Let číslo 93 aerolinek United Airlines startoval kvůli čekání na ranveji o něco později. Když letadlo dosáhlo letové výšky, už byly dostupné zprávy o unesených letadlech. Piloti dostali textovou zprávu: "Pozor na vpád do kokpitu, dvě letadla narazila do Světového obchodního centra." O chvilku později do kokpitu vtrhli únosci, z rádia se ozvalo dvakrát Mayday, pak se řízení zmocnil únosce. Pravděpodobným cílem letadla měl být důležitý objekt ve Washingtonu, spekuluje se o sídle Kongresu nebo Bílém domě. Pasažéři uneseného boeingu se telefonicky spojili s policií, linkou United Airlines i svými blízkými na zemi. Dozvěděli se o únosech letadel a jejich nárazech do budovy Světového obchodního centra. Podle rekonstrukce událostí se pak pasažéři odhodlali k odporu. (TV Nova)

MATADOR

Teda ten strašně pomalý rozjezd mne deprimoval, ale zbytek filmu to vynahradil. Situace v letadle musela být vážně hrozná, poslední minuty filmu jsem jen nevěřícně sledoval s otevřenýmy ústy a zatajeným dechem! ()

stration

Dokonale natočené. Ta poslední dvaceti minutovka se fakt dá srovnat s máločím. Greengrass potvrzuje svoji genialitu. ()

Easykk

Jak vyjádřit dojmy z tohohle filmu bez použití vulgarit pro zdůraznění prožitku?? Třeba takhle?: ,,No ty Milkoooo, sem z toho málem vytlačil exkrement jak mi bušilo srdceee, a co teprv lehká děva to jak jsem byl napjatej, tomu se do otvoru nedá jinej zážitek přirovnat!!! Smutné a bezchybné! Veliká pocta všem!! ()

Herr_Flick

Nemůžu pochopit lidi, hodnotící United 93 jako odpad! z důvodů těchto konspiračních teorií. Nutně věřit vyjádřením americké vlády nikdo nemusí, ale nechat se stejně naopak přesvědčit pár videi a články na internetu je stejně slepé. A rozčilovat se nad událostmi, jak jsou zobrazeny ve filmu, že to někoho pohoršuje, tomu nerozumím. Sakra lidi, je to jen film. ()

CrownThomas

Opravdu skvělé zpracování letu 93. a celkové pojetí 11.září 2001 .... Přidal bych možná i " dokumentární " , ale to snad ani není potřeba, prostě skvěle odvedená práce jak herců, tak režie a střihu....11. září 2001 je mým velmi oblíbeným tématem, už jsem o tomto dni přečetl kvanta knih a shlédl všechny možné verze jak film, tak i dokumentů a nikdy mě nezklamal.... ()

CageDepp

I když jsem věděl, že to dopadně špatně. Tak při sledování tohodle filmu jsem na konci furt měl pocit, že to dopadne dobře, jak je člověk většinou zvyklej. Doufám, že se s tím nikdy nepotkám v realném životě. ()

Blackhand47

Den 11. září se zapsal do dějin celého světa a především Ameriky, kdy bylo uneseno několik letadel a zničeno Světové obchodní centrum. Let číslo 93 se nevěnuje onomu hlavnímu útoku, ale jednomu z "vedlejších" únosů, kterému se i přes úmrtí všech cestujících podařilo zabránit. Snímek jako takový je natočený tak, jak má být. Všechno je zmatené, nikdo neví co se děje a až do poslední minuty jsme napínáni, co se vlastně bude dít. Kdyby byl film natočený dneska, věřím tomu, že se to pokusí prodat více emotivně a zaměří se na příběh jednoho z pasažérů, ale tahle neznámost přidává na autentičnosti a odlišuje film od ostatních. 80% ()

Hamaradža

Režijne je to absolútna extraliga. Greengrassov polodokumentárny štýl k téme sadol ako riť na šerbeľ a takmer celú dvojhodinovú stopáž so zimomriavkami zatajujeme dych. Ani na sekundu pri tom neskĺza k pátosu, či gýču. Dokonalá filmárčina, ktorú by som pokojne púšťal na filmových školách, na ďalšie študovanie. ALE. Obsahovo je to ďalšia "tradične" patriotická báchorka o hrdinských Američanoch a "tých zlých z východu". Prečo sme sa nevenovali viac aj motiváciám moslimských teroristov? Tie mi pre príbeh prišli taktiež kľúčové. ()

kajas

Vidím to odpoledne před sebou. Přišla jsem ze školy (jestli dobře počítám, tak jsem byla prvňáček) k babičce a dědovi, hrála jsem si a pak už jsem se stala svědkem prvního televizního mimořádného zpravodajství ve svém životě. Vzhledem k tomu, že jsem byla tak malá, sledovala jsem pouze ty záběry hořících budov a okolnosti mě opravdu nezajímaly. Ani jsem vlastně dodnes netušila, že se pasažéři jednoho z letadel vzbouřili. K filmu jsem přistupovala s velkým očekáváním (podle zdejších ohlasů, pochopitelně). První polovina (letecká střediska a spol) mě ale nudila natolik, že prostě nemůžu dát plný počet, ani kdybych chtěla. Potom už samozřejmě nastává zlom ve vypravování a posledních 10 minut (nepočítám titulky) mi tlouklo srdce tak, jako ještě u žádného filmu. Úplně poslední záběr považuji za jeden z nejlepších v dějinách filmu. ()

Aleee89

Tak rozhodně to nebyl film bez jediné chyby. Moc jsem se na něj těšila a vcelku mě nezklamal. Američané se konečně rozhodli o tomto citlivém tématu natočit film a tohle se jim docela povedlo. Původně jsem se bála, že se z toho stane patos. Myslím z toho tématu. Třeba se nabízí srovnání s filmem WTC a tohle jednoznačně vyhrává, jelikož právě WTC to bohužel pojalo z té špatné stránky. Ukazuje ty americké hrdiny, jejich činy a je tam plno sentimentu, což fakt nesnáším. Tohle je jiné a mnohem lepší. Bez jakýchkoliv hvězd, což filmu jedině přispělo. Mrazí vás z toho, že víte, jak to dopadne. A přesto jim fandíte. Mrazí vás, že vidíte teroristy, kteří se v davu docela pěkně ztratí, že vidíte ty lidi, když jdou na "popravu". Mrazí vás, že svět už prostě není bezpečný a tohle se všechno stalo... Líbilo se mi, že si filmaři moc nevymýšleli, drželi se skutečnosti, obsadili neherce, ale zase tak, aby odpovídali skutečnému osazenstvu letu číslo 93. Povedl se jim krásný dokument a nejen to. Co mě štvalo, byly scény z řídících věží, kde po sobě jeden na druhého křičeli čísla letadel a vcelku v tom byl zmatek. Tímto jsem chtěla dát čtyři hvězdy, ale pak mě přesvědčily ty neuvěřitelně opravdové a dojemné scény na konci, kdy lidé volají svým blízkým a celá vzpoura se uskutečňuje... Tohle mě dostalo a zvedlo to konečné hodnocení. Prostě se film tvůrcům neuvěřitelně povedl, i když má svoje mouchy. Přinesl mi nový pohled na věc a musela jsem přemýšlet. A to se mi na filmech líbí. ()

Dont

Vytknul bych snad jen příliš velký počet postav rozličných funkcí v úvodní půlhodině. Nebylo zcela zřejmé, kdo je kdo a především jakými disponuje kompetencemi. Role armády byla zmatečná po celou dobu, nechce se mi věřit, že neměli o celé události větší přehled na základě vlastních údajů (z radarů apod.) a vlastně po celou dobu čerpali jen z kusých informací pracovníků civilního letového provozu. Jinak je ale celá tahle smutná záležitost podána nadmíru zdařile, v závěrečné půlhodině neuvěřitelně graduje až do neúprosného finále. Ten poslední záběr mě naprosto uzemnil. Už je to nějaká doba, co jsem viděl film, který by mě takhle zaujal a připoutal k obrazovce. A to přes to, že jsou vylíčené události všeobecně dobře známé a nemohou tak nikoho příliš překvapit. ()

Skip

Všichni vědí, co se stalo v USA 11. září 2001, tudíž všichni také vědí, jak film dopadne. A přesto jsem to sledoval s velkým napětím. Místy film působí až dokumentárním dojmem. Tvůrci se naštěstí vyvarovali hollywoodské heroizace, jak to k mému velkému zklamání předvedl Oliver Stone ve filmu World Trade Center. Let číslo 93 je opravdu nevšedním filmovým zážitkem a dalo by se říct, že i důstojnou poctou obětem oněch teroristických útoků. ()

marleyy

95% Nejlepší film režiséra Paula Greengrase. Vynikající neherci. Bylo to tak neuvěřitelně realistické až mrazilo v zádech. Dodnes si pamatuji poslední záběr. Ticho. A v hlavách to jen šrotuje. ()

Tygrys

Film byl hodně nepřehledný, ale tahle situace určitě nepřehledná byla takže to beru. První 3/4 filmu tak za 3* ovšem posledních 20 minut je strhujících, přestože jsem věděl jak všechno dopadne. Od teď už chodím všude pěšky. ()

fallangell

Nechapu namitky, ze tento skvele zpracovavy dokument prisel prilis brzy po utocich na WTC a pentagon. Vzdyt kdy si americane chteji uvedomit, ze s nastavenou zahranicni politikou jakou maji nyni se podobna tragedie u nich muze opakovat klidne zitra a pripraveni na ni nebudou o moc lepe, protoze strilet na civilisty se bude bat jakakoliv vlada. United 93 nema mnoho hluchych mist a proto kdyz prijde zaverecna scena budete tise hltat kazdy okamzik. ()

Fanucci

Běhal mi mráz po zádech...naprosto úchvatně natočené a strhující od první do poslední minuty. Na posledních 10 - 15 minut filmu jsem koukal s otevřenou pusou a hodně vlhkýma očima...Jeden z nejpůsobivějších filmů co jsem v životě viděl. Vlastně si teď momentálně nevybavuju působivější, ale je to možná tím, že dojmy z Letu 93 jsou stále tak čerstvé, že přebíjí úplně všechno. ()

wipeout

Už len samotný námet je neuveriteľne silný, najmä keď sa na to pozeráme cez prizmu doslova puntičkárskej snahy o verné zobrazenie reality odohrávajúcej sa na palube tohto pre veľké množstvo ľudí osudového letu. Ku česti Greengrassovi treba uznať, že ani na sekundu neskĺzol do lacného emočného vydierania, naopak z filmu ide chlad a hrôza, celý čas sa pýtate samých seba aký sme si ľudia navzájom na míle vzdialený, najmä scéna stretu 2 náboženstiev, kde sa modlia pasažieri ako aj samotný únoscovia k bohu hovorila za všetko. Fakt, že počas sledovania by sa vám nik ani kvapky krvi nedorezal, má na svedomí nielen silný námet ale aj úžasná hudba. Tá v kombinácii s obrazom necháva diváka v nemom konštantnom napetí. Konečne film, najmä po príšernom film, ktorý zachytáva udalosti 11. 9. 2001 v plnej sile. Radšej sa vyhnem hodnoteniu akéhokoľvek politického podtextu, pozerám sa naň ako na film a nie nejakú propagandu či oslavu patriotizmu. 4,5* ()

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2006 - Nesúťažný výber ◘◘◘◘ to už ani nie je film, ale priam dokument v priamom prenose..... nebudete sa vedieť odtrhnúť od spádu a gradácie tohto filmu .....pre mňa dôležitú úlohu zohrávajú aj osobné zážitky z 11sep2001 - existuje vôbec niekto, kto si nepamätá, čo robil v ten osudný deň?? pristátie na Mesiaci som nezažil, ja som zažil toto! (žiadny sarkazmus alebo cynizmus v tom nehľadajte.... toto bola jedna z dvoch najväčších mediálnych udalostí za posledných 50 rokov) ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Noční můra s DiCapriem

Noční můra s DiCapriem

12.09.2014

Britský režisér Paul Greengrass s oblibou rekonstruuje skutečné události. A po Krvavé neděli, Letu číslo 93 nebo loňském Kapitánu Phillipsovi si našel další projekt, s nímž se ohlédne do minulosti.… (více)

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión