V Kevinovi se skrývá 23 různých osob. Každou chvílí se má objevit čtyřiadvacátá... Tu pochybnou čest se s ním seznámit dostanou tři studentky, které původně vezl domů na prázdniny otec jedné z nich. Stačila chvilka a místo něj seděl za volantem podivný chlapík, který je místo vysvětlení uspal chemikálií. Později se probudí zamčené ve sklepní místnosti, kam za nimi záhy dorazí i jejich věznitel. Z rozhovoru s ním ale rozhodně nejsou o nic moudřejší, protože Kevin je evidentní magor. O nic lépe na tom nejsou ani jeho matka nebo malý Hedwig, kteří za nimi do podzemí chodí. Nenechte ale splést, přelidněno tu rozhodně není, všichni tito další věznitelé jsou jen produktem Kevinovy poruchy osobnosti. Pomoci se mu sice snaží psycholožka (Betty Buckley), ale zdá se, že na jeho mimořádné rozpolcení nestačí ani její letité zkušenosti. Vyznat se v něm pokouší i jedna z vězněných dívek, Casey (Anya Taylor – Joy), která chce Kevinova stavu využít k útěku. Jakožto holka s mučivým traumatem z dětství je navíc mimořádně odolný a vynalézavý druh se silně vyvinutým instinktem k přežití. Bude ho potřebovat. Kevinova čtyřiadvacátá osobnost se má každým dnem probudit a vše nasvědčuje tomu, že to rozhodně nebude kladný hrdina. (Cinemart)

rollman1

jedná se o parádní podívanou se vším všudy. Výhodou snímku je, že při svém tempu snímek dokáže udržet pozornost diváka na maximum. Film vyzdvihuje herecký casting. McAvoy je ve své roli dokonalý a při změně identit i uvěřitelný. Jeho výkony vyzdvihují snímek ještě mnohem výš. Na opačné straně máme hlavní hrdinku s nádhernou tváří Anya Taylor-John, která se měla šanci ukázat už v Morgan, ale tady předvádí naplno svůj potenciál a velké vnady. Nechybí typické dějové zvraty. Prostě Shya jak má bejt. Film má však své rezervy a ačkoliv se McAvoy snaží, někdy snímek drhne a k dalšímu dějovému obrazu se děsně táhne. Film, ale uteče docela rychle a končí celkem chytlavým finále a výbornou poslední scénou, která potěší mnoho fanoušků a filmových geeků. Shya je zpět, to se upřít nedá. Visit mi však přišel odvážnější a lepší. ()

heyda

Doporučuju o tom nic nevědět, potom si užijete nevšední psychologický thriller, který se směle může zařadit mezi elitu. Noční Šjamalan vstal z mrtvých a spolu s Oskarovým výkonem Jamese McAvoye nám naservíroval pecku, která se hluboko zarývá pod kůži. Tohle prostě nejde odbýt jen 4 hvězdama !!! ()

Yardak

Famózní James McAvoy - především díky jeho výkonu je ten film tak výborný! M. Night Shyamalan je snad opravdu zpátky v režisérské formě! Otázka z ní: "Na jak dlouho?" Snad se pokračování povede :o). ()

jojinecko

Nápad dobrý...ale nieeee, tápe to...chcelo to byť mystery, ale niekedy to pôsobí divne... super to je, McAvoy je démon....waw, co? niieee... chces balonek???....TICHO!!! Teraz konečne píše 24 tá osobnosť -Jojinecko: Shyamalan sa snaží, fakt! Ale ten nápad niekoľkonásobne prebíja prevedenie, niekedy je to fakt viac fraška. Za mňa jasné NIE!!! ()

Stanislaus

Šestnáct let po Vyvoleném se Shyamalan vrátil s dalším příběhem o mimořádném jedinci. Tentokrát se jedná o herecký koncert Jamese McAvoye, kterému se ztvárnění jeho neuvěřitelně rozpolcené osobnosti povedlo na výbornou - nejvíce mě zaujali Hedwig a Dennis. Film je napínavý od počátečního únosu dívek až po závěrečné rozuzlení - a to i přesto, že jsem Rozpolceného viděl až po Skleněném. Prostředí sklepů pod zoologickou zahradou mělo správně tísnivou atmosféru a vše podtrhovala nepřeslechnutelná hudební stránka. Rovněž mě zaujala příběhová linie okolo Caseyina dětství a potěšilo mě cameo jisté nejmenované postavy na konci filmu. Solidně natočený thriller o temných zákoutích lidské duše, které byly v tomto případě spletité jako chodby labyrintu - a že to byl vážně nebezpečný labyrint. ()

Flego

M. Night Shyamalan je späť. Precízne postavený príbeh, ktorému kraľuje James McAvoy. Klaustrofobické prostredie dokresĺuje už aj tak temnú atmosféru, kamera odvádza výbornú prácu. Spokojnosť. ()

