Španělsko na samém konci 18. století bylo sice ještě sebevědomým královstvím, myšlenky francouzské revoluce však už začaly pronikat i tam. A právě v té době se aragonský malíř Francisco José de Goya y Lucientes stal dvorním malířem španělského krále Karla III. a po jeho smrti i jeho nástupce Karla IV. Obrazy, které v té době namaloval, dodnes fascinují svou originalitou. Byl posledním mistrem tradičního malířství a prvním modernistou zároveň. Maloval portréty královské rodiny i dvorní šlechty, ale i nejbídnější život v chudých čtvrtích a hospodách. Jeho nemilosrdně pravdivé kresby, v nichž neskrýval nic z ošklivosti a surovosti světa, zůstaly dodnes uměleckým dokumentem doby. Španělská inkvizice, obávající se francouzského vlivu, obnovila v té době hanebné praktiky útrpného práva. Hledala nevinné oběti, aby demonstrovala svou sílu, a Goya to všechno maloval. Pozoroval události a lidské osudy krutých let a ve svém díle o nich zachoval svědectví... Nejnovější film Miloše Formana, na němž spolupracoval s proslulým francouzským scenáristou Jean-Claudem Carriérem, není ani Goyovým životopisem, ani pouze o Goyovi. Ačkoliv byl Formanův film produkčně náročný a nákladný, přesto je vlastně intimním příběhem několika lidských osudů. Příběhy Goyi, jeho mladičké múzy Inés a vlivného kněze svaté inkvizice Lorenza se však odehrávají v jednom z nejdramatičtějších období španělských dějin. Období natolik dramatickém a hořkém, že o něm sami Španělé ještě nenatočili jediný film! Herci, kteří se na tomto projektu nerozlučné dvojice Miloš Forman-Saul Zaentz podíleli, jsou jako vždy vynikající. Javier Bardem, překvapivě nikoliv v roli Goyi, ale kněze Lorenza, skvělá Natalie Portmanová v herecky náročné trojroli a švédský herec Stellan Skarsgard v roli Goyi natolik fascinující, jakoby Goya po dvou staletích znovu ožil. (Česká televize)

drankeryth

Zaujimavy film nielen o Goyovi ale aj o inych postavach v tomto filme. Dej filmu sa odohrava pocas hlupej inkvizicie, ktora povrazdila mnoho nevinnych ludi. Neskor do Spanielska vtrhla Napoleonova armada a ich neludske vycinania ohladom inkvizicie zrusila a poslala mnichov aj s ich biskupom, ci kto to bol do hladomorne. Nakonci filmu este stihla do Spanielska vtrhnut Anglicka armada na cele s Wellingtonom. ()

Mortishka

Film ktorý som tak dlho odkladala a nakoniec sa mi ho podarilo konečne pozrieť. Moje hodnotenie vychádza z pocitov , ktoré sa dostavili na konci filmu...takže nechcem vôbec uraziť...len mi to proste nesadlo čo je veľká škoda lebo maliarske umenie Francesca Goyy veľmi obdivujem. Veľké herecké obsadenie bolo naozaj úctihodné a to nehovorím o Natalie Portman ktorá u mňa stále vedie je to dokonalý obraz múzy + " kacír" Javier Bardem jeho démonický pohľad pohltí snáď každého. Naozaj k hercom nemám žiadne námietky, len by som povedala že dej ma tak nepohltil, ako by som očakávala. Film ale rozhodne neurazí, stojí za pozretie. Pre mňa 3*. ()

caroleen

Na tento film mě upozornil učitel dějepisu, že si mám všímat historického pozadí. Přiznám se, že jsem se opravdu snažila se soustředit, ale děj filmu mě zcela strhl tak, že jsem nesledovala nic jiného než dějovou linii. Co říct, celý film jsem byla napjatá, nedovolil mi ani na chvilku se uvolnit. Moc krásný přiběh a skvělé herecké výkony. Pěkné 4* ()

Rikky007

Jelikož nemám moc přehled o Goyovu osudu, nemůžu posoudit historické spojitosti. Co jsem čekal, byl temný životopisný velkofilm s propracovanou psychologií postav a skvělou dramaturgií, jak bylo u Formana zvykem. Místo toho to celé působilo společně s nevýrazným hudebním doprovodem sterilně a levně - Natalia Portman jakoby omylem zabloudila na natáčení pro Hallmark. Přijde mi nepatřičné dávat takovému filmu 2*, protože jisté umělecké kvality má, přesto jsem přesvědčen o tom, že i filmoví kritici naklonění Formanovi byli trochu zaskočeni konečnou kvalitou filmu. ()

Evander

První polovina filmu rychle ubíhá a dobře baví, s stou druhou (příchod francouzů) je to o poznání horší. Celému snímku v ní výrazně dochází dech a popravdě jsem dost těžko hledat motivaci to dokoukat. Velmi dobré je zpracování prostředí, hlavních postav, kostýmy a mnoho dalších detailů. Pozitivně překvapí i kvalitní herecké výkony a zde je potřeba vyzdvihnout "hlavního záporáka" Lorenza, jehož role se Javier Bardem zhostil s grácií. Nemyslím si, že by cílem snímku bylo přinést nějakou převratnou myšlenku, přesto jsem přesvědčen, že by zločiny, po staletí páchané v zájmu "šíření víry", neměly být zapomenuty. ()

croxika

------------------KOMENTÁR OBSAHUJE SPOILERY, JEDNÁ SA SKôR O OPIS FILMU--------------------------------Priznám sa, že keď som sa dozvedela, že sa chystáme pozerať historický film, potešila som sa. Fascinuje ma sledovať interiéry a exteriéry odpovedajúce vtedajšej dobe, zvyky, módu či celkovú atmosféru, ktorá sa takýmto dielom neodmysliteľne ťahá. Dá sa povedať, že historické filmy doslova vyhľadávam a tak som sa pohodlne usadila a od prvej minúty som bola pohrúžená do deja. O umenie sa príliš nezaujímam, ale nie som k nemu apatická a dokážem oceniť pekné maľby či zaujímavých autorov. Tento film ma bavil svojou v podstate jednoduchou zápletkou, ktorá sa opierala o historické fakty a v spojení s plnokrvnými a v skutku zaujímavými postavami, ktoré herci zahrali nadmieru presvedčivo, sa nám naskytlo 110 minút pútavého pozerania na film, v ktorom sa striedal smútok, prekvapenie, expresív a pre niekoho zaiste i nespravodlivosť. Závisí od uhla pohľadu. Tento Formanov (pre mňa) skvost zachytáva udalosti z roku 1792, kedy sa Európou ako nákaza šírila Francúzska revolúcia, a tak katolícka cirkev v Španielku obnovila svoju moc znovu uplatňovaním inkvizície, čo malo zastrašiť obyvateľstvo túžiace po revolúcii a absolútnej nezávislosti na akejkoľvek despotickej autorite. Ako príklad vo filme bola zobrazená postava Inez, ktorá bola zároveň umeleckou múzou pre jedného z hlavných predstaviteľov filmu Francisca Goyu, o ktorom sa zmienim neskôr. Inez, mladé dievča z dobrej rodiny, (rozumej- bohatej s úctyhodným rodokmeňom) bola predvolaná k cirkevnému súdu preto, že na istej večeri si namiesto bravčového mäsa zvolila kuracie, a to z prostého dôvodu, že jej kuracina chutila viac ako bravčovina. Na vlastnej koži si vyskúšala tvrdosť a nezmyselnosť inkvizície, keď bola násilnými praktikami donútená priznať pravdu a následne bola uvrhnutá do väzenia, z ktorého sa nedostala ani potom, čo sa jej otec snažil prostredníctvom Goyu,(pretože Goya mal styky s kráľom- bol jeho dvorný maliar) dostať ju odtiaľ von. Navyše bola počas väznenia zneužitá slizkým bratom Lorenzom, ktorý bol jedným z najvyšších predstaviteľov cirkvi a ostala s ním tehotná. Dcérku porodila v špinavom väzení, z ktorého sa dostala až po pätnástich rokoch, (keď do Španielska vstúpili Francúzi pod vládou Napoleona a prepustili všetkých zajatcov) – zanedbaná, otrhaná, spustnutá. Pochopiteľne, že dlhý a biedny život vo väznici si vypýtal svoju daň a Inez sa zbláznila. Vydaná napospas osudu sa vybrala hľadať svoju dcérku naverímboha, pretože jej ju odtrhli z lona hneď po narodení. Alica, dcéra Inez sa medzičasom stala platenou spoločníčkou, ktorá obšťastňovala svojich zákazníkov v pravidelných intervaloch. Pre mňa ako ženu sa príbeh Inez dotkol vo viacerých smeroch. Jednak kvôli jej role matky, ktorú si nemohla užiť a jednak ma zarmútilo celé to jej nešťastie v živote a krutosť osudu, ktorý na ňu doľahol napriek tomu, že preukázateľne nespravila nič zlé. Na moje prekvapenie si k Lorenzovi neutvorila negatívny vzťah, naopak, sprevádzala ho ešte aj po jeho smrti, keď bol prevážaný na voze k cintorínu a v rukách držala neznáme bábätko v domnení, že ide o jej stratenú dcérku. ( Lorenzo bol popravený pre politické záležitosti Francúzmi). Francisco Goya vo mne na počudovanie vo filme nepôsobil ako dynamická postava, ani nie prevratná. Častokrát z ústrania si kreslil svoje maľby o okolitom svete, ako ich videl on, s istou dávkou kritiky a nadsázky. Pátra po Inez, dostanie ju z blázinca, kde ju po prepustení z väzenia zavreli, vyhľadá jej dcéru, zavedie ju k Lorenzovi, no pre jej záchranu, keď trpela vo väzení nespraví práve zázraky sveta, čo je na druhej strane aj pochopiteľné - v tej dobe sa našlo len málo ľudí, ktorí by v sebe objavili odvahu vzbúriť sa a vyskakovať. Keď dosiahne určitý vek stratí veľkú časť zo sluchu a tak je nútený byť sprevádzaný svojím tlmočníkom, ktorého vo filme zahral veľmi sympaticky herec, po ktorého mene som sa nedopátrala. Napriek všetkému je ale zobrazený ako umelec, ktorým aj v skutočnosti bezpochyby bol, o čom svedčia jeho početné diela. () (méně) (více)

MatesMS21

Přiznávám, že v prvé řadě sem dost rozmrzelý. Člověk se naštve zkraje inkvizicí (to jde nějak samo, ani by se to nemuselo týkat Natálky), pak hned zas bezpáteřnim vychcánkem (srážečku na dobytek zřejmě objeví až rok na to), mezitim celkem dobře našláplej malíř, ze kterýho se nakonec vyklube posera (nechápu). A z ničeho nic konec. Fajn. To, jak si semnou hraje náš pan Forman, to se mi líbí. Že kulisy a davy jsou z velké části..řekněme jednodušší.. budiž, neva. Ale že padne tolik rozsudků smrti a skape jen jeden šmejd..to mě vytáčí! Jinak, přezevšechny vesměs negativní komentáře zdejších top uživatelů, konstatuju, že mi ten film je milejší jak formanovy přední díla včele s tim latentnim rockerem.. ()

Hell_ena

Dívali jsme se na to ve škole :) Sice životopisné filmy moc nemusím, ale tady se mi líbila atmosféra + to jak to bylo natočeno + režie Miloš Forman :) ()

brumbrum

FIlm da asi kazdemu nieco ine. Pred rokmi som ho povazoval za dalsi biedny pokus zhovadit cirkev. Dnes v tom vidim viac biedu nas, ludi. Je celkom jedno, ci niekto skodi v mene sportovom, politickom a ci Bozom. Ibaze prave v tom poslednom, ak sa zosvini pod uroven zvierata, nesie neskutocnu zodpovednost za pohorsenie malickych, na ktore Biblia neraz plasticky upozornuje s varovnym prstom. Ludia boli su a zostanu dobri a aj svine - bez ohladu na to, pod ake farby sa schovavaju. 4* za skvele herecke vykony a vyvolany zaujem o Goyu. Ze to technicky a vypravacsky nebolo vzdy koser, je celkom v pohode. Tie Goyove obrazy su fakt desive; musel v zivote nosit vela hnusu na dusi. ()

kkarx

Goyovy přízraky mají největší slabinu v tom, že nejsou o Goyovi a to jistě mnoho lidí zmátlo a odradilo. Goya je jen pouhým pozorovatelem, který se náhodou připlete k neštěstí mladé dívky, kterou maloval. Skutečným protagonistou je Bardemova postava Lorenzo. Proměna jeho postavy by se nabízela ke zfilmování, jenže tentokrát je tato část přeskočena strohým "o patnáct let později" a Forman místo toho vypráví o jeho vyrovnání se s minulostí fanatického inkvizitora. Kladu si otázku, zda dokázal Lorenzo skutečně změnit svůj charakter na svobodomyslného revolucionáře, nebo vše byla jen role do které se sám pasoval. Každopádně odhozením kříže na konci filmu byla myslím tato otázka zčásti odpovězena a já dokonce s Lorenzem dokázal soucítit. ()

Joeey

Mně se to líbilo. Především to, že nejde o náročný film. Co se týče hereckých výkonů, souhlasím, že jsou vynikající (nejnáročnější úlohu měla podle mě Natalie Portman, ale i Javierovi Bardemovi a Stellanovi Skarsgårdovi jsem jejich postavy uvěřil). ()

Leoric

Skvělý rozjezd filmu a přítomnost Javiera Bardema mne přesvědčovala zpočátku filmu o tom, že zpracování tématu o zásadním španělském malíři Francissovi Goyovi Formanovi opravdu sedne. Scéna, kdy rodina Goyovy můzy Ines dokáže knězovi nesmyslnost soudu dle práva útrpněho, patří pro mne k vrcholu tohoto filmu. Bohužel se už od té chvíle nepřekoná. Již tak kvalitativně kolísavý scénář se definitivně ztratí sám v sobě, začne nudit a samozvaný filmový kritik tak zklamaně hodnotí tak nízko. ()

GIK

Formanovi se to povedlo. Divák, který očekává historické drama s kvalitními hereckými výkony, určitě nebude zklamán. Já osobně jsem se neubránil usměvu při některých vážných scénách (Ines po patnácti letech, neskutečně prkenný Goyův tlumočník) ale celkově jasný nadprůměr. ()

Kakho-oto

Aspoň dvakrát lepší než nudný a nezajímavý Valmont. Zajímavý a krutý příběh z přelomu 18. a 19. století. Film ukazuje cynismus, zaslepenost i brutální zvrácenost katolických dogmatiků a na druhé straně rovněž odvrácenou tvář napoleonských tažení za osvobození lidí od jejich strádání ve feudálních a zpátečnických státech, jakým Španělsko tehdy bylo. Forman v bonusu na DVD tvrdí, že toto téma (španělská invizice, resp. odvrácená tvář napoleonských válek) bylo z pochopitelných důvodů přehlíženo španělskými i francouzskými filmaři. Pro oba národy jsou události tehdejší doby stigmatem. Mně osobně by byl ale rozhodně milejší ten Napoleon... Herecký výkon Javiera Bardema je skvostný, nezklamala ani Natalie Portmanová. O postavu Goyi ve filmu vlastně vůbec nejde. Je to film o době, v níž žil. circa 75 % ()

filmer

Od prvních chvil rozpoznatelný Formanův rukopis výborně ukazující pravdivé špíny inkvizice. + výborná/krásná/ošklivá Natalie Portman. Onen zlom po 15 let je diskutabilní, zcela diametrální převrat samotné Ines, ale chápu, protože ve filmu sice došlo k oné změně v řádu několika minut a tak mohla být zprvu trochu rušivá, nicméně když si uvědomíte, že Ines byla 15 let zavřená ve tmě vězení spolu s dalšími umírajícími lidmi, je více než pravděpodobné, že jí to jaksi "zatmavilo" zdraví rozum a bránu, kterou vcházela dovnitř jako normální krásná mladá dívka, opouštěla po 15 letech utrpení poněkud pozměněná. ()

Meiers

IMHO jednoznačně povedenej film z dílny mistra, který se snaží v divákovi vyvolat emoce, což je podle mě hlavní záměr a ten se Formanovi daří naplnit do posledního puntíku. Když sem viděl jak se krásná Inés stává nástrojem kruté a nemilosrdné pomsty arogantního a bezpáteřního Lorenza, výborný Bardem, bylo mi opravdu hodně úzko. Bylo vidět jak bezvýznamný je osud jedince v rukou všemocného ďábla v rouše beránkově. A ještě víc to prohloubilo můj odpor k církvi jako instituci, která v pravdě v jistých dobách tahala za nitky všech druhů a barev. Konečný přerod fátreho Lorenza jenom potvrdil má slova na jeho vrub a srazil mě na úplné dno v očekávání konečného zadostiučinění jak pro diváka tak hlavně pro Ines. Problémem je, že většina čekala něco skvostně nadčasového a transdimenzionálního, protože je to Forman a když se tak nestalo rozhodla se filmu nasrat na hlavu, což si Goyovy přízraky rozhodně nezaslouží. ()

charmin

Forman vie tocit iba velkofilmy, oslovujuce masy(ale inteligentnych!!) ludi. Goya - bez vynimky. Skvely vyber hercov, ako inak. Hudba - grandiozna(to slovo sa tu podla mna pravom hodi). Kamera - ako to Forman dokaze. Dodatocne napatie, ocakavania, strach, nechutenstvo, obdiv - vsetko, do jednej bodky splnene. Mne sa to pacilo, a to velmi! 95 per. Pozn. : V ulohe Bardema by sa mohli najst viaceri dnesni ludia - predovsetkym ti, kt. o vsetkom rozhoduju, ze?? ()

Porp

Asi do polovice filmu som bol unesený. Dej plynul priamočiaro a vygradoval mučením Bardema ako symbolu inkvizície a vôbec ako symbolu akejkoľvek moci. Forman nastolil zaujímavú možnosť akou by príbeh mohol ďalej pokračovať - dôsledky obchodníkovho "silného argumentu", motivovaného otcovskou láskou a jeho vplyv na osud dcéry. A tu sa dostávam na kameň úrazu. V dobrom príbehu začína byť niekto navyše. Tým niekým je samotný Goya. Akoby si Forman príliš neskoro uvedomil, že podľahol kúzlu volania osobnosti, s ktorou námet nemá nič spoločné. Snaha o zaangažovanie Goyu do deja je tak kŕčovitá až zabíja všetko na čo bol divák zvedavý z prvej polovice filmu. Goya si nepochybne zaslúži filmové spracovanie, ale ja osobne by som si aj kvôli názvu filmu predstavoval skôr nejakú existenciálnu drámu. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Sejmi eso, Formane!

Sejmi eso, Formane!

14.07.2007

Goyovy přízraky ještě ani nebyly v kinech a už se nadšeně diskutovalo nad dalším filmem našeho nejznámějšího režiséra. Amarillo Slim měl být dalším biografickým snímkem ve filmografii… (více)