Bývalý učitel Josef Tkaloun se rozhodl definitivně opustit žáky, ale rozhodně se nehodlá smířit s pozicí důchodce, trávícího čas na lavičce v parku. Je plný energie, nápadů i chlapských tužeb a nemíní zestárnout v nečinnosti. Navzdory nesouhlasu manželky Elišky, která se sarkastickým nadhledem komentuje všechny jeho aktivity, přijímá brigádnické místo ve výkupu lahví menšího supermarketu. Malý prostor, kde se potkávají lahve s lahvemi a lidé s lidmi, je svébytným mikrosvětem, plným tragikomických osudů. Tkaloun dokáže být nejen jejich pozorovatelem, i když v jeho režii dostávají situace občas poněkud groteskní obrysy. (TV Nova)

Jeez

Myšlenkově výborné, jakobych neměl co vytknout, filmy od Zdeňka Svěráka jsou mi blízké, příjemné. Umí s vtipem, nadhledem a odstupem komentovat, co se ve filmu odehrává. Trochu tuším, díky tomuto jeho pohledu, co mě ve stáří čeká. Dal bych vyšší hodnocení, ale jestli mě něco opravdu hodně moc iritovalo, tak to byly věčné reklamy, všude samý PP. Poměry ohledně financování filmů neznám, ale zde je toho až moc. Sem tam záběr se dá zapomenout, ale vrcholem pro mě byla věta: Jo, tady v "..." je zelenina fakt čerstvá a dobrá a nebo PP hrajícího celorepublikového rádia. ()

Tumbik

Jan Svěrák odvedl velmi dobrou práci. I tak to však nebylo to úplně nejlepší, ale nelze říct, že by se to nepovedlo. Tento film jsem si zaškatukoval k těm lepším českým filmům... :) ()

Larikazka

Jeden z novodobějších filmů, který jde zařadit na listinu Českých filmových klasik...jednoduché, chytlavé a myslím si, že se v tom prostě každý časem najde ()

datel13

Česká klasika o tom, jak se Zdeněk Svěrák stane Amelií z Montmartru a z pozice poskoka u výkupu lahví v Albertu dává dohromady nešťastné duše. Problém filmu vidím v tom, že je příliš český nebo příliš „soft“ nebo jak to nazvat, přitom není ani nudný, ani špatně zahraný, dokonce ani neplatí, že by byl o ničem. Je to taková česká pohoda, která přitom paradoxně řeší docela smutné a závažné téma: stárnutí a související ztrátu „potřebnosti“ daného člověka, s čímž se zpocatku ne moc sympatický učitel Tkaloun vyrovnává po svém. Asi není moc filmů, kde by Svěrák v tmavě modrém plášti skladníka snil svoje erotický fantazie o ženách kolem sebe, ale to je spis výjimka ve filmu, který je hodne „ze života“ - a k tomu přispívají skvěle zahrané postavy a to i v epizodních rolich (Taborsky jako vedouci prodejny, Wilhelmova jako dcera-panbickarka, Vetchy, který se jen mihne coby majitel firmy na balonove letani) plus další super postavy jako alkoholik „s vlastní basou“, senilní baba poskakujici na zidli anebo roztomily dite. Když k tomu pripocitam moji suverenne nejoblibenejsi ceskou herecku J. Plodkovou ve dvouroli a) arogantni servírky, b) zosobneni jedne ze Tkalounovych erotických predstav, mel by byt film hodnocen hodne vysoko. Libil se mi, jenze je ze soudku filmu, na nez mate naladu tak jednou do roka. Je to hezkej film ze života, ale z hlediska filmového zazitku spis prumer. ()

KraLuban

Vratky jsem viděl znova po asi deseti letech...poprvé mi z nich bylo velmi smutno, podruhé to nebylo lepší. Velmi nesvěrákovští Svěráci - namísto obvyklého laskavého humoru Z. Svěráka film prostupující smutkem a hořkostí, jak nám život protéká mezi prsty. Film o neúnavné naději a neochotě se vzdát a naopak o smíření a obyčejném lidském bytí bez vzestupů a pádů. Nejsmutnější je asi závěr, kde Svěráci opravdu končí s tím, že můžeme pouze snít, ale žádná velká naděje nás nečeká, jen "obyčejné" žití a nutnost to tu nějak přežít a vydržet. Nebo aspoň tak to cítím já. Krásné herecké výkony, pár hvězdných hlášek, hodně dolů za smutek..mezi 3 a 4*. ()

ondra.p

Tenhle film mě asi nikdy nepřestane bavit. Vždycky se s chutí zasměju všem hláškám. V plno životních situacích pana Tkalouna se poznáváme i my, mladší. Kdo by nikdy neměl erotický představy že jo, haha. 100% ()

codyak

Samozřejmě výborný film, ostatně jako drtivá většina od jednoho či druhého Svěráka (o jejich společných filmech ani nemluvě), ale co mě na tomhle filmu nejvíc baví, jsou ty skvělé malé vedlejší role: Pavel Landovský jako "Mluvka" Řezáč, Miroslav Táborský jako vedoucí prodejny nebo Ondřej Vetchý jako Řezáč ml. alias Osel ;) ()

Skylwalker42

Ze začátku se mi to moc nelíbilo, ale později jsem si k tomu našel cestu. Obzvlášť poté, co Svěrák natočil později. Musím smeknout před jeho precizní režii a před hudbou pana Soukupa. ()

Mistr119

Nádherná poetika Svěrákova scénáře, krásné prolnutí slov a scén, a zároveň dojemnost, která je v příběhu skryta. Rozhodně minimálně 4*. :) ()

nudlis

Njn, Svěrák starší, no. Až ten přestane psát, těžko někdo zaujme jeho místo. Sice mě trošku sraly ty snový scény a obsazení Vilhelmový (Dykový), ale celkově je to prostě další kus příjemnýho svěrákovskýho humoru. A ten já můžu. ()

quokam

Trochu nechapu uspech filmu. Tragicka rezie (uz tu nekdo zminil napr pad z kola), 100x prepsany a presto spatny scenar, trocha protinabozenske prihrate polivcicky. Pochvalit lze film za divacky uspech a za Sveraka v hlavni roli. Za mne nepochopenych dvacet pro. ()

Hombre8

Poslední Svěrákův film, který za něco stojí. Malinko vykradený jiný vlastní film - Co je vám doktore - ale nevadí. Když se řekne že za něco stojí, tak se myslí, že je jen lepší jak ty ostatní filmy okolo. Zdaleka už v sobě nemá to, co měly ty z osmdesátek. Slabších 70%. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady