Adaptace románu jednoho z nejslavnějších spisovatelů generace beatniků Jacka Kerouaca. Hlavními hrdiny jsou Sal Paradise a Dean Moriarty, kteří odmítají žít spokojeným konvenčním životem a spolu s dalšími kamarády se vydávají na bláznivou cestu po Spojených státech. Sal je spisovatelem a žije v New Yorku. Dean je dítětem ulice, často pobýval v polepšovně a živí se hlavně krádežemi. Oba jsou svobodní a tak pro ně není problém sbalit si věci a vyrazit. Nakonec se dostávají až do Mexika. Během svých cest si užívají absolutní svobody a volnosti, navštěvují večírky, užívají si alkoholu, drog, sexu a jazzu. (Creony)

liquido26

Na cestě je jedna z mála Kerouacových knížek, co jsem ještě nečetl, přestože mám na polici anglické i české vydání :-) Svého času jsem hltal Dharmové tuláky, Anděle pustiny, Amerického poutníka, Podzemníky, Big Sur nebo Maloměsto, velkoměsto (což je asi můj nejoblíbenější román), ale na cestu jsem se ještě s Jackem a Nealem/Salem a Deanem nevydal. Tak jsem se docela těšil a byl zvědavej, co předvede tento film a bohužel má na můj vkus neduhů opravdu hodně. Celé je to moc epizodické a neucelené a zbytečně roztažené na dlouhou stopáž, což v asociativních románech psaných na jeden zátah pod vlivem omamných látek na roli balícího papíru nijak neuškodí, ale k filmu se to moc nehodí. ()

F.man

Ten film sice TO nemá, ale kupodivu jsem spokojený. Vlastně bych možná měl před Walterem Sallesem smeknout klobouk, jak se s On The Road dokázal poprat. Ona je ta kniha totiž v podstatě nezfilmovatelná. Nějaká souvislá dějová linka v ní neexistuje, spoustu stránek zabírají opakující se cesty na západ a východ a celé to je postavené na práci s jazykem, s jazzovou atmosférou, s beatnickým životním stylem... Ach jo, mám tu knížku vážně rád. Proto opravdu cením, že Salles se zaměřil právě na tohle a jakous takous atmosféru tomu filmovému cestování napříč Amerikou dokázal vtisknout. Není to sice úplně ono, ale dýchlo to na mě alespoň z části stejným dechem jako předloha. Horší čtyři hvězdy. P.S. Může mi někdo vysvětlit proč bylo třeba dávat tolik prostoru šoustacím scénám Deana? ()

curunir

,,NECÍTIM ĽÚTOSŤ, TÁ JE PRÍLIŠ BANÁLNA, MELANCHÓLIA ZASE VEĽMI MDLÁ. NAJSKÔR TO BUDE ZLOSŤ." __ Walter Salles nakrútil po ,,Motocyklových denníkoch" opäť film o mladosti ikonickej postavy, opäť s podobne vystavaným dejom a opäť sa je načo pozerať. Kerouacovo slávne dielo mám v počítači stiahnuté ako audio knihu, ale dosiaľ ma nelákalo vypočuť si ho, keďže by som dal skôr prednosť jeho literárnej podobe. Dokonca aj ku tomuto filmu som sa dostával vyše mesiaca, kým som si našiel chuť pozrieť si ho. Je jednoducho skvelý, chytil ma hneď od začiatku. Keby Kristen Stewart hrala iba vo filmoch ako je tento alebo ,,Útek do divočiny" patrila by moje obľúbené mladé herečky. Garrett Hedlund je absolútna hviezda a neskutočne mi pripomínal Petra Sagana (,,Počúvaj, viem robiť viac vecí naraz. Moja energia je neobmedzená."). Je to na 4* alebo na 5*? Neviem. Možno teraz na 5* a pri inom pozretí na 4*, alebo úplne naopak. Myslím na Deana Moriartyho... (doteraz 2483. hodnotení, 185. komentár k filmu) ()

ledzepfan

Ale jó-dobrý je to.. S knihou bych to moc nesrovnával-to je v tomhle případě takové poměřování na hovno. Výpověď je to funkční. Atmosféru to má. Dlouhé je to tak akorát. Herci jsou.. někteří lepší jiní méně(lepší= Hedlund, Sturridge a velmi potěšující Mortensen, který mého oblíbence trefil-hlavně hlasově-na jedničku.. horší= Stewart, Dunst a Riley tam měl taky pár slabších chvilek...)....... Jako celek je to taková pohodička, která nenadchne ale potěší. ()

SaNcHeZ_cz

Na cestě po všech příslibech končí jako slušně natočená a odvyprávěná road movie, která není chudá na osobité herecké výkony, trochu té erotiky a zaobírání se otázkami vlastní identity. Výsledný efekt na diváka po projekci je ovšem ne zrovna optimální a více než celý filmy v hlavě zůstanou fragmenty. [65%] ()

ABLABLABLA

Achjo. Další zklamání. Road movie mám hrozně ráda, ale tento byl tak neskutečně nudný a ještě se svými 140 minutami se hrozně vlekl. Nepomohli ani herci aneb Kristen nesnáším, Sam Riley je naprostý opak sympatického fešáka, Garrett na toho se dá dívat, ale třeba více se mi líbil v Country strong, a také mi nijak nepřišlo, že by extrémně vynikal a to byl vlastně hlavní postavou té knihy Sala Paradise, jediný, kdo tu za něco aspoň stál, byl Tom Sturridge. Celý film byl taky řádně roztahaný, rozhodně ne klasická svižná zajímavá road movie, no svižná...aspoň co se týče toho, že jedou pořád dopředu. Tady se stále vracíme s hrdiny do jedněch a těch stejných míst, párkrát si mezitím zajdeme makat na bavlněné plantáže, pak zase zpátky do NY, pak zase vyjedeme někam s Deanem, pak zase do NY, Mexiko, NY, Denver atd...neskutečně nudné. Knihu jsem nečetla a přiznám se, že se k tomu snad ani nikdy v budoucnu nechystám. ()

kaylin

Beatníci, to je generace Američanů, kteří se postavili pořádkům a vytvořili naprosto nový směr, především pak v literatuře, ale vlastně tak trochu i v životě. Jack Kerouac, William S. Burroughs, Neal Cassady nebo básníci jako Allen Ginsberg. Tohle jsou jména, která jsou dodnes spojována s něčím, co lze považovat za buřičské, něco, co nejde ruku v ruce s americkým snem. Nechci přehánět, ale myslím, že by se beatníci dali porovnat s francouzskými dekadenty, i když si myslím, že ti zašli ještě o něco dál. Mezi beatníky byli poměrně pracovití lidé, kteří prezentovali své názory tvorbou, nemuselo se nutně jednat o bohémy. "On the Road" (česky "Na cestě") je knihou, kterou Kerouac napsal jako životopisnou. Sice změnil jména, ale to dělal snad ve všech svých knihách. Vypráví však o sobě a o svém setkání s Nealem Cassadym, které navždy ovlivnilo jeho poměrně krátký život. Cassady se objevuje hned v několika Kerouacových knihách. "On the Road" je snímek, který skutečně vypráví příběh o cestě. Jako kdyby si producenti uvědomovali stereotypnost Hollywoodu a sami ji podporovali tím, že se režisérem stal Walter Salles. Když už natočil "Motocyklové deníky", proč by nenatočil další road movie. Nutno říct, že film "Motocyklové deníky" mě zaujal mnohem více. Trochu se bojím toho, že kniha "Na cestě" bude dál legendou, ale ne kvůli filmu. Snímek si budou lidé pamatovat hlavně proto, že zde Kristen Stewart ukázala prsa. Což mi přijde dost málo, jako pamětihodnost. Film je místy prostě trochu nudný, nezachází do detailů, i když by mohl být skutečně kritický, jak ke společnosti, tak k postavám samotným. Mohl by být drsnější, ale není. Potom je to jen road movie, které má něco málo z "Jízdy" Jana Svěráka. Asi bych se radši na tu "Jízdu" mrknul. "On the Road" nepřináší nijak zajímavý pohled na svět. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/01/tobruk-valcik-s-basirem-2-dny-v-new.html ()

Tony.cs

Čtvrtá hvězdička je za Kristen Steward. Ta holka má neskutečný kouzlo a nádherný prsíčka. Chtěl bych jí milovat každý den a každou noc. ()

MajklCZsk

Dovolím si zde připsat jednu z vypuštěných vět, kterou v předloze naprosto zbožňuji: ,,A cožpak nevíš, že Bůh je medvídek Pú?" ()

italka63

Obrovské, milé překvapení, čekala jsem spíše něco rozvleklého a jinak můj další komentář netřeba, protože úplně všechno, všecičko-kromě poslední věty, za mne napsala emma53.Jak to ,sakra, dělá?:-) ()

runner85

Sex, drogy, alkohol, jazz, party, a dlhá cesta po Amerika ... hlavný hrdinovia ale nie sú šťastní ... čím to asi bude ? že ? inak slabý priemer na ktorý zajtra zabudnem ()

Dont

Stopáž nemusela být nutně tak dlouhá a přivítal bych více emocí. Přiznám se, že mě to nijak zvlášť nezasáhlo, spíše to proběhlo okolo mě. Film má zajímavé herecké obsazení, v epizodních rolích se předvedou Viggo Mortensen, Steve Buscemi a Terrence Howard, v ženských rolích Kirsten Dunst a Kristen Stewart, jejíž ztvárnění Marylou považuji za nejlepší výkon ve filmu (i když musím férově uznat, že dostala podstatně více prostoru než její již zmíněná blonďatá sokyně). Z toho vyplývá, že výkony tří hlavních mužských představitelů mě nijak neuchvátily, ne že by byli špatní, ale přišli mi nevýrazní, včetně Garretta Hedlunda. Tak nějak cítím, že bych si měl přečíst knižní předlohu, abych to lépe pochopil, třeba si k ní časem najdu cestu. ()

higuain

Já tyhle beatnický story zrovna dvakrát nemusím. Nejvíc jsem si užil Stewartku, ta je v posteli daleko lepší, než když se snaží předstírat upírku. ()

Reesam

Film mi místy přišel jako film Into the wild. Mám v lásce takové melancholické filmy, kde jedinou starostí je sex, drogy a alkohol. A když se k tomu přidají dva moji oblíbení herci jako je Kristen Stewart a Tom Sturridge, je z toho slast pro mé oči. Herecké výkony jsou parádní, ale zápletka nijaká a to, že se vrací z New Yorku do Denveru a zpátky, tomu moc nepřidá. Občasné scény byly zbytečné a fádní. Ale celkový film, pointa a závěr, byl fajn. ()

applause

Nevím, co jsem od tohoto filmu čekala, zřejmě něco víc. Tuhle generaci (beatníků) a ještě prokletých básníků mám ráda, obzvláště proto, že odbočují z řady a nedrží se pevně stanovených norem. Už dříve jsem viděla velmi podobné zfillmované dílo s beatnickou tématikou "Kvílení" od Allena Ginsberga. Čekala jsem že tohle bude něco podobného, ale tyhle filmy netřeba srovnávat. Film měl pomalý rozjezd, nic se tam dlouho nedělo, pak mi přišlo, že to všechno zůstalo v jedné linii a nemělo skoro žádný děj. Přišlo mi, že byl celý film hlavně o sexu, chlastu, a marihuaně a drogách, což mu neberu, protože se snažil zpodobnit beatnický způsob života, ale postupně mě tyhle scény přestávali bavit a ke konci jsem byla dokonce až znechucená...To vysvětlení před koncem se mi líbilo snad nejvíce z celého filmu a bylo v něm obsaženo více děje, než v celém filmu. Samotný konec mě, ale zklamal. Film byl na můj vkus až moc dlouhý a roztahaný. Kdyby začátek nechali, prostředek přeskočili a pokračovali by rovnou tak hodinu před koncem, udělali by nejlépe. Má to ale plus, že jsem si všimla pro mě dosud neznámých herců, Garretta Hedlunda a Sama Rileyho, jejichž herecké výkony se mi líbily. Musím uznat, že i dokonce herečka Kristen Stewart byla dobrá a to ji moc v lásce nemám... ()

Marqta

Chvílema jsem myslela, že už to nevydržim. Některé pasáže jsou prostě taaaak moc natahované, že se to zdálo až nekonečné. Problém byl možná v tom, že jsem nečetla knihu, takže jsem měla místy perné chvilky udržet krok s rychlými a celkem se opakujícími "zvraty" v příběhu. Pro člověka, který knihu četl musí být tenhle film mnohem hodnotnější- protože po filmařské stránce nejde snad nic vytknout- kromě už zmiňovaného natahování všeho. Rozdílné povahy a vztahy- to je asi to hlavní co se tady řeší a to skvěle nadčasově a propracovaně. To co bylo asi nejlepší - bylo částečné Salovo vyprávění a herecké výkony- ty především. Garrett...Garrett...a Kristen - oba ukázali že jsou skvělí - zatímco u něj to je dalo by se říci "klasické", Kristen mi opět napravila můj dojem z ní - který vždy značně klesne, když se kouknu na další díl Stmívání. Napadlo mě, že by nebyl špatný nápad film rozdělit do dvou částí...Nicméně, teď mám v plánu si přečíst knihu a pak se třeba vrátit k tomuhle filmu a případně upravit hodnocení. ()

Havaj8

Přesně ten typ road-movie na kterej sem se těšil a naprosto mě zklamal. Nevím, jak to mohlo vypadat v knížce, ale převedení na plátno -> strašně zdlouhavý a poměrně nudný. Dvě hodiny toho samýho, žádná komická scéna, chápu, neni to komedie, ale něco úsměvnýho by tam mohlo bejt. Hlavní důvod ke koukání byla Kristen, která nezanechala dojem. Zlatá éra Twillightu. Možná to bylo tou rolí, jako ona hrát umí. Celkově na tom krachu bude mít podíl i režisér, protože to není dobrý a už bych se k tomu nechtěl vracet... ()

Martin741

Sympaticka road movie napriec USA, predloha pochadza od Dzeka Kerouaka, ktoreho tusim uznaval isty Jim Morrison, frontman Dveri Vnimania, odborne The Doors. Hodne ma do seba odmietanie dobovych konvencii a uzivanie si jazdy. Proste opat nieco pre mna ako artoveho hnedopicha, ktory myluje art /ale nesmie to byt Hiroshima Ma Laska ani Loni v Marienbadu/ : 77 % ()

vykur!

"Jediní opravdoví lidé, co znám, jsou blázni, blázni do života, ukecaní blázni, cvoci k spasení, ti, kteří chtějí mít všechno - a hned!, kteří nikdy nezívají a neříkají věci co se sluší, ale hoří, hoří, jako báječná rachejtle...“ ()

Viggo Mortensen opět na cestě

Viggo Mortensen opět na cestě

07.08.2010

Snad není potřeba vysvětlovat, že nepůjde o pokračování postapokalyptické Cesty. Viggo, přestože nedávno plánoval seknout s hereckou kariérou, se připojil k obsazení adaptace slavného románu Jacka… (více)