Holka jako já - příběh Gwen Araujo (TV film)

A Girl Like Me: The Gwen Araujo Story

Dievča ako ja

USA, 2006, 88 min

Když narazím na transgender dokument nebo film, vzpomenu si na pořad České televize „LeGaTo“, ve kterém byly rozhovory s transgender lidmi. Tenkrát to na mě tak silně zapůsobilo, že jsem vděčný, za každý film na toto téma. Nedokážeme si ani představit, jaké to je, být uvězněn ve vlastním těle.(6.8.2010)

Když je kluk chlap a holka ženská od narození, je to terno, ale mezitím je bohužel spousta odchylek, na které si společnost a především rodina, těžko zvyká. U tohoto přesvědčivého televizního filmu (jak jinak, když ho natočila jedna z mých nejoblíbenějších režisérek) mě stejně pořád svádí srovnání s http://www.csfd.cz/film/29419-kluci-neplacou-boys-dont-cry/. Všichni máme v toleranci jakýchkoli odchylek proti normálu ještě velké rezervy.... Ale když přijde kluk první den do školy s namalovanou pusou, to je bez komentáře...(17.11.2009)

----- "Kromě tohoto byl úplně normální.“ … "Normální kluk ?“ ... "Normální dívka.“ ----- Od první minuty budete vědět, jak skončila dívka, která si říkala Gwen … a měla tu smůlu, že se narodila v nesprávném těle. Dostanete možnost nahlédnout do jejího života - a zároveň sledovat soudní proces s jejími vrahy. Je to příběh plný emocí - vyprávěný s citem ... a s pochopením, s jakým se za svého krátkého života Gwen až tak často nesetkávala. Závěrečná řeč její matky v soudní síni mě odrovnala - o to víc, že snímek vznikl na základě skutečných událostí.(6.1.2011)

Život je takový, jaký si ho uděláme“.Aj napriek tomu, že už od prvej minúty filmu vieme ako sa to skončí, ma film držal celú dobu v napätí. Je to jednoznačne útok na city. Neviem, či je to tou témou, ale film ma skutočne dojal. Pri zrovnaní s filmom Boys Don't Cry na mňa Girl Like Me zapôsobil viacej (teda okrem Hilary Swank, tá bola neprekonateľná)(10.1.2010)

Příběh o odlišnosti, o ztrátě sexuální identity. O životě člověka, jenž se narodil jako chlapec a cítil se od dětství jako dívka. Společnost nikdy odlišnost nepřijme, stejně jako nikdy nepřijala úchvatnou a krásnou Gwen, jenž pohlavně nikdy nebyla stoprocentní žena. A našla se banda idiotů, kteří museli zjistit, jestli je skutečně žena a díky tomu ji následně utlučou k smrti. To jsou lidské zrůdy, né lidi jako Gwen! (Jejich právník to chtěl hodit na společnost, to byl vrchol!) „Život je takový, jaký si ho uděláme.“ JD Pardo byl neuvěřitelný..(24.7.2012)

• - Eddie Araujo se ve skutečnosti přejmenoval na Gwen podle jeho oblíbené zpěvačky Gwen Stefani. (zuza99)