MontyBrogan

Keď sa dej preklopil do nadprirodzena už nie v rovine teórie, ale reality, na okamih som bol sklamaný. Po chvíli mi však došlo, že toto je predsa Shyamalan tak ako ho máme radi - veriaci v nadľudské schopnosti a objavujúci ich vo vlastných dielach postupne a opatrne, s detskou radosťou v očiach, ale aj trpezlivosťou dospelých. Napokon istá zmena smerovania filmu by nemala moc prekvapiť, keďže je tam zastúpený snáď celý žánrový kokteilový bar aj mimo uvedeného. Hlavná dejová línia je thriller o únose a väznení, flashbacky a návštevy u doktorky sú psychologickou drámou, zatiaľ čo spomínané väznenie podstúpi vývoj k hororu a náznakom oldschoolového exploitation, kde môžeme vidieť mladú ženu len v tielku s puškou v ruke. Kým nástup ďalších McAvoyových identít miestami zachádza do komédie, na záver je z neho komiksový antagonista. Po zamyslení sa nad konvenčnejšími režisérovými klasikami, ktoré som hodnotil vyššie, mám chuť aj teraz siahnuť po plnom počte. No príliš príčetné a odvážne kroky, čo neraz podstúpili dievčatá v snahe o útek, ma od toho odrádzajú, pretože na mňa nepôsobili moc uveriteľne, a podozrievam ich, že mali len posúvať dej rýchlejšie dopredu, aby bol priestor na iné línie, hlavne teda záporákove úžasne zahrané psychošenie. ()

BMW12

Zajímavé dílo M. Night Shyamalana. Myslím, že to byl dobrý nápad natočit thriller o chlápkovi, který má v sobě 23 různých osob. A jedna z nich je tak špatná, že unese 3 dívky a zamkne je u sebe "doma". Je to napínavé sledovat a James McAvoy je ve své roli skvělý. A perfektně se do postavy hlavní unesené dívky hodila Anya Taylor-Joy, je to první role, ve které ji vidím a je fakt dobrá. Jinak natočí se i pokračování, ale už to bude propojeno s filmem Vyvolený z roku 2000, takže je dobré si pustit právě film Vyvolený, než budete koukat na pokračování - Glass (2019). ()

Jinny

Co se musí Shyamalanovi nechat, tak výborně zvládnul čistě filmařské zpracování. Scény, které mají být napínavé, jsou sestřihané a ozvučené občas až k hranici nepříjemnosti. V jeho filmech mu tohle ne vždycky fungovalo, tentokrát ano. Bohužel se Shyamalan nevyhnul ani dalšímu ze svých trademarků - celkem důležité dějové elementy jsou zkrátka... blbost. Týká se to především vynuceného chování postav a náhod, i když ne výlučně. Pokud byste chtěli na film jít kvůli hororovým scénám, tak vězte, že se omezují na několik vteřin. Napětí je tu opravdu skoro výlučně na bázi thrilleru. Pokud je pro vás jeden z důvodů, proč film vidět, James McAvoy, tak jste na správné adrese. Tu roli úchyla (hej, nebudu mu říkat nemocný) si zatraceně užil. ()

poz3n

Návrat Shyamalanovské legendární aury se nekoná, i tak je ale Split celkem zábavný film na večer, při kterém můžete vypnout. Zprvu mi vadila z mého pohledu odfláknutá práce s prostorem (myšleno především v těch uzavřených prostorech), kdy bych si dokázal představit, že se z podobných míst dá vytěžit mnohem více atmosféry. V průběhu času jsem to ale přestal vnímat a tak nějak přijal nastavenou (ne)stylizaci, která Split hází trochu do takového televizního módu. Zvraty v ději jsou celkem očekávané, ale je zábavné pozorovat McAvoye, jak velmi svižně přehazuje role. A konec vykouzlil na tváři úsměv. 6/10 ()

rikitiki

James McAvoy se na tuhle roli nehodí. Jednotlivé osobnosti rozpolcené duše zpodobňuje karikaturou a přehráváním, nikoliv uvěřitelným šílenstvím a utrpením. Když pak ke konci leze po stěně jako lidská moucha, už to bylo jen k smíchu. Celý příběh je vyspekulovaný a etické otázky, které patrně klade, jsou tak na vodě. /21. 8. 17./ ()

Ivoshek

Pokusím se to hodnotit, aniž bych sem napsal spoiler... na druhé straně, samotný oficiální text prozrazuje víc než dost. Klady: hlavní herečka a Mekevoj, který ty své proměny hraje vcelku uvěřitelně, sympaticky zahraná psycholožka. Záporů je bohužel víc: strašně otravná další unesená holka, té jsem přál jen to nejhorší. Absence nějakého většího vzruchu mi taky vadila, vlastně je to celé dost konverzačka. A taky jsem dost brzo přišel na to, v čem je pointa (holt šestý smysl se nedá udělat pokaždé), a nezdá se mi úplně dobrá. Ani vtipná. V souhrnu mi to tedy nepřijde jako nějaký Šalajmanův návrat, spíš pokračování trendu. ()

Othello

Asi není úplně košer u filmu, který se snaží plácat ve rybníku vyhloubeném 17 let starým Unbreakable a označuje se jako thriller a horror, když nejlepší mi na něm přišel nápad se závěrečnými titulky a hláška o tom, že Hooters jsou fast food, který by založil Jindřich VI. (imho omylem je ve filmu označený jako Jindřich V.). Nepomáhá mi, že McAvoye jsem vždycky považoval za přehrávající hysterku a tohle je, jakoby někdo na prázdniny půjčil nesnesitelnýmu dítěti kameru. Díky tomu jsem se nemohl zbavit dojmu přetažené scénky ze Saturday Night Live, která má parodovat Hitchcockovi kánony v moderním duchu teen hororů od Blumhouse (kteří to produkovali). A mě to mrzí, protože s trochou péče by to mohlo hrát na ty správné struny, kdy napětí by bylo budováno příslibem příchodu abstraktní Bestie a závěrečná gradace, vycházející z originální premisy nadčlověka v důsledku kooperujících rozpolcených identit by mohla být správně a zábavně vychýlená, kdežto takto trochu vymizí do prázdna, repektive spin-ofu mezi pětasemdesátimilionovým intimním dramatem z roku 2000 a devítimilionovým hororem z roku 2016. Ach jak se ty osudy kroutí a nepředvídatelně ohýbají. Člověka to nutí zamýšlet se nad malicherností života a veškerého snažení. ()

eraserhead666

Faktem je, že jsem svého času nad Shyamalanem již zlomil hůl. A on pak přišel, a s Visit mě nakopal přímo do prdele. Z Rozpolceného jsem měl trochu rozpaky a nevěděl, co čekat. I kvůli McAvoyovi, kterého nemusím. Nakonec se z toho vyklubal docela příjemný film, i ten McAvoy byl snesitelný (ale že by se nějak extra předvedl, to zase ne). Ovšem Anya Taylor-Joy je skvělá. Rozpolcený je nakonec takový klasický Shymalanův film z jeho počátků ovšem bez "překvapivě nečekaného" zvratu v závěru. Upřimně - propojení Rozpolceného se Skleněným se docela obávám... ()

JASON_X

Mistrovým Šajmalanovým nejlepším kouskům se Split nevyrovná, a to především kvůli častým rušivým střihům do pracovny jisté přestárlé otravné cvokařky. Film tak nedrží napětí a "rytmus" a hlavně mi ta baba lezla pěkně na nervy. Místo aby našeho milého nevypočitatelného psychouše naládovala pentobarbitalem, strčila ho do svěrací kazajky a do hlavy mu pouštěla aspoň dvě stě dvacet, ta pravdoláskařská sluníčkářská kreatura se ho snažila pochopit, no chápete to? I když přiznávám, že kdybych už kdysi dávno neviděl pár dílů německých Specialistů na vraždy s jistou mnohočetně porušenou holčinou (dokonalá Annett Renneberg jako Gerit Blaha), které se mnou tehdy nezapomenutelně zamávaly, nebyl bych při oněch psychologických sedáncích babizny a Kevina tolik znuděný, ale naopak zvědavý. A jinak je to starý dobrý Šajmalan jakého mám tolik rád - mix křehké poetiky, fantastického realismu i plíživé zlověstnosti a syrové brutality. Já osobně bych tedy konec vypointoval úplně jinak, ale kdybych řekl jak, tak bych spoileroval, což se tady nenosí, a tak si to nechám pro sebe. Jen chci ještě pochválit sympatickou představitelku Casey; sice trochu přehrávala, ale její postava byla zajímavější i pravděpodobnější, než multirozštěpený McAvoy. ()

luka4615

M. Night Shyamalan se po sérii špatných či přímo hrozných filmů vrací zpět tam, kde mu to jde nejlépe. Totiž ke skvěle vypointované, skvěle natočené a přemýšlivé látce, u níž není radno "vypínat mozek". Split se také může pochlubit skvělým výkonem Jamese McAvoye, jehož interpretace 23 osob je jednoduše fenomenální, přičemž ve Vás každá z nich zanechá určitý tísnivý dojem, který je umocněn dalšími atributy - kamerou a skvěle zvoleným hudebním doprovodem. Nutno také podotknout, že McAwoyovi v jeho hereckém koncertu zdatně sekunduje Anya Taylor-Joy, jejíž postava mladé Casey má v celém vyznění filmu nezanedbatelný význam. Jedinou chybičkou je zde tedy jen předlouhé představování Kevinových osobností, což má za následek občasné hluché a natažené scény. Avšak i navzdory tomu bude Split jednoho dne označován jako film, v němž ze sebe James McAwoy vydal to nejlepší a zároveň i jako film, který všechny přesvědčil o tom, že M. Night Shyamalan na to pořád má. Skvělá práce! „The broken are the more evolved.“ ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback