Adaptace románu jednoho z nejslavnějších spisovatelů generace beatniků Jacka Kerouaca. Hlavními hrdiny jsou Sal Paradise a Dean Moriarty, kteří odmítají žít spokojeným konvenčním životem a spolu s dalšími kamarády se vydávají na bláznivou cestu po Spojených státech. Sal je spisovatelem a žije v New Yorku. Dean je dítětem ulice, často pobýval v polepšovně a živí se hlavně krádežemi. Oba jsou svobodní a tak pro ně není problém sbalit si věci a vyrazit. Nakonec se dostávají až do Mexika. Během svých cest si užívají absolutní svobody a volnosti, navštěvují večírky, užívají si alkoholu, drog, sexu a jazzu. (Creony)

Slartibarkfast

Naprosto autentické převedení Kerouacovy beatnické duše na filmové plátno. Je to jako jazzová skladba, která je v tomto filmu ústředním motivem. Vše je nahodilé a nepředvídatelné, bez jakéhokoli řádu. Jak kniha, tak i samotný film. Deprese, štěstí, melancholie, sex, drogy a touha po nepoznaném. Stále jít dál a nezastavit se. Na jednu stranu hloubáme nad smyslem života a bytím, abychom vzápětí přišli na to, že nic nemá smysl a člověk by si měl především užít. Vychutnat si každou minutu naplno. Nebo snad ne? Tohle dílo pokládá spoustu otázek a zároveň interpretuje mnoho odpovědí. Je jen na divácích, kterým směrem se nechají strhnout. Jestli souhlasit, nebo myšlenku rezolutně odmítnout. Výborné herecké obsazení už je jen třešnička na dortu. Ty bezmála dvě a půl hodiny mi rychle utekly a já bych chtěl ještě. Opravdu silný, dramatický snímek, který určitě neosloví každého, ale své kvality bezesporu má. Za úžasné převedení knihy do filmu musím dát vysoké hodnocení, neboť postavy rázem dostaly svou hmatatelnou podobu a žijí. Škoda jen, že se sem nevešlo všechno. 85% ()

eLeR

Bez zodpovednosti a konkrétneho cieľa. Často bez prostriedkov a za zlodejov. S fľaškou v ruke a s drogami v žilách. Samé párty, sex a jazz. Ale neustále na ceste s túžbou žiť a nielen prežívať. Celkom slušná adaptácia Kerouaca, jednu hviezdu prihadzujem za výber a výkon hercov. ()

Lenny.M

NE! Čtyři pokusy to dokoukat a i to je snad málo. Film mažu z hardisku a ani mě nezajímá, jak to dopadne. Ono to stejně podle mě nijak nedopadne.. :D ()

Chrustyn

Jedno z mála filmových zpracování, knihy Jacka Kerouacka o mladých lidech, kteří odmítají žít konvenční, nudný život a vydávají se na nespoutanou cestu po USA. ()

ainny

Nějak na mě ta doba dýchla. Dýchlo na mě i to očekávání, když po spoustě let knížka kdysi znovu vyšla a já ji měla z první ruky. Ale... to věčné ale. Kamera dobrá, soundtrack dobrý, jenže mě to holt nevtáhlo. Sal i Dean jsou v mých očích úplně jiní, než je ukázal film a raději si je takové ponechám. Takže repríza u mě rozhodně nehrozí. Raději vytáhnu z knihovny tu zažloutlou knížku. ()

Arsenal83

Ono na základe Kerouacovej predlohy som nemal veľké očakávania, ale toto zaostalo aj za tým. Tých filmov o znudenej mladej generácii, čo nevie čo skôr so sebou tak šukajú, drogujú a zase len šukajú, tých tu už bolo dosť. Aký mal ale film zmysel, čo komu priniesol a to za skoro 2 a pol hodiny. Skutočne len pramálo. ()

mat.ilda

Ten pytel Ze života beatniků, co se poslední dobou roztrhnul, vydal svůj nejtrapnější obsah. Po poprojekčním pocitu, že jsem zblbla, ráno už nebylo naštěstí památky. Jedna hvězda, jako vyjádření vděku. ()

Havenohome

Twilight pre hipsterov! :)...................Riedka nuda. Transformeri 3 majú bližšie ku Kerouacovej predlohe ako toto. Aj keď to neposudzujem ako adaptáciu, tak nemám, čo by som tam ocenil. Namiesto hektického kvaltu a zaprášenej Ameriky dostanete lacné poetizujúce obrázky a sterilné retrokulisy. Základnou úlohou scenáristu bolo z obrovského množstva motívov vybrať tie najzaujímavejšie, ale namiesto toho strčil do 140 minútovej stopáže ešte aj veci, ktoré v knihe neboli. Postavy sa šantia na posteli ako infantilné detičky (OMG, veď Moriarty bol pornoidný kurevník!) Dokonca je márne hľadať v tomto fikčnom svete niečo, čo by pochádzalo z Kerouacovho života (aj to mohol byť legitímny inšpiračný zdroj, nielen kniha)..............Po Howl ďalšia ultimátna hlúposť, pri ktorej sa musia beatnici v hrobe obracať. ()

Sofia

Kerouacovu knihu jsem četla už asi před deseti lety a říkala jsem si, že je to nezfilmovatelné...no, zfilmovatelné to tedy nakonec je, ale měla jsem s tím stejný problém jako s předlohou - příběh se vlastně vůbec nevyvíjí a nikam nesměřuje a nekonečné sexuální a drogové eskapády začnou po chvíli nudit a hlavních hrdinů vám začne být hodně líto. Garrett Hedlund exceluje v roli Deana, což bych po jeho výkonu v Tronu nikdy nevěřila, jeho vnitřní rozervanost z něj úplně sálala, až to bylo nepříjemné. Je to ale hrozně roztahané, chvílemi nudné a výsledek je stejný jako knižní předloha - jedna velká póza, která si hraje na něco, co rozhodně není. ()

JASON_X

Jako film sám o sobě je to celkem dobré, jako knižní adaptace mizerné. Na knížku zapomeňte, děj filmu sice tak nějak rámcově sedí, ale energii má hodně jinou. Kerouacův Dean, jak ho popsal ve svém benzedrinovém rauši, je hyperaktivní cvok, šílený beatnický šaman posedlý a zdrogovaný životem, který ze sebe chrlí větu za větou, mluví o několika věcech najednou, plánuje několik věcí najednou, dělá několik věcí najednou, má několikrát denně sex, často i s několika ženskými... zkrátka je to živelná "múza", která přiměla Kerouaca ke psaní. Ale filmový Dean je někdo úplně jiný. Jinak se ale na film dá celkem koukat, stopování, divoké večírky, extatické a bláznivé rozhovory, bopová hudba... ale proti knize slabota, žádnou existenciální sílu a hloubku jsem z něho necítil. Překvapil (svou účastí) Mortensen jako Starouš Bull, unylá Stewart jako Marylou nijak neoslnila, v roli postaršího buzíka se zajímavě mihne Buscemi. Coby (dříve) náruživý čtenář beatnické literatury jsem zklamaný, jako filmový divák obstojně spokojený. ()

Sawy

Adaptace ve stylu nacpeme do filmu co nejvíc útržků z knihy, aniž bychom se nějak výrazně starali o jejich propojení do smysluplného celku, ony do sebe ty ikonické epizodky nějak zapadnou. Inu, nezapadnou. Herci do rolí padnou jako ulití, zvlášť Hedlund hraje Deana přesně na tom pomezí šílenství a neodolatelnosti, jak je potřeba. Salles mnoho scén dokázal natočit přesně tak, jak jsem si je při čtení představoval, minimálně konec se povedl náramně, stejně tak některé dílčí epizodky z cest. Ale ta atmosféra tam prostě není. Ty těžko zprostředkovatelné pocity volnosti, existenciální tíha mladých lidí žijících jinak, než jim diktuje společnost, hledání životního uspokojení, tedy přesně to, co mi kniha přinášela dá se říct každým slovem, jsem hledal marně, protože ono k dobré adaptaci nestačí naházet za sebe momentky z knihy. Zvláště z knihy tak těžko uchopitelné. Film se pak zákonitě stane jen repetetivním sledem obrazů bez ujasněné vnitřní struktury, což při délce 140 minut zákonitě vede k nudě. I pro čtenáře. Salles nedokázal předlohu přizpůsobit pro film a člověka to zamrzí o to víc, když si uvědomí, že při daném obsazení a kvalitách předlohy mohl vzniknout generační kult. 60 % ()

Katullka

Hipsteři onanují aneb beat generation pro všechny ty patolízaly, co nic jiného neumí. Smutné. Průměrné. Alespoň Stevartka ukázala bradavky a my můžeme jít spokojeně spát a bloudit ve svých myslích. Nuda. ()

ScarPoul

Dean Moriarty a Sal Paradise na ceste Amerikou. Jacka Kerouaca mám veľmi rád a jeho Na Ceste považujem za najlepšou ukážku života jednej generácie. Generácie umelcov a stratených existencií, ktorý sa dotýkali svojimi dielami nie len ľudských duší, ale aj vystihli podstatu Ameriky po 2. sv. vojne. Na ceste ako film, je ale len ťažkopádnou napodobeninou knihy. Osudové vzťahy a sebadeštrukčné videnie sveta sa odráža v prepracovaných kompozíciach a pekných záberoch americkej krajiny, ale akási túžba žiť životom akým žije beat generation sa nedostaví. Hedlund je asi najvýraznejšou postavou vôbec a je celkom zábavne sledovať jeho životný osud skrze oči mnohých iných ľudí - hlavne žien. Tie sú častokrát veľmi atraktívne ale kraľuje im Kristen Stewart a jej prsia, ktoré vystavuje skoro v každej scéne. Ale ten feeling a chuť zavítať do baru, zapáliť si cigaretu, počúvať džez, alebo básne z úst stratenej generácie sa nedostavil. Dokonca ani tá túžba cestovať naprieč Amerikou. To je to prezentované skôr ako príjemné pozadie, než životná filozofia . A to je škoda. Je dobré že na svoje dve a pol hodiny film nenudí, ale okrem dvojitého handjobu v aute je to film neschopný ponúknuť inú, zapamätaniahodnú scénu. ()

Tommassi3

"Dík za svezení !!" - "Možná bude tvý poslední.. Vezu dynamit !!" ;) No, ne že by Walter Salles vyloženě vybouchl, ale i přes nesmírně kvalitní řemeslo se ani zdaleka nejedná o nic, co by se Kerouacově předloze, ať už si o ní myslíte cokoli, vůbec přibližovalo.. ()

Johny_fork

Miluju road movie, jejich svoboda mě vždy fascinovala a On the Road je de facto definicí žánru. Přiznám se ale, že jsem čekal víc. Herecké obsazení je vynikající, atmosféra i prostředí v pořádku. Snímek dle mého ničí předlouhá stopáž, v níž se neustále opakují stejné motivy. Ve výsledku děj působí stereotipně a vyvíjí se pouze do šíře, nikoliv kupředu. Přesto se jedná o solidní a poctivý flám s množstvím sjetých, vypitých a prošukaných večírků. Shrnul bych to tak, že některé scény snímku převyšují neuspořádaný celek. Nečetl jsem knihu a to je možná zásadní problém. ()

JohnCZ

Parádní herecké obsazení, ale jako celek mě film vůbec nebavil. Snaha o nekorektnost mě spíš vadila a tak celkově mi to přišlo jako modla pro hipstery, pro které musí film působit hodně cool dojmem - každej šustí s každým bez ohledu na pohlaví, Aragorn (zase) ukáže svoje chlupatý péro, všichni jsou upocení, špinaví, jezděj bezcílně sem tam. Kniha sice může být zajímavá, ale jako film to z mého pohledu vůbec nefungovalo. Za Buscemiho hvězdu, jeho role mě pobavila. Ale jinak 2 hodiny utrpení... ()

Skrk

Na cestě od Sallese sice není tak "geniální" jako od Kerouaca, ale přecejen jsem si tento film po těch skoro třech letech zalíbil a vracím se k němu pro svojí atmosféru "cesty". Hlavní herecká trojka má charisma a věřil jsem jim to. Možná by měl i Jack radost. ()

joehot

Na to, jak je ta kniha nezfilmovatelná, je zfilmovaná docela dobře. Přesto to zkrátka není tak docela ono. Vyzdvihl bych herecké výkony všech zúčastněných, od hlavních dvou hrdinů po vedlejší minirole. Nejvíc však zaujal Garett Hedlund, fakt že jo. ()

Zeebonk

Knihu mám rád, tuze rád. Pravda je taková, že mám film ve vzpomínkách uchovaný asi jako mývalí chcanky na čele čerstvého lososa, což je v porovnání s knihou, která mi v paměti tleje již nějaký ten rok a pořád si drží vazbu, přinejmenším překvapivé. Nemám absolutně tušení, za jak velké hovno adaptace stojí, jen jsem měl vlezlou potřebu sdělit světu, že mi ten Kerouac dlouho leží v srdci a zatím jsem nepohrdl jakoukoli jeho upřímnou experimentální smrští, mimo Maloměsta, velkoměsta, u kterého jsem o té upřímné experimentální smršti ochoten polemizovat. Jediné, čím jsem si naprosto jistý, je, že Na cestě na plátno nepatří a že nadcházející adaptace Big Suru mi bude ještě hodně dlouho přinášet noční můry. ()

Viggo Mortensen opět na cestě

Viggo Mortensen opět na cestě

07.08.2010

Snad není potřeba vysvětlovat, že nepůjde o pokračování postapokalyptické Cesty. Viggo, přestože nedávno plánoval seknout s hereckou kariérou, se připojil k obsazení adaptace slavného románu Jacka… (více)