Také máte pocit, že jste se narodili se smůlou v patách? Věřte, že v tom nejste sami a že nakonec najdete to pravé štěstí – stejně jako Filip, ten „největší smolař“ z naší pohádky. Filipa, kominického synka, od narození pronásleduje smůla. Jeho otec totiž chtěl přechytračit samotnou Štěstěnu, čímž na sebe a hlavně na svého synka přivolal její hněv. A aby toho nebylo málo, Filip se zamiluje do Štěstěniny dcery Haničky. Aby získal její lásku a zároveň se zbavil té proklaté smůly, vydává se do světa. Tam ho čeká osudové setkání s chorobným lhářem, který se prolhal tak daleko, že už ani nezná svoje jméno a říká si Kdokoliv. Kupodivu právě s pomocí tohoto povedeného kumpána pak svede Filip nerovný boj o svoji milovanou… Velkou výpravnou pohádku napsal podle námětu Mateje Mináče scenárista Marek Epstein. Režie se ujal zkušený režisér Jiří Strach, který do rolí smolaře Filipa a jeho milované Haničky obsadil Filipa Cíla a Martinu Zábranskou. Jako Kdokoliv se představí Ivan Trojan, jako Karlos Jiří Dvořák, Karlosovu matku hraje Jiřina Bohdalová a role Štěstěny byla svěřena Dagmar Havlové. V dalších rolích se pak můžete těšit na Ondřeje Vetchého, Lenku Vlasákovou, Oldřicha Navrátila či Josefa Somra. (Česká televize)

Mlle

Vtipná pohádka, kde je všechno na svém místě. Dokonce i blazeovaná Dagmar předvádí mistrovský um v roli na tělo. ()

Bozvav

Když jde o pohádku v režii pana Jiřího Strachy, vždy je kvalita zaručena. Nejinak je to v tomto případě. Skvělý příběh, jenž se svým zpracováním zcela vymyká tradici a svým neotřelým přístupem posouvá pomyslnou hranici české pohádky. Nemohu pominout excelentní herecké výkony Filipa Cíla, Ivana Trojana a Jiřího Dvořáka. Jediné co bych snad mohla filmu vytknout, je velké množství vedlejších postav (byť výborně herecky obsazených), které místy až zbytečně odvádějí pozornost. Jako celek lahůdka za 100%. ()

Lukin413

Hravá pohádka s moderními prvky, ve které si své najdou jak děti, tak dospělí. Hlavní hrdina sympaťák, fandil jsem mu, Trojan skvěly, Dvořákova postava trochu málo "demonická" na hlavního záporáka. A také jedna z mála výjimek mezi českými pohádkami, které pochopily, že ne vše musí být polopaticky vysvětleno a následně ještě zopakováno voiceoverem. ()

zdeny99

Šťastný smolař není pohádka. Je to pohádkový příběh z moderní doby o kominíkovi, který přináší jen neštěstí, a to sobě i ostatním. V životě se mu nic nepodařilo. Kde se objeví, tam se stane něco strašného. Jako například když se koupe v rybníce, tak v něm chcípnou ryby. Když projde kolem psa, tak pes zdechne. Když jde do lesa na dřevo, tak les začne hořet. Nakonec se sám pokusí zabít skokem z mostu a ani to se mu nepodaří. A to až do doby než potká zajímavého cypa na motorce (Ivan Trojan) a především z jeho motorky je celý paf. Tahle dvojka Trojan - Cíl (smolař kominík) se k sobě dokonale hodí. Jak spolu jezdí na té motorce přírodou, to jsou tak krásné záběry. Ještě hezčí než ty dřevěné domečky v malebné horské vesnici, kde kominík vyrostl. To je ještě proloženo propracovanými ilustracemi z cizích krajů a v nich Trojan s Cílem jezdí na motorce. Těmito záběry na přírodu a i výpravou se Šťastný smolař hodně povedl. Hlavní děj filmu byl ovšem zasazen do pozdněstředověkého hradu Perštejn, kde Strach již točil svého ANDĚLA PÁNĚ. Tentokrát mu tento hrad posloužil i jako kasino, což je jeden z moderních prvků tohoto pohádkového příběhu. Tím dalším je například ironická poznámka na plzeňská práva (I titul v Plzni si koupil). Příběh je skvělý sám o sobě, herci také přesvědčili. Zaujal i Dvořák v záporné roli a neznámá Martina Zábranská se svojí líbeznou tvářičkou a svým výstřihem v hlavní ženské roli. S ní naopak mrtvolně vypadající Jiřina Bohdalová. [8602. hodnocení, 448. komentář, 69%] ()

inachisio

Úžasně příběh vyzdvihl Trojan, který je prostě vtipný všude. Ani hlavní hrdina nehrál vůbec špatně. Tato pohádka je zase něco jiného, originálního, takže se mi líbila. ()

pipapa

Další zboží, tentokrát rádobypohádkové, z továrny METRO-EPSTEIN-STRACH. Těžkopádný příběh se jakžtakž rozjede ca. až v 50.minutě, kdy se totálně rozvleklý a nezáživný děj přenese na "Monte Carlos", ale to už je pozdě, i když příběh konečně začne být o chlup zábavnější. Trojan sice není špatný herec, ale že bych si kvůli němu sedla na pr... jako spousta zde přítomných, to určitě ne. Navíc je fyzicky dosti odpudivý. Zato jsem si zde smlsla na legendárním Josefu Somrovi=obdivuhodná profesionalita spojená s božskou lehkostí a přirozeností.  Jedna hvězda tedy za něho a současně za Lenku Krobotovou a její precizní a velmi komickou reakci po  otevření rakve typu "Bída" - bomba! Bohdalka za mrzký peníz sehraje ráda cokoli - třeba i umírající ropuchu.  ...Škoda že jako celek je to na koleně spíchnutá slátanina, ke které nemám chut´ ani potřebu se vracet. ()

Eluin

Ale jo, v rámci svého žánru dobré, i když posledních přibližně 20 minut mi přišlo trochu šílených. ()

danek22

Ze začátku bych složil poklonu hercům, kteří opravdu hráli skvěle. Ta poklona je za to, že zahráli velice důstojně postavy, které jsou špatně napsané. Celkově film scénář zabíjí, vše lze předvídat s předstihem a tohle by se nemělo stávat. ()

optimus0s

80%...oproti vánočnímu Anděl páně mohu koukat na Šťastný smolař po celý rok. Vynikající pohádka se nedá vůbec srovnat s českou konkurencí, jak televizní tak ale i tou, která prošla kiny. Příběh s nádechem originality je hlavně skvěle napsán. Z loňské Tajemství staré bambitky bila podobnost se situací v ČR do očí, v Smolaři je to skryto a na povrch to vychází jen v podobě vynikajících hlášek. S trojicí Strach-Trojan-Dvořák se dá počítat jako s nejlepší možností do budoucnosti českého filmového průmyslu a klidně by se k nim mohl přidat i mladý Filip Cíl, protože jeho souhra s Trojanem byla vynikající. Doufám, že tuto pohádku začnou pravidelně opakovat jako Anděl páně, protože takhle by měla vypadat budoucnost (nejenom) české televizní tvorby! ()

Luk Skywalker

Nic moc pohádka. Trojanova postava byla dobrá a prakticky táhla celý snímek vpřed, sice tam bylo pár hlášek k zasmání ("Titul si koupil v Plzni."), ale ani ta myšlenka smůly nefungovala vždy a Hanička, která by měla být hlavní ženská role, je jen vedlejší postava, která hraje asi 15 minut. ()

Majkak

Vyloženě nenaštve, ale také ničím neosloví. Slabý scénář. Výrazně kulhá logika, nevadí až tolik použití moderního prvku, ale spíše, že děj nerespektuje žádná pravidla. Lenost a zase lenost. Místo, aby s tím scénárista pohrál a propracoval to, ať k poezii nebo k logice, prostě jen vždycky když mu dojde dech, posune příběh dál formou vyprávění. Část pohádky pracuje s úrovní předškolních dětí, další místa jsou však pro ně evidentně nevhodná. A vtipy na právnickou fakultu v Plzni jsou v kategorii povánočních výprodejů. ()

Skawin

Velmi příjemné překvapení. Pohádka má švih, humor i neotřelost. Samozřejmě všichni víme kdo je celý film postrádaný Jakub a jak asi pohádka dopadne - ale to přece k pohádkám patří. Pohádka není triler. Co mi trochu nesedělo bylo, když syn, který svou matku miloval nade vše (Jiří Dvořák), i když byl záporná postava, dopadl tak, jak dopadl - chtěl pro matku jen to nejlepší a ona jej ignorovala a nakonec nechala odejít. To mi spíš připadá jako ze života,. než jako z pohádky .. ()

Raziel_cz

Přestože Trojan s Dvorákem mnohé napovídají, Šťastný smolař je první film Jiřího Stracha, který jsem nebyl schopen identifikovat podle režisérova obvykle typického stylu. Každopádně, pohádka je to netradiční, originální, moderní, vtipná, hravá a inteligentní. Anděl Páně to sice není, ale já se bavil. A jsem moc rád za každý kvalitní výplod české kinematografie, čehož je Strach záruka. ()

atmen

One man show I. Trojana. Kdykoliv je v záběru, tak je o zábavu postaráno (vyjma scény s J. Bohdalovou). Ale pohádkový rámec mě příliš nezaujal. Škoda, že se nemohou udělovat půl hvězdy, zde bych ji přihodil... ()

Heroine

Jedna hvězdička pro novou českou pohádku, to je už docela úspěch! Hned na začátek ale musím napsat, že to rozhodně není ani za nápad, ani za PŘÍŠERNÉ dialogy, a už vůbec ne za scénář. Ten byl totiž tak strašně špatný, že jsem se musela soustředit, abych ho vůbec nevnímala. Existuje ještě dneska někdo, kdo si myslí že se pohlaví dítěte určuje při porodu?!? Je to vůbec možný? Ale kromě Havlový, a tý mladý hnusky co hrála Haničku, to mělo dost slušné obsazení, tedy, aspoň uměli hrát. Ivan Trojan byl dokonce občas vtipný, a taky mi přišly dost slušné kostýmy. Jinak nestojí za řeč. ()

hazaba

Pohádka rozhodně patří k lepšímu průměru současné české pohádkové tvorby, ale zázrak, jako se stalo u Anděla páně, se nekoná. Přitom herecké obsazení velice příjemné, exteriéry taky, ale prostě mě to zas až tak nezaujalo. Snad příště. ()

Rockerman

Tak jako v roce 2011, tak i o loňských Vánocích porazila pohádka, vysílaná na Boží hod, pohádku vysílanou na Štědrý den. Sice to pohádka moc nebyla, spíše film pro starší děti a dospělé. Oproti uřvaných a chaotických "Měsíčků", má "Smolař" vtip (hlavně zásluhou Ivana Trojana) a jistou dávku originality. Už jen umístit Carlosovo sídlo a vlastně hráčské doupě na Pernštejn a nazvat jej Monte Carlos je nápadité. Jezdí se tu na motorce a nejsou tu žádní králové a princové, jen jeden smolař a jeden notorický lhář. Takže jsem celkem spokojen, ikdyž zase žádný zázrak to nebyl. 3 a půl *. ()

Olík

Při komentování Troškovy Nejkrásnější hádány jsem zalitoval promrhání šance natočit nejlepší pohádku za posledních X let. Uběhlo pár let a máme to tady…….za mne určitě nejpovedenější tuzemská záležitost od Strachova Anděla Páně. Cítím z toho starou českou klasiku i veselé Honzo-princeznovské televizní pohádky – našel jsem si v tom něco z neopakovatelných Třech veteránů i legendární Pyšné princezny – Ivan Trojan jako vždy exceloval, Filip Cíl překvapil, Martina Zábranská zdobila, legendy Somr, Bohdalová, Veškrnová povznášely, držáci Javorský, Táborský, Vetchý jistily……jako štědrovečerní pohádka rozhodně ANO - jako pohádka na jakýkoliv jiný den ANO, ANO. ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno