Také máte pocit, že jste se narodili se smůlou v patách? Věřte, že v tom nejste sami a že nakonec najdete to pravé štěstí – stejně jako Filip, ten „největší smolař“ z naší pohádky. Filipa, kominického synka, od narození pronásleduje smůla. Jeho otec totiž chtěl přechytračit samotnou Štěstěnu, čímž na sebe a hlavně na svého synka přivolal její hněv. A aby toho nebylo málo, Filip se zamiluje do Štěstěniny dcery Haničky. Aby získal její lásku a zároveň se zbavil té proklaté smůly, vydává se do světa. Tam ho čeká osudové setkání s chorobným lhářem, který se prolhal tak daleko, že už ani nezná svoje jméno a říká si Kdokoliv. Kupodivu právě s pomocí tohoto povedeného kumpána pak svede Filip nerovný boj o svoji milovanou… Velkou výpravnou pohádku napsal podle námětu Mateje Mináče scenárista Marek Epstein. Režie se ujal zkušený režisér Jiří Strach, který do rolí smolaře Filipa a jeho milované Haničky obsadil Filipa Cíla a Martinu Zábranskou. Jako Kdokoliv se představí Ivan Trojan, jako Karlos Jiří Dvořák, Karlosovu matku hraje Jiřina Bohdalová a role Štěstěny byla svěřena Dagmar Havlové. V dalších rolích se pak můžete těšit na Ondřeje Vetchého, Lenku Vlasákovou, Oldřicha Navrátila či Josefa Somra. (Česká televize)

Prehry

Nejlepší hláška: "Koupil si i titul v Plzni" :D a spousty dalších vtipných situací! :-) Myslím, že povedená pohádka s perfektním hereckýcm výkonem nejenom Ivana Trojana. ()

sona123

Po dlouhé době česká pohádka, která se mi líbila. Herců přehršel, ale to už u těchto pohádek bývá zvykem. Netlačí se tu ale příliš na pilu, příběh je vyprávěn s citem a laskavým humorem. Velmi příjemné pohlazení. ()

mira007

Strachova pohádka o kominíkovi, který nosí smůlu, který se zamiluje to krásky ( fakt hezká Martina Zábranská a přesně jak poznamenal kolega dopitak, škoda, že nedostala jiné role, já ji zahlédl jen v 48.minutě pátého dílu Labyrintu jako recepční s jednou větou ), která nosí štěstí. Obsazení je exkluzivnější než kolik má polovina českých celovečerních filmů dohromady za rok, dějově to má hlavu a patu jako jedna z mála novějších pohádek, ale mně tomu prostě chyběla šťáva a nějaká energie, čemuž nepomáhá hodinu umírající Bohdalová. ()

Untentrauer

Stačí vidět aspoň pár filmů od Stracha a už jeho podpis a odkaz bezpečně poznáte ve všem co natočí. Strach je pro mě již záruka určité kvality a to prokázal i v této pohádce. Je to vtipné, milé, dobře obsazené a natočené. ()

Pawlisman

Spokojen, ale zda-li i děti. Toť spíše otázka a nevím. Napětí, vtip a nový příběh - není myslím zcela běžné, abychom od začátku nevěděli, jak se k tomu happy endu přesně dostaneme. Rakve? :) Fajn. Osobně mi teda dosti vadila polovina "dospěláckých" trapných vtipů tipu "titul z Plzně" - co jako za 5, 10, 30 let? Přijde mi zbytečné. Nerozumím nízkému hodnocení, Monte Carlos a motorka být nemusí, některé další fórky taky ne, ale vtipná, originální a napínavá povedeně výpravná pohádka se v našich končinách jen tak už neobjevuje... 8/10 ()

Bivoy

Pár vtipných komentářů, několik dobrých nápadů a jako vždy bodující Trojan, jenže to na poutavou pohádku nestačí! Jednotlivé linie se do sebe jen pomalu a těžkopádně zaplétají, takže divák dlouho dopředu ví, jak se to vše rozmotá. Snad kdyby to celé místo hodiny a půl trvalo jen hodinu a mělo větší spád, člověk by děj sledoval s větším zájmem. Velkým plusem pro mě byla animovaná část (cesta kolem světa), minusem pak až telenovelové, "srdceryvné" repliky Štěstěniny dcery Haničky. ()

kumite

Bez ohledu na plejádu "slavných" jmen, kteří se toho výtvoru účastnili, to byla totální slátanina. Jednu hvězdičku dám za neokoukanou a velmi pohlednou "Haničku", kterou předabovala Ivanka Korolová. Údajně filmová pohádka, kde by jste však pohádkovou atmosféru pohledali marně. Začátek ještě ušel, ale od chvíle, kdy se zjevil Trojan na motorce, to šlo dějově, s logikou i atmosférou úplně do kopru. ()

IvcaSammet

Po dlouhé době zase jedna z mála pohádek, na kterou se ráda dívám pokaždé, když běží v televizi. I přesto, že Šťastný smolař nepatří mezi mé nejoblíbenější pohádky, jeho herecké obsazení i příjemný námět mě vždycky dostanou. Pohádka je pro mě, dospělého diváka, trošku "pohádkovější" než jsem schopná unést, ale pořád si drží nějakou úroveň. Divák se při sledování opravdu dobře pobaví. Šťastný smolař si proto čtyři hvězdičky určitě zaslouží. ()

Brusíček

Tak takhle pěknou pohádku jsem teda nečekal, měla dobrý příběh, skvělý humor a pěknou výpravu. Ale hlavně tu pravou pohádkovou jiskru která poslední dobou novým pohádkám chybí. ČT nečekaně překvapila, ze začátku se mi zdálo že to bude kýč, ale opak je pravdou a my se skvěle u televize pobavily. 75%. ()

J R C Pecuchet

Dávám čtyři hvězdy za scénář, který se velmi povedl, za herecké obsazení, za krásnou kameru a v neposlední řadě za spoustu vtipů, dvojsmyslů a jinotajů, které jsou důmyslně ukryty v textu a jsou nadčasové. ()

TomasKotlant

Ačkoli atmosféra není ryze pohádková a film obsahuje několik do očí bijících dramaturgických chybek, tak je celkově příjemně koukatelný a místy až nečekaně vtipný. *** Ve zkratce: Vidět tento film je štěstí i smůla zároveň. ()

mh.mail

60% - Mně se film líbil. Sice to určitě není klasická pohádka pro malé děti, ale spíš takový odlehčený příběh pro odrostlejší, kteří jsou schopni pochopit vtípky typu: "Dokonce si koupil v Plzni titul" apod. Pravda, do geniality např. Tří veteránů tomu ještě něco schází, možná i to, že celý film byla především one-man-show Ivana Trojana a ostatní tam byli jaksi do počtu, nebo to, že některé vtípky nebyly dotažené do konce (typicky facka za lhaní: čekal jsem, že to bude hrát v příběhu nějakou podstatnější roli, ale ono ne, navíc ani nebyl Filip Cíl při trestání důsledný a spousta lží Ivanovi Trojanovi prošla). To však nemění nic na tom, že se mi film líbil a že jsem se u něj dobře bavil. A taky oceňuju, že se jednalo o originální příběh a ne o další pokus zmodernizovat klasickou pohádku, které se poslední dobou dle mého názoru moc nedaří (12 měsíčků jsem ještě neviděl). ()

sandinista

Hezká pohádka, která se v současné době už moc nevidí. Některé trikové postupy mi připomněly filmy od Karla Zemana. "Až budu mít peníze, koupím si titul v Plzni." :-D ()

piranha

Zajímavé nápady, jak zakomponovat moderní a netradiční prvky do pohádky, tu nechybějí. A je to i vcelku vtipný počin. ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno