Adaptace románu jednoho z nejslavnějších spisovatelů generace beatniků Jacka Kerouaca. Hlavními hrdiny jsou Sal Paradise a Dean Moriarty, kteří odmítají žít spokojeným konvenčním životem a spolu s dalšími kamarády se vydávají na bláznivou cestu po Spojených státech. Sal je spisovatelem a žije v New Yorku. Dean je dítětem ulice, často pobýval v polepšovně a živí se hlavně krádežemi. Oba jsou svobodní a tak pro ně není problém sbalit si věci a vyrazit. Nakonec se dostávají až do Mexika. Během svých cest si užívají absolutní svobody a volnosti, navštěvují večírky, užívají si alkoholu, drog, sexu a jazzu. (Creony)

lucijelucije

Já teda nevím, co na tomhle filmu vidíte. Považovala jsem J. Kerouaca za dobrého spisovatele, ale bohužel jsem jeho On the Road nečetla, a opravdu se mi nechce věřit, že je jeho knížka napsána ve stejném duchu, jako je natočený tenhle nezáživný film. A ještě k tomu těch úmorných 140 min, to se fakt nedalo skoro vydržet. Přitom Road movie tolik miluju. Naivně jsem doufala, že uvidím opravdovou On the Road a ne, že necelé tři hodiny budu sledovat pouze dva kámoše z něhož ten jeden má dvě buchty, ke kterým se vrací a odchází pořád dokola. Vidíte tady sice každý rok jinou cestu, ale v nich jde především jen o jazz, sex, drogy a párty. A tak se to pořád opakuje, až se najednou octnou v Mexiku, kde si vlastně oba uvědomí, že je jejich přátelství dost relativní a stojí na tenkém ledě. No pardon, ale tahle si dobrý film nepředstavuju. On the Road je nudná cesta, kterou jezdíte pořád dokola v kruhu.Dvě hvězdy za K. Stewart a K. Dunst. A taky za to uvědomění si na konci. ()

cmenda

Tento příběh podle knihy na cestě šel určitě udělat poutavější dost zásadních pasáží bylo vynecháno a celkově ořezáno hlavně pak cesta Sala la začátku. "A byli dostatečně šílení , aby působily všemožné potíže těch , jež daly vzniknout rebelské literatuře a pomohly vyvolat převrat v americké kultuře ." ()

Ajjinka

Většinou takovéhle filmy nevyhledávám, ale četla jsem knihu a v tomto případě jsem zkrátka neodolala hereckému obsazení, které mě ani trochu nezklamalo. On the Road určitě nikdy nebude film pro každého, ale co si budeme povídat, to není ani Kerouacova kniha. Film se mi líbil, vždycky dokážu ocenit, když režisér zvládne vystihnout náladu knihy a v tomto případě se to povedlo excelentně. Hedlund i Riley jsou na role Deana a Sala jako dělaní, Sturridge příjemně překvapil a výkon Stewart byl skvělý. Konečně nějaká role, která jí dala šanci ukázat se v jiném světle. Možná se děj trochu vleče, ale to se dalo u roadtripu takového rozsahu tak nějak čekat. I tak si ale příjemných 75% zaslouží. ()

El_Rabbit

Rozhodně jsem čekal trochu víc, ale tahle knížka se asi líp natočit nedala... ono se to skoro ani nedá číst, takže udělat scénář muselo být docela peklo... ale dokážu si představit, že by si na tenhle materiál troufl třeba Scorcese, to by mohlo bejt docela žrádlo :) Nicméně jako nástin života beat generation jsem byl spokojen a rozhodně bych uvítal ještě zručněji natočené stejné nebo podobné téma... ()

fredisek

Málo intenzivní, málo agresivní, málo vášnivé, dokonce i málo rezignované, jen snad Bella tady byla opravdu bella, jakkoli se ztřískala. Beatníci asi pro mnohé z nás, co poctivě platíme poplatky za popelnice a je nám přitom stejně, jako bylo Kerouacovi nebo Ginsbergovi, když možná nevědomky vytvářeli kult beat generation, znamenají to dobrodružství, nebezpečí a risk, které zoufale chceme. Od filmu bych právě proto, že k beatníkům se vzhlíží jako k nedosažitelné modle rebelantství, očekával pořádnou dávku drogového šílenství v záběrech, hudbě, obrazech. Adaptace Kvílení dokázala, že to jde. Z toho důvodu On the Road působí unyle, skoro jako životopisný film, jenže Kerouac (a tím míň Cassady) byl nějaký spořádaný politik, monarcha, myslitel, aby si vysloužil tenhle korektní film, který lehce mentoruje, a neukazuje beatníky v té surové a syrové podobě, v jaké jsme k nim začali v patnácti vzhlížet. Na cestě by mělo jet, valit se kupředu, utíkat světu, provokovat (vždyť i ty milostné scény ve filmu byly čajíčkem, jaký občas chytnete i v odpoledním vysílání české televize), útočit, řvát. Tenhle film je dobré vidět, aby si začal člověk vážit knihy. ()

Shogin

On The Road byl jeden z mých nejúžasnějších knižních zážitků vůbec. Kniha oplívá neuvěřitelnou atmosférou svobody, nevázání se, naprostého oproštění se od jakýchkoli hodnot a racionality. Při čtení máte chuť naplno žít, máte chuť si užívat každou chvilku života, každý nádech vám příjde jako něco tak nádherně posilňujícího. Nejde tam ani tak o příběh, o zápletku nebo tak. Jack Kerouac nám vyobrazil své vlastní zážitky, u kterých jde o sžití se s postavami a zejména o tu naprosto jedinečnou atmosféru. Jsem toho názoru, že převést do filmu tohleto kouzlo je asi nemožné. Tudíž bych viděl možnou variantu vnést do toho trochu režijního autorství. Což je paradox, páč by mě pak zas možná rozčilovalo, že to není věrné předloze. Každopádně neříkám, že nejde tato kniha zfilmovat, ale tady se to bohužel nepovedlo. Walter Salles se drží věrně předlohy (jelikož jsem četl nezkrácenou původní verzi knihy bez pseudonymů tak, jak ji Kerouac psal na jednotný svitek bez formování textu, samozřejmě tedy převedený do knižní formy, nemůžu soudit, co všechno z románu ve filmu není, protože mě tam toho pochopitelně bude chybět ještě mnohem více.). To je tedy určitě plus. Dalším kladem je určitě výborný Viggo Mortensen, přesně takhle si představuji Billa Burroughse a přál bych si, aby si tuto roli někdy zopakoval. Tady už bohužel klady z mé strany končí. Hlavní dva představitelé mi nesedli. Sam Riley, který hrál Kerouaca (Sal) byl jakž takž přijatelný. Za to Garrett Hedlund byl podle mně jakožto představitel Neala Cassadyho (Dean) prostě pořád moc v pohodě. Teď si možná klepete na čelo, co to tu plácám, ale schválně si pusťte na youtube nějaké video s Cassadym a pochopíte. Sem tam byly záblesky, že by snad při větší míře uvolněnosti mohl Hedlund aspoň trošičku na Cassadyho vlnu vkročit, ale ta přehršel energie, neposednost a impulsivitu, kterou jsem cítil při čtení, tady prostě nebyla. Stewart mi nevadila, ale opět mi to nepříjde jako nejšťastnější volba. Buscemi každopádně potěšil. Představitel Allena Ginsberga (Cale) taktéž nebyl špatný. Nejsem vyloženě zklamán. Moc jsem od toho nečekal. A jelikož ve filmu Kvílení, byli všechny tři ústřední postavy (Allen Ginsberg, Kerouac, Cassady) naprosto přesně vyobrazené, až jsem se nestačil divit. Nevěřil jsem, že by se to mohlo povést znovu. Škoda. Rozhodně oceňuji, že se někdo pustí do zfilmování takto legendárního díla. Uvidíme, jak dopadne Big Sur. ()

sona123

V tomto případě platí, že je lepší přečíst si knihu. Vzít kultovní knihu a naflákat ji na plátno prostě nestačí - to, co funguje v knize, prostě nemusí fungovat v jiné formě. A je jedno, kolik herců se pozve na plac. ()

ArthasKarfa

No jo docela jsem se vrátil do doby, kdy jsem tuhle knížku četl na střední škole, plný životních ideálů a snů, tehdy mi to dalo spoustu a proto jsem k tomuto filmu přistupoval docela plný skepse, aby můj kvalitní literární zážitek neskončil překrytý novou zkušeností z nepodařeného filmu, ale opak se stal pravdou, tenhle film je důstojným ztvárněním knižní předlohy a stejně jako na stránkách knihy, Vás záběry zavedou do klasické Ameriky padesátých let a procestujete s Deanem a Salem celé západní pobřeží a nebude se vám chtít vrátit se domů. ()

Tochal

Ze silné, energické a nespoutané knihy se stal jen zmatený spletenec povrchně řešící povrchně vyhlížející vztahy. Alespoň čestné tři hvězdy zachránil konec, jeden z mála čistě a emotivně působících momentů. Dostat se film do české distribuce, celkové hodnocení by se pohybovalo o deset dvacet procentních bodů níže, neb nečtenář musí být zmaten a nenávratně ztracen. ()

Pitrsss

Kritizovat film za absenci něčeho, co v něm vzhledem ke zpracované látce prostě není adekvátní hledat, je nesmysl. Film je vlastně tak trochu poloprázdný, tak trochu bezduchý a celkem přesně se ztotožňuje s odkazem celé té generace, alespoň tím způsobem, jakým jsem ten odkaz vždycky vnímal já. Někomu jistě může chybět nějaká zjevná motivace postav, něco hlubšího, co by tomu celému dávalo smysl. Mě ne. 70% ()

Florfila

Mám tu smůlu, že ke knižní předloze jsem se ještě nedostala, takže nemůžu objektivně posoudit jak moc věrohodné to bylo, nebo jak moc se film blížil její atmosféře. Ale vím toho dost, abych měla jasno, že On the road se moc věrohodně knize natočit nedá. Pro mě ten film však představoval opravdovou beat generation. Dean Moriarty byl neskutečně démonický a sebedestruktivní. Všechno jsem to chápala. Všechno jsem to vnímala. Každou jednotlivou postavu, která se filmem mihla. Cítila jsem tu neskutečnou nespoutanost, volnost, utrpení okolí, jednoduše všechno. A Riley? Řeknu vám jedno. Pro jeho zastřený hlas bych dokázala vraždit. Jeho herecké ztvárnění je omračující. Pro mě je tenhle snímek forever záležitostí. Bavila mě i ta hudba. Někdo by řekl, že to celé bylo nevýrazné, ale já jsem to vnímala jako drogové zastření okolního světa. Jakoby účastníci měli svoji vlastní bublinu života. A taky, že ji měli. Výborná záležitost. ()

Filty

Je to v podstatě to samé jako knížka. Začne to někde, skončí to jinde. Vzhledem k tomu, že ve filmu je potřeba vystřihat drtivou většinu, kvůli stopáži, stává se z toho tak spíše epizodický výčet vašich oblíbených pasáží z knihy. Ale to vůbec nevadí. Je to skvěle zahrané a dobře se na to dívá. Je to svižné, příjemné, výborná atmosféra 40/50 let. Pokud jste ovšem nečetli knížku, nepouštějte se do filmu. ()

andaa

I think of Dean Moriarty, old Dean Moriarty, father, we never found, Dean Moriarty... Tohle je dílko mýho srdce...beatníci jsou mý srdce... On the road je zpodobněním šílenýho bláznovství, kterýmu se říkalo život naplno...a film je jeho věrnou kopií. I přes monitor cítím vůni benzínu, prachu, slunce, vykouřený trávy a cigár, chlastu a sexu... Zvláštním způsobem ryzího přátelství, na pár dní, let, a taky navždy... Že je to neučesaná road movie, what the hell? Vždyť beatnická generace byla neučeaným počinem, tahle kniha taková je a v tom je to kouzlo. Jezdit tam a zpět, bez důvodů i pro něco důležitého, jen prostě BÝT NA CESTĚ, sledovat lidi, inhalovat drogy, užívat si svět kolem sebe v jeho surové kráse... to už se dnes nepodaří, dnes jsou všude konvence...a pokud chcete mít svý jméno,nelze si takový ulet dovolit ani na jediný den... a je to svým způsobem škoda, protože život není průměr, to zapamatovatelné jsou vždy krajnosti, kterých se dopustíme..Mě tohle všechno má co říct, má duše je v Americe padesátejch a šedesátejch let, ve starejch hadrech, s pár doláči v kapsách.. s pocitem,že nikdy nevíte, co se stane za pár minut... Někdo z toho vyroste, jako Sal, někdo zůstane tělem i duší tulákem a pábitelem, jako Dean.. v takovou chvíli je třeba říct sbohem, ne na schledanou..protože cesty se rozdělily... ale ty nezapomenutelný chvíle na cestě společný nám kurva nikdo nevezme.. žvot je sen, život je cesta.. a tenhle kousek je dokladem krásnýho bláznovství na pokraji morálky i života... Ten film vážně dokáže přinést něco z těch kouzel, a závidím hercům, že se jim dostalo té cti zahrát si v něčem tak legendárním někoho tak legendárního. Miluju Ameriku, taky jsem si ji projela, z východu na západ a zase zpátky, s notnou dávkou konvečna,ale i tak, to kouzlo spaní v autě, chlastání a kouření v motelu na schodech se z tý země nevytratilo, ona je to ta země,americkej sen, kterej každej vnímá jinak, každej si ho tam smí udělat po svým. Vynikající výkony herců,odvaha, naturálnost. Nic moc kamera, ale dodalo to na autentičnosti. Ten film je o ničem,ale vlastně o všem... ()

KOZEL84

Kniha mě vždycky trochu zajímala.Ale ne tak abych si ji přečet.Stejně mě vždycky zajímalo kdo je beatnik.Ale ne tak abych si to zjistil.Tak aspon' ten film.Je to furt dokola chlastání-šukání-fetování-cestování a zas a znova.Člověka (nebo jako mě) to po chvíli začne připadat už otravné-nudné a prostě to sere.Přesně tak jako tihle mentálně zaostalí ''Deanové''.Občas nebo chvíli je to prostě prdel,ale furt to nejde.Holt někdo z toho vyroste a někdo ne.Stejně tu čtvrtou dám páč mi to přišlo ve finále smutné a pravdivé.A Hedlund to zahrál dobře.PS:Ted' po svátkách sem po cestě taky nabral (poprvé) stopaře a naštěstí (vzhledem k jeho postavě) to nebyl omilostněný krimoš,ale ještě se z něj vyklubala hvězda stříbrného plátna (asi 3 sekundy v Babylonu AD sestřeluje lidi z ponorky) čili...jako na knížku to není no.PSS:kdo je hipster netuším (a totálně buřt) a knihu si stejně nejspíš pořád nepřečtu.PSSS:kozy je trochu silné slovo.3aPůl ()

edie sedgwic

Takto to vyzera, ked jedno z najgenialnejsich kniznych diel 20. storocia vezme do ruk hollywoodska produkcia. Ak by som nevedela o existencii knihy, myslela by som si, ze ide o celkom prijemny road movie, ale nemyslim si, ze film vystihol, co chcel Kerouac vlastne povedat. Jeho vztah k Deanovi Moriartymu je len metaforou burliveho zivota a sialeneho tempa vystihujuce dobu, v ktorej bola kniha napisana. Postavy vo filme pribehom len volne plynu bez toho, aby na vas nechali hlbsi dojem. Jednu hviezdicku davam za sceny s drogovym opojenim. ()

jasanka

Jistě, film má svá negativa, včetně zbytečné délky a příliš pozvolného začátku, jinak ale povedený film, včetně hereckého obsazení. ()

Brousitch

"Je zvláštní, jak vám v jednu chvíli přijde, že už to není o tom specifickém příběhu. Ta kniha je rychlá, střídá postavy a s žádnou moc dlouho nevydržíte, nevidíte jim do hlavy, což takhle má být, ale my herci k nim přimknout potřebovali, takže každý další nespecifický příběh a historka, kterou jsme slyšeli od někoho, kdo to prožil, nám dávala, teď to bude znít blbě, takové povolení se těmi postavami stát a vnímat je. Ta jejich duchovní přítomnost byla najednou neobyčejně silná." - Kristen Stewart ()

rekkky

Ve filmovém zpracování postrádám náboj ukrytý v knize, ale také herecké výkony jakoby nedostatečně zaznamenávaly jednotlivé charakteristiky postav. Ačkoliv celkový dojem mám pozitivní, hlavně díky záběrům z "cesty" pořád jsem přesvědčený o tom, že některé náměty by měly zůstat v knižní předloze. Kerouac byl vynikající autor a jen těžko vznikne adekvátní film o jeho tvorbě. ()

fixaman

První polovina mě bavila hodně, v druhé už to nějak začalo upadat do stereotypu. Stejně jako knižní předloha se to nikam neubírá, nevypráví to takřka o ničem a je to ukázkou "umění", kdy všichni pseudointelektuálové chtějí vést rozpravy o černém plátně a předhánět se ve výkladech toho, co tím chtěl umělec říct. Od Kerouaca mě skutečně bavili jen Dharmoví tuláci, On the road považuji za to horší z jeho tvorby. Filmařům ale musím nechat, že jednak film vizuálně skvěle zmákli, vybrali dobré herce a perfektně vystihli atmosféru knihy - na jejich levelu se tedy jedná o víc než poctivý kus práce. I za to dávám nakonec tři hvězdy a ne dvě. ()

Viggo Mortensen opět na cestě

Viggo Mortensen opět na cestě

07.08.2010

Snad není potřeba vysvětlovat, že nepůjde o pokračování postapokalyptické Cesty. Viggo, přestože nedávno plánoval seknout s hereckou kariérou, se připojil k obsazení adaptace slavného románu Jacka… (více)