Let číslo 93 aerolinek United Airlines startoval kvůli čekání na ranveji o něco později. Když letadlo dosáhlo letové výšky, už byly dostupné zprávy o unesených letadlech. Piloti dostali textovou zprávu: "Pozor na vpád do kokpitu, dvě letadla narazila do Světového obchodního centra." O chvilku později do kokpitu vtrhli únosci, z rádia se ozvalo dvakrát Mayday, pak se řízení zmocnil únosce. Pravděpodobným cílem letadla měl být důležitý objekt ve Washingtonu, spekuluje se o sídle Kongresu nebo Bílém domě. Pasažéři uneseného boeingu se telefonicky spojili s policií, linkou United Airlines i svými blízkými na zemi. Dozvěděli se o únosech letadel a jejich nárazech do budovy Světového obchodního centra. Podle rekonstrukce událostí se pak pasažéři odhodlali k odporu. (TV Nova)

Johny_fork

Greengrassův dokumetnární styl přináší velice intenzivní zážitek, zejména druhá polovina filmu je strhující a skutečně nabytá emocemi, řekl bych že tento film bude doceněn mnohem později, ale určitě se jedná o zásadní dílo. ()

murakamigirl

Greengrass vás bez opýtania vtiahne do tohto hraničného boja o život. Let č. 93 pôsobí ako dokument, ktorý sa brilantne stráni akéhokoľvek politického nazerania. Tých okolo 100 minút sa skončí tak zrazu ako životy pasažierov United 93. Neznáme tváre plus nestála, roztržitá kamera ešte zvyšujú dojem dokumentárnosti (a reálnosti). Otrasné svedectvo o tom, kam až môže zájsť obyčajný pud sebazáchovy... a tiež svedectvo o ľudskej statočnosti, ktorá len o chlp víťazí nad obyčajným nenormálnym strachom. ()

ChArLeNe odpad!

Volajúci pasažieri s rodinou, ktorí spoločne revú. No jasné, amíci musia z každej svojej tragédií robiť urevaný výplach. Bleh! To je jediná výpovedná hodnota, ktorú som si z filmu zobrala, a keďže snímok vsádza na emócie, tak rovnako prikladám emotívne nabitý komentár. Taktiež, odmietam tomu dať vyššie hodnotenie, pretože to iba prerozpráva udalostí tak, ako nám ich naservírovala vláda a média. Kebyže sa udalosti 9/11 týkali mňa, tak by som chcela vedieť pravdu, vyšetrovanie ako sa to presne stalo, a nie zažívať traumu odznova + byť kŕmená lžami. ()

Ouwen

Ukázkově civilní film, kde o kladný i záporný straně víme jenom naprosto to základní. Hodná strana chce přežít, ta zlá jim škodit. A dokonale to stačilo, aby film ze mě doloval nehoráznej nával emocí a napětí mě škvařilo úplně do mrtě. Ten moment, kdy vypukne v letadle akt teroristů je úplně syrovej, působilo to tak naturalisticky, strašně, zůstal jsem šokovanej. Ta touha těch lidí se jim postavit, vzdorovat jim a vybojovat za každou cenu kontrolu nad situací mi dělala nesmírnou radost. Ta jejich taktika, mentalita, uvažování, sbírání všeho možného co bylo po ruce, komunikace, tenhle film názorně reflektuje absolutně prvotřídní chování postav. Předem je jasné, jak film skončí, ale i nyní si přeju, aby to celé dopadlo dobře. Scény ze základen, chaos uvnitř, veškeré ty reakce těch lidí působí přirozeně a když to jedno letadlo vlítlo do té věže, naprosto mě to vyděsilo. O 11 Září si myslim svoje, ale na United 93 jsem koukal jako na film, né na skutečnou událost, a podle toho tenhle výtvor hodnotím. Greengrass natočil vskutku unikátní film, hodně komplexní, strhující s perfektní návazností, kde hraje hlavní roli logika a napětí. Hlavně můj vztah k filmu umocňují aj podmínky za jakejch byl film natočen, pro lepší vykreslení mrkněte na zajímavosti k filmu. Nejlepší komentář zde napsal Lacike. ()

JohnCZ

Dnes je to přesně 10 let (komentář akorát psán pár minut po půlnoci) od teroristických útoků na WTC. Proto jsem symbolicky shlédnul dva filmy s touto tématikou. Prvním byl WTC, který byl řemeslně dobře zpracovanou poklonou tomuto neštěstí, ale nijak přelomovou. United 93 mi ale vyloženě vyrazil dech. Svou propracovaností překonává všechny katastrofické filmy a svou napínavostí zase filmy akční. Do konce jsem nevěděl, jak to přesně skončí, protože jsem netušil, jak to vlastně s letem 93 dopadlo a tak jsem si tento snímek neskutečně užil a nedýchal do posledního momentu. United 93 je film, u kterého mě po celou dobu mrazilo v zádech a umocňoval to fakt, že tohle je REALITA a že se tohle opravdu STALO. Šílené. Herecké výkony neznámých tváří byly na jedničku a hudba jen podtrhovala úžasné dokumentární vyznění filmu. Opravdová poklona! 5* ()

m.krudenc

Neskutečný filmový zážitek. Jeden z nejsilnějších filmových momentů a zároveň jeden z nejlepších filmových konců. Film skutečnější než realita. Let číslo 93 není film, Let číslo 93 je dokumentem. Začínáme na letišti, kde je děj nejnudnější, pokračujeme v budově Řízení letového provozu, kde se film rozjíždí a závěrečná pětačtyřicetiminutovka je horská dráha emocí, úzkosti a beznaděje. Během prvních zjištění o únosech letadel jsem ani nedutal. Když zmizelo první letadlo z obrazovky radaru, divák na-rozdíl od postav ví co se stalo a jen mlčky sleduje a očekává, kdy už se to všichni dozví a jak budou reagovat. V poslední třetině se děj přenese do prostředí uneseného letadla, kde vzniká vzpoura samotných pasažérů proti odhodlaným teroristům. Při dobývání do kokpitu jsem ústa nezavřel ani na okamžik a zavřel je až po skončení závěrečných titulků. ()

jahol

Tak takhle přesně to napsal Sputnik a já k tomu opravdu nemám co dodat: Věřím, že svými 4/5 nebudu mezi všemi těmi 5/5 hodnoceními šmahem považován za nelidu, necitu, antiamerikanistu, anticocalistu, antimcdonaldistu a "last but not least" teroristu. Na snímku velmi oceňuji jeho civilnost, autenticitu a jakousi (v nejlepším smyslu slova míněnou) ordinaritu. Snímek mi zas a znova dokázal, že zapůsobit na city se dá i bez vlajek, zbytečných proslovů podmalovaných kdejakou symfonickou hudbou apod. Shrnuto a podtrženo: Vzhledem k obětem a pozůstalým citlivě natočený film o událostech, na které bychom neměli zapomínat. ()

Nick Tow

Mám pocit, že tých 93% je najmä "sociologická" záležitosť. Svedčia o tom aj mnohé komentáre, v ktorých sa "odvážlivci", ktorí si dovolili dať menej ako plný počet, alibisticky ospravedlňujú za svoje bodovanie.../aby hádam neboli upodozrievaní z tichej sympatie s Al-khaídou?/ Nechce sa mi veľmi veriť, že by práve táto Greengrassova snímka mala byť dôvodom k unisono nadšeniu - a veru mi napadá jediné vysvetlenie: že háklivosť a emocionalita témy zviedla mnohých užívateľov k stotožneniu bodovania s protiteroristickou petíciou. Prejdem ale radšej k osobným dojmom. Áno, na jednej strane si aj ja vážim režisérovu voľbu spracovať tému systémom "cinema verité", v snahe vyhnúť sa /núkajúcemu sa/ pompéznemu dramatizmu a pátosu a akejkoľvek artistnej štylizácii, ktorá by dokumentárne pojatej snímke mohla ubrať na autentickosti. Ale aj vďaka tomu som väčšinu času presedel v kine nedotknutý a neoslovený, nevtiahnutý do diania /o stotožnení sa aspoň s jednou postavou ani nehovoriac/, iba prizerajúci sa na povinnú, nie veľmi vynaliezavo zostrihanú jazdu udalosťami... A tá sa v mojom prípade zmenila na útrpné čakanie na "akciu". Nemôžem si pomôcť, ale upodozrievam Greengrasa, že tá dokumentárnosť nebola tvorivým zámerom, ale cnosťou z núdze, že sa za ňu vlastne iba skrýval. Nikde, ale fakt nikde ani stopa po vlastnom režijnom podpise, kreatívnom odtlačku, oplodňujúcom dotyku. Skončil film, v sále sa rozsvietili svetlá a ja som mal pocit, že mi niekto premietol rozpohybovaný storyboard s otázkou, či z toho podľa mňa niekto výnimočne talentovaný dokáže urobiť dobrý film. A ja by som mykol plecami a povedal, že od toho všetkého /9. 11./ možno ešte nemáme odstup. A že by som s tým točením radšej pár rokov počkal... ()

corpsy

Emocionálne mimoriadne vybrúsené a nadupané filmové dielo. Niekoľkokrát mi počas deja napätím vyskočili zimomriavky, čo sa mi už dávno nestalo. Je to naozaj šokujúci a realistický pohľad na tragické udalosti z neslávne známeho 11. Septembra. Paul Greengrass to všetko nakrútil svojím osobitým surovým štýlom, je zaujímavé ako sa kamera pohráva aj s tými najobyčajnejšímí situáciami a vecami, ako je napr. letmé zoznamovanie sa divákov s pasažiermi letu 93. Posledné minúty filmu sú jedny z najlepších, aké sa na filmovom plátne za posledné roky objavili. Musela to byť naozaj hrôza. A tak veľmi, veľmi som chcel, aby to nakoniec všetko dobre dopadlo. Ale...realita bola iná. ()

