Komediálně laděná road movie o putování tří Romů ze severu Čech na Slovensko. Jura je moderní, racionálně uvažující mladý muž, který úspěšně studuje vysokou školu v Praze, kde má i svou přítelkyni. Když ho jeho otec, za kterým přijel na krátkou povinnou návštěvu, požádá, aby s ním odcestoval na Slovensko za nevěstou, kterou mu ještě jako chlapci domluvil se svým nejlepším přítelem, nemůže tomu Jura uvěřit. Zprvu absurdní žádost odmítá, ale rychle podlehne tatínkovu citovému vydírání. Společně s temperamentním a nezkrotným rodinným přítelem Stanem vyrážejí v otřískaném náklaďáčku na cestu napříč oběma republikami… Do hlavních rolí obsadil režisér Jiří Vejdělek oblíbené herce – Mariána Labudu a Bolka Polívku. (Česká televize)

eraserhead666

Po druhém shlédnutí musím konstatovat, že kdyby se tvůrci vykašlali na prvoplánovitě humorný reálný příběh (Polívka, Labuda a spol.) a celý film věnovali pouze romskému mýtu, dopadlo by to mnohem lépe. Polívka svou roli nadměrně přepičoval (i když jeho vstupní scéna je nezapomenutelná) a některé fórky s ním jsou dost křečovité (skoky přes kaluž), Labuda romy/cikány umí už od dob Veksláka.... A on v podstatě je ten film o ničem (což se ukáže ve druhé půli filmu, kde se alespoň náznak příběhu z první půle naprosto rozplyne), což je ale možná dobře, v případě tvůrců tohoto filmu by nějaká sonda či sociální výpověď dopadla asi hodně tragicky. Jak jsem již zmínil, druhá linie filmu (romský mýtus) je naprosto skvělá práce, která ale ke konci (kdo ví, čí vinou) trošku skomírá, ale je to úchvatný, dobře zpracovaný příběh, s vynikajícím Vladimírem Javorským (již dávno jsou pryč doby Kyslíka a vojína Jasánka), za který bych byl možná i ochoten dát těch *5, ale jen možná. ()

Ilicka

Na úvod: Co se týče žánrového zařazení, komedie to není určitě - jediné tři jakžtakž vtipné scény jsme viděli už v traileru. Spíše bych to definovala jako jakési cosi, smutnou vzpomínku na doby, kdy si romové žili, jak se jim zachtělo, když snahy o návrat k tradicím selhávají. --- Zase jeden z filmů, který mě namísto očekávaného pobavení pekelně rozesmutnil navzdory temperamentu hudby a některých herců. Z těch mě nejvíce uchvátil Vladimír Javorský, který na malé prostoru září - alespoň pro mě. Herecké obsazení obecně je slušné, Bolek se snaží perlit, Marián Labuda svou postavu vykresluje poměrně plasticky, špatný není ani neherec (aj, to jméno - mám pocit, že Vítězslav Holub) jako Jura. --- Dle reakcí v sále mám dojem, že většina lidí se přišla do kina bavit a ne rozjímat nad osudem romského ohně a pátrat po tom, co ten oheň je. Já jsem byla připravena, takže jsem si to až na kratičké vyjímky užila. FIlm roku to pro mě nebude, ale v rámci Čech nadprůměr 3 a 1/2* ()

fleker

to ze kluci nepracujou a jen vycucavaj socialku uz davno neni pravda, aspon jeden priklada z prace za vsechny -------------------------------------------------------- f : fůůůj, co je to za puch!...covece ty ses jak chodici parfumerie X : sem si kopil novou vonavku,,znackovou f : ze se nekdy neumejes, to te vyde levnejc X : ja uz sem ti neco rikal....pockej ty venku dostanes, mas posledni prani f : pak si teda preju vedet jedno: nebyli nahodou tvoji rodice sourozenci? X : ja si te vodchytnu az pudes na vobed a zlamu ti nohy f : kamo tam uz nechodim vod ty doby cos tam zatahnul svrab f : tak si rikam, jestlis nahodou nejses z dvojcat...abych nesrazil kamionem toho spatnyho X : jo,ze siamskejch debile f : aha,,,tak toste byly patrne srostly mozkama a ted chodi po svete nakej cigan a študuje vysokou f : ty vole bacha (BUM PRASK..a LCDcko za 30 litru vhajzlu) f : hmmm X : ja to neuďál, to samo f : jasny..to von sam,,,,a že si nepodřezal kabel,,to by bylo jistejsi X : ja za nic nemuzu f : hele, bacha...big boss uz se žene... X : že to na me nepovis..vid? (rozhlidnu se po rozmetanejch soucastkach 8 metru daleko) f : fakt si myslis ze si toho nevsimne? BOSS : panove co to bylo za ranu?..JEŽIŠMARJAA...kdo to udelal, kurva?! X : von spadnul BOSS : sam spadnul... (otoci se ke me, abych podal svedectvi) f : jasná sebevražda, šéfe (nevěřícně na me zírá) f : furt tam tak stál, a najednou se vrhnul stremhlav dolu,,,kdybysme vedeli ze chce skocit,tak bysme... BOSS : ...tak dost!! f: ..von uz vod rana tak smutne koukal...ze prej mel naky problemy doma... BOSS : ..tak dost sem rek!! posbirejte to a doneste to dozadu -jasny šefe, bude to jen maly komorni obřad...jen par nejblizsich pratel...-------------------------------------------------------------------- ...jak rikam....romove sou šikovnej a pracovitej narod..a basta ()

Peetas

Cigány nemusím, ale hlášky Mariana Labudy a Bolka Polívky, teda hlavně Polívky, jsou opravdu povedené, ale to je asi na tomhle filmu bohužel jediné. ()

Othello

Nemyslim se, že Kusturica má více a lepší prostředky k natáčení než Vejdělek. A přesto je jeho komedie (Černá kočká, bílý kocour) o cikánech živelná, vtipná a sympatická. Narozdíl od ROMingu. ()

ARI50

Nebezpečná komedie a to jen díky Polívkovi jinak by se člověk nudil protože on dělá největší srandu a co se týče cesty už je to jen doplnění příběhu. ()

Necrotongue

Do tohoto filmu se mi ze zcela politicky nekorektních důvodů nechtělo (když člověku ta verbež bydlí přes ulici, vidí holt věci v jiném světle), takže jsem ho premiérově viděl až dnes, když už mu do dvacátých narozenin mnoho nechybí. K mému vlastnímu překvapení mě celá záležitost zpočátku velmi bavila, ale jak šel čas a jak postupoval děj, začal se mi snímek jaksi táhnout a soundtrack se stával stále nesnesitelnějším (důvod viz. výše). Můj limit kulturního obohacování je totiž velice, velice nízký a tvůrci ho dokázali naplnit v úvodních deseti minutách. Mně to lkaní rádžastánských přišelců prostě nesedí, zvukař si ho naopak evidentně užíval, takže mi to celou exkurzi do života hlučné menšiny silně znesnadňovalo. Příběh se v první půli jaksi vyšťavil, takže z něj pak zbyl jen road movie, u něhož jsem se místy lehce nudil a doufal, že se vrátí humor ze začátku filmu. No, nestalo se, co nadělám. / Poučení: Žiješ mezi neplatiči? Buď solidární. ()

Bauer

Nevím proč ale od tohoto filmu jsem čekal nové Dědictví aneb Kurvahošigutntag a že to bude prostě kult. Bohužel se tak nestalo. Musím se ale také přiznat, že jsem se velmi dobře bavil, jenže asi tak po 30 minutách, kdy se na scéně objevil naprosto vynikající Bolek Polívka, jehož role mi tak trochu přípomínala tu roli z Dědictví. Scénář je docela dobrý i když se v něm najdou nějaké nesmysli , tak pořád to není tak hrozné. Především je tedy nabytý perfektníma hláškama a docela často se zde najdou i vtipné scény. Docela dobrý výkon předvedl i Marián Labuda. Ovšem co jsem tedy nemohl vystát, tak byla cikánská hudba, které tam bylo přeci jen moc. Je to někde mezi 3* a 4* ale když se na to zpětně podívám, tak prvních 30 minut bez Polívky byla nuda a potom ta příšerná muzika. Takže za 3*! ()

duklak2

[obsahuje spoilery] Proboha. Většina lidí nesnáší cikány a jednoho našeho režiséra napadlo, že když udělá tmavší obličeje Labudovi a Polívkovi může to mít úspěch. Jenže...Je to vlastně takový film s cikány o cikánech, který se bohužel moc nepovedl. Mimochodem je od tvůrců komedie Účástníci zájezdu, která se mi mimochodem velmi líbila. Příběh je velmi nedomyšlený, s tak prapodivným zakončením, že ani po dvou dnech po shlédnutí mě ještě nedocvaklo, jak to vlastně dopadlo. Vzali se, nebo nevzali? Jen si představte dva starší cikánské barony, kteří se spolu v mládí domluvili, že až jejich ratolesti nabudou plnoletosti, tak uspořádají společnou svatbu. Komedie to není ani omylem. Fakt nevím žánr, do kterého tento snímek zařadit. Scénka hned na začátku. Přijede pošťák a chce po cikánském baronovi (Labuda) zaplatit poštovní známku a baron mu místo peněz pošle z okna v kýblu 4 lahve od piva a zakřičí na něj, že mu ještě zbyde. Celé to působí spíše trapně, než-li k usmání. Nesmím zapomenout také na to, že ve filmu je hromada sprostých slov a to hlavně z úst Polívky, který po celých 100 min. nad vším pi.uje a ku.vuje. Dále je pro mě záhadou role herce Javorského, který zde hraje jakéhosi smrťáka, nebo co to vlastně bylo. Celým filmem nás provází typická cikánská hudba. Určitě vám bude povědomá postava policisty, kterého znáte z Účastníků, kde hrál jednoho z homosexuálů. Možná vám bude připadat divné, že dávám tak „vysoké“ hodnocení na to, kolik kritiky jsem zde vypsal. Ale ty dvě slabší hvězdy jsou hlavně za tu rachotinu se kterou cestovali za nevěstou. ()

becki_tu odpad!

Co to mělo být? Pocta Romům a oslava nepochopeného národa? Nebo další český pokus o parodii a umírněný výsměch tradičnímu kočovnému národu? Nevím, opravdu nevím a možná ani nechci vědět. Celý film je totiž jen přehlídka nesourodých scén, omezených dialogů, nepříjemné hudby a vulgárního Polívky, který je však paradoxně to nejlepší, co může Roming divákovi nabídnout. Vejdělku, Vejdělku. A to jsem ti po geniálním Václavovi věřil. ()

MáŠa

Sem tam sem se zasmál, vtipná byla i taková ta vložka, kterou se to furt nějak prokládalo, ale ta z toho zase dělá tak trošku něco jinýho, těžko definovatelnýho a víc uměleckýho. Úplně čistá komedie to prostě neni. ()

Earl_23

Vejdělka mám docela rád, ale toto je asi objektivně jeho nejslabší komedie. Dějově velmi slabé, na vtipy chudé. Až na Polívku, který občas pobavil. ()

Kimon

Nehnal jsem se do kina, abych viděl co nejdříve novinku, o které jsem si nebyl jistý, že je hodna si říkat komedie. Takže až teď. Pokud si pan Epstein, jako scénárista myslí, že hromada sprostých slov, byť od uznávaného komika Polívky, udělá z filmu dobrou komedii, je na omylu. Právě ta přehnaná vulgarita mě často až zarážela. Někdy dobře vsunuté vulgární slovo ve scénáři je tím správným kořením, ale "co je moc, to je moc, celá koza v polívce je ......" atd. Bolku - prosil bych více umírněnosti v tom slovním hereckém rozletu i když konkrétně Vám se dá nějaké to slůvko přece jen odpustit :-) Naši drazí romští spoluobčané ve skutečnosti až tak moc těch peprných slov přece jen nepoužívají. Vím to ze své zkušenosti, :-) ... a to nejsem, zaplať pámbůh, romské národnosti. ()

Richie666

Všeobjímající nudu a impotenci scénáře pár vtipných pičí nevytrhne. Bohužel. Ale zasmál jsem se, to jo... "A jsou ty nůžky nerezové? --- To nevím, já jsem na ně nechcal." :D Šulíne :) ()

stub

Ne, že by se na to nedalo koukat, ale je to naprosto bezobsažné a cikánskou povahu zcela nevystihující. Nejsilnější na celém filmu je výkon Javorského. ()

Kamca_

Tady se nejedná vůbec o kvalitní film ... Pár světlých momentů se tam našlo, ale jinak nečekejte zázraky. 35%. ()

Gary

Film, který by si zasloužil kapánek prostříhat, domyslet, trochu vtipu by taky neuškodilo, protože vtipné tedy není skoro nic. Vejdělek si pořád hraje s dlouhými záběry na auto, krajinu a snaží se být poetický, což ale v mém případě vyznívá nudně. Představitel Jury to takříkajíc przní a je nejvíc nepřesvědčivý ze všech. Bolek hraje zase bolkovskou roli a to, že je sprostý by vyznělo vtipně v pár větách, ale když to slyšíte pořád... Ještě mi vadí, jak mají všichni pěknou češtinu, žádný přízvuk, nic. A tak z toho ze všeho nejlíp vychází skvělý Marián Labuda, který umí hrát jen pohledem a jeho příběh je absolutně nejzajímavější. ()

5150

Vcelku solidní zábava, u které stojí za pochvalu hlavně dvojice Polívka - Labuda a několik povedených hlášek.. Trailer obsahuje drtivou většinu vydařených gagů. ()

Iggy

Až na pár trochu hloupých vtipů o romských stereotypech a někdy už trochu otravného Bolka Polívku podle mě naprosto skvělý film. Nevím, co vám tu všem nevoní. Nápad s romským eposem je výborný, hudba skvělá, poetické pasáže v českém filmu nezvyklé - já nemám téměř co vytknout. Srovnání s Kusturicou mi přijde zbytečné, jeho filmy jsou v mnoha ohledech jiné, ale je pravda, že některé melodie jsou opravdu tytéž jako ve filmu Život je zázrak. ()

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!