčili ma. inkvizícia tu predstavuje zlo, o ktorom forman ako človek z krajiny kde dlhodobo vládlo, často prostredníctvom filmov rozpráva. lorenzo je čistý oportunista, inez obeť a goya rozprávač. ale čo ďalej? od majstra som vskutku čakal viac. ()

sona123

Slabé. Dlouhé, vleklé, možná zajímavé jako jakási freska....ale na Formana, jak jsem zvyklá, dost málo, nebo jiný rukopis? Zklamání, přesto zajímavá atmosféra a Portmanovou mám ráda, takže tři hvězdičky, až tak zlé to nebylo. ()

Yardie

Pro mě zklamání. Čekal jsem něco jiného. Myslel jsem, že to bude převážně o Goyovi a jeho mistrovství, múze a jeho životě. Ale dostal jsem takovou jakousi smíšeninu všeho možného. Jako by se režisér nemohl rozhodnout, o čem bude točit. Jestli o Goyovi, inkvizici, revoluci a nebo příběhy hlavního zlosyna. Bylo tam od všeho troška, ale nic nešlo až tak do hloubky, jen to tak povrchně polechtalo. Takže nakonec tam bylo nejvíce bratra Lorenza. Čekal jsem něco jiného. Nicméně, to by mi ani nevadilo, kdybych dostal z něčeho výše zmíněného pořádně. Nestalo se. Takto jen průměr. Howgh! ()

Yaan

Snad jedinou chybou tohoto filmu bylo jeho špatné "předpředstavení" světu. Avšak sám Forman prohlašoval, již před vpuštěním do kin, že "rozhodně nejde o Goyův životopis". A také že (ač veřejnost čekala že jde) nejde. Rozhodně ale jde o krásný film s perfektně zpracovanými postavami! ()

Theresia

Nic jsem neočekávala, tudíž nenásledovalo žádné zklamání, ale nadšení bohužel také ne. Nicméně závěrečná španělská píseň "El pelele esta malo", zpívaná poskakujícími dětmi, byla excelentním koncem. ()

LBsmoke

příšerná natálka(odporné kór když hraje svou vlastní dceru), obyčejný goya, průměrný forman a podprůměrný scénář. I když inkvizice na inkvizitorovy je krásný nápad a scéna.. jenže je to až moc nesmyslné. ()

laepus

Pro mnohé jde o nejslabší Formanův film. Neodvažuji se hodnotit, co je Formanův nejslabší film, protože podle mě nemá žádný slabý film a nemám sebemenší důvod nedat plné hodnocení i Goyovým přízrakům, protože lidská schopnost přizpůsobovat se společenské situaci, převlékat kabáty, jak se to zrovna nejlépe hodí, je věčná. Co bych snad jen vytkl je občas zbytečně přehnaná hudba, která by na mnoha místech mohla být umírněnější a nechat diváka ve větším klidu... ale jak říkám, je to jen malá chybička, aby to nebylo až tak dokonalé. ()

mira007

Miloš Forman natočil skvěle obsazený film zasazený do historie, ale podprahově je to náhled na totalitní kontrola nad svobodou člověka, který je nadčasový. To je motiv skoro všech Formanových filmů, ale tenhle film mne moc do děje nevtáhl. ()

Renfield

Velmi smutné mistrovo loučení... a to to celé vypadalo tak nadějně! Vždyť téma filmu, jeho postavy a doba, v níž se odehrává, to vše působí poutavým dojmem. A co teprve herecké obsazení, prakticky nemohlo být lepší, jenže, když je scénář překvapivě slabý, co mají herci hrát? Přesto hrají, snaží se. V první polovině Goya sice působí televizně, ale určité kvality si ještě drží. Přeci jen, příběh je tu zajímavý, silný a ještě ne tak zmatečný, což se o následujícím dění říct nedá. Z něj přišel pocit, že jsem se i přes stejné postavy dostal do úplně jiného filmu. Dvě části, jenž mají navazovat, ale nenavazují, navíc tu přichází nepochopitelný vrchol všeho, davové scény. Nepochopitelný snad díky minulosti, především Amadeovi, kde vždy tvořily jednu z nejsilnějších částí. Zde je jejich dřívější síla méně než poloviční, působí až směšně, čemuž nepřidává ani velmi špatná kamera, zase, dříve něco nevídaného. Přesto film má především v oné první polovině své kvality, které jsou ovšem ke jménu Miloš Forman velmi slabé. 55% ()

crozet

Forman nemůže udělat vyloženě špatný film, tohle ale bylo slabé. Je mu 75 let a já dostal pocit, že se začíná loučit - toto ale není příliš důstojná rozlučka, zvlášť s příhledem na úroveň, kterou vytvořil a držel. Těžko polemizovat s názvem filmu, je ale sporné obsáhnout v něm slavné jméno, které rozhodně není hlavní postavou příběhu. Takové východisko je výzvou, kterou ovšem scénář nezužitkoval. Celý děj působil slepeně a příměr k televiznímu dílku, který tu padl, bohužel není nespravedlivý... Herci (Javier Bardem a Stellan Skarsgard) byli velmi dobří - podobně jako některé jednotlivé scény. Forman určitě dokáže momentálně strhnout. Tím ale pozitiva (krom marginálií jako např. empatické zobrazení tlumočení hluchému Goyovi) končí. Forman na půl plynu úsilí?, Formanův odchod do penze? - Nevím, ale nic způsobujícího radost. ()

newt17

Film se složitou strukturou vyprávění nemá žádnou opravdovou hlavní postavu, žádné snadno popsatelné téma či jakýkoliv jednoznačný jednotící prvek, ale přesto z nějakého důvodu drží skvěle pohromadě. Nejvíc mně dostal tím, že obsahuje spoustu scén, které by byly samy o sobě velmi vtipné nebo dojemné, ovšem od úvodu až do konce mě pronásledoval jen a pouze pocit úzkosti nad momentální situací nevinné Ines (zasmál jsem se jenom cinickému správci blázince). Snad polovinu filmu se proto ve mně dvě naprosto neslučitelné emoce dostávaly do střetu, jaký jsem u žádného filmu ještě nezažil. Jetli to byl záměr, volám: Bravo, mistře Formane! ()

Greg25

80% Nečekala jsem mnoho a dostala propracovaný námět a scénář, brilantní herce a výbornou režii. Škoda jen toho místy "zmateného" děje. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Sejmi eso, Formane!

Sejmi eso, Formane!

14.07.2007

Goyovy přízraky ještě ani nebyly v kinech a už se nadšeně diskutovalo nad dalším filmem našeho nejznámějšího režiséra. Amarillo Slim měl být dalším biografickým snímkem ve filmografii… (více)