Marek1991

Dosť sa to tu hemží najvyšším hodnotením. Hodnotenie tu je vyššie než na stránke imdb.com. Povedzme si však, že tento film je ozaj dobre časovo rozvrhnutý, no je aj mierne povrchný a ukazuje len to nevyhnutné. Okolo tohto letu sa viaže mnoho nevyjasnených okolností, kde vyšetrovanie veľmi rýchlo ukončili. Kto kritizuje oficiálnu teóriu je konšpirátor, ale pritom si zoberme, že filmy o týchto udalostiach sú dosť povrchné, lebo je tam predsa veľa nevyjasnených otázok. V tomto filme sa hemží veľa otázok, veľa modlitieb, hrdinstvo a zločin a dodáva mu špeciálny charakter to, že je podľa skutočných udalostí, teda mal by byť vo všetkom. Američania zvyknú sfilmovať každú možnú historickú udalosť z ich histórie. Chaos to znázorňuje dobre, ale práve určitá povrchnosť a nedopovedané veci ma v svedomí akosi škrú a plný počet tomu nemôžem dať, geniálne to podľa mňa nebolo. ()

Crazer

Film byl natočený opravdu skvěle. Film, ve kterém se odehrávaly malé osobní příběhy většiny cestujících. Jen bych se vyhýbal více scén, které se odehrávaly na terminálech a věnoval více scén v samotném letadle. Jinak výborné. ()

Cubinho

Fantastické, dechberoucí, hrůzné, samotná realita osudných událostí zachycená ve filmu... Neuvěřitelné, že v tak krátké době po katastrofách 11. září našel vůbec někdo odvahu, aby tato brilantní rekonstrukce stanivších se událostí mohla vzniknout. Srdce mi do závěrečného momentu bilo jako zvon... a vlastně ještě dlouhou dobu po něm. 10/10 ()

Jakubisko

LFŠ 2011 ... Podobně jako napsal darm - je úžasné, že film dokáže udržet v totálním v podstatě po celou jeho délku i přesto, že divák ví jak dopadne. Těžko si představit lepší zpracování dokudramatu, než je United 93. ()

Hoyt

Nelíbil se mi celkový styl. Celý to bylo takový zmatený, neorientoval jsem se v množství postav a první půlhodina byla děsná nuda. Posledních 20 minut to nezachránilo. ()

curunir

Prvý krát som sa o tomto filme dozvedel niekedy v lete 2006, keď som si v nejakom časopise pozeral prehľad najväčších popkornových hitov leta a všimol som si obrázok panorámy horiacich veží WTC a nad nimi sa blížiace lietadlo a povedal som si, že tento film môže stát zato. A aj keď som sa k nemu dostal až teraz, myslím, že moja predpoveď bola príznačná. Spracovanie osudných udalostí 11. 9. 2001, ktoré (aj keď to nerád príznávam) poznačili tvár súčasného sveta je bezpochýb silným námetom. S jeho podaním som však mal v prvej polovici mierne problémy, nakoľko som sa necítil byť zvlášť oslovený, možno aj skôr dokumentárny charakter snímky, ktorá len podrobne popisovala ako to v ten deň vyzeralo. Od druhej polovice, keď sa únoscovia (ich charaktery sú tiež veľmi dobre vykreslené) zmocnili letu č. 93 sa dej excelentne zdramatizuváva a dokáže vtiahnuť do deja tak, že som si chvíľu pripadal ako jeden z cestujúcich, ktorý si najprv mysleli, že sprvu budú bezpečne prepravený na zem, no neskôr zistili, že ak si zachrániť holé životy musia začať konať. Záver je tak naozaj pôsobivý (5* dávam hlavne kvoli nemu), až sa chvílu zdá, že by sa im to mohlo naozaj podariť, lenže to by nemohol byť film podľa skutočných udalostí. Až po vzhliadnutí tohto filmu som si plne uvedomil ako to všetko muselo vyzerať a príznám sa, že tích nevinných ľudí mi bolo aj ľúto. ()

draculca

Poněkud těžkopádný začátek (chtěla jsem dát jen 2*), ale konec je tak strhující, že se mé hodnocení vyšplhalo až na 4*. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Noční můra s DiCapriem

Noční můra s DiCapriem

12.09.2014

Britský režisér Paul Greengrass s oblibou rekonstruuje skutečné události. A po Krvavé neděli, Letu číslo 93 nebo loňském Kapitánu Phillipsovi si našel další projekt, s nímž se ohlédne do minulosti.… (více)

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión