Adaptace románu jednoho z nejslavnějších spisovatelů generace beatniků Jacka Kerouaca. Hlavními hrdiny jsou Sal Paradise a Dean Moriarty, kteří odmítají žít spokojeným konvenčním životem a spolu s dalšími kamarády se vydávají na bláznivou cestu po Spojených státech. Sal je spisovatelem a žije v New Yorku. Dean je dítětem ulice, často pobýval v polepšovně a živí se hlavně krádežemi. Oba jsou svobodní a tak pro ně není problém sbalit si věci a vyrazit. Nakonec se dostávají až do Mexika. Během svých cest si užívají absolutní svobody a volnosti, navštěvují večírky, užívají si alkoholu, drog, sexu a jazzu. (Creony)

Juto

Občas sa môže stať, že film stratí cestu, ale vďaka odhodlanému hereckému obsadeniu a scenáru, ktorý vystihuje atmosféru Kerouaca, Sallesova adaptácia nikdy nesklame a nenudí. 6/10 ()

Riley

"The only people for me are the mad ones, the ones who are mad to live, mad to talk, mad to be saved, desirous of everything at the same time, the ones that never yawn or say a commonplace thing, but burn, burn, burn..." ()

frings

Ne, ne a ne! Nejsem a nikdy jsem nebyl příznivcem Beat Generation a jim podobných existencí. Nemusíme chodit daleko, stačí se porozhlédnout kolem sebe v našem rybníku současném i minulém. ()

dresi

Nevyhnutelné zklamání. Strašně uspěchané a zkrácené. Aspoň konec se povedl, ale bez spousty vynechaných věcí z knihy není tak zdrcující a smutný, jak by mohl být. ()

sir-dave

Znáte to, když se na něco hodně těšíte a potom jste o to více zklamaní. Má vina, nečetl jsem knižní předlohu. Pravděpodobně ta největší chyba. Čekal jsem něco ve stylu videoklipu Seek Bromance od Tima Berga. Základní myšlenka stejná, já doufal v něco více uvolněnějšího. Komorní atmosféra a doba přispívala na realističnosti. Záběry z cestování v autě a krajiny nebyly špatné, ten zbytek vzhledem k délce spíše nudil. V porovnání s Mexickou jízdou to u mě prohrává. Na jednu stranu to také mělo své momenty. Přimhouřím oči a hodnotím průměrem. Ve filmu bych moc nemhouřil, myslím, že první film, kde Kristen Stewart ukázala své tělo :-) ()

SeanLSD

Z mnohých dôvodov, ktoré teraz nebudem a ani nie je potrebné preberať, môžeme prijať ako primárne východisko tvrdenie, že Kerouacovo Na ceste, nech už dnes pôsobí akokoľvek, je absolútne kultovým dielom. Sallesovo NA CESTE je jeho veľmi presnou/dôkladnou/detailnou/pietnou/únavnou obrazovou reprodukciou/ilustráciou/vystihnutím, čo je dôvodom, prečo sa kultom stať nemôže. Podobne ako jeho MOTOCYKLOVÉ DENNÍKY nemá pridanú hodnotu,iba ukazuje, neurazí, nenadchne, raz a stačí, proste iba adaptácia... ()

sator

Nikdy Kerouaca nečet a neznal třetí proud přesto býval spolu s Deanem, každej víkend on the road..Nezfilmovatelné-tedy zklamání... ()

dr.fish

Podle zdejších vesměs nechápajících recenzí mi bylo jasné, že se mi film líbit bude. A taky se tak stalo. Stejně tak jsem pochopil, že bych knížku už dnes přečíst nedokázal. Těch čtrnáct let co jsem byl na cestě já, to už mi stačilo. Přesto mi to tenhle film skvěle připomněl a musím říct, že se opravdu trefil do černého. I s tím hořkým koncem....85% ()

Lamprea

No, nebylo to úplně podle mých představ,něco mi tam trochu chybělo, mohlo to být víc rozjařený, bláznivý prostě Beatnický, ale na druhou stranu sem se ani chvíli nenudil a mám ten příběh tak rád, že tomu prostě nemůžu dát nižší hodnocení. ______ I think of Dean Moriarty ______ PS: Jdu si ubalit cigáro bez filtru :) ()

Johnny.ARN

Ten film, ktorý vás od začiatku nezaujíma, trvá pol dňa a na konci je to presne také isté ako na začiatku. Čo to za úbohé životy žijú tí úbohí bídnici? Kedysi ich volali zmätení kokoti, dnes slniečkari a hipsteri. Prefetované mozgy túlajúce sa krajinou, kradnú, jebú, existencia bez zmyslu. A niekto o tom dokáže natočiť film, kde naj scény sú so skoro plochou Kristen. 1 z 5 ()

lennyd

Sal (Sam Riley), mladý a nadějný spisovatel, žil vcelku klidným životem, dokud nepotkal Deana (Garrett Hedlund). Dean, který vždycky dokáže rozjet nějakou bejkárnu, nebo alespoň nějakou cool party, se spoustou alkoholu, drog a sexu. Dean, kterého napadne vyrazit pryč, z New Yorku, na nějakou dalekou cestu. Dean, který nemá problém kdykoliv sbalit holku. Nebo kluka. Nebo se oženit. Dean vlastně nemá vůbec žádný problém. S ničím... Pamatuji si, že předlohu Jacka Kerouaca jsem četl asi dva roky zpátky, a vůbec mne nebavila, a už vůbec jsem nechápal, jaký kult se kolem tohoto dílka tvoří. A to mne nenapadlo, že po nějakém čase budu muset onu nudu strávit ještě jednou, tentokrát při sledování tohoto filmu. A nuda to opravdu byla, protože koukat na to, jak si Dean se Salem v jednom kuse užívaj, zatímco mne čeká druhej den cesta akorát tak do hokny, jen fakt o ničem. Ale několik kladných bodů bych ve filmu našel - třebas prsa Kristen Steward (akorát to vyjde na ty hvězdičky - dvě prsa, dvě hvězdičky)... ()

Mishqo

Ej malo to niečo do seba, aj keď tá nehorázne dlhá stopáž vyplodila pár hluchých a nudných miest ale celkový dojem bol dobrý. Po prvý raz vôbec musím pochváliť aj Kristen Stewart, ktorá sa tu netvárila stále ako kyslá uhorka (možno to bolo jej nahotou že sa tak herecky uvoľnila =D ). Každopádne dalo sa z toho vyťažiť aj viac. ()

VanTom

No jo, kdo by nechtěl odhodit závazky a vydat se ve společnosti podobně otevřeně smýšlejících bohémů na cestu plnou volného sexu, chlastu, drog a zábavy? Navíc když nehrozí kocovina nebo pohlavní choroby, peníze se vždycky nějak najdou a životní úroveň si v případě nouze zvýšíme drobnou krádeží? Knihu jsem nečetl, film je nicméně pojat jako pohodová road movie po Spojených státech, kde nás ale nečeká mnoho zajímavých postav a situací, spíše se zdlouhavě literárně diskutuje mezi hlavní trojicí, případně s figurkami jejich přátel a známých. ()

hroubek

Z románu Na cestě od Jacka Kerouaca jsem přečetl jen pár stránek, ale i tak to co jsem si přečetl se mi líbilo a já se začal těšit na tento film.Je dobré si předem uvědomit co od filmu čekáte.Já bohužel čekal příběh ze života mladých nevybouřených lidí, kteří řeší svoje problémy tím, že se vydají na cestu.Tak z půlky jsem se trefil.Celý film je o tom jak skupina neurčitého počtu mladých lidí cestuje napříč Amerikou křížem krážem a potkávají u toho spousty zajímavých postav(Amy Adams,Viggo Mortensen,Steve Buscemi nebo Terrence Howard) a jejich neustálým motivem je zůstat na cestě a užívat alkohol, drogy a lásku ve velkém.Jelikož se bojí zůstat na jednom místě, protože to by pro ně znamenalo ztrátu svobody, kterou cítí, když jsou na cestě.Garrett Hedlund jako Dean je perfektní a člověk se ani nediví ostatním, že s ním vyráží na cesty.Sam Riley je oproti němu dosti nevýrazný, ale to je taky dáno, že hraje úplně jinou charakterovou postavu.A nesmím zapomenou na Kristen Stewart, která mě přesvědčila, že umí hrát a dokonce hodně dobře, když nehraje trapnou postavu.A taky jí to tady sluší a to, ať má šaty, nebo je nemá.Filmu hodně na zajímavosti ubírá délka a ne úplně záživné vyprávění, které ne vždy správně graduje.I tak, ale mohu říci, že konec je parádní a správně emočně nabitý.Na cestě není špatný film, jen si k němu každý musí najít svou cestu a neztratit se na ní. ()

Jolinar

Hedlund se mi fakt líbil, ale celkově takové velké nemastné-neslané NIC. Bez emocí, bez děje, bez lyriky, pár scén zajímavých, ale jinak velká škoda. Postavy vás nenadchnou, děj vás nezajímá, konec můžete klidně prospat. Nejvíce mi asi chyběl zápal pro konverzace a filozofování, který je pro beatniky charakteristický. Kde jsou dlouhé dialogy, noční rozhovory a rozvířené diskuse? Většinu filmu jsou postavy zachyceny jak někam jedou, kouří, pijí nebo souloží. Ale já měla vždycky za to, že to nebyli jenom výtržníci, nevěrníci, lháři a tuláci, ale především INTELEKTUÁLOVÉ. Hloubali nad světem, nad životem. Hodně četli. Byli zapálení. Chtěli vědět víc. Viděli v životě lyriku. A když šli do baru sbalit novou holku a opít se do němoty, zastavili se před vchodem, aby se podívali na ty děsně obrovský jasně zářící hvězdy a přemýšleli nad nimi, proč vypadají tak osaměle zkoušeně, jestli svítí i pro někoho jiného, nebo jsou to jen oni, kdo je nicotným bezvýznamným pohledem dokáží zachytit a meditovat nad jejich zkroušením a tím pádem i tak trochu ulehčit jejich utrpení.. (asi tak nějak!) PS A ani jedna bitka v baru - vážně?! ()

VasaX

Monotónní, cyklické, únavné a nudné. Steward se bohužel moc nepředvedla, zbytek se docela dal a Dunst, Adams a Buscemi vyloženě potěšili (hlavně protože je mám rád). Musím říct, že knižní předlohu jsem nečetl, ač jsem s ní obeznámen. Takže nedokážu posoudit výsledný vztah. Takže pro mě jsou to dvě hodiny dvacet ježdění odnikud nikam, řešení mezilidských stavů na úrovni kdo má koho rád a kdo koho sere, sex, cigarety, chlast a rebelie v mezích. Byly tam momenty, které mě bavily, ale nevím, jestli to za ten celkový čas stálo. ()

Roseinka

Šíleně a zbytečně zdlouhavý. Musela jsem na to koukat na dvakrát. Pořád jsem čekala, co se stane a ono nic. Styl takového života nikdy nemůžu pochopit a možná proto se mi to ani nelíbilo. Naopak si myslím, že je to nešťastný způsob jak si "užívat" život. Bylo to smutný, bylo to o něčem a přitom o ničem. Aspoň Garrett se mi jeví docela jako nadějný herec a ráda si zkouknu další jeho film. ()

strelenaL

Souhlásím s uživatelem Castor. Přesně jak to napsal tak jsem to celé vnímala stejně. Velké zklamání přitom jsem čekala daleko víc než slabší průměr. ()

Autogram

Spisovateľský chlebíček je ťažký, to sú len samé krčmy, chlastanie, drogy a poflakovanie sa po celej Amerike. A ešte ženy, hlavne tie ochotnejšie. Kristen Stewart tu predstavuje jednu z nich a na slušný film je tu celkom dosť grupákov, skutočných aj prerozprávaných. Pútavosti filmu to ale nepridáva, po celý čas ma to nudilo, žiadny vývoj príbehu iba presúvanie z miesta na miesto, občas až extrémne zdĺhavé. ()

Mr.KarlAdler

Těšil jsem se na tuhle adaptaci "jak malej jarda", a to i když obsazení hezkých tvářiček do hlavních rolí neslibovalo zrovna výjimečnou podívanou. Jenomže se ukázalo, že ani zkušená garda v podobě Mortensena, Buscemiho a Amy Adams se scénářem bez chuti nic nenadělá. Vyberte pár komerčních pasáží, přidejte pár desítek minut zbytečností, a máte z toho obyčejný film pro mladé z doby, která může těžko působit zajímavě, když se jen přizpůsobí dnešní. V téhle oblasti film selhává nejvíc, i když se snaží tvářit, že tomu tak není. Nejpodstatnější totiž je, že s Kerouackem má tahle zbytečnost pramálo společného, což je podle mě základ. ()

Viggo Mortensen opět na cestě

Viggo Mortensen opět na cestě

07.08.2010

Snad není potřeba vysvětlovat, že nepůjde o pokračování postapokalyptické Cesty. Viggo, přestože nedávno plánoval seknout s hereckou kariérou, se připojil k obsazení adaptace slavného románu Jacka… (více)